Rozhraní pro sběrnici LocoNet

Pro testování zajímavých zapojení jsem si vyrobil rozhraní podle specifikace sběrnice LocoNet. Níže uvedené zapojení však nemůže simulovat plnohodnotný LocoNet-B, ale pouze LocoNet-T, nemá totiž samostatně vyvedeny signály Railsync (piny 1 a 6). Schéma rozhraní plnohodnotného LocoNetu můžete nalézt např. u Philippa Gahtow. O využití rozhraní zde nebudu psát informace, které lze najít jinde a lépe popsané, např. u Jindry Fučíka.

Takových zapojení, jako je toto, již bylo publikováno hodně. Jako příklad si můžete vzít zapojení Martina Pischky od nadšenců FREMO, tento shield je již kompatibilní s Arduinem Uno. Nebudu se zde zabývat popisem známých obvodů, ale popíšu pouze drobné změny oproti většiny zapojení. Protože některá zapojení testuji i s procesory na nižší napětí, snížil jsem hodnotu odporu zde R9 v bázi Q4 na výstupu LN_OUT. Diody D1 a D2 jsou v tomto zapojení použity pouze pro usměrnění napětí, určeného pro napájení komparátoru ve slave režimu, piny 12V a 5V na konektoru SV1 nemohou proto být využity jako výstupní, nebo jen do maximálního povoleného proudu použitých diod (pin 12V, BAT42 - max. 200mA) a stabilizátoru (pin 5V, LM78L05 - max. 100mA). Pokud budete chtít použít pin 12V i jako výstup, použijte rychlé diody s vyšším maximálním proudem např. SB130, 1N5819, UF4007, ... Při použití pinu 12V jako vstupu je pak možnost, připojit propojkou JP1 proudový zdroj (tvořený tranzistory Q1, Q2 a rezistory R1, R2) a propojkou JP2 napájení pinů 1 a 6 konektoru LocoNetu. Propojku JP2 proto používejte pouze pro vytvoření master zařízení LocoNet-T.

Navrženou desku jsem nakonec nevyráběl, ale protože byl podle mne návrh jednoduchý, použil jsem desku univerzální 60x40mm. Piny konektoru RJ12 je nutno pro osazení do této desky naohýbat a příchytky konektoru vrtat přesně mezi stávající otvory. Výroba takové desky je pracná, tak než desku drátovat, je rychlejší ji vyrobit. 

U varianty "shieldu" jsem použil univerzální prototypovou desku. I když jsou u této varianty použity pinové lišty s dlouhými piny, nelze je zcela zasunout, konektor USB B je vysoký a překáží. Řešením je použít Arduino s menším USB konektorem např. mini. U této varianty je +12V napojeno na pin VIN, LN-IN na D8 a LN-OUT na D7 Arduina.

Ke stažení je zde pouze navržená minimální verze rozhraní, ne návrh shieldu pro Arduino. Pokud požadujete desku shieldu, můžete si stáhnout ten z webu Fremo, nebo od Johna Plochera.