Сторінка медичної сестри

З приходом  весни  розпочинається  і  сезон кліщів. Саме  в травні  спостерігається пік  їхньої активності.

Як уберегтися від  укусів кліщів,  розповідає  лікар-інфекціоніст,  експерт МОЗ  Віктор Петров.

Сезон кліщів почався: піки активності щороку припадають на квітень-травень та серпень-вересень. Не всі кліщі є носіями збудників захворювань, але серед  захворювань, які переносять кліщі, є такі небезпечні, як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка.

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус безболісним. На тілі людини або тварини кліщ може триматися до 12 діб. Дорослих кліщів, які присмоктались, зазвичай помічають через 2-3 дні: тоді на місці укусу з’являються припухлість, почервоніння, починається свербіж, а сам кліщ збільшується у розмірах.

Як уникнути укусів  кліщів?

Подбайте про відповідний одяг: бажано вдягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, надівати кепку, панамку, хустинку тощо.

Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, щоб виявити кліщів.

Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

Вдома одразу перевдягніться, ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.

Перевірте речі, які ви принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

Якщо на природу ви брали домашнього улюбленця, перевірте, чи немає кліщів і на ньому.

Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби. Найчастіше це аерозолі, які відлякують кліщів.

#ПростіРечіРятуютьЖитт


Якщо ви стали свідком судомного нападу.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО:

вставляти в рот якісь предмети і намагатись роздвинути щелепи.

давати якісь ліки чи рідину

намагатись насильно стримувати судомні рухи

робити штучний масаж серця

бити потерпілого по щокам, обливати водою тощо

ЩО СЛІД РОБИТИ:

покласти потерпілого на бік

чекати закінчення судом

до повного повернення до свідомості не давати потерпілому вставати та робити різкі рухи

до повернення потерпілого до свідомості підтримувати його голову або підкласти щось м'яке.

під час судом можливе мимовільне сечовипускання, різкі рухи та дивні звуки, тому після закінчення судом аби уникнути психологічного дискомфорту та сором'язливості, підтримайте людину, поговоріть з нею, запевніть, що все гаразд і ви готові допомогти.

А більше детально про судоми та багато чого іншого вже в цю суботу, 15 квітня на Базовому курсі з першої допомоги.





ДОЛІКАРСЬКА ДОПОМОГА ПРИ КРОВОТЕЧАХ

Перша допомога при кровотечах допомагає зберігти життя

Кровотечі бувають різні:

*Артеріальні

*Венозні

*Капілярні

ДЛЯ ЗУПИНКИ КРОВОТЕЧІ

Бажано використовувати саме джгут або давлючу пов'язку

ГОЛОВНЕ ПРАВИЛО

ПРЯМИЙ ТИСК НА РАНУ

(долонею, кулаком)

Надягти рукавички, або пакет з магазину на руку і притиснути місце звідки тече кров.

Викликати швидку і дочекатися приїзду медиків

АРТЕРІАЛЬНІ КРОВОТЕЧІ

СОННА АРТЕРІЯ – притиснути долоню до задньої частини шиї потерпілого та натиснути пальцями іншої руки на артерію.

ПЛЕЧОВА АРТЕРІЯ є легко доступною, її треба притиснути до плечової кістки.

Зупинити кров із ПІДКЮЧИЧНОЇ АРТЕРЇ досить важко. Для цього треба відвести руку потерпілого назад і притиснути артерію, що знаходиться за ключицею, до першого ребра.

АРТЕРІЮ В ПАХВІ  треба сильно натискати пальцями, щоб перетиснути, тому що вона розташована досить глибоко.

СТЕГНОВА АРТЕРІЯ є дуже великою, її необхідно притиснути до стегнової кістки кулаком. Якщо цього не зробити, через 2-3 хвилини постраждалий може загинути.

ДАВЛЯЧУ ПОВ’ЯЗКУ для зупинки венозної кровотечі

можна зробити з

- бинта

- харчової плівки

- скотч


Справжні холоди все ближче. Цієї зими особливо актуальними є питання про те, як розпізнати та як запобігти обмороженню.

У першу чергу холод згубно впливає на дрібні кровоносні судини кінцівок. Вони інстинктивно звужуються для збереження тепла, кров приливає до внутрішніх органів, і завдяки цьому підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Тому першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс — вони найменше захищені…

 ступінь обмороження — відчуття оніміння, поколювання, обпечення. Уражена шкіра бліда, після зігрівання набрякає і червоніє, набуває багряно-червоного відтінку.

 ступінь — поява пухирців із прозорим вмістом. Після зігрівання шкіри з’являється інтенсивний свербіж і різкий біль в уражених місцях.

 ступінь — змертвіння всіх шарів шкіри. Пухирі наповнені кров’яним вмістом.

 ступінь — некроз шкіри і м’язів.

Що робити?

Знайти тепле приміщення

Зняти холодний, вологий одяг/взуття

Викликати “швидку”

Накласти на уражені ділянки чисті, сухі марлеві пов’язки. Не бинтуйте туго!

Якщо постраждалий при тямі, дайте безалкогольні теплі напої

Накрийте постраждалого покривалом

Якщо не знаєте — розпитайте, скільки людина була на холоді тощо (перекажете медикам)

Якщо до приїзду медиків постраждалий знепритомнів і немає ознак життя — розпочніть серцево-легеневу реанімацію

НЕ масажуйте й не розтирайте уражені ділянки, не застосовуйте грілки та тощо, щоб зігріти окремі ділянки тіла.

Не пошкоджуйте пухирі, які утворились на місці обмороження.

Якщо ви помітили такі симптоми — негайно зверніться до лікаря. Обмороження може завдати серйозної шкоди організму, а важкі випадки можуть призвести навіть до ампутації.


13 порад від педіатрів, як вберегти здоров'я дітей взимку

Зима – пречудовий час для дітей. Як тільки випаде сніг, почнуться сніжки, ліплення сніговика, а ще й катання на ковзанах, санках і лижах.

Але разом із зимою приходить і холодна погода, лід і сніг, які можуть бути небезпечними для малюків. Як їх одягнути, щоб вони не замерзли, що робити, коли переохолодились, як уникнути застуди і травм під час забави?

Якщо ви запідозрили у дитини переохолодження, зателефонуйте 103, з цим жартувати не варто. Поки допомога їде, зайдіть в тепле приміщення, змініть з малюка увесь мокрий одяг і заверніть його у ковдру чи інший теплий одяг.

До обмороження особливо вразливі пальчики, ніс і вуха. Спочатку шкіра стає червоною і починає поколювати, потім болить і сіріє, і, зрештою, біліє і перестає боліти.

№ 1

Звісно, одягати дитину на вулицю взимку потрібно тепло. Одягати малюків варто у кілька тонких шарів, щоб було сухо і тепло. Але не перестарайтесь.

Асоціація педіатрів радить одягати дітей на один шар більше, ніж одягаєтеся на вулицю самі. Це правило не стосується немовлят. Вибирайте взуття так, щоб дитині було комфортно і не тісно в черевичках з двома парами шкарпеток.

№ 2

Заберіть шнурівки з одягу, які можуть зачепитись за гілки дерев чи за предмети, якими дитина гратиметься. Замініть шнурівки на липучки.

№ 3

Якщо дитина страждає від зимового нежитю, спробуйте вночі в дитячій кімнаті використовувати зволожувач для холодного повітря. Сольові краплі для носа чи вазелін можуть допомогти зберегти носові тканини вологими.

№ 4

Коли холодно, батьки хочуть закутати немовля, щоб йому не було холодно. У хід можуть іти додаткові подушки, ковдри, тощо. Втім, цієї багатошаровості робити не варто. Бо дитина може крутитися, заплутатися і задихнутися.

Педіатри радять використовувати спальне місце, яке складається з одного шару предметів для спання. Або одягати малюка у спеціальну ковдру, показану на зображенні.

№ 5

Якщо ковдра таки потрібна, щоб малюк не замерз, вона повинна бути тонкою і засунутою під матрас ліжка. Ковдра не повинна накривати дитину вище грудної клітки. Так ви вбережете дитину від ризику потрапляння ковдри на носик і ротик.

№ 6

Не забувайте одягати її в кілька тонких шарів, і покривайте усі частини тіла на вулиці. Одразу забирайте дитину знадвору, коли її одяг намок.

Американська асоціація педіатрів не рекомендує гуляти і гратися з дітьми надворі при температурі -10° за Цельсієм, оскільки тоді шкіра замерзає за хвилини.

№ 7

У дітей переохолодження може статися швидше, ніж у дорослих.

Коли воно починається, малюк починає тремтіти, стає сонним і незграбним, а мова може стати незрозумілою, а у важчих випадках температура тіла знижується. Якщо ви запідозрили у дитини переохолодження, зателефонуйте 103, з цим жартувати не варто. Поки допомога їде, зайдіть в тепле приміщення, змініть з малюка увесь мокрий одяг і заверніть його у ковдру чи інший теплий одягу

№ 8

Принесіть дитину в приміщення і помістіть обмерзлі частини її тіла у теплу воду – не гарячу! Педіатри рекомендують 40° за Цельсієм. Теплими губками можна протирати ніс, вуха і губи. Коли починаєте малюка відігрівати, можете дати йому знеболювальне – ібупрофен чи ацетамінофен. Лікарі дозволяють це, оскільки коли шкіра починає "оживати", починається біль.

Не розтирайте замерзлі ділянки! Через декілька хвилин висушіть і огорніть дитину одягом чи ковдрою. Дайте їй щось тепле попити і негайно зверніться до лікаря, особливо якщо з'являється пухирці.

№ 9

Багато педіатрів вважають, що для першого року життя малюка 2-3 купань на тиждень достатньо.

Частіші купання можуть висушити шкіру, особливо взимку.

№ 10

Найперше – навчити дитину часто мити руки і чхати/кашляти в згин ліктя, щоб зменшити ризик зараження.

Дітей від 6 місяців потрібно вакцинувати від грипу. Близько 80% всіх випадків грипу зазвичай відбуваються у січні, лютому і березні, тому ще не пізно.

№ 11

Коли ви їдете з дитиною в машині, пам'ятаєте, що і малі і старші діти повинні одягати тонкі комфортні шари, а не товсті і громіздкі курки чи комбінезони. Якщо так трапиться, що ви потрапите в ДТП, об'ємний верхній одяг "сплющиться", залишаючи простір між пасками безпеки і дитиною і вона може вислизнути з сидіння.

№ 12

Дозволяйте дітям кататися на ковзанах чи лижах лише на перевірених поверхнях.

Порадьте малюку кататися у тому ж напрямку, що і натовп у цьому ж місці, не дозволяйте йому їздити наодинці, під час катання не дозволяйте жувати жуйку чи їсти цукерки. Переконайтесь, що у дитини, яка їде на лижах, сноуборді чи ковзанах, є шолом, наколітники і наколінники, особливо коли вона лише вчиться кататися.

№ 13

При катанні на санках не втрачайте дитину з поля зору. Дітям, яким менше 5 років, не варто кататися поодинці. Зовсім малюки повинні кататися окремо від старших дітей. Дитина повинна сидіти ногами вперед, катання головою вперед може спричинити травми голови.

У санках та повинно бути гострих кутів чи осколків, а якщо санки ще й мають руль, ви повинні стежити за тим, щоб він був добре змащений. Місце для катання для дітей повинно мати нахил до 30º і завершуватись пологим схилом.




Як організувати медичний огляд 

Із 24 лютого 2022 року в Україні діє воєнний стан. Проте сьогодні відсутні нормативно-правові акти або інші розпорядчі документи, на підставі яких роботодавець може перенести строк проведення медичного огляду працівників чи допустити до роботи працівника, який медогляд не пройшов.

Водночас потрібно враховувати безпекову ситуацію у кожному регіоні, адже на території активних бойових дій заклади охорони здоров’я не проводять планові заходи, а в безпечних областях країни управління Держпраці продовжують визначати категорії працівників, що підлягають медичним оглядам, узгоджувати Списки працівників та Заключні акти за результатами медоглядів.

Нагадаємо, що роботодавець зобов’язаний за власні кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року (ст. 169 КзПП).

Процедуру проведення медичних оглядів працівників визначає Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246.


Контроль харчових алергенів - невід'ємна частина харчової безпеки. У споживачів, які страждають різними видами харчових алергій або непереносимості, навіть невелика кількість продукту, до якого вони чутливі, може викликати нездужання, а в деяких випадках – потенційно смертельний анафілактичний шок.

У Регламенті Європейського Союзу 1169/2011 (4) і 1169/2011 (5) (поправки до ЄС1169/2011), що регулюють маркування продуктів харчування, перераховані 14 алергенів, про наявність яких в продукті необхідно попереджати.

Багато продуктів із вищезазначеного списку часто входять до складу напівфабрикатів, які вживає людина, а отже, таке розповсюджене використання підвищує ризик їх випадкового потрапляння в інші продукти. Тому для підвищення безпеки продуктів харчування на виробництвах необхідні заходи з мінімізації ризиків перехресного занесення алергенів в інші продукти.

СТОРОННІ ПРЕДМЕТИ, ЩО ПОТРАПЛЯЮТЬ В ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ.

Найчастіше причиною для претензій споживачів до виробників, магазинів і контролюючих органів є сторонні предмети, тобто те, що не має відношення до продукту. Такі випадки не є винятком і для топових виробництв, які максимально дбають про безпеку харчових продуктів. Навіть якщо сторонні предмети не несуть загрози життю і здоров’ю споживачів, все-одно, на їхню думку, немає нічого більш відразливого.

Широке обговорення даної проблеми у ЗМІ та інтернет-просторі спонукає виробників робити все можливе для запобігання подібних інцидентів.

ПРИБИРАННЯ І ДЕЗІНФЕКЦІЯ - НЕВІД'ЄМНІ СКЛАДОВІ #HACCP В ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ.

Правильно виконані процедури з прибирання/дезнфекції на харчових виробництвах мінімізують ризики мікробних/алергенних забруднення і попадання сторонніх предметів в продукт.

4 фактори, що впливають на якість прибирання:

Час

Температура

Чистячі засоби

Механічна робота/кінетична енергія

Важливо: жоден з цих факторів не працює окремо, тому для досягнення найкращого результату вони повинні комбінуватися. Також потрібно пам’ятати, що роль кожного з вищезазначених критеріїв багато в чому залежить від зони очищення та типу забруднення.

При ручному прибиранні можливості застосування факторів «чистячі засоби» та «температура» обмежені, оскільки вони безпосередньо впливають на оператора. В такій ситуації важливо, щоб інвентар для прибирання дозволяв зробити очистку ефективною і раціональною в умовах обмеженості часу та доданих зусиль. Професійний інвентар для прибирання відіграє основну роль у досягненні високих  результатів очистки та зведенні до мінімуму ризиків мікробного/алергенного зараження, попадання сторонніх предметів або перехресного забруднення.

#Професійний_інвентар має бути:

функціональним (ефективним і раціональним);

продуманим з точки зору гігієни (інвентар повинен легко митися);

довговічним;

різного кольорового оформлення, що дозволяє розділити зони і простір виробництва на кольорові зони.

HACCP. ЗВЕДЕННЯ РИЗИКІВ ЗАБРУДНЕННЯ ПРОДУКТІВ ХАРЧУВАННЯ ДО МІНІМУМУ.

Як і в багатьох інших галузях, в харчовій промисловості існує безліч способів контролю якості, однак ключове значення і поширення набула концепція аналізу ризиків і критичних контрольних точок HACCP. Система була розроблена з метою аналізу і контролю біологічних, хімічних і фізичних ризиків на всіх етапах: виробництві сировини, його закупівлі, обробці, стадії виробництва і розподілу кінцевого продукту. 

Порядок проведення планових медичних оглядів.

Відповідно до вимог чинного законодавства діти проходять медичний огляд при прийомі в установу, надалі 1 раз на рік. Для цього потрібно звернутись в медичну установу, зазвичай це первинна ланка. Лікар-педіатр або сімейний лікар після огляду дитини, вимірювання температури, проби Руф’є заповнює довідку – форма № 086-1/о, «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду» (така ж форма довідки видається на ЗДО, форма 112/0 відмінена) та 086-2/о. Ця форма завіряється печаткою лікаря та печаткою медичного центру.

Після проходження щорічного обовязкового огляду учень отримує довідку форми 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду» та 086-2/о .

Учням, у яких відсутні обов’язкові профілактичні щеплення згідно українського календаря щеплень (затвердженого наказами МОЗ № 595 16.09.2011, № 551 від 11.08.2014, № 947 від 18.05.2018), може бути відмовлено у видачі довідки форми 086-1/о.


Необхідні щеплення учні загальноосвітніх шкіл можуть отримати в нашому медичному закладі  чи за місцем спостереження дитини протягом календарного року.

Наказом затверджена Схема періодичності обов’язкових медичних оглядів:

* 6,11 років – 1 раз в рік ( хірург, офтальмолог, стоматолог, інші спеціалісти за показами, аналіз крові);

* 7,8,9,10,12,13 років – 1 раз в рік лікарем-педіатром або сімейним лікарем, інші спеціалісти та додаткові методи досліджень за показами;

* 14,15 років – 1 раз в рік (стоматолог, гінеколог дитячий за показами, дит. хірург, ендокринолог, психолог за показами, флюорографія, аналіз крові);

* 16,17 років – 1 раз в рік (стоматолог, гінеколог дитячий за показами, флюорографія). 

7 квітня - Всесвітній  день здоров'я.

Здорове харчування (здорова дієта, англ. healthy diet) — це харчування, яке забезпечує ріст, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, що сприяє зміцненню її здоров'я та профілактиці захворювань. Дотримання правил здорового харчування в поєднанні з регулярними фізичними вправами, скорочує ризик хронічних захворювань і розладів, таких як ожиріння, серцево-судинні захворювання, діабет, підвищений тиск і рак.

Експерти з харчування Гарвардської школи громадського здоров'я розробили керівництво для здорового та збалансованого харчування.

«Тарілка здорового харчування» створена експертами Гарвардської школи громадського здоров'я. Це керівництво для здорового, збалансованого харчування, подане у формі простої та зрозумілої інфографіки.

Така картинка з поясненнями щоденно нагадуватиме про можливості здорового, збалансованого харчування. Просто роздрукуйте її та прикріпіть на холодильник.

На інфографіці зображені основні принципи здорового харчування:

Овочі та фрукти повинні становити основну частину прийому їжі – ½ тарілки. Забезпечте різноманітність кольору і виду їжі. І пам'ятайте, що картопля не вважається овочем у «Тарілці здорового харчування» через негативний вплив на рівень цукру в крові.

Віддавайте перевагу цільнозерновим продуктам – ¼ тарілки: цільні та неочищені зернові – ячмінь, зерна пшениці, вівсянка, гречка, неочищений рис і продукти, виготовлені з них. Наприклад, макарони з твердих сортів пшениці корисніші, ніж білий хліб, білий рис і інші очищені зерна.

Сила білка – ¼ тарілки. Риба, курка, квасоля, горіхи – здорові та різноманітні джерела білка. Їх можна додати в салат, і вони добре поєднуються з овочами. Обмежте споживання червоного м'яса і уникайте переробленого, як бекон і сосиски.

Корисні рослинні олії – в помірній кількості. Обирайте корисні рослинні олії, як-от оливкова, рапсова, кукурудзяна, соняшникова, арахісова та інші. Уникайте частково гідрогенізованих олій, які містять шкідливі трансжири. Пам'ятайте, що знижена жирність не завжди означає користь.

Пийте воду, каву або чай. Відмовтеся від солодких напоїв. Споживайте одну або дві порції молока і молочних продуктів на день. Обмежте вживання соку до маленької склянки на день.

Будьте активні. Червоний чоловічок, який біжить уздовж «Тарілки здорового харчування» – це нагадування, що активність також важлива для контролю ваги.

Віддайте перевагу якості харчування.

Щоб розпочати використовувати «Тарілку здорового харчування», слід візуально поділити тарілку на чотири частини. Заповнювати тарілку варто таким чином, щоб кожну частину займала певна група продуктів: білкові страви, зернові, фрукти та овочі.

Фрукти можна вживати як десерт або окремий прийом їжі. Не обов'язково розміщувати їх на тарілці. Головне не забувати про споживання фруктів у достатній кількості.

Головний лікар Київського міського центру здоров'я Отто Стойка нагадує, що варто запам’ятати кілька простих порад для здорового харчування: «Насолоджуєтеся їжею, але не переїдайте. Не поспішайте під час їжі, щоб повноцінно насолоджуватися стравами. Коли ви їсте занадто швидко або відволікаєтеся – можете з’їсти більше, ніж слід. Не варто нехтувати сигналами про голод і ситість до, під час і після їжі» 

Боротьба із російськими загарбниками триває. Те, як швидко настане наша перемога, залежить, зокрема, і від того, як ми будемо підтримувати Збройні Сили, медиків та один одного.


Для оперативної навігації нижче подаємо посилання, що можуть бути корисними:


Допомогти закладам охорони здоров’я  https://bit.ly/3i6dIjt

Гарячі лінії для допомоги збройним силам, медикам та населенню України https://bit.ly/3IYjUWC

Безкоштовна медична консультації через контакт-центр МОЗ https://bit.ly/3CnQIpg


Інструкції, що можуть врятувати життя https://bit.ly/3M84XTR

Базові правила домедичної допомоги https://bit.ly/3Isp3G6

Як проводити первинну обробку ран https://bit.ly/3qx76zi

Що робити у разі хімічної атаки або аварії на хімпідприємстві https://bit.ly/3K5SDSd

Як говорити із дітьми про війну https://bit.ly/35e2sP9

Як уникнути переохолодження в умовах війни https://bit.ly/3KBVEtI

Як впоратися зі стресом під час війни https://bit.ly/3tDNQC7

Вибухонебезпечні предмети: ризик, який може коштувати життя https://bit.ly/3tDmM5R

Смог. Як убезпечитися від негативних наслідків https://bit.ly/3iypSl9


Як дізнатися, в яких аптеках є інсулін https://bit.ly/3MszxYt

Як онкопацієнти можуть отримати допомогу під час війни https://bit.ly/3vPQ6Yc

Де знайти препарати для тиреоїдної терапії https://bit.ly/3KMhWck

Рутинні щеплення в умовах війни https://bit.ly/37Q23mQ

Як отримати антиретровірусну терапію за місцем фактичного перебування під час війни https://bit.ly/35b2eYZ

Як отримати антиретровірусну терапію в Європі https://bit.ly/3JFay25

Пологи в умовах воєнного стану: що важливо знати https://bit.ly/3uvJJXI

Як зберегти лактацію в стресових ситуаціях https://bit.ly/3IEikIp

Як медикам-іноземцям долучитись до роботи в українських лікарнях https://bit.ly/3Ipq7KI

Інформацію щодо потреб у ліках, медичних виробах та засобах захисту для медиків залишайте за номером національного контакт-центру 0 800 20 19 https://bit.ly/3soCstd


Вакцинація

Як вакцинуватись проти COVID-19 в Польщі, Румунії, Словаччині, Молдові та Чехії за посиланням https://bit.ly/vaccination_abroad_1

Як вакцинуватись проти COVID-19 в Литві, Латвії, Німеччині, Ізраїлі та Франції за посиланням https://bit.ly/vaccination_abroad_2 

Домедична допомога під час війни здатна рятувати десятки життів. Дуже важливо у цей час засвоїти основні правила та навички, адже помилкові дії можуть лише нашкодити постраждалим.


Як показує статистика, близько 90% смертей в бою відбуваються ще до того, як поранені дістануться медичної установи. Втім, за умови належної допомоги шанси на виживання суттєво підвищуються. 

Всесвітній день води бере свій початок від Конференції з довкілля та розвитку, що мала місце у 1992 році в Ріо-де-Жанейро. Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води. Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів. Метою проведення цього Дня є підвищення рівня обізнаності про значення і важливість води для продовження життя на Землі, а також про те, як раціональне використання водних ресурсів сприяє підвищенню рівня економіки і соціального добробуту. З 1993 року офіційно на всій планеті стали святкувати Всесвітній день води. Цього дня організації із захисту довкілля звертається до всіх держав, що існують на планеті, із закликом приділяти більше уваги захисту водних ресурсів планети і проводити конкретні дії на національних рівнях. У червні 1999 року на ІІІ Конференції міністри екології і охорони здоров’я 35 європейських країн, у тому числі й України, підписали Протокол про проблеми води і здоров’я, зобов’язавшись оберігати своїх громадян від захворювань, пов’язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси, створювати системи усунення небезпечних ситуацій. 

23 лютого 2021 року в Чернеччинському НВК з дітьми старшого дошкільного віку медичною сестрою була проведена бесіда на тему: "Таблетки та їх призначення". Мета: сформувати уявлення дітей про те, що таблетки не завжди можуть бути корисні.

Як не захворіти у холодну пору року: поради лікаря

 Восени традиційно розпочинається сезон застудних захворювань. Зниження температури повітря, волога та похмура погода, зменшення кількості сонячних днів та проведення навчального процесу, коли діти та студенти збираються в аудиторіях, створюють сприятливі умови для вірусів, що значно збільшує ризик захворіти.

Разом з тим, як стверджують лікарі, багатьом випадкам застуди можливо зарадити. Тож як зберегти здоров’я в холодну пору року – поради від дитячого інфекціоніста Федора Лапія.

1. Не стимулюйте імунітет препаратами

Як би парадоксально це не звучало, але вживання “імуностимуляторів”, що обіцяють зміцнити імунітет, надмірне вживання вітамінів в кращому випадку вам не допоможуть, в гіршому – можуть стати причиною хвороби. Завжди консультуйтесь з лікарем перед тим, як почати прийом будь-яких препаратів.

2. Вакцинуйтесь

Вакцинація є найефективнішим способом профілактики грипу. Щеплення можна робити впродовж всього сезону грипу – з жовтня до березня. Імунітет після введення вакцини формується через 7–14 днів.

3. Гуляйте за будь-якої погоди

Немає поганої погоди для прогулянок. Свіже повітря і фізична активність укріплять ваш організм. Тож навіть прохолодна, дощова погода не має стати на заваді щоденних прогулянок, якщо ви хочете бути здоровими. Набагато менше ймовірності зустріти віруси застуди, в тому числі і грипу, перебуваючи на вулиці.

«Прогулянки це один з способів загартування, що не потребує значних зусиль. Таким чином будуть тренуватися судини вашого організму і ви набуватимете кращої опірності на випадок переохолодження», — говорить дитячий інфекціоніст Федір Лапій.

4. Правильно одягайтесь

Вдягайтеся за погодою. Перш за все, не занадто одягайтеся самі і оберігайте від цього своїх дітей. Шерстяний светр і пуховик при температурі +10 – це погана ідея, адже в результаті ви спітнієте і почуватиметеся некомфортно при фізичних вправах. Обирайте одяг із натуральних тканин (особливо це стосується білизни), щоб тепловий обмін відбувався нормально.

Подбайте, щоб ноги залишались сухими і теплими. Взуття має бути зручним. Уникайте вузьких чобіт, які стискають ноги.

5. Підтримуйте температурний режим в оселі

Оптимальна температура у вашій оселі – 18-22°С. Вищі чи нижчі показники негативно впливають на відчуття комфорту і стан здоров’я. Дуже важливо не лише підтримувати стабільну температуру в оселі, а й стежити за вологістю. Це особливо актуально, якщо ви користуєтесь обігрівачем.

«Висока температура в оселі може спровокувати порушення водно-сольового обміну і теплообміну, головний біль, порушення сну, шкірні захворювання, кашель, а у людей із групи ризику — підвищення тиску і серцевий напад. – говорить Федір Лапій. — Якщо ж людина довго знаходиться в холодній кімнаті, то у неї знижується опірність і порушується теплообмін, зростає ризик застудних захворювань».

6. Стежте за раціоном

Збалансоване харчування допоможе залишатись здоровим у холодну пору року. Сніданок, обід чи вечерю просто небезпечно замінювати перекусом «на ходу».

Дотримуйтесь питного режиму. Достатня кількість води в організмі є запорукою правильного обміну речовин.

7. Спіть достатньо і уникайте стресу

Щоб почуватись бадьоро і залишатись здоровим у будь-яку пору року, налагодьте режим сну. Важливо засинати до опівночі і спати близько 8 годин. Крім того, старайтесь уникати стресу і негативних емоцій.

Якщо все-таки у вас з’явились симптоми захворювання, зверніться за консультацією до свого сімейного лікаря.

15 січня у дошкільній групі Чернеччинського НВК була проведена бесіда медичної сестри на тему: «Медичний кабінет». Діти були ознайомленні з професією медичного працівника , відбулася екскурсія по кабінету.

Сакова Маргарита Борисівна - медична сестра 

Перша долікарська допомога у випадку

лихоманки при ГРВЗ

Лихоманка супроводжує більшість гострих респіраторних вірусних захворювань [ГРВЗ]. У хворого підвищується температура тіла через неспецифічну захисно-пристосувальну реакцію організму, яка характеризується перебудовою процесів терморегуляції і виникає у відповідь на дію патогенних подразників. Лихоманка активує процеси обміну, функції нервової, ендокринної, імунної систем)підвищується вироблення антитіл, інтерферону, стимулюється фагоцитарна активність нейтрофілів), підвищується антитоксинна функція печінки, збільшується нирковий кровоток. Більшість патогенних вірусів втрачає свої вірулентні властивості при температурі 39 °С. Медичний працівник, виявивши у дитини підвищення температури тіла, має вирішити, чи слід понижувати температуру і, якщо слід, в який спосіб.


1. Понижувати температуру тіла необхідно у таких випадках:

несприятливий анамнез (наявність перинатальної енцефалопатії, судом, вродженої вади серця); » підвищення температури тіла більше 38,5 °С.

2. При температурі тіла більше 38,5°С потрібно:

забезпечити дитині постільний режим;

• поїти її часто, малими порціями (компот, підсолоджений чай, відвар шипшини тощо) для забезпечення підвищеної тепловіддачі за рахунок рясного потовиділення;

• годувати залежно від апетиту (не можна примушувати дитину їсти), переважно вуглеводною їжею; вживання свіжого молока необхідно обмежити через можливу лактозну недостатність на піку лихоманливого стану.

3. Найбезпечнішими жарознижувальними засобами для дітей є парацетамол, його разова доза — 10-15 мг/кг, добова — 60 мг/кг.

4. Недопустиме курсове застосування жарознижувальних засобів, через підвищення небезпеки діагностичних помилок, пов’язаних з пропуском симптомів серйозних інфекційно-запальних захворювань, таких як пневмонія, менінгіт, пієлонефрит, апендицит тощо. У тих випадках, коли дитина отримує антибактеріальну терапію, регулярний прийом жарознижувальних засобів недопустимий, оскільки може затримувати визначення необхідності заміни антибіотика. Одним з об’єктивних критеріїв ефективності ліків є зниження температури тіла.

5. При «рожевій» лихоманці (шкіра рожева, волога, гаряча на дотик, при цьому відбувається активна віддача тепла через шкіру і менша небезпека перегрівання організму) для посилення тепловіддачі дитину необхідно роздягнути і обтерти водою кімнатної температури. Не можна обтирати дитину спиртом чи крижаною водою, оскільки внаслідок різкого пониження температури тіла відбувається спазм судин і зменшення тепловіддачі.

6. Якщо відсутні ознаки токсикозу (озноб, міалгія, блідість шкіри тощо), лихоманка у межах 38-38,5 °С не потребує медикаментозної жарознижувальної терапії.

7. Якщо у дитини під час лихоманки (незалежно від ступеня її прояву) погіршується самопочуття, з’являються ознаки токсикозу, жарознижувальну терапію необхідно призначити негайно. Також необхідно комбінувати прийом жарознижувальних лікарських засобів із препаратами, що розширюють судини (папаверин, дібазол, папазол).

Важливо оцінювати всі клінічні симптоми, аналізувати процес перенесення лихоманки (чи змінюється при цьому поведінка дитини, активність, апетит тощо). Усі особливості бажано фіксувати у медичній картці дитини, щоб із часом якомога швидше зорієнтуватися у доцільності і методах надання їй першої долікарської допомоги.

Чинники збереження зубів дитини здоровими

Фізичний розвиток і загартування. У разі формування у дитини неправильної ста­тури формується неправильний прикус. Через це можуть виникнути різні захворю­вання зубів та ясен. Тож варто приділяти фізичному розвитку та загартуванню ди­тини багато уваги.


Раціональне харчування. Не менше двох-трьох разів на тиждень дитина має їсти м'ясо, рибу, особливо морську, щоденно — різні овочі, фрукти та молочні продукти. Споживання дитиною солодких і борошняних страв варто обмежити.

Обмеження у споживанні кондитерських виробів. Ліпше дозволити дитині з'їсти шоколадну цукерку, ніж льодяник або жувальну цукерку, які довго не розчи­няються та створюють для зубів шкідливе солодке середовище. Після споживання цукерки або тістечка потрібно, аби дитина ретельно прополоскала рот.


Ретельне чищення зубів. Чистити зуби дітей варто привчати з трирічного віку. Піс­ля сніданку й перед сном зуби слід чистити зубною пастою, а після обіду — лише щіткою, споліскуючи ротову порожнину водою. Тривалість кожної процедури чищення зубів — 1-3 хв. Губну, щічну, язикову та піднебінну поверхні зубів очищають верти­кальними рухами щіткою від шийки зубів до жувальної поверхні, не зачіпаючи при цьому краї ясен. Жувальну поверхню зубного ряду ліпше чистити коловими рухами щіткою. Ротову порожнину після чищення зубів слід ретельно прополоскати водою.

Активне жування. Однією із причин виникнення карієсу є те, що жувальний апа­рат сучасної людини має недостатнє навантаження через споживання м'якої їжі. Тож у раціон дитини обов'язково слід включати проварене м'ясо, овочі й фрукти, бажано сирі та тверді, час від часу учорашній хліб, зокрема його скоринки. Через певний час після споживання їжі корисно дитині з'їсти морквину, яблуко чи грушу. Це забезпечить самоочищення зубів від залишків їжі.


Споліскування ротової порожнини. Варто привчати дитину споліскувати ротову по­рожнину одразу після вживання їжі, щоб запобігти розкладанню продуктів харчу­вання у ротовій порожнині. Для цього слід використовувати лужну мінеральну воду або розчин харчової соди. Полоскати рот треба енергійно впродовж 2 хв.

Застосування зубних паст. Зубні пасти використовують для підсилення очищу­вальної дії зубної щітки. Ліпше використовувати профілактичні зубні пасти для ді­тей, до складу яких входить кальцій.

Бережливе ставлення до зубів. Емаль зубів не витримує різкої зміни температури та ударів. А її ушкоджена поверхня легко стає місцем, звідки поглиблюється руй­нування зуба. Тому потрібно уникати температурних перепадів. Так, слід стежити за тим, аби дитина не вживала одразу після гарячої їжі чи напоїв холодні, і навпаки. Необхідно пояснювати дитині шкідливість кусання зубами твердих предметів з ме­талу чи пластмаси, адже емаль зубів при цьому може відколотися.

Як не хворіти у дитячому садку.

Перший рік в дитячому саду – справжнє випробування, як для дитини, так і для батьків. Постійні лікарняні і капризи зводять з розуму, і здається, що всі зусилля даремні – дитина хворітиме. Немає! Хвороб не буде, якщо правильно підготувати малюка. Дитина в саду «повинна» хворіти за умовчанням! Абсолютно нове середовище, нове оточення і самі різні віруси і бактерії, так або інакше, зроблять свою справу. Проте, готувати дитину до саду необхідно, повірте, це обов'язково принесе плоди.


Починаємо підготовку оптимальним часом для першого походу в дитячий сад вважається середина серпня – початок вересня. Температура повітря знижується, вимотуюча жара сходить нанівець. В той же час до осінніх дощів і хвороб достатньо часу, малюк встигне адаптуватися. Але підготовку потрібно починати вже в червні. Про все по порядку. Їдемо до моря! Це дуже важливий і обов'язковий пункт багаж вітаміну Д, дарованого сонцем (захисні креми для діток ніхто не відміняв!),загартовані морським повітрям органи дихання, кілограми з'їдених фруктів і гарний настрій вашого карапуза.