I det daglige arbejde i kemiundervisningen arbejdes både med journaler og rapporter. Instrukser til arbejdet med disse varierer fra gang til gang, og vil blive præsenteret af din lærer.
I kemi er der skriftlig eksamen på A-niveau. Eksaminationstiden er 5 timer og man må bruge alle hjælpemidler. Opgaverne er digitale, og kræver en computer med netværksadgang, samt en Databog og et tegneprogram, f.eks. MarvinSketch. Du kan finde et link til download af programmet under "Nyttige links". Du skal også bruge en formelsamling (udleveres), samt matematikprogrammet Nspire. 
Opgavebesvarelsen afleveres som en samlet fil i .pdf-format.
I skriftlige eksamenssæt anvendes en række typeord. En samlet liste kan downloades her: Typeord
Nedenfor er der link til et eksamenssæt fra 2015, samt et eksempel på en besvarelse af dette.
Eksamensopgave [link mangler - TK kontakter CH og fixer det snarest]
Besvarelse
Hvis du har lyst til at se hvordan kemi kan indgå i en større skriftlig opgave, kan du se eksempler på dette under skrivemetroens stop PT5 - SRP