jabuke

  Piše: Tonka Rep, 4. c

                                                                          Iako kraljica voća, ona je zapravo cvijet


Ovo ne zna cijeli svijet: jabuka je zapravo podrijetlom cvijet. Ona je iz porodice ruža.

Jabuke se u cijelom svijetu uzgajaju i maze, a iz srednje Azije nam dolaze.

Za jabuke smo još kao bebe doznali, a stari Rimljani su nas s njima upoznali.

Iz vremena starog Rima potječe uzrečica ab ovo usque ad mala = od jajeta sve do jabuke, jer je bilo uobičajeno obrok započeti jajetom, a završiti jabukom.

Čak su i vladari i vladarice moćne, jeli jabuke sočne.

 

Dan jabuka obilježava se od 1990. godine – 20.10. / 21.10. a prvi puta je obilježen u Londonu.


 

Poznato je oko 8000 različitih sorti jabuke koje se međusobno razlikuju po boji, okusu, slatkoći, kiselosti i sočnosti.

Kako se uzgaja već tisućama godina, jabuka je jedna od najrasprostranjenijih voćaka na svijetu. Poznato je da su ljudi jeli jabuke već 6.500 godina prije Krista!

Aleksandar Veliki jednu je vrstu jabuke pronašao u Maloj Aziji oko 300 p.n.e. i donio ih u Grčku. Karlo Veliki naredio je sadnju jabuka u njemačkim zemljama oko 800. g., a oko 1600. godine već je bilo poznato gotovo 200 sorti jabuke. Engleski kolonizatori su je 1600. g. prenijeli u Sjevernu Ameriku, a potom i u Južnu Ameriku.


Zanimljivosti:

Rimokatolici su smatrali jabuku ‘zabranjenim voćem’, dok su ju Keltski Druidi (svećenici, liječnici, suci, učitelji i vidovnjaci) smatrali svetom.

Prema Knjizi Postanka zmija je nagovorila Evu da Adamu ponudi jabuku kako bi ga zavela. Adam ju je prihvatio, postao svjestan svoje golotinje, a za kaznu su oboje protjerani iz rajskog vrta. 

Poslovica:

Jabuka ne pada daleko od stabla.

(Djeca su slična svojim roditeljima.)


Mitovi:

AFRODITA I ZLATNA JABUKA

 Na svadbenoj svečanosti na Olimpu Erinija (boginja nesloge) zavitlala je u dvoranu zlatnu jabuku na kojoj je bio urezan natpis: „Najljepšoj boginji“. Ubrzo su se boginje započele prepirati -  Hera (Zeusova žena), Atena i Afrodita.

Zeus, da bi razriješio ovaj spor, preda jabuku mladom trojanskom princu Parisu jer je želio da on odabere najljepšu djevojku. Boginja Hera obećala mu je da će ga učiniti najmoćnijim čovjekom na svijetu. Boginja Atena obećala mu je da će postati najsrčaniji među ratnicima. Afrodita mu je obećala najljepšu djevojku na svijetu za ženu.

Paris, koji bijaše mlad i romantičan, odabere Afroditin dar. Nažalost, ovo obećanje lijepe boginje nagnalo ga je da ugrabi grčku princezu Helenu njezinom zakonitom suprugu te tako izazove strašan Trojanski rat...


Legende:

14. stoljeće

Wilhelm Tell, prema legendi, strijelom je skinuo jabuku sa sinove glave. Naime, novoimenovani tadašnji gradonačelnik (namjesnik) Gessler iz čiste zlobe i bahatosti postavio je motku sa šeširom u središtu Altdorfa (glavnoga grada švicarskog kantona) te je naredio da joj se mještani klanjaju. Kako Tell to nije htio učiniti, bio je bačen u tamnicu. Bila mu je određena kazna da strijelom gađa jabuku na glavi svojega sina Waltera.                                             Tell je jabuku pogodio, ali je poslije, nakon više peripetija, strijelom ubio Gesslera. Time je označio početak švicarskog ustanka protiv habsburške vlasti.


17. stoljeće

Braća Grimm, njemački pisci bajki, zapisali su njemačku narodnu bajku svima poznatu „Snjeguljicu i sedam patuljaka“ u kojoj Snjeguljica pojede otrovnu jabuku, a princ je poljupcem spasi.

18. stoljeće

 Legenda koja povezuje jabuku i Isaaca Newtona, jednoga od najznačajnijih znanstvenika u povijesti. Priča kaže da se Isaac Newton odmarao ispod stabla kad mu je jabuka pala na glavu i to mu je pomoglo da otkrije zakon gravitacije (prirodni zakon koji opisuje pojavu općeg privlačenja među svim tijelima u svemiru).


e-KLIK, list učenika OŠ Brestje, br. 2, škol. god. 2022./ 23.