Ekološki i zdravo

Najljepši pogled iz učionice

Naša je škola čak i prije osamostaljenja 2009. godine bila EKO škola. S obzirom na smještaj u Parku prirode Medvednica, imamo dužnost prema prirodi da svakodnevno učimo suživotu s njom. 

Željela sam saznati malo više o našoj velebnoj susjedi koju promatramo s  prozora učionica. U njoj prepoznajemo i mirišemo sva godišnja doma. Kad imamo tremu od ispita ili smo umorni, dovoljan je pogled za pronalaženje mira. Tu stanuje na tisuće i tisuće različitih biljaka i životinja. Najviši vrh je Sljeme 1033 metara i mnogi Medvednicu često nazivaju tim imenom.  Dobila je ime po medvjedima koju su prije parsto godina također bili njezini stanovnici. Medvednica je jedna od najposjećenijih dijelova prirode u Hrvatskoj, omiljeno mjesto izletnika i ljubitelja prirode, skijaša, planinara... Proglašena je parkom prirode u lipnju 1981. godine.  

Tekst: Nicole Kraševac, 6. a

DIJAMANTNI STATUS MEĐUNARODNE EKO ŠKOLE

Nakon četiri godine naša je škola unaprijeđena u ekološkom statusu i sada ponosno nosi titulu Međunarodne EKOškole s dijamantnim statusom. To je prestižna potvrda nacionalnog koordinatora EKOškola u Republici Hrvatskoj Udruge Lijepa Naša odgojno-obrazovnoj ustanovi koja u svojoj svakodnevici novim generacijama uspješno ugrađuje održivost i brigu za okoliš kao trajnu vrijednost i način življenja. 

Školski medni dan

Naša je škola tradicionalno dio programa "Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka" Ministarstva poljoprivrede. Povodom obilježavanja Sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, 7. prosinca program je obilježen u svim uključenim osnovnim školama u RH pa tako i u našoj.

Učenici 1. razreda pod vodstvom učiteljica vrlo su se aktivno uključili u obilježavanje Školskog mednog dana. Putem edukativne prezentacije i brošure učili su o važnosti i značaju pčelarstva te prednosti konzumacije meda. Na dar su dobili staklenke meda gornjostubičkog pčelara Nikole Vrđuke.

Školska shema voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda

Da bismo našim učenicima osigurali dodatni zdravi obrok u školi, nastavljamo s provedbom Školske sheme voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda – osiguravanje besplatnih obroka voća, povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda. Cilj je povećanje unosa zdravih namirnica i smanjenje unosa hrane s visokim sadržajem masti, šećera i soli u svakodnevnoj prehrani učenika. 

Reciklirana priča

Sredinom listopada u predvorju škole održana je predstava „Reciklirana priča“. Nastupila je kazališna družina „Pinokio“ pod pokroviteljstvom tvrtke Vetropack Straža. Priča govori o zaštiti okoliša. Glumci nas podučavaju i govore nam da recikliramo. Naučili su nas kako se rade i recikliraju staklene boce i staklenke.

Predstavu su gledali svi niži razredi. Dok su učenici 1. i 2. razreda priču doživjeli humoristično, učenici 3. i 4. razreda pokazali su ozbiljnost prema temi. Na zabavan i poučan način naučili smo nešto novo i važno za budućnost planeta.

 

Tekst: Doris Matošević, 4. a


Tjedan školskog doručka u 1. a

Uoči Svjetskog dana hrane proveli smo nacionalni Tjedan školskog doručka od 11. do 15. listopada 2021. Tjedan školskog doručka pokrenut je kako bi se podigla svjesnost o važnosti nutritivno bogatog doručka za svako školsko dijete. Na Satu razrednika razgovarali smo i proučili namirnice koje mogu biti zdravi doručak. Potom smo osmislili tjedni školski meni i zaključili da se većina namirnica nalazi na našem školskom jelovniku. Cijeli tjedan posvetili smo zdravim namirnicama. Na satu Tjelesne i zdravstvene kulture izmjerili smo visinu i težinu. Na Satu razrednika radili smo temu „Tanjur pravilne prehrane“. Naučili smo koje namjernice u kojoj mjeri trebamo konzumirati kako bi se hranili zdravo. Kreativnost smo izrazili crtanjem svoga idealnog tanjura zdrave prehrane.

Vrednovanje jela i gostovanje kulinarske blogerice

Cijelog tjedna učenici su ocjenjivali jela koja su bila na školskom meniju. Gotovo sva jela dobila su vrlo dobru ili odličnu ocjenu. Jako im se svidjelo povrće na školskom meniju a pogotovo izbor dodatnog povrća ili salata uz jela. U Tjednu školskog doručka ugostili smo autoricu bloga zdrave prehrane Janju Benić. Učenicima je održala radionicu o zdravom doručku. Na početku ih je upoznala s namirnicama koje su odlične za doručak, razgovarali su o važnosti doručka a zatim im je i pripremila zdravi doručak. Zelene palačinke s avokadom bile su hit u 1. a. Učenici su bili oduševljeni doručkom i tražili su recept kako bi mame mogle doma pripremiti ovakav doručak – u nastavku i za ostale željne zdravog i ukusnog recepta. Intervjuirali smo školsku kuharicu - imali smo puno zanimljivih pitanja za našu tetu Melitu.


Razgovor sa školskom kuharicom

Melita Šipek-Glavač: Djeca vole jesti fino varivo

Mihael: Koje je vaše najdraže jelo?

Kuharica Melita: Teško mi je odlučiti jer puno toga volim. Ali, evo, izdvojit ću voće jer ga stvarno jako volim.

Ana S.: Kojih pet namjernica uvijek imate u kuhinji?

Kuharica Melita:  U kuhinji uvijek imam brašno, ulje, sol, šećer, jaja.

Luka: Tko vam je uzor u kuhinji?

Kuharica Melita: O, ima ih puno, ali izdvojila bih nekog našeg domaćeg a to je Tomislav Špiček. Jeste li vi čuli za njega?

Učenici : Da, bio je na televiziji.

Sara: Koji vam je najdraži kuhinjski alat ili aparat?

Kuharica Melita:  Najdraži kuhinjski alat mi je nož jer se s njim sve može raditi, za svašta u kuhinji nam je potreban.

Lara: Koje je najneobičnije jelo koje ste probali?

Kuharica Melita: Probala sam puno neobičnih jela jer volim isprobati novo i drugačije. Evo, izdvojit ću žablje krake kao najneobičnije.

Ana G.: Koje jelo najviše volite pripremati u školskoj kuhinji?

Kuharica Melita: Jelo koje najviše volim pripremati u školskoj kuhinji su variva, i to ričet zato što većina djece to voli jesti. A što vi najviše volite jesti u školskoj kuhinji?

Učenici: Žgance, ričet, knedle,…

Leonarda: Da niste kuharica, što biste bili?

 Kuharica Melita: Da nisam kuharica radila bih neki posao s djecom jer volim djecu.

 

 

Zdravi recept za prste polizati

ZELENE PALAČINKE SA AVOKADOM

Za palačinke:

2 šake mladog špinata

1 šalica mlijeka

1 šalica glatkog brašna

1 jaje

Malo soli

Izblendati ili izmiksati i peći samo s jedne strane na srednje jakoj vatri na maslinovom ulju.

Punjenje:

Svježi sir

Vrhnje

Mladi špinat

Avokado

Cherry rajčice

 

Pomiješati 3 žlice svježeg sira s jednom žlicom vrhnja i posoliti.

Rajčice narezati na četvrtine, začiniti maslinovim uljem i malo soli.

Avokado narezati na tanke ploškice, iscjediti malo limuna, dodati sol, papar i maslinovo ulje.

Nakon što se ispeku palačinke namažite ih sa sirom i vrhnjem, dodajte mala rajčica i avokada te nekoliko listova mladog špinata, zatvorite palačinku i servirajte. (Na sve to se može dodati jedno pečeno jaje na oko.)

AUTORICA RECEPTA : Janja Benić

 

Tekst: Monika Barić i učenici 1. a

Fotografije: http://os-stubicke-toplice.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=529



Razredna nastava uključena je u projekt tvrtke FRIŠ Skupljajmo zajedno stare baterije. Stare baterije iz igračaka, daljinskih upravljača, satova, mobitela odlažemo u poseban spremnik. Organizator će na kraju školske godine nagraditi škole s najviše prikupljenih baterija!


Dvije-tri o higijeni ususret Svjetskom danu zdravlja


7. travnja 2022 obilježava se Svjetski dan zdravlja. Zdravlje je bitno, i za djecu, i za odrasle. Bitno je držati higijenu jer ako ne držimo higijenu, možemo dobiti razne bolesti. Sjećam se da nam je mama govorila: ne sjediti na hladnom betonu prehladit ćeš se. Onda ćeš onda morati ići kod liječnika pa će ti dati tablete, možda i antibiotik. Zato se brinem o svom zdravlju, a trebali biste i vi. Bez higijene ništa: kupati se svaki dan, prati zube, češljati; ako imate suhu kožu treba je mazati s kremom.

1. prati zube je važno jer te zubi mogu početi jako boljeti, a tko voli popravljati zube…

2. kupati se - to je barem lagano, pa dok ideš u školu, ne želiš valjda ne mirisati baš lijepo.

3. češljati kosu da ne dobivaš čvore i onda ćeš stvarno izgledati čudno.

Zdravlje je na prvom mjestu, a ne odjeća, parfem i šminka – to je lažna ljepota od koje možeš dobiti prištiće i pretjerati s parfemom. Zato, prije svega, higijena.

 

Nogometašica među nama

Jako volim sport. Volim igrati nogomet, odbojku i ide mi gimnastika. Moj tata, dok je bio mojih godina, također je volio sport. Nedavno sam pred njima radila stoj na rukama. Pitala sam ga zna li i on to raditi. Bez pol muke počeo je hodati na rukama. Bila sam u šoku jer je on još napravio i salto! Ponosna sam što sam spretna na tatu.

Nastava Tjelesne i zdravstvene kulture.  Stvarno nam nedostaje sportska dvorana, ali barem imamo školsko igralište. Znam se  naljutiti kada ne idemo vani pod tjelesnim jer mi onda tjelesni nema ni smisla. Naša učiteljica zove se Martina Debeljak. Ona je jako dobra prema učenicima i prema meni. Ona mi je najdraža učiteljica jer me uvijek nešto nauči. Čini mi se da je ponosna na mene kada dam gol u nogometu jer vidi da se jako trudim. Kada se god ozlijedim ona se brine i uvijek mi dade nešto da mi oblaži bol. Volim tu učiteljicu jer uvijek govori da je zdravlje bitno. Dečkima ne dopušta da prostače. I putem ovog teksta želim da zna da je odlična učiteljica. I da bez nje ne bih valjda nikada igrala nogomet. Najviše volim poziciju napadača. Najdraži nogometaš mi je Messi. Naša učiteljica kaže da je zdravlje važno i da bez tjelovježbe ne bismo smjeli živjeti.

Poslovice o zdravlju:

Bolje spriječiti nego liječiti.

Najbolji liječnik na svijetu je svako sebi.

Bol je poziv za buđenje.

Ako si sretan i ako se zdravo osjećaš onda ništa drugo nije važno.

U zdravom tijelu zdrav duh.

Umoriti tijelo znači ozdraviti dušu.

Neka ti hrana bude lijek.

 

 Tekst: Ema Nikolla, 5.b

 

 


APRILILILILILLLI

Smijeh je lijek te jedan od razloga dugovječnosti. Zato su dani u kojima slavimo šale, pošalice i smijanje važni.


Prvi April je Svjetski dan šale kada svi radimo spačke, zbijamo šale jedni s drugima. U Enciklopedijskom rječniku piše da je šala duhovita kratka priča kojoj je svrha nasmijati; dosjetka, duhovita riječ, vic; nestašan postupak, nestašluk, a šala može biti i masna, paprena, lascivna šala, neslana (tada baš i nije dobrodošla) - neukusna, gruba šala.

Postoji i Svjetski dan smijeha kojega je 1998. ustanovio indijski liječnik Madan Katarie . Bez smijeha bili bismo usamljeni i previše ozbiljni, a i manje zdravi. Statistika kaže da se djeca nasmiju 300 puta dnevno, dok roditelji čine to 17 puta dnevno.

Pa zarazimo se smijehom u školi – da se svi zajedno smijemo, iskreno, to bi bilo baš lijepo.

 

Tekst: Ines Franjković, 5. a