Osallistujarannekkeet ja ilmoittautuminen Urheiluhallin aulassa
Jouni Kallio
Olen Liikunnalta valmistunut tutkija ja kouluttaja, ja viimeiset 10 vuotta päivätyöni on ollut koululaisten aktivointi Liikkuva koulu -ohjelmassa. Toimin Jyväskylän Liitokiekkoilijoissa junnuohjaajana ja sekä seuran että liiton hallituksissa juniorivastaavana. Olen niissä ollut luomassa frisbeegolfin junnutoimintaan kokonaan uudenlaista ajattelutapaa joka nyt leviää seuroihin ympäri maata liiton ohjaajakurssien kautta.
Onko frisbeegolf vain muovin heittelyä ja repun kantamista? Vai voiko frisbeegolf kasvattaa kuntoa ja kehittää motorisia perustaitoja? Ja voiko frisbeegolfia käyttää liikuntatunneilla sykkeen nostatukseen? Ei, kyllä ja kyllä.
Junnufriba.fi-sivustolle on kerätty aivan uudenlaisia harjoitteita, joissa heitetään, putataan, juostaan ja pidetään hauskaa ryhmässä. Tarvitset vain koulun urheilukentän, kiekkoja ja 1-2 kannettavaa koria. Pelit soveltuvat niin ala- kuin yläkoululaisillekin ja kaikille taitotasoille. Demolla käydään läpi perusvinkit heittämisen ja puttaamisen opettamiseen ja otetaan haltuun junnufriba.fi:n pelit!