Minimaus v.3A

Autorem originálního zapojení je opět F. Cañada.

Původně jsem zkonstruoval podle stránek Jindry Fučíka několik myší, které byly pro ovládání jízdy lokomotiv vybaveny rotačním enkodérem. Ovládání pomocí enkodéru je určitě inovativní, úprava firmware pro ovládání však uspokojující nebyla. Bylo nutno si pamatovat, pro který směr jízdy je enkodérem potřeba otáčet pro zrychlování doprava a pro který doleva (navíc po projetí smyčkou to bylo vzhledem k okolí opačně). Taky bylo nutné neustále sledovat displej, jaký že je zvolen rychlostní stupeň zvolen a zda už jste (např. při zastavování) náhodou enkodér nepřetočili na jízdu opačným směrem. Proto jsem se rozhodl toto nelogické ovládání opustit.

Enkodéry jsem demontoval a předělal minimause na ovládání potenciometrem podle originálu. Zapojení verze 3 je stejné jako u verze 2. Pro verzi 3 je však nutné použít procesor PIC16F648. Díky procesoru s větší pamětí umožňuje verze 3 navíc programovat CV až do 1024, ovládat všech 29 funkcí, pojmenovat až 10 lokomotiv a provozovat spřažené lokomotivy v soupravě. Také je možné zobrazit na displeji myši stav zpětné vazby modulů S88. Firmware verze 3 lze nalézt v beta verzích na Pacových stránkách. Ovládání je nyní logické, při otáčení hřídelkou potenciometru doprava lokomotiva zrychluje, doleva zpomaluje, nemusíte sledovat displej a směr jízdy se volí přepínáním tlačítkem.

Protože jsem český návod pro software verze 3 na internetu nenalezl, přepsal jsem jej s pomocí překladače do tabulky.

MINIMAUS_36A-CZ.pdf

Schéma zapojení, ani desku plošných spojů nebylo potřeba upravovat. Přesto jsem schéma upravil pro použití displeje s podsvícením a s měničem napětí. Měnič však nemusí být použit a lze na desce jednoduše zaměnit za běžný stabilizátor napětí 78l05, který byl použit i v původním zapojení.