Rekomendacje

Na podstawie dokonanych analiz autorzy raportu proponują następujące rekomendacje.

Biura karier powinny zadbać o wyrazistość wizerunkową. Postulat ten dotyczy zarówno organizacyjnego usytuowania w strukturze uczelni, identyfikacji wizualnej, własnych pomieszczeń (biura, przestrzeni do doradztwa indywidualnego i grupowego), jak i ofert. Poza ofertami transferowalnymi, uniwersalnymi, adresowanymi do szerokiej grupy odbiorców, warto zaplanować oferty specjalistyczne. Ich projektowanie może opierać się na kryterium:

  • adresatów (np. doktoranci, pracownicy uczelni, studenci międzynarodowi, studenci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i doradczymi, studenci-rodzice, itp.);

  • treści (szkolenia specjalistyczne, nawiązujące do specyfiki kierunków i specjalizacji);

  • elitarności (np. szkolenia jako nagrody, tutoring dla studentów uzdolnionych).

Oferta biur karier powinna wynikać z rozpoznania potrzeb adresatów swoich ofert. W tym kontekście istotna jest ewaluacja ex-ante. Konieczne jest uwzględnienie coraz bardziej zróżnicowanych grup studentów: studenci studiów I, II, i III stopnia, studenci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, studenci kierunków szczególnie zagrożonych ryzykiem pracy prekarnej

Rozwijanie kompetencji pracowników biur karier w zakresie e-doradztwa. Analiza dynamiki i kierunku zmian w innych branżach oferujących wsparcie doradcze dowodzi, iż e-doradztwo na stałe wejdzie do metodyki zarówno doradztwa indywidualnego, jak i grupowego.

Poza kompetencjami pracowników, czynnikiem warunkującym efektywność pracy doradczej jest infrastruktura. Biura powinny mieć do dyspozycji nie tylko odpowiedni sprzęt komputerowy, ale także oprogramowanie umożliwiające realizację doradztwa indywidualnego i grupowego w formule online. Szczególnie znaczenie mają aplikacje umożliwiające realizację celów diagnostycznych oraz ograniczające generowanie i przepływ dokumentacji w formie papierowej.

W celu zwiększenia efektywności działań biur karier warto wzmocnić i rozszerzyć zakres współpracy z opiekunami praktyk na wydziałach i kierunkach oraz z osobami realizującymi tam doradztwo akademickie.

Konieczne wydaje się stałe rozwijanie wiedzy na temat:

  • Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji,

  • Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji,

  • Zintegrowanej Strategii Umiejętności,

  • Potwierdzania Efektów Uczenia się i walidacji kompetencji zdobytych poza systemem edukacji formalnej.

Istotne jest także rozwijanie umiejętności aplikowania tej wiedzy do ofert doradczych.

Należy dążyć do budowania kultury współpracy i dzielenia się dobrymi praktykami między biurami. Sieciowanie regionalne jest tu dobrym rozwiązaniem. Warto jednak wykorzystywać w tym celu także platformy ogólnopolskie lub europejskie (np. EPALE).