klasa8

Lekcja 1 ( 26 III 2020)

Temat: Twórca i jego czasy. Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz

1846–1916

pisarz, krytyk i publicysta. Pochodził ze zubożałej rodzinny szlacheckiej, w której kultywowano tradycje narodowe. Wychował się w duchu opowieści o wojnach Napoleona i wielkich zrywach Polaków podczas powstań narodowych. Uczył się i studiował w Warszawie, w Szkole Głównej, która dziś nosi miano Uniwersytetu Warszawskiego. Już pierwsze utwory Sienkiewicza zwracały uwagę czytelników i wydawców. Poruszały serca i wyobraźnię. Janko Muzykant (1879) jest do dziś najbardziej znaną polską nowelą! Sienkiewicz zyskał sławę twórcy bestsellerów. To jedyny z polskich pisarzy XIX wieku, którego książki czytane są przez miliony czytelników nie tylko ze względu na szkolny obowiązek lekturowy, ale dla samej przyjemności czytania. Gdyby żył współcześnie, niewątpliwie zbiłby fortunę na swoich powieściach. Rosja jednak, której formalnie był obywatelem (to czas zaborów), nie podpisała wtedy międzynarodowej konwencji o prawie autorskim. Majątek na utworach Sienkiewicza robili więc tłumacze i wydawcy, później zaś filmowcy, a nawet autorzy komiksów! Sam Sienkiewicz jednak nie narzekał. Wiele podróżował (zwiedził m.in. Amerykę, Afrykę i był w wielu kurortach europejskich). Cieszył się ogromną popularnością. Z entuzjazmem witano go na spotkaniach towarzyskich i konferencjach naukowych. Stał się szybko narodowym bohaterem. Po numery gazet, w których ukazywały się kolejne odcinki jego powieści, ustawiały się ogromne kolejki. A Sienkiewicz był jedynym polskim pisarzem żyjącym dostatnio ze swojej pisarskiej pracy!

Na listach bestsellerów znajdowały się m.in. Trylogia, czyli Ogniem i mieczem (1883), Potop (1886) i Pan Wołodyjowski (1888), Rodzina Połanieckich (1895), Quo vadis (1896).

  1. Zapisz temat w zeszycie. Zapoznaj się z informacją w podręczniku - strona 222

Quo vadis to jedna z najbardziej znanych powieści świata! Została przetłumaczona na blisko 60 języków. Autor odebrał wiele nagród i odznaczeń za swoje dzieło, m.in. francuską Legię Honorową. Stało się ono niewątpliwie także przyczynkiem do przyznania pisarzowi literackiej Nagrody Nobla w roku 1905. Quo vadis – jak dowodzą badacze – to jeden z pierwszych bestsellerów w rankingach najlepiej sprzedających się tytułów (badania takie prowadzi się od początku XX wieku). Powieść była adaptowana do potrzeb filmu i teatru, a nawet opery (np. Ligia Emila Młynarskiego z ok. 1898 roku). W jednym z listów do przyjaciół Sienkiewicz napisał: „Na spacerach układam sceny do Quo vadis. […] Postanowiłem odtąd nie wyłazić z epopei, bo tylko ta najmniej męczy i najlepiej duszę odnawia”. W wielu innych listach często mówił o swoim wyjątkowym dziele, np. „Marzy mi się wielki epos chrześcijański, w którym chciałbym wprowadzić świętego Piotra, Pawła, Nerona, pierwsze prześladowania i dać szereg tak ogólnoludzkich i wspaniałych obrazów, żeby je musiano tłumaczyć z »polskiego« na wszystkie języki”. „Pomysł napisania Quo vadis powstał we mnie pod wpływem czytania Annałów Tacyta, który jest jednym z moich najulubieńszych autorów, i podczas dłuższego pobytu w Rzymie. Słynny malarz polski, Siemiradzki, który wówczas zamieszkiwał w Rzymie, był moim przewodnikiem po Wiecznym Mieście i podczas jednej z naszych wędrówek pokazał mi kapliczkę Quo vadis”.

Sienkiewicz po obejrzeniu tych i innych ważnych w Rzymie miejsc nabrał pewności co do słuszności decyzji o napisaniu powieści niezwykłej, zrozumiałej na całym świecie, „zapierającej dech w piersiach”. Pisał: „Mam w duszy dobre sceny do Quo vadis. Nawet kiedy nie piszę, nie jestem zdolny ani coś innego rozbić, ani o czym innym myśleć jak o Quo vadis. […] Ułożyłem i mam w głowie tyle scen wspaniałych i strasznych, że byle zdrowia i sił – to Quo vadis będzie donioślejsze niż wszystko, com napisał. Nie mogę o czym innym myśleć i odpoczynek, to jest jakaś przerwa trochę dłuższa, na nic by mi się nie przydała, bo jestem pod ciągłą obsesją – i czy piszę, czy nie, w głowie odbywa się praca bez chwili przystanku. Nie wiem, kiedy skończę, bo tyle jest do zrobienia, że prawie setki stron”. Mimo sukcesu i radości, jakie przyniosła pisarzowi ukończona powieść, Sienkiewicz nie krył, że pochłonęła całe jego siły, że jest wyczerpany do granic możliwości: „Cieszy mnie wrażenie Quo vadis, ale nie umiem Ci powiedzieć, ilem w to włożył zdrowia. Mózg mnie boli i zmęczenie wychodzi każdym nerwem”.


Henryk Sienkiewicz i jego warsztat literacki

Przeczytaj relację jednego z dziennikarzy warszawskiej prasy codziennej z 1913 roku (w cytowanym tekście uwspółcześniono ortografię i interpunkcję).

Nasi powieściopisarze o sobie - Henryk Sienkiewicz

Sienkiewicz mieszka w Warszawie przy ulicy Szopena. W ślicznym jego apartamencie panuje skupiony ład; wszystko tu mówi o wytężonej trosce, wszystko wskazuje, że nie ma tu miejsca na żadną anarchię. Gabinet, w którym pracuje Sienkiewicz, jest obszerny. Duże biurko stoi na środku. Tuż nad głową Sienkiewicza wisi jego portret. Tylna ściana zajęta jest cała książkami. Gdym wszedł, przyjął mnie bardzo serdecznie sam mistrz. Siwy już, o mądrym, łagodnym wejrzeniu, słuchał uważnie, po co przyszedłem. Nie bardzo był zadowolony, że chcę się wdzierać w tajemnice jego pracy, ale, „jeżeli to kogoś może pouczyć – mogę panu służyć” – zakonkludował. – Czy mogę zaraz pisać pańskie słowa? – O, nie. Proszę, niech pan lepiej napisze mi swoje pytania, a za kilka dni dam odpowiedź. Nie chciałem zbytnio zabierać czasu mistrzowi, więc pożegnałem go. Nazajutrz zaś wysłałem natychmiast pytania. W kilka dni otrzymałem odpowiedź. „Niegdyś na pytanie: jak tworzę? – odpowiedziałem, że tworzę jak kucharka, która nie lubi, by jej zaglądano do garnków. Mówić o sobie jest zawsze niezbyt przyjemnie. Ponieważ pańska ankieta ma na celu objąć wszystkich żyjących polskich pisarzy, przeto, nie chcąc się wyłączać, odpowiadam na zawarte w niej pytania, co następuje:

1) Jak powstaje pomysł artystyczny, na to trudno jest odpowiedzieć. Może on powstać pod wpływem wszelkich pobudek, pod wpływem uczuć i idei osobistych albo zaobserwowanych w otoczeniu; pod wpływem prądów społecznych, wypadków dziejowych, pod wpływem patriotyzmu i uczuć humanitarnych. Poddaje, a raczej podsuwa go czasem natura i jej zjawiska, czasem przeczytane książki, widziane obrazy, słowem: wszelkiego rodzaju pobudki działające na wyobraźnię artystyczną i jednocześnie na uczucie. Objaśniam to przykładami z moich własnych utworów. Szkice węglem powstały z obserwacji stosunków wiejskich po uwłaszczeniu, które to uwłaszczenie wytworzyło (dziś już, na szczęście, zasypaną) przepaść między dworem a chatą. Trylogia. Z rozczytywania się w kronikach i pamiętnikach z epoki, którą odczuwałem artystycznie mocniej niż inne okresy dziejów – i z chęci pokrzepienia serc. Bez dogmatu. Z refleksji, do czego prowadzi rozmaitych geniuszów bez teki zbytnia samo‑analiza i w ogóle przerafinowanie. Quo vadis. Z wczytywania się w Tacyta, za czym poszły inne źródła – i z wrażeń, zebranych podczas dłuższego pobytu w Rzymie. Krzyżacy. Z odczucia chwały narodowej w przeciwstawieniu do dzisiejszej narodowej niedoli. W pustyni i w puszczy. Z miłości do naszych dzieci i ze wspomnień podróżniczych.

2) Każdy pomysł leży we mnie długo i, jeżeli tak można rzec, fermentuje, nim się do niego zabiorę. Przykład: Zagłobę wprowadziłem do Ogniem i mieczem, by całość obrazu nie była zbyt posępna, tymczasem wyrósł mi on na jedną z głównych postaci i przewędrował przez trzynaście tomów. Nieraz w ciągu pracy wprowadzam nowe figury dla pełni życia lub dla dokładniejszego przeprowadzenia przewodniej idei.

3) Ponieważ myślę, że najwyższą sztuką i najgłębszym psychologicznym zadaniem pisarza jest stworzenie żywego człowieka, który zostaje w pamięci ludzkiej jako typ, przeto staram się tworzyć postacie mające nie tylko ogólne, ale i indywidualne cechy życia i charakteru.

4) Szematów nie spisuję. Powieści nie rozkładam z góry na rozdziały i nie wyznaczam sobie, co w którym będę pisał. Zostawiam to logice rzeczy i naturalnemu rozwojowi wypadków.

5) Jakkolwiek pisanie nie przychodzi mi wcale z łatwością, rękopisy moje wyglądają dość czysto, albowiem przekreślam naprzód w myśli wszelkie zdania i określenia, które nie wydają mi się dość malownicze i silne. Wolę takich pisarzy, którzy trudno piszą, ale których się łatwo czyta, niż takich, którzy łatwo piszą, a trudni są do czytania.

6) Unikam przewagi słów nad treścią, by nie wpaść w popis stylowy i w literacki barok – i aby zjawiska opisywane nie ginęły tak pod nadmiarem określeń, jak w zimie giną wszelkie kształty pod śnieżną zadymką.

7) Pracuję od dziesiątej rano do trzeciej, o ile pozwala mi na to panujący u nas zwyczaj rozporządzania czasem pisarzów na wszelkiego rodzaju cele publiczne, a nawet prywatne.

8) Co do książek i autorów. Mogę zawsze czytać Iliadę i Odyseję, Tacyta, Liwiusza, Horacego, Szekspira, Moliera i Trójcę naszych poetów. Z powieściopisarzy cenię Balzaca, Dickensa i Dumasa‑ojca. Z zamiłowaniem czytam książki historyczne, kroniki, pamiętniki i podróże. W ostatnich czasach czytałem z ciekawością Bergsona. Czytuję od czwartej do późnego wieczora.

9) W czasie natężonej pracy największym odpoczynkiem umysłowym jest dla mnie polowanie i w ogóle ruch. Sypiam koło ośmiu godzin na dobę. Co do odżywiania się – jem, co mi dadzą. Zapomniałem dodać, że większą część moich powieści (prawie wszystkie, prócz nowel) pisałem z dnia na dzień, odsyłając zaraz napisane kartki do druku. W ten sposób musiałem kończyć to, com zaczął. Ale w ogóle jest to metoda wymagająca wielkiej czujności, niewygodna i niebezpieczna”. Tymi słowy kończy Sienkiewicz swoją odpowiedź.

2. Wykorzystując powyższe informacje oraz podręcznik wskaż genezę, czyli przyczyny powstania Quo vadis. Zapisz notatkę w zeszycie.

Praca domowa: Zapisz w zeszycie co najmniej 10 miejsc, w których można spotkać nazwisko Henryka Sienkiewicza. Skąd taka popularność pisarza? Uzasadnij.

Lekcja 2 ( 27 III 2020)

Temat: Świat pogan i świat chrześcijan w powieści Quo vadis.

  1. Zapisz temat w zeszycie. Zapoznaj się z fragmentem powieści w podręczniku - strona 224

2. Utwórz rodziny wyrazów związanych ze słowami: pogaństwo, chrześcijaństwo. Zapisz w zeszycie.

3. Odmień w liczbie pojedynczej i mnogiej rzeczowniki: poganin, chrześcijanin. Zapisz w zeszycie.

4. Zapisz w zeszycie miejsce akcji, czas akcji, tak jak to robiliśmy na dotychczasowych lekcjach z lekturą.

5. Bohaterów uzupełnij w tabeli:

poganie chrześcijanie

postaci historyczne postaci fikcyjne postaci historyczne postaci fikcyjne

......................................... ....................................... ...................................... ....................................

pochodzenie społeczne

– głównie patrycjusze – głównie plebejusze

warunki życia

.............................................................. ...............................................................................

wyznawane wartości i zasady, styl życia

............................................................... ................................................................................

Praca domowa: zadanie 3 strona 227

Ważne: temat maila klasa8polski nazwisko, wszystko co napiszecie w zeszycie, zagracie itp. przesyłajcie (to aktywność) i piszcie czytelnie! Dotyczy wszystkich zamieszczanych lekcji!

Lekcja 3 ( 2 IV 2020)

Temat: Postawy bohaterów powieści Quo vadis.

  1. Zapisz temat w zeszycie. Wykonaj kartę pracy (przy każdej postaci wygląd, zachowanie, stosunek do ludzi, charakter, poglądy). Neron, Petroniusz, Kryspus, Paweł Apostoł, Chilon Chilonides, Marek Winicjusz.

-quo-vadis-lektura-obowiazkowa-karta-pracy-4 (1).pdf

Jutro porozmawiamy o miłości Ligii i Winicjusza.

Lekcja 4 ( 3 IV 2020)

Temat: Miłość wszystko przetrzyma - historia miłości Ligii i Winicjusza.

  1. Zapisz temat w zeszycie.

  2. Utwórz rodzinę wyrazu miłość .

3. Zapisz 10 związków frazeologicznych z wyrazem miłość, np. miłość po grób itp.

4. Podkreśl te związki, których można użyć, mówiąc o miłości Ligii i Winicjusza.

• Jak się zmieniło uczucie Winicjusza do Ligii?

Początkowo Winicjusz był zauroczony i zachwycony niezwykłą urodą Ligii. Nie mógł się pogodzić z odrzuceniem. Był bowiem przekonany, że Ligia powinna się czuć uszczęśliwiona i wyróżniona okazywanymi jej względami. Ucieczka Ligii na tyle go wzburzyła, że gotów był ją zranić. Uważał ponadto, że jako Rzymianin ma władzę nad Ligią – zakładniczką Rzymu – i że jest mu ona winna posłuszeństwo. Nie rozumiał jej religii. Z czasem jego uczucia się zmieniły. Wpłynęło na to przede wszystkim poznanie chrześcijan, to, że w chorobie okazali mu miłosierdzie, współczucie i troskę. Zrozumiał, że Ligia go kocha, ale nie może zaakceptować wyznawanych przez niego wartości. Uczucia Winicjusza się zmieniały od zachwytu i pożądania, przez złość, gniew, żal, niepewność, zgryzotę, poświęcenie, po szczęście i spełnienie.

• Jaka była miłość Ligii do Winicjusza?

Ligia również początkowo była zauroczona Winicjuszem. Najprawdopodobniej była to też jej pierwsza młodzieńcza miłość. Choć Ligia kochała Winicjusza, to jednak jego postępowanie sprawiło, że postanowiła przed nim uciec. System wartości, w jakim została wychowana, nie pozwalał jej zaakceptować tego, co zaproponował jej Winicjusz. Jej uczucia były pełne sprzeczności. Bała się, że kochając poganina, popełnia grzech. Dopiero Piotr Apostoł rozwiał jej wątpliwości, zapewniając: „[. . .] wiedz, że nie masz winy w miłości twojej”.

Największym dowodem jej miłości było uratowanie Winicjuszowi życia i pełna troskliwości opieka nad rannym. Miłość Ligii była szczera, szlachetna i czysta.

5. W jaki sposób miłość zmieniła Ligię, a jak wpłynęła na Winicjusza? Zapisz wnioski, na przykład w tabeli.

Praca domowa (do wyboru)

Rozważ w formie pisemnej, kto – według Ciebie – dzięki miłości zyskał więcej: Winicjusz czy Ligia.

Wyraź swoją opinię na temat miłości Akte do Nerona lub Eunice do Petroniusza.

Lekcja 5 ( 6 IV 2020)

Temat: Przemiana bohaterów w powieści "Quo vadis".

  1. Zapisz temat w zeszycie.

2. Przeczytaj plany wydarzeń, zapisz je w zeszycie i podkreśl:

-na czarno - punkty, w których bohaterowie postępują jak poganie

-na zielono – punkty, w których bohaterowie zaczynają przechodzić przemianę

-na niebiesko – punkty, w których bohaterowie stają się chrześcijanami

Plan wydarzeń z perspektywy Marka Winicjusza.

1.Spotkanie Ligii przy fontannie w domu Allusów.

2.Plan Petroniusza dotyczący ściągnięcia dziewczyny na dwór Nerona.

3.Uczta – niewłaściwe zachowanie pijanego Winicjusza.

4.Ucieczka Ligii.

5.Poszukiwania zakładniczki – wynajęcie Chilona.

6.Wyprawa do Ostrianum.

7.Wtargnięcie do domu chrześcijan i zranienie Winicjusza.

8.Pobyt u chrześcijan. Czuła opieka dziewczyny.

9.Stopniowa przemiana mężczyzny.

10.Podarowanie Winicjuszowi krzyża przez Ligię.

11.Przyjęcie chrztu.

12.Spalenie Rzymu.

13.Uwięzienie Ligii przez Nerona.

14.Uratowanie Ligii przez Ursusa podczas igrzysk.

15.Wyjazd zakochanych na Sycylię.

Plan wydarzeń z perspektywy Chilona.

1. Poszukiwanie Ligii za zapłatą.

2. Spotkanie Galaukosa.

3. Intryga – planowanie zabicia Glauka w obawie przed wyjawieniem zbrodniczej przeszłości.

4. Przebaczenie Chilonowi w imię Boga.

5. Głębokie refleksje mężczyzny.

6. Doniesienie Neronowi na chrześcijan.

7. Wyrzuty sumienia za swoje okrucieństwo.

8. Publiczne oskarżenie władcy o podpalenie Rzymu.

9. Omowa odwołania oskarżenia.

10. Przyjęcie chrztu.

11. Śmierć na krzyżu.

Praca domowa: udowodnij, że Marek Winicjusz i Chilon to bohaterowie dynamiczni, którzy ulegli przemianie. Zastosuj trzy argumenty i przykłady.

Lekcja 6 ( 7 IV 2020)

Temat: Obraz starożytnego Rzymu w powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis.

  1. Zapisz temat w zeszycie.

Przypomnij sobie informacje o:

• powstaniu miasta – legenda o Remusie i Romulusie,

• położeniu Rzymu – siedem wzgórz (Awentyn, Mons Caelius, Eskwilin, Kapitol, Kwirynał, Palatyn, Wiminał), rzeka (Tybr).

Rzym przed pożarem:

• wspaniałe, bogate, tętniące życiem miasto,

• miejsce nęcące przybyszów łatwością osiągania zysków oraz swobodą życia,

• miasto wielonarodowościowe i wielowyznaniowe,

wspaniałe, budzące podziw budowle i miejsca: pałac cezara na Palatynie, wille patrycjuszy, liczne świątynie, np. świątynia Jowisza na Kapitolu, łuki triumfalne, akwedukty, termy, amfiteatry, bazyliki, Forum Romanum (centrum miasta, miejsce spotkań towarzyskich, handlu, przemówień oratorów i nauk głoszonych przez wędrownych filozofów), wspaniałe ogrody,

• olbrzymie skupisko ludzi,

• ubogie dzielnice z insulami, np. Zatybrze,

• królestwo bogactwa i władzy, ale także zła i zbrodni.

2. Rzym w czasie pożaru – fragment powieści „Cała nizina pokryta była dymami tworzącymi jakby jedną olbrzymią, leżącą tuż przy ziemi chmurę, w której znikły miasta, akwedukty, wille, drzewa; na końcu zaś tej szarej, okropnej płaszczyzny gorzało na wzgórzach miasto. Pożar jednakże nie miał kształtu ognistego słupa, jak bywa wówczas, gdy się pali pojedynczy, choćby największy budynek. Była to raczej długa, podobna do zorzy wstęga. Nad tą wstęgą unosił się wał dymu, miejscami zupełnie czarny, miejscami mieniący się różowo i krwawo, zbity w sobie, wydęty, gęsty i kłębiący się jak wąż, który się kurczy i wydłuża. Potworny ów wał chwilami zdawał się przykrywać nawet wstęgę ognistą, tak iż czyniła się wąską jak taśma, lecz chwilami ona rozświecała go od dołu, zmieniając jego dolne kłęby w fale płomienne. Oboje ciągnęły się od krańca do krańca widnokręgu, zamykając go tak, jak czasem zamyka go pasmo leśne”.

• panika wśród mieszkańców,

• masowa ucieczka z miasta,

• rabowanie opuszczonych domów,

• burzenie domów w celu powstrzymania ognia.

Rzym po pożarze:

• z czternastu dzielnic pozostały tylko cztery,

• „ogromna przestrzeń siwa, smutna, umarła, na której sterczały szeregi kominów na kształt kolumn grobowych",

• wielkie cmentarzysko,

• głód wśród pozbawionych domów mieszkańców Rzymu,

• gromady ludzi poszukujących swoich bliskich,

• rozdawanie ocalałym żywności i odzieży,

• poszukiwanie sprawców pożaru – oskarżenie chrześcijan,

• odbudowa miasta,

• wytyczenie nowych dróg,

• pospieszne wznoszenie amfiteatrów, w których miały się odbyć igrzyska z udziałem rzekomych sprawców pożaru.

Praca domowa: wykonaj pisemnie zadanie 7 lub 8 (niżej) strona 228

Lekcja 7 ( 8 IV 2020)

Temat: Zwyczaje wielkanocne.

1. Odwiedź stronę internetową i wypisz poprawne sposoby zapisu nazwy ŚWIĄT WIELKANOCNYCH https://obcyjezykpolski.pl/o-wielkanocy-wielkiejnocy/

Praca domowa: zaprojektuj kartkę ze świątecznymi życzeniami i wyślij ją.

Niech Zmartwychwstanie Pańskie,

które niesie odrodzenie duchowe,

napełni wszystkich spokojem i wiarą,

da siłę w pokonywaniu trudności

i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

Wesołych Świąt!

Lekcja 8 ( 15 IV 2020)

Temat: Utopie.

Zaczynamy dział Utopie. Z działu Życiowe wybory przygotuję test z lektury, proszę też przysłać napisane podanie - praca na ocenę. Proszę też o przysłanie zaległych prac z lekcji 2-7.

  1. Zapisz temat w zeszycie. Przeczytaj wiersz naszej noblistki.

"Utopia" Wisława Szymborska

Wyspa na której wszystko się wyjaśnia.

Tu można stanąć na gruncie dowodów.

Nie ma dróg innych oprócz drogi dojścia.

Krzaki aż uginają się od odpowiedzi.


Rośnie tu drzewo Słusznego Domysłu

o rozwikłanych wiecznie gałęziach.


Olśniewająco proste drzewo Zrozumienia

przy źródle, co się zwie Ach Więc To Tak.


Im dalej w las, tym szerzej się otwiera

Dolina Oczywistości.


Jeśli jakieś zwątpienie, to wiatr je rozwiewa.


Echo bez wywołania głos zabiera

i wyjaśnia ochoczo tajemnice światów.


W prawo jaskinia, w której leży sens.


W lewo jezioro Głębokiego Przekonania.

Z dna odrywa się prawda i lekko na wierzch wypływa.


Góruje nad doliną Pewność Niewzruszona.

Ze szczytu jej roztacza się Istota Rzeczy.


Mimo powabów wyspa jest bezludna,

a widoczne po brzegach drobne ślady stóp

bez wyjątku zwrócone są w kierunku morza.

Jak gdyby tylko odchodzono stąd

i bezpowrotnie zanurzano się w topieli.


W życiu nie do pojęcia.

2. Stwórz prezentację pt. "Wędrówka po wyspie Utopia" z uwzględnieniem 6 miejsc - źródło, jezioro, dolina, jaskinia, szczyt górski, brzeg wyspy (praca na ocenę)

3. Co sądzisz o fotografii - strona 183 - wyraź swoją opinię np. co czują te postacie, co Ty czujesz, patrząc na zdjęcie (w zeszycie)

Lekcja 9 ( 16 IV 2020)

Temat: Prawdziwa utopia.

  1. Zapisz temat w zeszycie. Przeczytaj znaczenie pojęcia - utopia

Wielki słownik ortograficzny PWN

utopia -pii, -pię; -pii

Słownik języka polskiego PWN

utopia

1. «zamiar niemożliwy do urzeczywistnienia»

2. «ideał społeczeństwa szczęśliwego; też: ideologia postulująca stworzenie takiego społeczeństwa»

3. «gatunek dydaktycznej literatury fantastycznej przedstawiający życie idealnej społeczności»

• utopijny • utopijnie • utopijność • utopista • utopistka

2. Jakie Ty masz wyobrażenie idealnego świata? Czy taki świat istnieje? Przeczytaj tekst - strona 184

3. Wykonaj w zeszycie zadanie 1 strona 185

4. Czy chcielibyście być mieszkańcami Utopii? Podaj argumenty "za" i "przeciw". Zapisz je w zeszycie.

A może to jest idealny świat? Może oglądaliście filmy o utopijnych krainach? Co sądzicie?

Lekcja 10 ( 17 IV 2020)

Temat: Moralność a prawo.

  1. Zapisz temat w zeszycie. Przeczytaj znaczenie pojęcia - antyutopia

antyutopia

literacka wizja, przedstawiająca społeczeństwo przyszłości w pełni podporządkowane władzy i poddane jej kontroli, stanowi polemikę z utopijnymi założeniami

2. Przeczytaj fragment "Igrzysk śmierci" Suzanne Collins.

3. Wykonaj w zeszycie zadanie 5 strona 189

4. Przeanalizuj funkcjonowanie państwa Panem, funkcję Głodowych Igrzysk, czego dowiedzieliście się o Katniss Everdeen.

Praca domowa: zanim przeczytasz strona 186

Dla chętnych: zadanie 6 strona 189

Jeśli macie możliwość, obejrzyjcie też film ( jest świetny).

Lekcja 11 ( 20 IV 2020)

Temat: Utopia a szczęście.

  1. Zapisz temat w zeszycie. Przeczytaj tekst "Długa utopia" strona 190

2. Wykonaj ustnie zadania 1,2,3 strona 193

3. Wykonaj w zeszycie zadania 5 i 6 strona 193

Dla chętnych: zadanie 7 strona 193

Lekcja 12 ( 21 IV 2020)

Temat: Test z lektury Quo vadis.

Obejrzyj prezentację jako powtórzenie lektury https://prezi.com/6apxn7keu6zu/qvo-vadis-prezentacja/

Test - wejdź na stronę quizizz.com/join?gc=094792

lub otwórz

joinmyquiz.com

i wprowadź ten kod

094792

Ważne ! Aktywny tylko w dniu lekcji! Pamiętaj o rejestracji!

Lekcja 13 ( 22 IV 2020)

Temat: Odzyskać raj.

  1. Zapisz temat w zeszycie. Przeczytaj informacje o Annie Kamieńskiej.

  2. Co to jest radość życia? Kiedy ludzie osiągają taki stan? Co sprawia, że są szczęśliwi? Kiedy tracą to, co najbardziej cenili? Zastanów się nad tymi pytaniami.

  3. Przeczytaj wiersz "Prośba" Anny Kamieńskiej (strona 197)

  4. Wykonaj w zeszycie zadanie 1 i 3 strona 197

Może opracujecie w grupach zadanie 5 strona 197 (po 3,4 osoby w grupie)

Lekcja 14 ( 23 IV 2020)

Temat: Idealne społeczeństwo.

  1. Zapisz temat w zeszycie. Wykonaj kartę pracy.

rozdzial-5-temat-65-karta-pracy-bohaterowie-swiata-zwierzecego.pdf

2. Przeczytaj fragmenty Folwarku zwierzęcego strona 194, zwróć uwagę na - obraz życia na farmie, zachowanie zwierząt, samopoczucie zwierząt po wysłuchaniu rozkazów Napoleona, powody niewyrażania swojego zdania.

Nie zapomnij przeczytać nowej wiadomości i kontekstu (lepiej zrozumiesz tekst)

Praca domowa: zadanie 4 lub 5 strona 196

Lekcja 15 ( 24 IV 2020)

Temat: Scenariusz filmowy.

  1. Zapisz temat w zeszycie. Przeczytaj informacje o scenariuszu filmowym i jego elementach.

  2. Przeanalizuj podany przykład scenariusza strona 201

Praca domowa: zadanie 4 strona 203

Dla chętnych: ćwiczenia 1,2,3 strona 98,99