Booster display

Autorem tohoto zapojení je opět F. Cañada.

Display je složený s 5-ti LED a slouží k přibližnému zobrazení odběru proudu z výstupu centrály nebo zesilovače, tekoucího do trakce kolejiště. Protože v šuplíkových zásobách jsem měl pouze dvojité komparátory LM393, je následné zapojení oproti originálu upraveno pro tyto obvody.

Při překreslování schématu jsem si všiml, že zapojení takovýchto indikátorů jsou stejná. Všechna používají k vyhodnocení stavu napěťové komparátory nebo integrované obvody založené na stejném principu. Protože jsem dostatečně líný, napadlo mne použít již hotové moduly s obvodem KA2284, které lze nalézt pod názvem "audio level indicator". Dají se levně sehnat i u nás. Úprava modulu pro náš účel je jednoduchá, stačí vyměnit kondenzátor C2 za rezistor o hodnotě 27 až 39kΩ (tato hodnota platí pro NanoX-S88, pro NanoX 24k a pro Booster 10k) a požadovaný rozsah dostavit trimrem. Jumper P2 samozřejmě nepropojovat. U některých modulů je jako R1 osazen rezistor s hodnotou 47Ω, pro omezení proudu LED vyměňte R1 za hodnotu 100Ω. Tento modul má však i jednu nevýhodu, pro osazení do panelu budete muset jednotlivé LED odpájet a osadit je ze strany spojů, nebo prodloužit jednotlivé vývody. Tento modul lze však i sehnat jako stavebnici, LEDky si tak můžete osadit v libovolné vzdálenosti od desky.

Když se podíváte do katalogového listu obvodu KA2284 zjistíte, že úrovně indikace jsou udány v dB. Jednotlivá napětí na vstupu (pin 8) odpovídají přibližně úrovním 30, 50, 85, 120 a 170mV. Při přepočtu proto nebude indikace stejná jako u předchozího originálního zapojení Booster displeje. Pokud trimrem nastavíte poslední (červenou) LED na indikaci proudu 2,5A, budou hladiny indikace přibližně 0,44A; 0,73A; 1,25A; 1,76A a 2,5A. U originálního Booster displeje je to 0,5A; 1A; 2A a 2,5A.

Jelikož je u tohoto modulu podle schématu na vstupu další napěťový dělič a ten by nám ovlivňoval měření na vstupu SENSE procesoru centrály, je nutno vstup tohoto modulu připojit přímo na snímací rezistor viz. schéma.

Dalším použitelným prodávaným modulem je modul s obvodem LM3915. Tento modul zobrazuje 10 úrovní s krokem po 3dB. Pro použití jako "Booster displeje" stačí zaměnit hodnoty dvou rezistorů. R3 ovlivňuje rozsah děliče na vstupu a R6 nastavuje spolu s R9 referenční napětí. S použitím mozku a jednoduché algebry získáte hodnoty pro NanoX-S88 R3 2,2kΩ a R6 5,6kΩ. Pro booster bude hodnota R6 2,7kΩ. Rozsah dostavíte trimrem. Já ještě zvýšil hodnotu odporu R5 pro snížení proudu LED diodami na 2,2kΩ. Pokud navíc požadujete lineární průběh indikace proudu, můžete integrovaný obvod LM3915 přímo vyměnit za LM3914, nebo zkusit sehnat modul s tímto obvodem. Propojkou (pin9) lze navíc zvolit páskový nebo bodový provoz.

Aby nebylo ovlivněno měření na vstupu SENSE, je také u tohoto modulu (stejně, jako u předešlého) nutné připojit vstup přímo na snímací rezistor.

Edit: Po připojení tohoto modulu k boosteru jsem zjistil, že indikace proudu je příliš citlivá (v bodovém režimu prakticky "svítily" všechny diody). Proto bylo nezbytné přidat kondenzátor o hodnotě 100nF za výstup trimru. Dobře to lze provést osazením SMD kondenzátoru velikosti 0603 (0805) přímo mezi piny trimru, případně mezi piny 4 a 5 obvodu LM3914.

Pro indikaci zatížení by bylo možné použít i dříve prodávané obvody A277D z bývalé NDR (shodné s UAA180), které mám ještě v šuplíkových zásobách. U těchto obvodů je však minimální napájecí napětí 6V, proto nebyl tento návrh realizován. Pokud by jste však toužili po vlastní výrobě, mohu navrhnout schéma zapojení.