Соціально-психологічна служба

Всеукраїнська програма ментального здоров’я

В рамках реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською, психологом колегіуму проведено заняття для учнів 3-х класів “Мій емоційний світ”. Учасники заняття вчилися дбати про своє психічне здоров’я, долати стресові ситуації, почуття безнадійності, пригніченості, злості, роздратованості та інші негативні емоції. Підібрані техніки і вправи здійснюють заспокійливий вплив як на розум так і на тіло. Вчилися швидко відволікатися від тривожного емоційного стану, вчилися стабілізувати свою психіку та емоційний стан  для успішної навчальної діяльності. 

Всеукраїнська програма ментального здоров’я

В рамках реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською, психологом колегіуму проведено тренінг для учнів 9-х класів “Ти як? Твоє ментальне здоров’я.”

Учасники тренінгу вчилися дбати про своє психічне здоров’я, долати стреси, почуття безнадійності, пригніченості, злості, роздратованості та інші негативні емоції. Підібрані техніки і вправи здійснюють заспокійливий вплив як на розум так і на тіло. Учасники тренінгу відпрацювали навички швидкого відволікання від тривожного стану, вчилися стабілізувати свою психіку та емоційний стан  для успішної навчальної діяльності.

Вольовий та емоційний стан людини. Способи заспокоєння людини. Керування стресом

     02.01.2024р у Чернігівському колегіумі №11 було проведено психолого-педагогічний тренінг: "Вольовий та емоційний стан людини. Способи заспокоєння людини. Керування стресом".

    Тренінг спрямований на вдосконалення умінь розуміти власні емоції та емоції інших людей, управляти ними в типових і емоціогенних ситуаціях професійної діяльності педагога та використовувати для щоденної саморегуляції свого настрою й підвищення самоефективності в усіх сферах життя. Педагоги знайомилися з методами відновлення та регуляції власних психоемоційних станів; вчилися розвивати самопізнання та саморозкриття особистості;  розвивали вміння  до самозаспокоєння, відновлювали внутрішні емоційні та психологічні ресурси.

Соціально-психологічна допомога особам, які постраждали від домашнього насильства

     Денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або за ознакою статі з «кризовою кімнатою» надає на безоплатній основі: 

- психологічну підтримку в екстрених життєвих ситуаціях; 

- корекції емоційного фону, тривожного стану, наслідків будь-яких форм насильства; 

- групових та індивідуальних психопрофілактичних формах; 

 - первинну правову допомогу в отриманні правової інформації;

 - наданні консультацій та роз’яснень з правових питань; 

- складанні заяв, скарг та інших документів правового характеру;

 - взаємодії з правоохоронними та державними органами;  

- соціальний супровід в поліпшенні оздоровчих, сімейних та професійних сфер життя; 

- наданні постраждалим від насильства безпечного місця проживання на 10 діб в комфортних умовах;

 - відновленні соціальних зв’язків та формуванні нових з можливістю цілодобового перебування у безпечному місці терміном до 10 діб.

 Веб-сторінки центру: Фейсбук - https://www.facebook.com/profile.php?id=61554243656247 Телеграм - https://t.me/CSPD_psy_help Інстаграм - https://www.instagram.com/psy_help_chernihiv 



Як відновити ментальне здоров’я дитини: 5 обов’язкових кроків для батьків

 5 кроків-порад для батьків, щоб відновити ментальне здоров’я дитини.

Крок 1: Ти в безпеці.

·    Покиньте прифронтові території та заберіть дитину в більш безпечне місце, не нехтуйте повітряними тривогами та правилами особистої безпеки.

·    Забезпечте дитині усі базові потреби у місці вашого перебування: тепло в оселі, збалансоване харчування, доступ до медичної підтримки та освіти.

·    Обійміть та поясність дитині, що батьки стараються задля її безпеки і що в новому середовищі у дитини буде можливість жити спокійне дитинство.

Крок 2. Ти — не винен.

·    Не замовчуйте факту існування війни в країні. Будьте доступним до будь-якого обговорення. А якщо не відчуваєте у собі сили розповісти про ті чи інші речі — звертайтесь до спеціалістів.

·    Важливо підкреслити для дитини, що вона не несе відповідальності за все, що відбувається у світі. Війни можуть виникати через політичні та історичні причини і це зовсім не пов’язано із тими зонами відповідальності дитини, які батьки визначали з ними раніше, як наприклад, прибирання іграшок у себе в кімнаті.

·    Варто пояснити дитині, що вона має право жити в мирі та безпеці. І якщо хтось відбирає у неї це право, то вона абсолютно не винна у цьому.

Крок 3. Я тебе підтримую.

·    Будьте послідовними у своїй поведінці та методах виховання.

·    Не соромтесь казати дитині: «Я тебе люблю».

·    Показуйте підтримку через маленькі приємнощі: улюблений сніданок доньки або час разом із сином.

·    Хваліть дитину за те, що вона робить добре і не сваріть, коли вона припустилась помилки.

·    Обіймайте та розмовляйте. Прислухайтеся до її думок та почуттів.

Крок 4. Ти — потрібен.

·    Покажіть дитині, що у новому середовищі або вашому місті є ті, кому ти потрібен.

·    Приділіть час пошуку гуртків чи інших місць для інтеграції дитини та взаємодії із іншими однолітками.

·    Дізнайтеся, чи у вашому місті є дружній для дитини простір СпівДія заради Дітей, де професійні ментори надають дітям психоемоційну підтримку через програму неформальної освіти.

Крок 5. Час для розвитку.

·    Продовжуйте сприяти всебічному розвитку дитини, допомагати із освітою.

·    Гуляйте містом з дитиною у безпечних місцях, будуйте нові приємні спогади.

·    Підтримуйте всі починання та захоплення дитини.

Ментальне здоров'я.pptx

Що сказати сьогодні захисникам і захисницям

Кожний громадянин України виборює мир та спокій для нашої рідної землі. І це в особливий спосіб робили колегіїсти, виборюючи мир –своєю творчістю! Адже, творчість – це єдина зброя, яка в них є.

Учні 2-3 класів Чернігівського колегіуму №11  виготовили паперові «Долоньки миру». Написали свої найщиріші побажання нашим захисникам та захисницям.

Звідки беруться емоційні гойдалки

17.11.2023 року психологом колегіуму проведено заняття з учнями  на тему «Звідки беруться емоційні гойдалки».

Вчилися з дітьми керувати своїм емоційним станом, своїми емоціями, вчилися аналізувати та контролювати свій внутрішній стан.

"Як ти" семінар для вчителів

10.10.2023року у Чернігівському колегіуму №11 проведено психолого-педагогічний семінар на тему: « Ментальне здоров’я. Як подбати про себе»

Під час проведення семінару «Ментальне здоров’я. Як подбати про себе»,  вчителі вчилися формувати у здобувачів освіти знання, вміння, навички, спрямовані на збереження, зміцнення, розвиток ментального здоров’я; сприяти визначенню та усвідомленню факторів, що впливають на психічне здоров’я, сприяти формуванню позитивного ставлення до життя та власного здоров’я; пропагувати здоровий спосіб життя, формувати навики збереження ментального здоров’я всіх учасників освітнього процесу; виховувати цілеспрямовану здорову особистість; дати розуміння та показати інструменти, які допоможуть усім учасникам освітнього процесу дбати про свій внутрішній стан.

Шановні учасники освітнього процесу!

З метою реалізація Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” рекомендуємо ознайомитися із матеріалами психосоціальної підтримки, які допоможуть знаходити в собі сили щодня, навчитися піклуватися про себе, опановувати стрес, тривогу, гнів тощо у цей складний час.

https://www.howareu.com/

Як допомогти собі та іншим у періоди стресу (програма ментального здоровя).pdf

Аптечка психологічної допомоги

Привіт.

Раді, що ти це читаєш. Значить, розумієш, що піклування про ментальне здоров’я допоможе залишатися стійкішим і зберегти сили для перемоги.

Іноді життя випробовує нас так, що неможливо почуватися добре. У таких ситуаціях нормально тривожитися, боятися, не спати. Але з часом негативні емоції виснажують.

«Аптечка» розкаже, як знаходити в собі сили. Наче піт-стоп: дозаправився й поїхав далі. А коли попіклуєшся про себе, не забудь показати ці вправи близьким.

Те, що допомогло тобі, може допомогти й іншим.

Аптечку підготовлено на основі матеріалів ВООЗ, «Довідника безбар’єрності» та за експертної підтримки Інституту психічного здоров’я Українського Католицького Університету.

Детально ознайомитися зі змістом Аптечки ви можете на сайті https://www.howareu.com/ або за посиланням на документ.

Здоровий спосіб життя.pdf
Ментальне здоров'я.pdf
Як зберегти психічне здоров'я під час війни.pdf
Психічне здоров'я.pdf

Психологічна підтримка в умовах війни

·         Посттравматичний стресовий розлад в умовах війни (ПТСР)

·         Як боротися з перевтомою

·         Як впоратись з панікою та тривогою

·         Як боротись з апатією

·         Як зберегти близькі стосунки

·         Як допомогти тим, хто паралізований тривогою

·         Як позбутися почуття провини

·         Куди звернутись по психологічну підтримку

Психологічний стан та психічне здоров’я під час військових дій є вкрай важливим. Багато людей переживають виснаження, спустошення, втому, відчувають тривогу й паніку. Психологи сформулювали корисні поради, як опанувати себе в критичних умовах, як допомогти близьким та підтримувати здоровий психічний стан в критичних умовах.

Посттравматичний стресовий розлад в умовах війни (ПТСР)

Посттравматичний стресовий розлад — це порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події. Близько 8% чоловіків та 20% жінок, які пережили травматичні події, мають ПТСР. 

У кого може статись ПТСР

Посттравматичний стресовий розлад може розвинутисьу людей, які:

· втратили на війні рідних, друзів, побратимів;

· бачили вбитих;

· стріляли;

· перебували чи перебувають під обстрілами чи бомбардуваннями;

· непокоїлися через рідних чи друзів, які в небезпеці;

· почувалися залишеними, самотніми та зрадженими;

· стали свідком теракту;

· потрапили в полон чи в оточення.

Симптоми посттравматичного стресового розладу

· постійні та неконтрольовані думки про травматичні події, сни про них;

· відчуття постійної небезпеки;

· надмірна збудженість;

· уникнення згадок про травму;

· панічні атаки: відчуття страху, поверхневе дихання, нудота, прискорене серцебиття, біль у грудях;

· зловживання алкоголем, сигаретами чи наркотиками;

· негаразди в буденному житті;

· проблеми в стосунках, віддалення від партнера;

· суїцідальні думки.

· неспроможність висловлювати й проявляти емоції: плакати, радіти, співчувати

Як лікується ПТСР

Перш за все, пам’ятайте: ПТСР – це розлад, який лікується. І після курсу лікування ви знову зможете жити буденним життям, проявляти емоції, відчувати радість і почувати себе захищеним.

Лікування передбачає психотерапію та медикаментозну допомогу. 

У разі появи симптомів ПТСР:

· Зверніться до сімейного лікаря, психіатра або фахівця з психічного здоров’я.

· Подбайте про першочергові потреби: фізичну безпеку, наявність харчів, питної води тощо. Відновіть режим сну. Дайте знати про свої потреби державним структурам та гуманітарним організаціям, щоб вони могли вчасно забезпечити вас необхідним.

· Уникайте вживання алкоголю та інших шкідливих речовин. Це не допоможе забути жахіття, проте є ризик, що розвинеться залежність.

· Звʼяжіться з близькими, друзями, родичами, дайте їм знати, що ви живі, обговоріть із ними свій досвід, поділіться переживаннями та почуттями. Якщо ви боїтеся, що ваші розповіді можуть їх травмувати, запитайте в них, чи вони готові почути все, що відбувалося. Найімовірніше, ви отримаєте ствердну відповідь.

· Контактуйте з іншими людьми, які пережили подібний досвід, наприклад, із сусідами. Діліться з ними цими порадами.

· Будьте готові до змін у психічному стані: після кількох днів полегшення може настати стан спустошення, виснаження, перевтоми. Це цілком природна реакція на надмірний стрес, у якому ви були весь цей час. Організму треба дати можливість відновитися.

· Зупиняйте почуття провини. Ви можете відчувати злість та ненависть, огиду тощо. Усі негативні емоції, спрямовані на ворога й окупанта, є природними і мають право на існування. Те, що з нами зробили, заслуговує на ненависть і злість. Утім, якщо ви маєте почуття провини, варто його зупиняти. У тому, що з вами сталося, винен ворог. Саме на нього й треба спрямовувати почуття.

Швидкі способи самодопомоги при ПТРС

Ці техніки можуть бути корисними як для особистого використання, так і під час роботи з людьми з ПТСР.

Техніка заземлення: вправа «тут і тепер» 

Переорієнтуйте себе в просторі й часі, ставлячи собі деякі або всі з наступних питань:

· Де я? 

· Який сьогодні день? 

· Яке сьогодні число? 

· Який сьогодні місяць? 

· Який рік? 

· Скільки мені років? 

· Яка зараз пора року?

Стабілізаційна вправа: антистресове дихання 4:8

Спробуйте дихати повільно. Вдих (рахуємо 1–2–3–4) — пауза (затримуємо дихання — на 1–2) — видих (рахуємо 1–2–3–4–5–6–7–8). Важливо, щоби видих був удвічі довшим. Робіть цю вправу не менше 10 разів. Уявляйте, що ви «видихаєте» напругу.

Інтелектуальне заземлення

· Детально опишіть середовище навколо вас («Стіни білі. П’ять рожевих стільців, біля стіни дерев’яна книжкова полиця…»).

· Опишіть ваші буденні заняття в деталях (наприклад, покрокове приготування страви…).

· Скажіть твердження безпеки: «Мене звати… Я в безпеці, я тут і тепер, не в минулому».

· Порахуйте до 10, 100, зворотний рахунок, можна співати або продекламувати вірш.

Фізична стабілізація

· Пустіть прохолодну або теплу воду собі на руки.

· Поплескайте себе по плечах чи стегнах, порухайте великими пальцями стоп, потягніться, покрутіть головою, стисніть і розтисніть кулаки, випряміть пальці. Втисніть п’яти в підлогу і зверніть увагу, як вони напружились.

· Зверніть увагу на своє тіло (вага тіла на стільці, як тисне крісло на тіло…).

· Торкніться свого «заземлюючого» предмета (наприклад, стільця), після негативної реакції на щось.

Стабілізаційна техніка в уяві: вправа «Безпечне місце» 

Уявіть місце, де вам добре й безпечно, спробуйте відчути на дотик, де ви сидите, що бачите, який там запах, що приємного на смак ви відчуваєте, яка звучить музика.

Як боротися з перевтомою

В умовах військових дій наше тіло працює на максимальній потужності. Гормони стресу, задача яких мобілізувати тіло в критичній ситуації, також мають свій “термін придатності”. Ви можете спостерігати сильні коливання настрою від тривоги, злості, приливу оптимізму до повного спустошення і виснаження. Важливо усвідомити, що це абсолютно закономірні стани, які з часом змінюють один одного. З кожним із них можна і треба працювати.

Основні ознаки перевтоми:

· відчуття знесилення, неспроможність виконувати звичайні функції

· неуважність та погіршення концентрації

· погіршення пам’яті

· уповільнення процесів мислення, зменшення глибини та критичності мислення

· зниження цікавості до роботи

· підвищена дратівливість

· нервозність

· порушення сну

· перманентна сонливість

· підвищення тиску та частоти пульсу

· головний біль

· зниження апетиту

· емоційна спустошеність

Методи боротьби з перевтомою:

· Повноцінний сон, який, за даними Міністерства охорони здоров’я, має складати для дорослих – не менше 7 год на добу, для дітей та підлітків – 8-10 годин.

· Обмеження інформаційного шуму. Відмовтесь від постійного оновлення стрічки новин, читайте їх за графіком, наприклад, по 15 хвилин вранці, в обід та ввечері. Довіряйте тільки перевіреним джерелам інформації.

· Регулярне харчування.

· Регулярне фізичне навантаження. Будь–яка регулярна фізична активність, навіть ходьба на місці чи розтяжка, додасть вам бадьорості. Прогулянка на свіжому повітрі буде кращою за тренування в приміщенні.

· Наскільки це можливо, підтримуйте звичну рутину, звички, слідкуйте за особистою гігієною.

· Зміна діяльності. Намагайтеся раціонально розподіляти час роботи й відпочинку, фізичну й розумову працю.

· Визначення пріоритетів. Усвідомте, що ніхто не в змозі зробити все, то ж визначте 3–5 головних задач для себе не день і дозвольте собі не робити нічого додатково.

· Доброзичливі взаємини з людьми, які є поруч: сім’я, робочий колектив, волонтерська спільнота чи військові побратими. Зберігайте зв’язок, регулярно дзвоніть або пишіть своїм родичам та близьким.

· Фізичний контакт. Подихайте разом, потримайте одне одного за руку. Обніміться з близькими.

· Оптимізм та почуття гумору. Жартуйте, гумор завжди підтримує, навіть за жорстких життєвих обставин.

· Пам’ятайте, що залишатися живим і здоровим – це вже багато.

· Не призначайте дат кінця війни. Ми всі хочемо закінчення, але якщо ваші прогнози не справдяться – вам буде дуже складно емоційно, і ви будете почувати безвихідь.То ж налаштуйтесь “грати в довгу”.

· Згадайте, що є для вас дорогим та важливим, пригадайте, у чому сенс вашого життя. Будуйте плани на майбутнє, визначайте, що найбільш важливе для себе ви зробите, коли настане мир.

· Професійна допомога. Зверніться за підтримкою до професійних психологів (контакти додаємо нижче). Якщо у вас відсутня можливість звернутись до професіонала – попросіть про допомогу своїх родичів та близьких.

Як впоратись з панікою та тривогою

Паніка – це напад тяжкого страху, тривоги та відчуття внутрішньої напруги. Паніка паралізує людину або ж навпаки, штовхає її на безрозсудні вчинки. Під час паніки спостерігаються протилежні реакції: одним хочеться бігти, іншим – навпаки, забитися в куток. Важливо пам’ятати, що саме в такому стані нас хоче бачити ворог, тому що у ньому ми найбільш вразливі, тому обов’язково потрібно вживати заходів, щоб відновити нормальний психічний стан.

Ключові симптоми паніки:

· серцебиття, прискорений пульс, пітливість

· озноб, тремор

· відчуття нестачі повітря, задишка

· біль або дискомфорт у лівій половині грудної клітки

· нудота, біль або “вузол” в животі, запаморочення

· відчуття відчуження, нереальності світу

· страх здійснити неконтрольований вчинок

· гострий страх неминучої смерті

· відчуття оніміння або поколювання в кінцівках

· безсоння

Методи боротьби з панікою:

· використовуйте седативні дихальні техніки, наприклад, “3-7-8”: 3 секунди на вдих, 7 – на затримання повітря і 8 секунд на видих

· ляжте та покладіть руки на живіт, та робіть глибокі вдохи та короткі видихи, контролюйте дихання

· використовуйте квадратне дихання (знайдіть у приміщенні щось квадратне (або уявіть його). Зафіксуйте погляд на одному з кутів і робіть глибокий вдих, затримайте подих на 5 секунд і переводьте погляд на інший кут видихаючи, так рухайтесь за квадратом; повторіть кілька разів, це дозволить вирівняти дихання та опанувати тривогу, якщо відчуваєте, що вона посилюється

· “заземліться”; станьте або сядьте на підлогу, відчуйте, як ви торкаєтесь поверхні, відчуйте вагу власного тіла та повільно дихайте

· поверніться до відчуття тіла; відчуйте, на чому і як ви сидите, що відчувають ваші стопи, концентруйтесь на якомусь звуці, на запаху; якщо ви за кермом, то концентруйтеся на тому, що тримають ваші руки

· робіть самомасаж; торкайтеся тіла, прохлопайте долонями ноги, масуйте вуха, ніс, долоні; оживляйте заклякле тіло

· напружтесь; займіть не зручну для себе позу і спробуйте максимально напружити всі м’язи тіла, залишайтесь в такій позі якнайдовше

· дайте вихід емоціям; плачте, співайте

· використайте різкі запахи – спирт, цитрусові тощо

· вмийтесь холодною водою

· спрямуйте паніку у безпечні дії; якщо вам хочеться бігти — біжіть на місці, якщо вам хочеться забитися в куток — забийтеся в куток

· не вживайте алкоголь

· приймайте рослинні седативні препарати (валеріану, пустирник); не використовуйте рецептурних препаратів без консультації лікаря!

· якщо це хтось інший, а не ви — огорніть людину теплою ковдрою, дайте тепле питво, нагадайте про базові речі: хто вона є, що вона тут робить, хто поряд з нею, як її звуть.

Як боротись з апатією

Гострі приступи паніки та тривоги зазвичай зміняються почуттям апатії. Такі періоди можуть бути не тривалими, але вони також потребують пропрацювання. Важливо пам’ятати, що апатія – закономірний “хімічний” відкат після сплеску гормонів стресу.

Методи подолання апатії:

· дійте; виконуйте будь-які прості дії та не намагайтесь їх аналізувати

· дотримуйтесь щоденної рутини; регулярне харчування, гігієна, розминка

· робить щось руками; наприклад, мийте посуд, пакуйте речі, плетіть сітку

· плануйте свої задачі на день; нехай їх буде небагато, але намагайтесь виконати їх будь-що

· обмежте доступ інформації; читання новин треба обмежити до декількох коротких періодів на день

· залучайте близьких та знайомих до спільної роботи

Як зберегти близькі стосунки

Під час критичних ситуацій стосунки з близькими піддаються тяжким випробуванням. Намагайтесь зберегти стосунки і допомогти близьким, адже це підвищує вашу здатність до виживання та опору, а також надає сенс вашим діям.

· спрямовуйте негативні емоції, які виникають, не на близьких, а на зовнішнього ворога

· завантажте себе роботою, допомогою іншим

· дайте вихід емоціям; кричіть, співайте, плачте

· рухайтесь, танцюйте, робіть розминку, ходіть пішки

· обіймайтесь

· тримайте контакт, запитуйте, як справи, дзвоніть і пишіть

· пропонуйте свою допомогу

· приготуйте страву разом і неспішно поїжте

· зберігайте ритуали мирного життя, наскільки це можливо в поточних умовах: читайте книжки, сервірувати стіл, організовуйте спільне чаювання

Як допомогти тим, хто паралізований тривогою

Якщо ви спостерігаєте надмірну дестабілізуючу тривогу чи панічну атаку в того, хто знаходиться поруч із вами, вживайте наступних заходів:

· не йдіть з людиною на прямий фізичний контакт

· зверніться до людини голосом

· говоріть чітко і твердо

· спокійним голосом нагадайте людині, що вона знаходиться у безпечному місці (якщо це так)

· фокусуйте її увагу на тому, що можна побачити, почути та відчути навколо

· не запитуйте, а натомість давайте вказівки, наприклад: “Подивись на мене. Скажи своє ім’я. Скажи мені, де ти. Підведись. Пий”

· прослідкуйте, щоб всі базові речі людина почала виконувати сама

Як позбутися почуття провини

У звичайних умовах людина має час розібратися у почутті провини й правильно з нею впоратись, тобто визначити можливі помилки, виправити їх та зрозуміти, як уникнути їх в майбутньому. В критичних умовах пропрацювати провину доволі складно, і вона може дуже негативно відбиватись на психологічному стані людини, пригнічувати її та паралізувати її діяльність.

Як впоратись із почуттям провини:

· не починайте звинувачувати себе; не ви розв’язали цю війну

· в першу чергу дбайте про себе і залишайтесь в безпеці, ваша пряма відповідальність сьогодні — дбати про себе і не створювати зайвого клопоту Збройним Силам, зменшити навантаження на них, щоб вони могли повною мірою виконувати свій обов’язок

· переключіть свою увагу на те, що ви можете зробити прямо тут і зараз

· станьте корисним; запитайте, як ваші руки, ваші знання та вміння знання можуть принести користь тим, хто залишився поряд і тим, хто потребує моєї допомоги

· складіть список задач, які ви зробите прямо зараз; беріться лише за ті справи, які будуть зараз вам під силу

· допоможіть тим, чим вмієте; навчіться тому, що ще не вмієте, і що вам легко дається

Токсичне почуття провини дуже непросто здолати. Якщо вам потрібна допомога – звертайтеся до спеціалістів, піклуйтесь про себе.

Куди звернутись по психологічну підтримку

За підтримки Національної психологічної асоціації (НПА) психологи-волонтери створили центр психологічної підтримки “Як ти?” для тих, хто потерпає від останніх подій і відчуває постійні стрес, хвилювання та тривогу. За підтримкою можна звернутися безкоштовно, у будь-який час доби. Щоб отримати психологічну допомогу, заповніть анкету.

“Розкажи мені” — безкоштовна інтернет-платформа для психологічних консультацій. Команда платформи допомагає всім, хто потребує емоційної підтримки, консультації та допомоги у зв’язку зі швидкими змінами, що наразі відбуваються в економіці, соціумі та житті кожної людини. Звернутися за допомогою можна через вебсайт ініціативи.

Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) відкрив гарячу лінію, за якою можна звернутися за підтримкою. Дзвінки безкоштовні: 0-800-300-155.

УкрЄдність” – сайт безкоштовної психологічної підтримки від Української спілки психотерапевтів. Команда підбере для вас фахівця відповідно до зазначених Вами проблем. Є можливість відвідувати безкоштовні підтримуючі групи в онлайн-форматі.

Чатботи в Telegram для психологічної підтримки українців:

Друг. Перша допомога – бот, створений за підтримки ЮНІСЕФ на основі сучасних протоколів і науково-доведених досліджень.

Слова допомагають – бот, який розповідає про різні стани й емоції та підказує, як допомогти собі самостійно, якщо немає змоги звернутись до психолога. Також радить, як підтримати іншу людину, котрій потрібна психологічна допомога. Створений командою Центру психічного здоров’я НаУКМА та факультету інформатики CyberFI НаУКМА.

 


Психологічна допомога та підтримка під час війни: добірка порад та рекомендацій

Війна виснажує нас фізично та психологічно. Попри те, що наша психіка здатна адаптуватися під будь-які складнощі, кожен день бойових дій у рідній країні пережити надзвичайно складно. У цей непростий час варто підтримувати себе, рідних та близьких. Це життєво необхідно для того, щоб зберегти здоров’я – фізичне та психологічне.

«Діти у місті» зібрали добірку порад від профільних організацій та психологів, які допоможуть триматися та зберігати спокій.


 Як допомогти собі?

  Щоб допомагати своїм близьким та країні, важливо самому залишатися в ресурсі. Щоб зберігати життєву енергію, вам необхідно:

 

Як пережити кризу та зберегти спокій

  Міністерство охорони здоров’я України опублікувало низку рекомендацій щодо того, як діяти під час кризових станів.

Як допомогти та підтримати дітей

  Психологічна підтримка дітей у воєнний час надзвичайно важлива, адже дітям необхідно відчувати себе у безпеці. Щоб підтримувати їх, керуйтеся наступними порадами.

 Говоріть з дитиною

Обговорюйте з дітьми їхні почуття, спостерігайте за поведінкою та реакцією на страшні події. Постійно нагадуйте, що вони під вашим захистом. До того ж, вас захищають найсміливіші воїни. Якщо є можливість, нехай дитина робить щось руками – ліпить, малює або складає конструктор.

 Будьте поруч

Надавайте дітям підтримку, у тому числі у вигляді обіймів. Намагайтеся робити щось разом, приділяйте їм більше часу, ніж раніше.

 Контролюйте себе

Коли дорослі втрачають самоконтроль, це дуже впливає на дітей. Вони можуть злякатися та замкнутися. Більшість дорослих зараз відчувають страх, біль, злість та утому. Намагайтеся тримати себе в руках. Хоча б, коли діти поруч з вами.

 Не забувайте про режим

Намагайтеся, наскільки це можливо, дотримуватися режиму та пам’ятати про сімейні ритуали. Вкладайте дитину спати в той самий час, як вкладалися раніше. Не забувайте про повноцінні прийоми їжі. Навіть, якщо ви знаходитеся у бомбосховищі, читайте дітям казки перед сном, якщо робили це раніше.

 Не забувайте про ігри

Найкраща терапія під час складних життєвих обставин – це ігри. Давайте дитині можливість гратися, дивитися мультфільми, бігати та стрибати. Дозвольте дітям брати з собою в укриття улюблену іграшку.

 Підтримуйте один одного

Постійно підтримуйте дітей. Говоріть, які вони хоробрі, як добре вони справляються з ситуацією, як вправно допомагають дорослим. Обов’язково розповідайте про перемоги ЗСУ, щоб діти вірили в світле майбутнє.

  "Діти у місті" зібрали всю інформацію про допомогу українцям в один каталог. Ця інформація може вам знадобитися.

 Психологія воєнного часу

  Під час воєнних дій війна оселяється всередині кожного з нас. Настрій людей у цей непростий час дуже важливий, адже від нього залежать настрої в тилу та підтримка наших захисників.

Під час війни настрій населення постійно змінюється – від оптимізму та натхнення до страху та паніки. Коли стається щось жахливе, люди діють по програмі виживання. Вони діють швидко та планують своє життя лише на кілька годин. Після того, як шок проходить та повертаються базові емоції, людина може піти у страх та відчай, або ж відчути сильну ейфорію.

Втім, ейфорія не може тривати довго, адже ресурси психіки обмежені, тому настрій поступово починає погіршуватися. Якщо ви знаєте про коливання настрою та циклічність цих коливань, вам простіше буде переживати емоційні ями, під час яких особливо гостро відчувається страх та відчай.

Безпечне освітнє середовище.

Профілактика шкільного булінгу.



Безпечне освітнє середовище. Профілактика шкільного булінгу..pdf

Педагогічний такт, толерантність -  компонент професійної культури вчителя

Компонент професійноїкультури вчителя.pdf

Психолого – педагогічна превенція булінгу

 як складова ціннісного ставлення до себе та до інших

Психолого-педагогічна превенція булінгу.pdf

Робота з учнями різних видів темпераменту

 та нервової системи.

Робота з учнями різних видів темпераменту та нервової системи.pdf

«Толерантність врятує світ»

Толерантність врятує світ.pdf

«Шляхи подолання неуспішності. Навчання та виховання успіхом.»

Шляхи подолання неуспішності.pdf