TCO s Arduinem Mega

Rozhodl jsem se vyrobit si ovládací panel podle opět výborně zpracovaného návodu modeláře Martina (BorgMcz). Oproti klasickému (Pacovu) TCO není třeba na každý výstup diodu, nesbíhají se spousty drátů na jednu svorku, je zde možnost stavět cesty a možnost ovládat a signalizovat stav DCC. Díky použité knihovně RBD_button je také toto TCO odolnější proti rušení, takže můžeme použít delší vodiče od tlačítek, než je možné s TCO postaveným na CMOS technologii. Deska kromě konektoru sběrnice XpressNet, obvodu MAX485 a několika málo součástek obsahuje pouze propoje vstupů pro tlačítka. Rozhodl jsem se proto použít desku prototypovou. Oproti originálnímu návodu jsem ještě vřadil do napájení měnič, který snižuje napětí ze sběrnice na 8V, aby stabilizátor na desce arduina nebyl tepelně přetěžován.

Po sečtení, kolik tlačítek bude potřebných pro příslušenství a kolik pro stavění cest jsem zjistil, že mi počty v autorově softwaru nevyhovují. Můj požadavek byl totiž více jak 30 tlačítek a více jak 10 cest. Mohl jsem sice použít verzi pro 30 tlačítek a 30 cest a do cest psát po jednom tlačítku, ale celé řešení by se znepřehlednilo. Proto jsem přepracoval software na verzi, která pracuje s 45 tlačítky a 15 cestami.

Při přepisování programu jsem také přečísloval tlačítka. Proto přikládám i upravené schema zapojení, aby se i případní uživatelé v upraveném programu vyznali.

Následný text nepatří k obvodům TCO, ale je vidět na fotografii a popisuje obvod pro signalizaci na ovládacím pultu.

Vzhledem ke spolehlivosti přestavníků výhybek se servomotory, jsem pro signalizaci stavu výhybek použil návěstní dekodér a výstupům přiřadil stejné adresy, jako jsou adresy přestavníků výhybek.