Kanały komunikacji

Mając na uwadze, iż biura karier projektują i realizują oferty adresowane do studentów i absolwentów, istotne znaczenie ma wybór kanałów komunikacji z adresatami tych ofert. Dotyczy to nie tylko form i narzędzi informacji czy promocji, ale także efektywności realizowanych zadań.

Według danych zaprezentowanych na poniższym wykresie, biura karier wykorzystują liczne i różnorodne sposoby kontaktowania się z adresatami swoich usług i działań. Najczęściej wykorzystywaną formą komunikowania się ze studentami jest kontakt osobisty, bezpośredni.

Wykres 1. Formy komunikowania się biur karier z adresatami oferty

Dla podjętych analiz szczególnie interesujące mogą się okazać wskazania w kategorii „inne”. Można uznać, iż są to rozwiązania stosowane przez niektóre biura karier. Ich znaczenie może mieć charakter inspiracyjny dla działań podejmowanych przez inne biura. Warto te jednostkowe rozwiązania poddać ewaluacji i oszacować ich efektywność w kontekście celów realizowanych przez uczelniane biura karier. Respondenci wskazywali na takie kanały komunikacji z adresatami własnych ofert, jak:

  • grupy studenckie w serwisach społecznościowych

  • kontakty ze studentami przez aplikację Messenger

  • kontakt przez MS TEAMS, Google Meet

  • portal kariery Job Treaser

  • zakładki na stronach poszczególnych wydziałów.

Podsumowując przedstawione dane warto odnotować dwa zjawiska. Nadal, ale nieznaczenie, przeważa kontakt bezpośredni. W kontekście dynamiki procesu doradczego biura karier utrzymują podstawowy kanał komunikowania się, który sprzyja indywidualizacji realizowanych procesów. Mimo postępu technologicznego, to kontakt bezpośredni i osobisty zapewnia też większy potencjał w zakresie wsparcia emocjonalnego. Jednocześnie biura karier wykorzystują kanały doradztwa zdalnego.

Ważne jest, aby oba kanały były proponowane jako alternatywne, a decyzję w zakresie formy kontaktu doradczego pozostawiono osobie radzącej się. Jeśli punktem odniesienia ma być komfort szukającego porady, to możliwość wyboru formy kontaktu – szczególnie w ramach doradztwa indywidualnego - może być tu oceniana bardzo pozytywnie.

W perspektywie zadań związanych z informowaniem i promowaniem działań konieczne jest wykorzystywanie kanałów informowania online. Przeprowadzone badania dowodzą, iż te formy komunikacji wykorzystywane są przez większość biur karier. Ponad połowa biur ma swoje konta w serwisach społecznościowych (58%) oraz wykorzystuje korespondencję mailową do kontaktu ze studentami (54%). Warto tu jednak zarekomendować dzielenie się dobrymi praktykami pomiędzy biurami, aby wskazywać te rozwiązania, które okazują się najbardziej efektywne.