Аналіз виховної роботи

­   Аналіз виховної роботи

в Березівському ліцеї Балтської міської ради

за  2022-2023 н. р.

 

 Виховна робота Березівського ліцею Балтської міської ради була  розроблена на основі програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки , молоді та спорту України від 31.10.2011 №1243.

Основним документом цього річ є Концепція національно-патріотичного виховання до 2025 року.

Зараз в Україні йде війна і всі заходи в ліцеї враховують реалії. Кожен захід має на меті не лише познайомити учасників освітнього процесу з календарними та обрядовими святами, державними святами, пам’ятними датами, а й виховувати любов до своєї держави України, відчуття патріотизму,бажання робити все, щоб наблизити Перемогу України. Тому кожен учень та вчитель приймає участь у всіх волонтерських акціях, зборах коштів, підтримці військових. Батьки в свою чергу теж приймають опосередковану участь через своїх дітей, за що вам безмежна вдячність.

Планування виховних заходів ліцею та плани виховної роботи класних керівників були розроблені та проводились за такими пріоритетними напрямками виховної роботи:

Ø   Ціннісне ставлення до себе

Ø   Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей.

Ø   Ціннісне ставлення до праці

Ø   Ціннісне ставлення до природи

Ø   Ціннісне ставлення до культури і мистецтва

Ø   Ціннісне ставлення особистості до суспільства та держави

Темою виховної роботи  на 2022-2023 н. р. Березівського ліцею Балтської міської ради є «Створення виховного середовища, що сприяє формуванню життєвих компетентностей особистості, свідомого громадянина своєї держави на засадах патріотизму, поваги і пошани до історії і культури».

Метою виховної системи ліцею є становлення громадянина суверенної України в нерозривному зв’язку із удосконаленням управління виховною системою загальноосвітнього  навчального закладу, це забезпечення ефективної взаємодії всіх суб’єктів, спрямованої на цілісний розвиток особистості, готової до вирішення життєвих завдань.

  Виходячи із можливостей  ліцею   виховний процес був спрямований на виконання наступних завдань:

- Формування правової культури, прищеплення поваги до прав і свобод людини і громадянина, Конституції, державних символів, правової свідомості.

- Створення сприятливих умов для співробітництва вчителів, учнів та їх батьків, як необхідної умови запобігання відхилень у поведінці учасників освітнього процесу.

- Створення умов для розвитку інноваційної особистості та творчої самореалізації кожного учасника освітнього процесу.

- Формування позитивних загальнолюдських цінностей.

      Зазначені завдання були спрямовані на виконання основної мети виховної роботи у закладі, а саме – виховувати учасників освітнього процесу активними свідомими громадянами незалежної держави, формувати здатність до адаптації у суспільному житті.

      Весь навчальний рік у виховному плані Березівського ліцею було  поділено на окремі місячники:  «Школа – наш рідний дім», попередження дитячого травматизму та безпеки руху «Увага! Діти на дорозі!», «Я – патріот і господар Землі», міжнародний місячник шкільних бібліотек, протипожежної безпеки, національного виховання, охорони дитинства « Я, син народу, що в гору йде…», «Люблю я свій народ, ціную його звичаї», творчого розвитку особистості, родинно-побутової культури « Без сім’ї нема щастя на землі», екологічного виховання «Я житель планети Земля» та благоустрою, військово-патріотичного виховання «Вічна слава героям»,  що дало змогу конкретизувати види і форми виховної діяльності з учнями, більш цілеспрямовано організовувати роботу з ними. 

      Також на початку навчального року було створено банк даних дітей, які потребують соціального захисту, опіки, складено соціальні паспорти класів, ліцею.  

  Важливим аспектом самоорганізації дитини є учнівське самоврядування, що є універсальною формою організаторської діяльності, яку можна вважати способом організації життя учнівського колективу ліцею та чинником творчої самореалізації особистості.

Через залучення учнів до діяльності учнівського самоврядування відбувається підготовка майбутніх активних громадян держави.

Для реалізації завдань був розроблений план виховної роботи, який був затверджений та погоджений керівництвом Березівського ліцею Балтської міської ради. Цей план охоплює основні аспекти виховання: патріотичний, правовий, моральний, художньо-естетичний, трудовий, фізичний, екологічний, превентивний та включає в себе календарні,  традиційні шкільні свята, заходи, конкурси, участь в заходах Балтської ОТГ, волонтерські акції відповідно до власної освітньої траєкторії та план роботи Березівського ліцею.

Учнівське самоврядування в Березівському ліцеї Балтської міської ради здійснюється через роботу дитячої організації « Біле вітрило», яка має на меті виховання творчої, соціально-активної особистості, здатної до саморозвитку й самореалізації, оскільки наш ліцей є « Школою соціально-активної особистості».

На початку навчального року  були організовані традиційні вибори Президента та міністрів учнівської республіки « Біле вітрило».  Було проведено засідання членів учнівського самоврядування, на якому було затверджено  кандидатури на відповідні посади, це: Президентом ШУР « Біле вітрило» - ученицю 8 класу Мартишечкіну Карину, Прем‘єр-міністром – ученицю 8 класу Кривешко Любов, Міністром навчання – ученицю 11 класу Мартишечкіну Людмилу, Міністром Дисципліни і порядку – ученицю 9 класу Приступ Олександру, Міністром інформації – ученицю 11 класу Караман Юлію, Міністром національного відродження – ученицю 8 класу Лоншакову Габрієлу, Міністром господарства – ученицю 7 класу Женську Єлизавету, Міністром екології – ученицю 7 класу Ярову Анастасію, Міністра культури і здоров’я – ученицю 9 класу Денисюк Аліну.

З Міністрами було проведено роз’яснювальну роботу – ознайомили з обов’язками відповідно до посади, озвучено зобов’язання , які вони беруть на себе, були складені плани роботи на перше та друге півріччя. Щотижня проводилися збори УР « Біле вітрило» на яких обговорювалися загальношкільні заходи, що проводяться у школі та участь у них самоврядування, чергування по школі, виконання планів Міністрів, аналізувалася проведена робота за минулий 2021-2022 навчальний рік учасниками освітнього процесу, що були в самоврядуванні.

Члени учнівського самоврядування були активними учасниками всіх заходів ліцею, а також проводили свої: майстер-класи з виготовлення ялинкових прикрас та листівок для матусь, екологічну акцію «Допоможи птахам взимку», волонтерили, постійно працювали в «Шкільній телестудії».

У 2022-2023 н. р. відзначили дітей, які отримали найвищі бали  і учнів, які мають високі досягнення у навчанні і тих, які гідно захищали нашу школу на районному та Всеукраїнському рівні з навчально-виховної роботи. 

Було нагороджено похвальним листом ученицю 3 класу Паламарчук Єву та учень 8 класу Паламарчука Дмитра за відмінні успіхи у навчанні.

За високі та достатні успіхи у навчанні, відповідальність , успішне закінчення 2022-2023 навчального року та з нагоди свята Останнього дзвоника нагородили учнів 1 класу - Антосюка Дмитра, Бачинську Богдану, Паламарчука Єгора, Коваль Дем’яна, учнів 2 класу - Козака Данила, Мазурик Поліну, Коптюк Анастасію, Зубка Романа, учнів 4 класу - Лопатюк Надію, Рабарчук Крістіну, учнів 5 класу - Кусановську Анастасію, Косенко Анастасію, Гажій Наталю, Лановлюк Марію, учнів 6 класу - Белінську Катерину, Ферфецького Дмитра, ученицю 7 класу - Женську Єлизавету, ученицю 8 класу - Мартишечкіну Карину, ученицю 10 класу - Косановську Вікторію, учнів 11 класу - Мартишечкіну Людмилу, Нестеровську Ольгу.

 Дипломами переможців у Всеукраїнській олімпіаді «Всеосвіта Осінь-2022 та Весна-2023» нагороджені учні 1 класу: Бачинська Богдана, Коваль Дем’ян, Антосюк Дмитро, Паламарчук Єгор;

учні 2 класу: Козак Данило, Зубко Роман, Мазурик Поліна, Нечепорук Нікіта, Коптюк Анастасія;

учні 3 класу: Паламарчук Єва, Чорна Аліна, Гонтаренко Єва; учні 4 класу : Лопатюк Надія, Рабарчук Крістіна, Жук Анастасія, Шпак Марина; учні 5 класу: Гажій Наталія, Кусановська Анастасія, Косенко Анастасія; учні 6 класу: Солон Вікторія, Ферфецький Дмитро, Семенюк Богдан, Бойко Павло, Паламарчук Єгор; учні 7 класу: Петрішена Анастасія, Женська Єлизавета,Чумак Сніжана, Сахарова Анастасія, Хащевська Анастасія, Галецький Роман; учні 8 класу: Паламарчук Дмитро,

Мартишечкіна Карина.

Нагородили грамотою призера І та ІІ етапу   інтелектуальних  змагань з математики на рівні області серед сільських шкіл, учасницю   фінального етапу інтелектуальних  змагань з математики в місті Одеса з результатом 4 місце, ученицю 9 класу, Кузнєцову Марію.

   Нагородили сертифікатом за участь у  Міжнародному математичному  конкурсі  « Кенгуру- 2023»  з результатом - ІІ місце учня 6 класу Танасійчука Богдана,  дипломом ІІІ ступеня XV Всеукраїнська інтернет-олімпіада «На Урок» «Осінь-2022»  з біології - ученицю 6 класу Белінську Катерину.

В творчих конкурсах грамотою нагородили колектив учнів 3 класу,за колективну роботу, яка посіла І місце в міському етапі виставки досягнень юних натуралістів «Щедрість рідної землі», ученицю 9 класу Липовську Уляну за І місце та участь в обласному етапі, в номінації «Проєктна робота» на тему Природоохоронна акція «День довкілля».

Грамотою в міському етапі виставки-акції «Ялинка» нагородили колектив учнів 1 класу, 2 класу, 3 класу, 5 класу, 6 класу, 7 класу, 8 класу.

 Грамотою за участь у районному конкурсі читців віршів на тему «Поезія війни» нагородили ученицю 5 кл Гажій Наталію та ученицю 8 класу Мартишечкіну Карину.

Дипломом переможця у І Всеукраїнському конкурсі дитячо-юнацької творчості «Розквітай, моя Україно!» в номінації малюнок «Весна в Україні» нагородили учня 1 класу Антосюка Дмитра, учня 6 класу Ротара Руслана, ученицю 5 класу Лановлюк Марію, учня 11 класу Подгаєцького Євгена

Дипломом І ступеня у Всеукраїнському конкурсі « Година Землі» від проекту «На урок» нагородили учнів 8 класу: Паламарчука Дмитра, Гажій Христина, Мартишечкіну Карину, Рабарчук Анну.

Перше вересня – традиційне свято, коли батьки вперше за руку приводять первачків у клас, цього річ не було традиційним, але все ж відбулося не менш урочисто. Першокласники приймали вітання від представників влади, гостей, директора ліцею, одинадцятикласників. На урочистій лінійці також були присутні учні п’ятого та дев’ятого класів, батьки. Потім діти пішли на перший урок, а батьки на батьківські збори.  Для всіх інших наступного дня були проведені перші уроки та привітання у класах. Класоводи та класні керівники провели з дітьми виховні години, класні години у перші дні виходу дітей до ліцею про правила поведінки у ліцеї, на уроках, на перервах, під час повітряної тривоги, в укритті та інструктажі з техніки безпеки під час різних ситуацій, що можуть статися як у закладі так і за його межами.

Слід зазначити , що до появи дітей у ліцеї техпрацівники та педагогічні працівники своїми силами облаштували шкільний підвал та кімнати у спортзалі, як найпростіші укриття, згідно вимог, які були надані. Було організовано кімнати, де можна навчатися, кімнати відпочинку, гігієнічні кімнати. Укриття забезпечено партами, стільцями, ліжками, шафами, водою, відрами для відходів, акумуляторними лампами, ковдрами, ліками для аптечки, рукомийником, розфарбовками, олівцями, настільними іграми тощо. І хоча укриття не відповідали всім необхідним вимогам, з точки зору будівельних норм, але працівники ліцею зробили все можливе, щоб діти могли зручно та комфортно себе почувати і не нудьгували.

Під час тижня фізичної культури і спорту були проведені спортивні заходи – ранкові руханки, інформаційна виставка, олімпійські уроки, «Веселі старти»,  «Спартакіада».

В Міжнародний День миру передали військовослужбовцям каравай, пакунки з печивом, жовто-блакитні браслети, які напередодні плели діти під час майстер-класу, патріотичні дитячі малюнки.

Прийняли участь у виставці юних натуралістів «Щедрість рідної землі». Учасники Березівського ліцею зайняли призові місця: у номінації «Практичні навички роботи з природним матеріалом, володіння народними ремеслами» - 1 місце зайняла колективна робота учнів 3 класу «Горщик», керівник Сирбу А. Г.; у номінації «Практична природоохоронна робота. Продуктивна праця і дослідно-експериментальна робота учнів» - 1 місце зайняла робота учениці 9 класу Липовська Ульяна , керівники Дутко Т. В., Заярська Є. В., Шкарпіта О. В. Роботи були потім розпродані на благодійній ярмарці, а кошти направлені на допомогу ЗСУ.

Провели в місті Балта на центральній площі благодійну акцію « Балтяни, разом до Перемоги!», під час якої продавали смаколики, саджанці дерев, кущів, квітів, патріотичні сувеніри у вигляді жовто-блакитного серця, фото біля фотозон. Всі зібрані кошти були передані на потреби ЗСУ.

Створили Євроклуб «EUROFRIENDS» і стали партнерами Євроклубу «TWELVE STEPS TO EUROPE» Балтського ліцею №2. Прийняли участь у онлайн-квесті «Народ України – Європейська родина». Трохи згодом отримали подарунки від Президента Євроклубу – браслети, книги,хустинки, з логотипом прапору Європейського союзу.

Облаштували нову ігрову зону для дітей на подвір’ї ліцею, де встановили подвійну гойдалку, гірку, дошку, ігрові інсталяції з старих автомобільних шин.

Провели вибори Президента Шкільної республіки «Біле вітрило» та інавгурацію Президента та Кабінету міністрів.

Провели онлайн- фотовиставку «Осіння казка», де діти надсилали свої фото у чудових осінніх локаціях з квітами, з урожаєм, серед барвистого листя тощо.

Дутко Т. В. провела конкурс знавців рідної мови, присвячений Дню української писемності та мови.

Директор Березівського ліцею Погоріла Ольга Олександрівна та заступник директора з навчально-виховної роботи Гоцуляк Олена Михайлівна, які є вчителями української мови та літератури, провели в Балтській публічній бібліотеці урок рідної мови.

Учасники освітнього процесу представили свої роботи на виставці-акції «Ялинка». Посіли призові місця: у номінації «Стилізовала ялинка» - 1 місце зайняли колективні роботи учнів 5 класу «Снігова красуня», керівник Бобко Л. А., 7 класу «Красуня-ялинка», керівник Лопатюк О. В., 3 класу «Деревяна ялинка», керівник Сирбу А. Г.; 2 місце зайняла колективна робота учнів 2 класу «Кучерява ялинка», керівник Шаповал Л. В. У номінації «Новорічний подарунок» - колективна робота учнів 1 класу «Ялинкові прикраси», керівник Юркова Н. Г., 2 місце – колективна робота учнів 6 класу «Подарунки зими», керівник Сладецька Н. Г., 3 місце – колективна робота учнів 8 класу «Подарунки зими», керівник Чорна О. В.

В переддень Дня святого Миколая учасники освітнього процесу декорували імбирне печиво кольоровою цукровою глазуррю. Наступного дня його передали нашим захисникам в День Збройних Сил України разом із новорічними малюнками та сувенірами.

Плели маскувальні зимові сітки як учні так і вчителі.

По закінченню першого семестру організували привітання учнів з новорічними святами – патріотичні вистави, ігри, розваги. Адже, навіть під час війни, треба іноді відпочити та переключитися. Особливо це важливо для психологічного стану дітей. Але і не потрібно забувати про те, що йде війна, тому вистави пов’язані з реальними подіями. Згадуємо про тих, хто бореться за незалежність України та висловлюємо їм подяку. Віримо у Перемогу і світле майбутнє.

Черговий 8 клас провів інформаційну лінійку до Дня Соборності України «Україна – соборна країна», класоводи та класні керівники – класні години, години спілкування.

До тижня безпечного інтернету оформили інформаційну дошку, черговий 11 клас провели турнір «Безпечний інтернет між 6 і 7 класами, педагоги-організатори ознайомили учнів початкових класів з правилами безпечного користування інтернетом, діти переглянули відео та отримали пам’ятні брошурки.

На сторінці Фейсбук вітали воїнів-інтернаціоналістів,їх сімей з Днем вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

До Дня закоханих черговий 11 клас провели конкурсно-розважальну програму для учнів 5-11 класів. Самоврядування оформили скриньку поздоровлень «Пошта Амура».

У День Єднання провели флешмоб «Єднаймося заради миру». Учні ліцею зробили яскраві фото з патріотичними атрибутами.

Класні керівники та класоводи розповіли учасникам освітнього процесу про бойові дії на території України, подвиг бійців та те, що має зробити кожен з нас для Перемоги України.

До Дня Державного Герба України провели флешмоб – учні ліцею одягнуті в вишиванки створили герб України .

До Міжнародного Дня рідної мови відбувся турнір знавців української мови.

Протягом місячника початкових класів проведено виховний захід з учнями 2 та 3 класів «В гості казка завітала».

21 лютого в ліцеї проведено семінар для педагогічних працівників нашої громади в 1 та 4 класах.

Під час тижня зарубіжної літератури вчитель Сладецька Наталя Георгіївна провела відкритий урок у 8 класі, літературний квест у 6-7 класах, оформила інформаційну виставку , де учні розгадували кросворди та ребуси, малювали героїв, створювали літературні епізоди.

Черговий 8 клас привітав всіх жінок та дівчаток ліцею з приходом весни невеличким святковим заходом. 

10 березня відбулося урочисте святкування з дня народження українського письменника Тасаса Григоровича Шевченка. Вчитель української мови та літератури Дутко Тетяна Вікторівна провела цікаві заходи на тему: «Т. Г. Шевченко – великий Кобзар України» для учнів початкової школи і старшої школи. Під час заходів діти подивилися відео про життя і творчість поета, узяли участь в конкурсі читців віршів, співали пісні про рідну Батьківщину, водили хоровод-імпровізацію вірша «Зацвіла в долині червона калина», давали відповіді на вікторину.

14 березня під керівництвом вчителя математики Чорної Оксани Василівни 6-11 класи відзначили День числа Пі граючи в ігри, створюючи цікаві малюнки, плакати. Також цього дня було проведено лінійку до Дня добровольця.

17 березня вшанували пам’ять жителя села Обжиле Галайчука Леніда, який загинув , виконуючи свій військовий обов’язок.

Під час Дитячої та юнацької книги, бібліотекар Чорна Ніна Олександрівна провела бібліотечні заняття, акції «Книжкова лікарня», « Подаруй бібліотеці книгу», оформила інформаційну виставку.

До Міжнародного дня лісів учні прийняли участь у виставці малюнків та плакатів на екологічну тематику, а також було здійснено прибирання території ліцею.

Болеско Жанна Василівна запросила на День відкритих дверей майбутніх першокласників та їх батьків, де познайомилась з своїми майбутніми учнями , провела заняття та екскурсію ліцеєм.

Класоводи та класні керівники провели зі своїми вихованцями виховні години, години спілкування, інструктажі з техніки безпеки під час весняних канікул.

5 квітня відбувся семінар для педагогів Балтщини з української мови та зарубіжної літератури та презентували колегам виховний захід під назвою «Хай буде весна».

6 квітня черговий 7 клас провели танцювальний флешмоб до Дня здоров’я «В здоровому тілі здоровий дух».

Втілюючи в життя молодіжні ініціативи на базі Балтського педагогічного фахового коледжу учні 10-11 класів взяли участь в стрільбах з пневматичної зброї, ознайомилися з правилами мінної безпеки, були учасниками майстер-класу з розбору та збору автомата.

В чистий четвер,як годиться,за народними українськими звичаями пекли великодні паски, для наших захисників. А також завершили благодійну акцію по збору коштів на потреби ЗСУ.

До Всесвітнього Дня Землі учні ліцею взяли участь у вікторині «Наша планета Земля».

Учасники освітнього процесу Березівського ліцею 21 квітня відзначили  свято Весни з надією на те, що вона буде переможною .

Команда педагогів Березівського ліцею взяли участь  в індивідуальному тренінгу від Управління Державної служби якості освіти в Одеській області «PRO САМООЦІНЮВАННЯ – 2023».

26 квітня виповнилося 37 років від катастрофи на Чорнобильській АЕС. У ліцеї провели низку заходів, присвячених цій трагедії: лінійку пам'яті "Гірчить Чорнобиль, крізь роки гірчить", виховні години та години спілкування, челендж "Чорнобиль. Ми пам'ятаємо!", участь у виставці малюнків в КЗ "Балтському краєзнавчому музеї".

На сторінці Фейсбук привітали прикордонників з їх професійним святом.

У понеділок, 8 травня, Україна разом з Європою відзначає День пам'яті та примирення. Про історію пам'ятного дня в Березівському ліцеї учасники освітнього процесу дізналися від учнів чергового класу та під час мітингу в селі Обжиле.

Команда ліцею була учасником урочистого відкриття Спартакіади з допризовної підготовки серед учнів 10-11 класів закладів загальної середньої освіти та закладів професійної підготовки Балтської міської територіальної громади.

В Березівському ліцеї святково пройшов фестиваль  вишиванки. До заходу долучились здобувачі освіти Білинського, Пасицелівського, Немирівського, Саражинського ліцеїв, вихованці Обжильського ЗДО "Сонечко" та працівники закладів культури старостинського округу 2. Щиро дякуємо дружнім школам-партнерам(керівники Бусько Н.Г. Мазур В,М. Бондар Л.Т.  Чебан Н.Ю.) за підтримку і активну участь в патріотичному заході, що об'єднав учнівську молодь нашої громади, керівникам Обжильського та Кармалюківського будинків культури (Лисаковська О.І., Лопатюк В.В. Щирі слова вдячності за фінансову підтримку спонсору ПП Алівія Агро в особі директора Красікової В.В. та старості Шкарпіті І.М.

Традиційно, в останній день навчання, напередодні літніх канікул, для наших школяриків пролунав останній дзвінок.

Функціонування в ліцеї Молодіжної організації"Національно-скаутська організація України –Пласт "- наша власна освітня траєкторія.

Напередодні Дня Соборності пластуни з усієї країни вирушили на зимовий табір до республіки Польща. Серед великої кількості дітей за запрошенням польських друзів є і наша активна учасниця Пластового руху Белінська Катя. З почуттям гордості і,водночас, суму за рідну країну пластуни відзначали День Соборності, відвідали знакові і пам'ятні місця Львова,згодом відбулося відкриття табору"Зимовий вулик". А також Катерина провела більше двох тижнів у Німеччині. Німецько-українська Громадськa організація “Марбург Обоз Плюс” Молодіжна організація “Пласт - Національна скаутська організаціяУкраїни” стали засновниками та організаторами табору "Два тижні без війни 2023". В програмі табору мандрівки, подорожі, екскурсії, проживання у німецьких родинах та багато-багато цікавого.

Протягом 2022-2023 навчального року у Березівському ліцеї працювала «Шкільна телестудія». Результатами роботи стали відео :

-   «Я іду у перший клас»

-   «Знайомство з кандидатами на пост Президента ліцею»

-   «Вітання з Днем Захисника»

-   «Інавгурація Президента та Кабінету міністрів»

-   «Голодомор»

-   « Амбасадори добра» (волонтерство)

-   «Поки весь світ готується до свят, Україна бореться за життя та мир»

-   Акрофлешмоб «Єднання українських міст до Дня Соборності»

-   Привітання зі святом Весни

-   Відеопривітання з Великоднем

-  Відео до Дня пам’яті та примирення

Також активна робота велась на інтернет-ресурсах. Постійне оновлення інформації на сторінці Березівського ліцею Балтської міської ради та сайту ліцею.

На початок навчального року було призначено відповідальних за життя та здоров’я учнів під час перевезення до місць навчання та у зворотньому напрямку, організацію роботи з охорони праці і безпеки життєдіяльності учасників перевезення: Радецьку-Таку Ю. В., Шкарпіту О. В., Заярську Є. В. Вони провели вступні та первинні інструктажі з техніки безпеки та  бесіди по збереженню  життєдіяльності в різних ситуаціях, відмінно впоралися зі своїми посадовими обов’язками

Щотижня в кожному класі проводились виховні класні години згідно затверджених планів виховних годин.

 Виховна робота ліцею полягала  не лише в заходах, конкурсах, але й в трудовому вихованні, а саме:

-догляд за кімнатними рослинами (квіти в кабінетах)

- миття класних дошок,

- прибирання території,

- висадження   дерев, квітів біля школи, тощо.

 Під час освітнього процесу виникали   проблеми:

-   відвідування учнів школи , пропуски занять без поважних причин;

-   прояви правопорушень серед учнів;

-   вживання нецензурної лексики в  усній формі.

Бібліотекар  Чорна Ніна Олександрівна протягом 2022-2023 н. р. постійно приймала участь у вихованні в учасників освітнього процесу бережливого ставлення до книги,  проводила тематичні виставки книг.

      З метою запобігання травматизму та підтримання порядку на перервах протягом року організовувалося чергування по ліцею учнів старших класів та вчителів. Але цей напрямок роботи ще потребує корекції і сумісних зусиль щодо покращення, а саме потрібно постійно контролювати учнів під час чергування по ліцею, відповідально ставитись до обов’язків «Чергового вчителя» згідно Графіку чергування вчителів по ліцею, привчати учнів до культурної поведінки у ліцеї, виховувати повагу до чергового учня та вчителя.

      Виходячи з вищесказаного можна зазначити, що виховна діяльність у Березівському ліцеї Балтської міської ради поряд з позитивними моментами ще має деякі недоліки, над якими потрібно спільно працювати і вчителям, і учням, і батькам. І це нормальний процес, бо, як відомо, світ не стоїть на місці, він постійно змінюється, змінюючи нас і наше ставлення до нього.

      У наступному  році, продовжуючи роботу над реалізацією вищезазначених завдань і мети виховної роботи рекомендуємо:

Педагогам-організаторам :

- провести анкетування  з учнями на виявлення недоліків у виховній роботі кожного класного керівника та якості виконання виховних планів;

- активізувати роботу шкільного учнівського самоврядування, відродити шефську роботу старших класів над молодшими.

Практичному психологу Чорній В. С. проводити діагностику ціннісних орієнтацій та рівня вихованості учнів і доводити її результати до відома класних керівників, що полегшить їм планування виховної роботи у класі.

Класним керівникам  та класоводам 1-11 класів  Дмитерку А.М., Дутко Т. В.,  Заярській Є. В., Сладецькій Н.Г., Чорній О.В. , Бобко Л. А., Лопатюк О.В., Шаповал Л.В., Сирбу А.Г., Болєско Ж.В.,  Юрковій Н.Г. :

- творчо підходити до планування своєї роботи, працювати над підвищенням свого методичного рівня, активніше вивчати теоретичні питання стосовно проблем сучасного виховання та застосовувати їх на практиці;

- працювати над створенням умов для самореалізації особистості відповідно до її здібностей, суспільних та власних інтересів;

- підвищувати рівень вихованості, громадської активності учнів;

- виявляти та застосовувати найбільш результативні форми і методи виховання, а також критерії оцінки обраних напрямків роботи в межах класної виховної моделі;

 - ретельніше вивчати умови проживання учнів класу і своєчасно інформувати про проблеми в сім’ях  адміністрацію;

- звертати увагу на пропуски уроків учнями без поважних причин і порушення дисципліни, своєчасно доводити відповідну інформацію до дирекції школи;

- продовжувати здійснювати індивідуальний підхід до учнів, відповідально ставитися до вивчення умов життя учнів;

- активізувати та удосконалювати роботу з батьками, систематично проводити тематичні батьківські збори (згідно тематики педагогічного всеобучу батьків), залучати батьків до позакласної роботи школи;

-  ретельніше готуватися до проведення годин спілкування, чітко ставити їх виховну мету і прикладати достатньо зусиль щодо її досягнення.

 

 

 

Підготували педагоги-організатори :   Лопатюк О. В. та Радецька-Таку Ю. В..


Аналіз виховної роботи

 в Березівській ЗОШ І-ІІІ ступенів за   2021-2022   н. р.

 

Виховна робота опорного закладу у  2021-22 н. р. була підпорядкована єдиній меті – становлення громадянина суверенної України в нерозривному зв’язку із удосконаленням управління виховною системою загальноосвітнього  навчального закладу, це забезпечення ефективної взаємодії всіх суб’єктів, спрямованої на цілісний розвиток особистості, готової до вирішення життєвих завдань.

    За зазначений період виховна робота в школі  здійснювалася відповідно до нормативних документів, які її регламентують, а саме:

- Закон України «Про охорону дитинства»;

- Закон України «Про освіту»,

- Закон України «Про загальну середню освіту»,

- Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;

1. Наказ МОН №641 від 16.06.2015 року « Про методичні рекомендації щодо Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді»

2. Наказ від 07.09.2000 № 439 "Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України";

3. Наказ від 01.02.2010 № 59 "Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми";

4. Наказ від 29.03.2010 № 255 "Про виконання законодавчих вимог у зв’язку із прийняттям Закону України від 21 січня 2010 року № 1824 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв";

5. Наказ МОН від 25.12.2006 № 844 «Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми»;

6. Наказ МОН від 23.08.2006 № 631 «Про вжиття вичерпних заходів, спрямованих на дотримання законодавства, щодо захисту прав неповнолітніх»;

7. Порядок розгляду звернення та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення", затверджений спільним наказом Міністерства освіти і науки України, МВС України, Міністерства охорони здоров'я України, Державним комітетом України у справах сім'ї та молоді від 16.01.04 № 5/34/24/11;

8. Наказ від 31.10.2011 № 1243 "Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України";

9. Наказ від 11.06.2012 № 677 "Про затвердження Плану заходів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту з формування громадянської культури та підвищення рівня толерантності у суспільстві";

10. ПОСТАНОВА КМУ від 24 лютого 2016 р. № 111 «Про затвердження Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року»

11. ПОСТАНОВА КМУ від 11 квітня 2018 р. № 273 «Про затвердження Державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року»

12. Комплексна програма профілактики правопорушень на 2016-2020 роки

13. РОЗПОРЯДЖЕННЯ КМУ від 28 серпня 2013 р. № 735-р «Про схвалення Стратегії державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року»

14. Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки»

15. Лист МОН України № 1/9-413 від 27.07.2017 "Про деякі питання щодо організації виховної роботи в навчальних закладах у 2017/2018 н. р."

16. Лист МОН № 1/9-407 від 26.06.18 року «Щодо недопущення політичної агітації у закладах освіти

Педагогічний колектив школи працював над реалізацією методичної теми : «Превентивне виховання учнів – пріоритетний напрямок виховання».

 Виходячи із можливостей  школи   виховний процес був спрямований на виконання наступних завдань:

- Формування правової культури, прищеплення поваги до прав і свобод людини і громадянина, Конституції, державних символів, правової свідомості.

- Створення сприятливих умов для співробітництва вчителів, учнів та їх батьків, як необхідної умови запобігання відхилень у поведінці учнів.

- Створення умов для розвитку інноваційної особистості та творчої самореалізації кожного учня.

- Формування позитивних загальнолюдських цінностей.

      Зазначені завдання були спрямовані на виконання основної мети виховної роботи у закладі, а саме – виховувати учня активним свідомим громадянином незалежної держави, формувати здатність до адаптації у суспільному житті.

Для реалізації цих завдань був розроблений план виховної роботи, який був затверджений на засіданні педагогічної ради. Цей план охоплює  такі пріоритетні напрямками виховної роботи:

-  Ціннісне ставлення до себе

-  Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей.

-  Ціннісне ставлення  до праці

-  Ціннісне ставлення до природи

-  Ціннісне ставлення до культури і мистецтва

-  Ціннісне ставлення особистості до суспільства та держави

та включає в себе календарні, традиційні шкільні свята, заходи, конкурси, районні заходи та дистанційні заходи.

Адміністрація опорного закладу спрямовує свою діяльність на створення цілісної моделі виховної системи та системи виховної роботи з учнівськими колективами на основі загальнолюдських та національних цінностей, що означає перехід від реалізації окремих напрямків виховної роботи до розробки, проектування і моделювання перспективних виховних систем, спрямованих на розвиток конкурентоздатної, соціально-активної,  мобільної, компетентної особистості.

Колектив педагогів постійно перебуває у творчому пошуку засобів і форм педагогічної підтримки процесу розвитку і саморозвитку особистості, її самопізнання і самовизначення.

 В школі  впроваджуються інноваційні виховні технології, а саме: учнівське самоврядування закладу здійснюється через роботу дитячої організації «Біле вітрило»,  яка має на меті виховання творчої, соціально - активної особистості, здатної до саморозвитку й самореалізації.

На початку навчального року не було традиційних виборів Президента та міністрів ШУР « Біле вітрило», бо не було потреби, оскільки Президент чи міністри не випускалися зі школи виконували свої обов’язки на належному рівні. Було проведено засідання членів учнівського самоврядування, на якому було затверджено минулорічні кандидатури на відповідні посади, це: Президентом ШУР « Біле вітрило» - ученицю 9 класу Косановську Вікторію, Прем‘єр-міністром – учня 11 класу Косановського Артема, Міністром навчання – учня 7 класу Паламарчука Дмитра, Міністром Дисципліни і порядку – учня 11 класу Пасинковського Олександра, Міністром інформації – ученицю 9 класу Гончарук Дарію, Міністром національного відродження – учня 10 класу Женського Михайла, Міністром господарства – учня 10 класу Рабарчука Дмитра, Міністром екології – ученицю 11 класу Тисячну Каріну, Міністра культури і здоров’я – ученицю 11 класу Шульгіну Віру.

З Міністрами було проведено роз’яснювальну роботу – повторені обов’язки відповідно до посади, озвучено зобов’язання , які вони беруть на себе,  на початку року були складені плани роботи на перше півріччя. Щотижня проводилися збори ШУР « Біле вітрило» на яких обговорювалися загальношкільні заходи, що проводяться у школі та участь у них самоврядування, чергування по школі, виконання планів Міністрів, аналізувалася проведена робота.

Робота міністерств направлена саме в таке русло, щоб згуртувати учнів, сприяння самореалізації їх здібностей та організації їх позашкільного життя.

 На основі співпраці трьох складових: «вчителі – учні – батьки» у закладі організовано демократичний уклад життєдіяльності.

  Успіх спільної діяльності педагогів і батьків великою мірою залежить від глибокого знання вчителем учнів, їхніх родин й тому в школі  практикується детальне знайомство з родинами за програмою вивчення сім’ї.

Саме за результатами вивчення сім’ї складається соціальний паспорт школи.

Одним із найважливіших завдань соціально орієнтованої держави є сприяння розвитку молодого покоління, задоволення його потреб та виконання обов’язків, передбачених Законом України «Про охорону дитинства», Конституцією України, Конвенцією ООН про права дитини.

На початку кожного навчального року з метою обліку дітей та сімей, які потребують соціальної підтримки, складаються соціальні паспорти класів та соціальний паспорт школи.

Класними керівниками вивчаються умови проживання учнів соціально-вразливих категорій, ведеться індивідуальна профорієнтаційна робота, учні залучаються до суспільно-громадського життя навчального закладу, до участі у роботі гуртків, здійснюється контроль за продовженням навчання та працевлаштуванням випускників.

Педагогічний колектив опорного закладу проводить роботу, спрямовану на виконання Комплексної цільової програми боротьби зі злочинністю. Головними напрямками роботи з цього питання є індивідуальна робота з дітьми, схильними до пропусків занять, правопорушень, до девіантної поведінки. В закладі розроблена система роботи щодо контролю за відвідуванням учнями занять. Ця система під особистий підпис доведена до відома всіх батьків. Питання роботи класних керівників за підвищенням якості відвідуванням учнями навчальних занять знаходилось на постійному контролі адміністрації: - щодня перевірявся «Журнал обліку відвідування» з метою виявлення учнів, що допускають пропуски без поважних причин.

Заступником директора з навчально-виховної роботи, класними керівниками проводиться індивідуальна робота з учнями, схильними до правопорушень, контролюється відвідування учнями уроків. У співпраці з ювенальною поліцією проводяться спільні заходи щодо профілактики правопорушень. На нарадах при директору   заслуховуються звіти класних керівників із звітами про роботу з неблагополучними родинами, про відвідування учнями даної категорії навчальних занять, розглядаються особові справи учнів даної категорії з запрошенням батьків.

Протягом 2021-2022 навчального року системно здійснювався контроль за виконанням вимог щодо безпеки життєдіяльності учнів під час навчально-виховного процесу та в позаурочний час. У роботі з дітьми педагогічні працівники дотримувалися вимог законів України «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально- виховного процесу», комплексних заходів по школі щодо збереження життя та здоров’я учнів, запобігання травматизму серед учнів, нормативних документів відділу освіти з питань безпеки життєдіяльності учнів.

Класні керівники вчасно проводили з учнями інструктажі з БЖД, заходи в рамках тематичних тижнів з безпеки життєдіяльності, щотижневі бесіди про збереження життя та здоров’я, про що записували до журналів з БЖД встановленої форми, планів класних керівників, класних журналів.

      Беручи до уваги карантинні обмеження, виховна робота в школі проводилась з дотриманням всіх правил безпеки, через це виховні заходи проводились з рекомендованою кількістю учнів,  дотриманням соціальної дистанції та маскового режиму.

Протягом року раз на два тижні проводились тематичні та робочі загальношкільні лінійки, де учні звітували про стан чергування по школі, проведену роботу, підводили підсумки конкурсів малюнків, стінгазет та ін. та оголошували план роботи на наступне чергування.

  Кожного тижня черговий клас разом з педагогами – організаторами проводили  різні виховні заходи, серед них такі:

Перший тиждень у Березівській школі на тему « Школа – наш дім» пройшов у святковому та піднесеному настрої, оскільки 1 вересня святкували День знань. Цього ж дня класними керівниками та класоводами було проведено перші уроки та виховні години. Учні ознайомилися зі статутом школи та правилами для учнів. Проведені інструктажі з техніки безпеки, запобігання травматизму, попередження ДТП, правила безпечної поведінки в школі, на перервах.

Другий тиждень фізичної культури і спорту « Здоров’я дітей – здоров’я нації». Класними керівниками та класоводами було проведено олімпійські уроки. Було здійснено пропаганду здорового способу життя. Учні переглянули відеолекторій «Історія виникнення олімпійських ігор». Вчителями фізичної культури було проведено спартакіаду для учнів 5-11 класів та « Веселі старти» для 1-4 класів. Також учні самостійно готували кашу на кострі, якою з задоволенням ласували опісля змагань.

Третій тиждень знань правил дорожнього руху на тему « Азбука безпеки на дорозі» та « Ми за мир на всій планеті». В класах проведено години спілкування « Книга пам’яті України розповідає». Учні мали можливість спостерігати інформаційну виставку « Безпека на дорозі». Оскільки 17 вересня – День народження Галайчука Леоніда – Героя України, що загинув за територіальну цілісність України, цього дня було проведено традиційні лінійку памяті та забіг, присвячені цій даті.

Четвертий тиждень книги «Учітеся, читайте…». Було проведено рейд перевірки збереження шкільних підручників, акцію « Живи, книго!» . Учні мали можливість переглядати виставку художньої літератури у шкільній бібліотеці. Також цього тижня було проведено творчу зустріч майстрів Балтщини під назвою «Вечір великої родини», на якій були представлені роботи талановитих майстрів та майстринь сіл Обжиле, Березівка, Борсуки, Кармалюківка, Оленівка, Мирони, Сінне, Лісничівка. Також Будинки культури та Сільські клуби , що прибули з перелічених сіл та звеселили душу гостей своїми художніми номерами.

П’ятий тиждень « Шануймо вчителя свого за труд його величний». Традиційно відзначали День людей похилого віку, був здійснений виїзд до села Борсуки, де учні 5-7 класів виступили з двома художніми номерами . Цього тижня було проведено спортивно-туристичні змагання, присвячені Всесвітньому Дню туризму, під час якого учні традиційно варили кашу, яка оцінювалася. Учні школи привітали вчителів-пенсіонерів з Днем вчителя, що проживають на території сіл Обжиле та Борсуки. Привітали шкільного бібліотекаря Чорну Ніну Олександрівну із Всеукраїнським днем бібліотек. До Дня пам’яті жертв Бабиного Яру класні керівники провели виховні години. А в п’ятницю члени учнівського самоврядування організували для вчительського колективу свято-сюрприз – квест, де призом був святковий торт.

Шостий та сьомий  тижні утворили декаду « Ми роду козацького діти». Цього тижня учні мали можливість переглядати інформаційну виставку до Дня українського козацтва. Було проведено свято для учнів початкових класів « Посвята в козачата». Було відзнято відеопривітання до Дня міста Балта, а також до Дня сіл Обжиле та Березівка. До Дня Захисника Вітчизни відбулися спортивні змагання. Учнівське самоврядування представляли проєкт « Шкільна телестудія» на рівні Балтської ОТГ.

Восьмий, девятий, десятий та одинадцятий тижні – канікули та дистанційне навчання для учнів 5-11 класів. Вони внесли значні корективи в планування виховної роботи, оскільки масові заходи – заборонені. Класоводи проводили заходи на рівні класу,  класні керівники спілкувалися з учнями переважно вайбером та онлайн. Було проведено бесіди про безпечну поведінку під час пандемії, карантину, самостійного перебування вдома, протипожежна безпека, радіаційна безпека, безпека на льоду, надання першої домедичної допомоги.

Дванадцятий тиждень Гідності і свободи та правознавства. Учнівське самоврядування працює над творчою частиною та кошторисом проєкту « Шкільна телестудія».  Учні мали можливість переглядати інформаційну виставку до Дня толерантності «Толерантність врятує світ». Було здійснено показ відеофільму « Ні – палінню» до Міжнародного дня відмови від паління. До Дня Гідності і Свободи черговим класом було проведено загальношкільну лінійку . А також Ковтонюк Анатолій – тьютер проєкту « Здоровя без сорому», що реалізується Юнісеф та громадським об’єднанням дівчаток, провів заняття та бесіди з учнями 6-11 класів про здоров’я підлітків.

Тринадцятий тиждень пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій, а також антиалкогольної та антинаркотичної пропаганди. Класні керівники провели виховні години «СНІД. Не залишимось байдужими» та «Наркотичні речовини та шляхи профілактики». В бібліотеці були оформлені виставки «Шкідливі звички: до чого це призводить» та «Голодомор». У День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій учнівське самоврядування та вчителі долучилися до акції « Засвіти свічку» і здійснили покладання колосків та лампадки до пам’ятного знаку в селі Обжиле. Черговий клас провів лінійку пам’яті, на якій учні переглянули відео про Голодомор та дізналися багато про страшні та далекі події.

Чотирнадцятий тиждень здорового способу життя. Розпочалася декада « 16 днів проти насилля». Соціальним педагогом було проведено акцію «Скажи СНІДу – ні!», виставка стінгазет « Проти булінгу», конкурс малюнків та інформаційна виставка. У класах пройшли виховні години «Уроки доброти», « Ми – рівні». Також цей тиждень був Тижнем добрих справ, тому члени Пластового руху відвідали Обжильський дитячий садочок, де подарували діткам іграшки, а учні школи відвідали вчителів поважного віку із пакунками доброти, а 7 клас посадили квіти та дерево. Також класні колективи учнів початкових класів прийняли участь у акції, організованій Відділом освіти Балтської ОТГ « Привітай військовослужбовця» і виготовили вироби, які їм передали.

П’ятнадцятий тиждень ДПЮ « Славні хлопці – українці». Учні школи святкували День Збройних Сил України, що був проведений черговим класом. На сайті школи та сторінці фейсбуку було виставлено відеопривітання для військовослужбовців. Проведено флешмоб « Я пишаюсь, що мій тато ( брат) військовослужбовець». Класні колективи прийняли участь у природоохоронній акції «Ялинка», що проходив у Центрі позашкільної творчості в місті Балта. Учні виготовили вироби, які нажаль не зайняли призових місць. Також дітки прийняли участь у акції Сільського клубу села Борсуки « Привітай військовослужбовця з Днем Збройних Сил України» і виготовили вироби, написали листи, намалювали малюнки, придбали печиво. Все це було доправлено на передову. Військові дякували учням за приємні подаруночки. А ще , учень 9 класу Косенко Кирило прийняв участь у Спідкубінгу ( змагання зі складання кубіка-рубіка), яке відбулося в місті Балта.

Шістнадцятий тиждень був тижнем Нового року. Цього тижня було проведено Новорічний ранок для учнів 1-4 класів, Новорічне свято для учнів 5-7 класів та Новорічне змагання « Хто зверху» для учнів 8-11 класів. Також учні школи мали можливість переглядати інформаційну виставку « Новорічні свята», а учні початкових класів виконувати цікаві новорічні завдання.

ІІ семестр розпочався сімнадцятим тижнем навчання «Свята та обряди мого народу». Розпочали навчання  інструктажами з техніки безпеки, які провели класні керівники та класоводи в своїх класах, а також бесіди про поведінку учнів на уроках, на перервах, в їдальні та шкільному автобусі. Провели нараду з представниками самоврядування, на якій зробили аналіз роботи за перший семестр, планування на другий. Учні мали можливість переглядати інформаційну виставку до Дня «Дякую». Наприкінці тижня черговим класом було проведено свято « Колядки та щедрівки», на якому кожен клас представляв свій номер від класу про обряди новорічних свят.

Вісімнадцятий тиждень « Хай квітне наша Україна», був насинений заходами до Дня Соборності України. Для дітей було організовано інформаційну виставку про цей день, 4 клас виготовили лепбук, 2 та 3 клас взяли участь у флешмобі « Я українка». Була проведена арт-акція «Розфарбуємо Україну разом», під час якої учні розфарбовували частини одного плакату «карта України», а потім склеїли їх. Черговий клас провів відкритий захід «Нехай нерозмежованою залишиться навіки». Також цього тижня надійшла апаратура для проекту «Шкільна телестудія» (відеокамера, набір блогера). Реалізація проекту «Молодіжні ініціативи» Балтської міської ради нарешті відбулася і проект перейшов на наступну стадію роботи – планування роботи та безпоседньо зйомки та монтаж відеороликів учнівським самоврядуванням.

Дев’ятнадцятий тиждень історії «Я, родина, Україна». 27 січня до Міжнародного Дня пам’яті жертв Голокосту та Дня пам’яті жертв Голокосту в Україні класні керівники та класоводи провели виховні години, години пам’яті, інформаційні години, круглі столи. Учні 5-11 класів переглядали документальний фільм « Голокост». 28 січня було проведено черговим класом загальношкільну годину пам’яті присвячену Дню пам’яті Героїв Крут « Під Крутами пішли у небуття». Цього тижня також у школі було проведено загальношкільні батьківські збори «Батьки- діти- школа», на яких було здійснено аналіз результатів освітнього процесу та вирішення проблемних питань і бачення подальшої спільної діяльності.

З 24 по 28 січня в школі пройшов тиждень образотворчого мистецтва та трудового навчання. За окремим планом було проведено ряд виховних заходів: відкриті уроки, майстер-класи, конкурсно-розважальна програма.

Двадцятий тиждень «Найбільше багатство – здоров’я» та тиждень біології. Класні керівники та класоводи провели з учнями бесіди про попередження дитячого травматизму «Все залежить від нашої відповідальності». Було заплановано ряд заходів за тематикою тижня, але у зв’язку з епідеміологічною ситуацією в Україні почалося дистанційне навчання і їх провели у дистанційному форматі.

Двадцять перший тиждень « Безпека в інтернеті» теж пройшов онлайн. Учні у вайбері мали можливість переглядати плакати на тему «Безпечний інтернет» та навчальне відео . Наприкінці тижня учні вийшли на навчання у школу і почали готуватися до Дня закоханих – виготовляли валентинки, поштову скриньку для валентинок. 12 лютого вийшов перший відеоролик « Шкільної телестудії» , що називався «Інтерв’ю з директором» та одразу за ним «Експеримент».

Двадцять другий тиждень «Коханням дорожити вмійте» розпочався святково. Для учнів 8-11 класів 14 лютого було проведено квест «Валентинів день», 5-7 класи були вболівальниками, а початкові класи провели заходи на рівні класу. До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав на сторінці школи було виставлене привітання з цим днем всіх, хто причепний, а для школярів 1-11 класів показано документальний фільм «Афганістан». Класні керівники та класоводи провели виховні години до цього дня. 16 лютого указом Президента України було створено нове свято «День Єднання». В цей день було проведено флешмоб «Ми єдині» та відзнято відеоролик «Шкільною телестудією» «Я розкажу тобі про Україну».

Двадцять третій тиждень «У мові моїй краса і неповторність». У понеділок 21 лютого провели захід-реквієм до Дня вшанування Героїв Небесної сотні. Для уваги учнів було виставлено інформаційну виставку «Небесна сотня». 24 лютого планували у школі провести семінари з української мови, фізики та початкових класів, але зранку розпочалася війна Росії проти України і запроваджено на території України воєнний стан. Навчання в школах перейшло в дистанційний режим. Тому педагоги-організатори склали план роботи на період дистанційного навчання відповідно до діючого щоденного плану виховної роботи.

За період з 24.02 по 31.05 було проведено:

-        Класоводами та класними керівниками бесіди, інструктажі з техніки безпеки про порядок дій та правила поведінки у разі виявлення вибухонебезпечних предметів, про комендантську годину , про спілкування з незнайомцями, про кримінальну відповідальність дітей за співпрацю з ворогом, про правила поведінки під час евакуації, про радіаційну безпеку, про надання першої домедичної допомоги, про пожежну безпеку, про поведінку на дорозі ;

-        Реалізація проекту «Шкільна телестудія» - створення відеороликів « Все буде Україна», «Вишиванка», «Україна понад усе»;

-        Онлайн конференція до Дня пам’яті Чорнобильської трагедії «На Чорнобиль журавлі летіли…» та виставка малюнків;

-        Колектив школи долучився до акції « Писанка Перемоги»;

-        Участь у флешмобі #гарнаякписанка та #підтримую ЗСУ, #Освіта_Одещини_у_вишиванці;

-        Провели флешмоб «Жива писанка», «Родина у вишиванці»;

-        Участь у онлайн-засіданні Молодіжної ради Балтської громади на тему «Нові реалії»;

-        Працівниками школи було здійснено догляд і прибирання пам’ятників, кладовищ, території навчального закладу, центральних вулиць сіл Обжиле, Березівка;

-        Збір питної води для жителів Миколаєва ;

-        Класоводи та класні керівники долучилися до флешмобу #українапонадусе (дитячі малюнки та відеоролики);

-        Проводили волонтерську роботу;

-        Привітали на сторінці Березівської ЗОШ у фейсбуці з 8 Березня, Великоднем, з Днем матері, з Днем сім’ї, з Днем вишиванки, Останнім дзвоником;

-        Створили дошку Padlet , на якій розміщували матеріали про свята. Учні мали змогу переглядати фото-привітання, статті та оцінити їх;

-        Онлайн-свято Останнього дзвоника, привітання від директора та вчителів.

 

 

Беручи до уваги карантинні обмеження, виховна робота в школі проводилась з дотриманням всіх правил безпеки, через це виховні заходи проводились з рекомендованою кількістю учнів,  дотриманням соціальної дистанції та маскового режиму.

Також активна робота велась на інтернет-ресурсах. Постійне оновлення інформації на сторінці Березівської ЗОШ І-ІІІ ступенів та сайту школи.

Протягом всього семестру активна робота проводилась і з впровадженням проєктів Балтської ОТГ, а саме Шкільний Громадський Бюджет в дії, де учні школи Косановська Вікторія – Президент ШУР « Біле вітрило», учениця 9 класу, Косановський Артем – Прем’єр-міністр, учень 11 класу, Пасинковський Олександр – Міністр дисципліни і порядку, учень 11 класу, разом із координаторами Лопатюк Ольгою Вікторівною та Сервачук Людмилою Олександрівною розробляли проєкт «Студія новин» та представляли їх в м. Балті. Проєкт отримав схвалення міського голови Мазура Сергія Сергійовича і набув статусу пілотного проєкту, який наразі знаходиться на етапі реалізації.

 

Класні керівники щотижня в своєму  класі проводили виховні класні години згідно затверджених індивідуальних  планів виховних годин, змістовна наповнюваність яких відповідала віковим особливостям учнів і була спрямована на виховання у них ціннісного ставлення до себе, родини, людей, до праці, до природи, до культури і мистецтва, ставлення до держави.

 Виховна робота школи полягала  не лише в заходах, конкурсах, але й в трудовому вихованні, а саме:

-догляд за кімнатними рослинами (квіти в кабінетах)

- миття класних дошок,

-  догляд за пам’ятниками в с. Березівка,

-  висадження   троянд біля школи, тощо.

 

 Під час освітнього процесу виникали   проблеми:

-  відвідування учнів школи , пропуски занять без поважних причин (Косенко К. - 8 кл., Шульгіна В. - 10 кл.);

-  прояви правопорушень серед учнів ( Парапір М. - 2 кл., Гасан В. - 3 кл., Мойсеєв Є. - 3 кл., Паламарчук А. - 4 кл.,  Олійник М. 9 кл.);

-  вживання учнями нецензурної лексики в  усній формі (Олійник М. – 9 кл., Мурзін О. – 5 кл., Шаповал Д.) ;

-  невиконання учнями чергових класів своїх обов’язків ( 9 кл.)

Проаналізувавши стан виховної роботи 2021-22 н. р., слід зазначити, що класні колективи 1-11 класів під керівництвом класоводів та класних керівників активно долучаються до проведення позакласних та позашкільних заходів різного спрямування. Із задоволенням діти готуються до проведення різних виховних заходів. Особливий інтерес викликає підготовка та участь  у ярмарках, концертах, акціях, флешмобах, новорічних святах, майстер-класах  тощо.

З метою запобігання травматизму та підтримання порядку на перервах протягом року організовувалося чергування по школі учнів старших класів та вчителів. Але цей напрямок роботи ще потребує корекції і сумісних зусиль щодо покращення, а саме:

-  класним керівникам потрібно постійно контролювати  учнів під час чергування по школі, не перекладати свою відповідальність на інших вчителів;

-  класним керівникам  1-4 класів та вчителям-предметникам відповідально ставитись до обов’язків «Чергового вчителя» згідно «Графіку чергування вчителів по школі»;

-  класним керівникам привчати учнів до культурної поведінки у школі, виховувати повагу до чергового учня та вчителя.

      Виходячи з вищесказаного можна зазначити, що виховна діяльність у школі  поряд з позитивними моментами ще має деякі недоліки, над якими потрібно спільно працювати і вчителям, і учням, і батькам. І це нормальний процес, бо, як відомо, світ не стоїть на місці, він постійно змінюється, змінюючи нас і наше ставлення до нього.

 

 

Підготували педагоги-організатори               Лопатюк О.В. та Сервачук Л. О.

Аналіз виховної роботи

 в Березівській ЗОШ І-ІІІ ступенів за   2020-2021   н. р.

 

Виховна робота опорного закладу у  2020-21 н. р. була підпорядкована єдиній меті – становлення громадянина суверенної України в нерозривному зв’язку із удосконаленням управління виховною системою загальноосвітнього  навчального закладу, це забезпечення ефективної взаємодії всіх суб’єктів, спрямованої на цілісний розвиток особистості, готової до вирішення життєвих завдань.

За зазначений період виховна робота в школі  здійснювалася відповідно до нормативних документів, які її регламентують, а саме:

- Закон України «Про охорону дитинства»;

- Закон України «Про освіту»,

- Закон України «Про загальну середню освіту»,

- Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;

1. Наказ МОН №641 від 16.06.2015 року « Про методичні рекомендації щодо Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді»

2. Наказ від 07.09.2000 № 439 "Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України";

3. Наказ від 01.02.2010 № 59 "Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми";

4. Наказ від 29.03.2010 № 255 "Про виконання законодавчих вимог у зв’язку із прийняттям Закону України від 21 січня 2010 року № 1824 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв";

5. Наказ МОН від 25.12.2006 № 844 «Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми»;

6. Наказ МОН від 23.08.2006 № 631 «Про вжиття вичерпних заходів, спрямованих на дотримання законодавства, щодо захисту прав неповнолітніх»;

7. Порядок розгляду звернення та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення", затверджений спільним наказом Міністерства освіти і науки України, МВС України, Міністерства охорони здоров'я України, Державним комітетом України у справах сім'ї та молоді від 16.01.04 № 5/34/24/11;

8. Наказ від 31.10.2011 № 1243 "Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України";

9. Наказ від 11.06.2012 № 677 "Про затвердження Плану заходів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту з формування громадянської культури та підвищення рівня толерантності у суспільстві";

10. ПОСТАНОВА КМУ від 24 лютого 2016 р. № 111 «Про затвердження Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року»

11. ПОСТАНОВА КМУ від 11 квітня 2018 р. № 273 «Про затвердження Державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року»

12. Комплексна програма профілактики правопорушень на 2016-2020 роки

13. РОЗПОРЯДЖЕННЯ КМУ від 28 серпня 2013 р. № 735-р «Про схвалення Стратегії державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року»

14. Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки»

15. Лист МОН України № 1/9-413 від 27.07.2017 "Про деякі питання щодо організації виховної роботи в навчальних закладах у 2017/2018 н. р."

16. Лист МОН № 1/9-407 від 26.06.18 року «Щодо недопущення політичної агітації у закладах освіти

Педагогічний колектив школи працював над реалізацією методичної теми : «Превентивне виховання учнів – пріоритетний напрямок виховання».

 Виходячи із можливостей  школи   виховний процес був спрямований на виконання наступних завдань:

- Формування правової культури, прищеплення поваги до прав і свобод людини і громадянина, Конституції, державних символів, правової свідомості.

- Створення сприятливих умов для співробітництва вчителів, учнів та їх батьків, як необхідної умови запобігання відхилень у поведінці учнів.

- Створення умов для розвитку інноваційної особистості та творчої самореалізації кожного учня.

- Формування позитивних загальнолюдських цінностей.

      Зазначені завдання були спрямовані на виконання основної мети виховної роботи у закладі, а саме – виховувати учня активним свідомим громадянином незалежної держави, формувати здатність до адаптації у суспільному житті.

Для реалізації цих завдань був розроблений план виховної роботи, який був затверджений на засіданні педагогічної ради. Цей план охоплює  такі пріоритетні напрямками виховної роботи:

-           Ціннісне ставлення до себе

-           Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей.

-           Ціннісне ставлення  до праці

-           Ціннісне ставлення до природи

-           Ціннісне ставлення до культури і мистецтва

-           Ціннісне ставлення особистості до суспільства та держави

та включає в себе календарні, традиційні шкільні свята, заходи, конкурси, районні заходи.

Адміністрація опорного закладу спрямовує свою діяльність на створення цілісної моделі виховної системи та системи виховної роботи з учнівськими колективами на основі загальнолюдських та національних цінностей, що означає перехід від реалізації окремих напрямків виховної роботи до розробки, проектування і моделювання перспективних виховних систем, спрямованих на розвиток конкурентоздатної, соціально-активної,  мобільної, компетентної особистості.

Колектив педагогів постійно перебуває у творчому пошуку засобів і форм педагогічної підтримки процесу розвитку і саморозвитку особистості, її самопізнання і самовизначення.

 В школі  впроваджуються інноваційні виховні технології, а саме: учнівське самоврядування закладу здійснюється через роботу дитячої організації «Біле вітрило»,  яка має на меті виховання творчої, соціально - активної особистості, здатної до саморозвитку й самореалізації.

На початку навчального року відбулися   вибори Президента  та міністрів учнівської республіки «Біле вітрило». Президентом було  обрано ученицю 8 класу Косановську Вікторію, прем’єр-міністром став учень 10  класу Косановський Артем, міністром навчання -  учень 6 класу   Паламарчук Дмитро, міністром культури і здоров’я – учениця 10 класу   Ілінчук Наталія (Гурбіна Катерина), міністром господарства –  учень 9 класу  Рабарчук Дмитро, міністром інформації – учениця 8 класу  Гончарук Дарія, міністром дисципліни і порядку –учень 10 класу  Пасинковський Олександр, міністром екології – учениця 10 класу  Тисячна Каріна, міністром національного відродження – учень 9 класу  Женський Михайло.

Робота міністерств направлена саме в таке русло, щоб згуртувати учнів, сприяння самореалізації їх здібностей та організації їх позашкільного життя.

 На основі співпраці трьох складових: «вчителі – учні – батьки» у закладі організовано демократичний уклад життєдіяльності.

Успіх спільної діяльності педагогів і батьків великою мірою залежить від глибокого знання вчителем учнів, їхніх родин й тому в школі  практикується детальне знайомство з родинами за програмою вивчення сім’ї.

Саме за результатами вивчення сім’ї складається соціальний паспорт школи.

Одним із найважливіших завдань соціально орієнтованої держави є сприяння розвитку молодого покоління, задоволення його потреб та виконання обов’язків, передбачених Законом України «Про охорону дитинства», Конституцією України, Конвенцією ООН про права дитини.

На початку кожного навчального року з метою обліку дітей та сімей, які потребують соціальної підтримки, складаються соціальні паспорти класів та соціальний паспорт школи.

Класні керівникиразом із соціальним педагогом Чорною В .С. вивчаютьумови проживання учнів соціально-вразливих категорій  та за необхідністю відвідують їх. Цього року відвідали сім’ї Равніст , Назаренко (Паламарчук) та Струсевич (Гасанов), які потрапили в складні життєві обставини. Провели обстеження житлово-побутових умов учнів,  надали рекомендації  батькам, щодо покращення умов проживання, навчання та виховання школярів.

Ведеться індивідуальна профорієнтаційна робота, учні залучаються до суспільно-громадського життя навчального закладу, до участі у роботі гуртків, здійснюється контроль за продовженням навчання та працевлаштуванням випускників.

Педагогічний колектив опорного закладу проводить роботу, спрямовану на виконання Комплексної цільової програми боротьби зі злочинністю. Головними напрямками роботи з цього питання є індивідуальна робота з дітьми, схильними до пропусків занять, правопорушень, до девіантної поведінки. В закладі розроблена система роботи щодо контролю за відвідуванням учнями занять. Ця система під особистий підпис доведена до відома всіх батьків. Питання роботи класних керівників за підвищенням якості відвідуванням учнями навчальних занять знаходилось на постійному контролі адміністрації: - щодня перевірявся «Журнал обліку відвідування» з метою виявлення учнів, що допускають пропуски без поважних причин.

Заступником директора з навчально-виховної роботи, класними керівниками проводиться індивідуальна робота з учнями, схильними до правопорушень, контролюється відвідування учнями уроків. У співпраці з ювенальною поліцією проводяться спільні заходи щодо профілактики правопорушень. На нарадах при директору   заслуховуються звіти класних керівників із звітами про роботу з неблагополучними родинами, про відвідування учнями даної категорії навчальних занять, розглядаються особові справи учнів даної категорії з запрошенням батьків.

Протягом 2020/2021 навчального року системно здійснювався контроль за виконанням вимог щодо безпеки життєдіяльності учнів під час навчально-виховного процесу та в позаурочний час. У роботі з дітьми педагогічні працівники дотримувалися вимог законів України «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально- виховного процесу», комплексних заходів по школі щодо збереження життя та здоров’я учнів, запобігання травматизму серед учнів, нормативних документів відділу освіти з питань безпеки життєдіяльності учнів.

Класні керівники вчасно проводили з учнями інструктажі з БЖД, заходи в рамках тематичних тижнів з безпеки життєдіяльності, щотижневі бесіди про збереження життя та здоров’я, про що записували до журналів з БЖД встановленої форми, планів класних керівників, класних журналів.

     Беручи до уваги карантинні обмеження, виховна робота в школі проводилась з дотриманням всіх правил безпеки, через це виховні заходи проводились з рекомендованою кількістю учнів,  дотриманням соціальної дистанції та маскового режиму.

Протягом року раз на два тижні проводились тематичні та робочі загальношкільні лінійки, де учні звітували про стан чергування по школі, проведену роботу, підводили підсумки конкурсів малюнків, стінгазет та ін. та оголошували план роботи на наступне чергування.

  Кожного тижня черговий клас разом з педагогами – організаторами проводили  різні виховні заходи, серед них такі:

-  Перше вересня « Країна дитячих мрій»

-  Проведення єдиної класної години «З історії Олімпії»

-   «Веселі старти» (спортивні змагання 1-4 класи)

-  Проведення спартакіади до тижня фізичного виховання ( шашки, підтягування, футбол (5-11 класи)

-  Організація передвиборчої кампанії на пост Президента ШУР «Біле вітрило» та інавгурація

-  Марш-кидок присвячений вшануванню пам’яті захисника України Леоніда Галайчука

-  Лінійка-пам’яті до Дня народження Леоніда Галайчука.

-  Проведення козацьких забав «Козацькому роду – нема переводу!»(1-4 класи)

-  Конкурс патріотичної пісні.

-  Вітання вчителів-пенсіонерів до Дня працівників освіти. Святковий концерт для вчителів «Вчитель незгасна зоря»

-  Участь у Дні села( зйомка привітання)

-  Лінійка пам’яті до Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників «А пам’ять священна!», перегляд відеофільму.

-   Лінійка пам’яті « Хай не згасне свічка пам’яті»

-  Святкова лінійка до дня Захисника України.

-  Виховний захід «День української мови та писемності»

-  Брейн-ринг з української мови між учнями 5-6 класів

-  Квест до Дня української мови та писемності (7-8 класи)

-  Оформлення виставки малюнків до 6 грудня.

-  Конкурс малюнків «Зимонька-зима»

-   Цикл новорічних заходів :

-  День новорічних костюмів

-  Новорічна вистава для учнів 1-6 класів

-  Привітання учнів НВК « Кармалюківської ЗОШ І-ступеня-ДНЗ»

-  Новорічна дискотека

-  Інформаційна виставка (онлайн) «Обережно лід»

-  Лінійка до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту.

-  Тематична лінійка «Під Крутами пішли в бесмертя»

-  Конкурс малюнків «Моя школа в майбутньому»

-  Акція «Книжкова лікарня»

-  Конкурс малюнків «Школа очима дітей»

-  Фотоконкурс «Мій край моя історія жива»(онлайн)

-  Інформаційна виставка «50 добрих справ»

-  Розважальна програма «Валентинів день»

-  Лінійка пам’яті «Афганістан»

-                Захід-реквієм до Дня вшанування Героїв Небесної Сотні «Герої не вмирають…Просто йдуть…»

-                Турнір знавців рідної мови

-         Тематичний вечір  «Лесі Українці -150»

-         Свято до 8 березня «Хай буде жити вічно жінка»

-         Турнір знавців творчості Т. Г. Шевченка « Якби ми вчились так, як треба…»

-         Виставка книг «Учітесь, читайте, чужого навчайтесь і свого не цурайтесь!»

-         Конкурсно-розважальна програма «Сила українського духу і слова»

-         Лінійка пам’яті «Герої не  вмирають»

-         Інтелектуальні змагання (3-4 класи,  НВК «Кармалюківська ЗОШ І ступеня-ДНЗ»)

-         Онлайн-конкурс малюнків «Першоквітень»

-         Конкурс малюнків до Дня Землі «Обійми Землю»

-         Виховний захід «Чорнобиль не має минулого»

-         Виставка малюнків «Писанка»

-         Майстер-клас «Шкрябанка»

-         Участь у мітингу до Дня пам’яті та примирення, Дня Перемоги над нацизмом у Другій Світовій війні

-         Вишивана хода до Дня вишиванки

-         Свято Останнього дзвоника.

Також активна робота велась на інтернет-ресурсах. Це:

-         Постійне оновлення інформації на сторінці Березівської ЗОШ І-ІІІ ступенів та сайту школи.

-         Цикл дописів «Освіта Балтщини 5 років об’єднані громадою»

Цикл дописів до 85-річчя школи,  а також і сам захід до ювілею школи.

 У зв’язку з епідемією в країні COVID-19, який спричинив карантин у школі з 29 березня по 26 квітня 2021 року нажаль не всі заплановані виховні  заходи були реалізовані за планом, тому деякі з них проводились в онлайн-режимі. Були внесені зміни щодо планування подальшої роботи в дистанційному режимі.

Протягом першого семестру активна робота проводилась і з впровадженням проєктів Балтської ОТГ, а саме Шкільний Громадський Бюджет в дії, де учні школи разом із координатором Лопатюк Ольгою Вікторівною розробляли проєкти та представляли їх в м. Балті. В І етапі  учні школи подали 6 проєктів на голосування :

1   «Студія новин» - Пасинковський Олександр, Міністр дисципліни і порядку, учень 10 класу;

2   «М’яка перлина» - Косановська Вікторія,  Президент ШУР «Біле вітрило», учениця 8 класу;

3       «Ігрова кімната» - Боделан Аліна,   учениця 11 класу;

4       «Спортивний майданчик» - Лоншакова Габріела,  учениця 6 класу;

5       «Спортивне життя» -Мартишечкіна Карина, учениця 6 класу;

6   «Тренажери» -Ніколаєва Ганна, учениця 8 класу.

За підсумками голосування перемогу отримав проєкт « М’яка перлина» на суму 25 тис. грн. Він був представлений у ІІ етапі Шкільного Громадського Бюджету в м. Балта та на жаль не зайняв призового місця.

ІІІ етап – реалізація проєктів планувалась відбутися навесні, але поки результатів не має.

 Класні керівники щотижня в своєму  класі проводили виховні класні години згідно затверджених індивідуальних  планів виховних годин, змістовна наповнюваність яких відповідала віковим особливостям учнів і була спрямована на виховання у них ціннісного ставлення до себе, родини, людей, до праці, до природи, до культури і мистецтва, ставлення до держави.

 Виховна робота школи полягала  не лише в заходах, конкурсах, але й в трудовому вихованні, а саме:

-догляд за кімнатними рослинами (квіти в кабінетах)

- миття класних дошок,

-           догляд за пам’ятниками в с. Березівка,

-           висадження   троянд біля школи, тощо.

 Під час освітнього процесу виникали   проблеми:

-           відвідування учнями  школи , пропуски занять без поважних причин (Косенко К. - 8 кл., Шульгіна В. - 10 кл., Струсевич І. - 8 кл., 11 кл.);

-           прояви правопорушень серед учнів ( Парапір М. - 1 кл., Гасанов В. - 2 кл., Мойсеєв Є. - 2 кл., Паламарчук А. - 3 кл., Чорний П. - 4 кл., Петрішена А. 5 кл., Ворніческу І. 6 кл., Олійник М. 7 кл., Ніколаєва Г., Срібняк В. 9 кл., Лопатюк Д. 11 кл.);

-           прояви булінгу, розглядались на шкільному рівні у формі бесід, так як  письмових заяв не було(учні до яких був вчинявся булінг  : Бондарчук Р. (6 кл.) Струсевич О.(5 кл.), Пасинковська П.(5 кл.), Шульгіна В.(10 кл.), Нестеровська О. (9 кл.).)

-           вживання учнями нецензурної лексики в  усній формі (Олійник М. – 8 кл., Мурзін А. – 5 кл.) ;

-           не відвідування окремих уроків без поважних причин ( 9 кл., 11 кл.) ;

-           невиконання учнями чергових класів своїх обов’язків ( 9 кл.)

Проаналізувавши стан виховної роботи 2020-21 н.р., слід зазначити, що класні колективи 1-11 класів під керівництвом класоводів та класних керівників активно долучаються до проведення позакласних та позашкільних заходів різного спрямування. Із задоволенням діти готуються до проведення різних виховних заходів. Особливий інтерес викликає підготовка та участь  у ярмарках, концертах, акціях, флешмобах, новорічних святах, майстер-класах  тощо.

З метою запобігання травматизму та підтримання порядку на перервах протягом року організовувалося чергування по школі учнів старших класів та вчителів. Але цей напрямок роботи ще потребує корекції і сумісних зусиль щодо покращення, а саме:

-           класним керівникам потрібно постійно контролювати  учнів під час чергування по школі, не перекладати свою відповідальність на інших вчителів;

-           класним керівникам  1-4 класів та вчителям-предметникам відповідально ставитись до обов’язків «Чергового вчителя» згідно «Графіку чергування вчителів по школі»;

-           класним керівникам привчати учнів до культурної поведінки у школі, виховувати повагу до чергового учня та вчителя.

      Виходячи з вищесказаного можна зазначити, що виховна діяльність у школі  поряд з позитивними моментами ще має деякі недоліки, над якими потрібно спільно працювати і вчителям, і учням, і батькам. І це нормальний процес, бо, як відомо, світ не стоїть на місці, він постійно змінюється, змінюючи нас і наше ставлення до нього.

Аналіз виховної роботи за 2019-2020 н.р.

Виховна робота школи була  розроблена на основі програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки , молоді та спорту України від 31.10.2011 №1243. Планування виховних заходів школи та плани виховної роботи класних керівників були розроблені та проводились за такими пріоритетними напрямками виховної роботи:

-           Ціннісне ставлення до себе

-           Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей.

-           Ціннісне ставлення  до праці

-           Ціннісне ставлення до природи

-           Ціннісне ставлення до культури і мистецтва

-           Ціннісне ставлення особистості до суспільства та держави

Темою виховної роботи  на 2019-2020 н. р. школи є « Превентивне виховання учнів – пріоритетний напрямок виховання».

Метою виховної системи школи є становлення громадянина суверенної України в нерозривному зв’язку із удосконаленням управління виховною системою загальноосвітнього  навчального закладу, це забезпечення ефективної взаємодії всіх суб’єктів, спрямованої на цілісний розвиток особистості, готової до вирішення життєвих завдань.

      Виходячи із можливостей  школи   виховний процес був спрямований на виконання наступних завдань:

- Формування правової культури, прищеплення поваги до прав і свобод людини і громадянина, Конституції, державних символів, правової свідомості.

- Створення сприятливих умов для співробітництва вчителів, учнів та їх батьків, як необхідної умови запобігання відхилень у поведінці учнів.

- Створення умов для розвитку інноваційної особистості та творчої самореалізації кожного учня.

- Формування позитивних загальнолюдських цінностей.

      Зазначені завдання були спрямовані на виконання основної мети виховної роботи у закладі, а саме – виховувати учня активним свідомим громадянином незалежної держави, формувати здатність до адаптації у суспільному житті.

       Весь навчальний рік у шкільному плані було  поділено на окремі місячники:  основи безпеки життєдіяльності, фізкультури  і спорту, трудового виховання «Земля наш спільний дім», превентивного виховання «Бережи мене, мій законе», національного виховання « Я син народу, що вгору йде…», що дало змогу конкретизувати види і форми виховної діяльності з учнями, більш цілеспрямовано організовувати роботу з ними. 

      Також на початку навчального року було створено банк даних дітей, які потребують соціального захисту, опіки, складено соціальні паспорти класів, школи, вивчено стан охоплення учнів у гуртках, заняття з учнями в  позаурочний час, проведено роботу по залученню учнів до них. Протягом семестру  була  проведена значна  робота з учнями, які мають девіантну поведінку, а саме Асауляком Владиславом (5 кл.), Ворніческу Іллею (5 кл.), Петровим Миколою (5 кл.),  Тисячним Костянтином (6 кл.), Олійником  Максимом (7 кл.), Чечиком Володимиром (8 кл.), Жуком Максимом (9 кл.), Космажевським Олександром (9 кл.), Хащевським Андрієм (9 кл.), Лопатюком Дмитром (10 кл.).

     У школі діє   військово-патріотичний  гурток «Сокіл»(«Джура»)  до якого   залучено  15 дітей різного віку та  різних соціальних груп. Окрім цього учні Березівської ЗОШ І-ІІІ ст. є активними учасниками  Молодіжної організації «Національно-скауцька організація України – Пласт» .

 З метою  реалізації  заходів   Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, якісної  підготовки  до першого етапу Всеукраїнської юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») рій  «Березівська Січ»  на чолі з керівником гуртка «Сокіл»(«Джура») Белінським І.В. організували та провели другий   одноденний козацько-скауцький вишкіл «Покрова 2019» на рівні Балтської ОТГ. 

Важливим аспектом самоорганізації дитини є учнівське самоврядування, що є універсальною формою організаторської діяльності, яку можна вважати способом організації життя шкільного колективу та чинником творчої самореалізації особистості.

Через залучення учнів до діяльності учнівського самоврядування відбувається підготовка майбутніх активних громадян держави.

Учнівське самоврядування закладу здійснюється через роботу дитячої організації «Біле вітрило»,  яка має на меті виховання творчої, соціально - активної особистості, здатної до саморозвитку й самореалізації.

На початку навчального року відбулися   вибори Президента  та міністрів учнівської республіки «Біле вітрило».

Кращими волонтерами школи було  визнано учнів  9 класу  Ілінчук Наталію та Пасинковського Олександра, які представляли шкільну учнівську республіку «Біле вітрило» на зльоті волонтерів в м. Балта.

      Протягом   І семестру учні брали участь у   заходах громади та району, а також у  міських   конкурсах  в яких досягли таких успіхів:

-Гажій Христина , учениця 5 класу, ІІІ місце в літературному конкурсі ім. Т. Г. Шевченка;

- Заярська Олена, учениця 8 класу, учасниця інтелектуальних  змагань з математики на рівні області серед сільських шкіл, рекомендована до участі в змаганнях  в м. Одеса;

-   Пасинковський Олександр , учень 9 класу, ІІ місце в міському конкурсі МАН, відділення історичне краєзнавство з роботою «Цілющі властивості джерел нашого краю», керівник Якушева І.С.

-         Міжнародна гра зі  природознавства   «Геліантус», координатори Якушева І.С. та Дутко Т.В.

-         Косенко Анастасія, 2 клас, ІІ місце у Всеукраїнській олімпіаді «Всеосвіта Осінь 2019,українська мова, вчитель Юркова Н.Г.

 В 2019-2020 навчального році   ми   активно працювали  в   напрямку спорту та фізичної культури. Так ,6 вересня 2019 року було проведено спортивні змагання «Малі олімпійські ігри» на сільському стадіоні села Обжиле. Також протягом вересня і жовтня місяців  футбольна команда школи приймала участь в районних змаганнях з міні-футболу «Перша дитяча ліга». Також слід відзначити команду з тенісу (Мурзін Валентин, Лопатюк Максим, Гурбіна Катерина), які посіли ІІІ  місце.

  Кожного тижня черговий клас разом з педагогами – організаторами проводили  різні виховні заходи, серед них такі:

-  Перше вересня « Країна дитячих мрій»

-  День здоров’я

-  Проведення єдиної класної години «З історії Олімпії»

-  Організація передвиборчої кампанії на пост Президента ШУР «Біле вітрило» та інавгурація

-  Проведення конкурсу малюнків та плакатів «  Збережемо нашу Землю блакитною та зеленою»

-  Проведення загальношкільної виховної години «Козацькому роду – нема переводу!»

-  Участь у Дні села(виставка урожаю  «Моє улюблене село», розважальні локації, участь у концерті)

-  День учителя

-  Лінійка пам’яті до Дня народження Галайчука Леоніда

-  Участь у квесті до Дня міста Балта

-  Природоохоронна акція «Посади сад»

-  Одноденний козацько-скаутський вишкіл «Покрова -2019»

-  Лінійка пам’яті до Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників «А пам’ять священна!», перегляд відеофільму

-  Природоохоронна акція «Одне дерево посадив – недарма прожив» (дарування дерев, кущів та квітів в м. Балта)

-  Участь у зльоті волонтерів м. Балта

-  Геловін

-   Лінійка пам’яті « Хай не згасне свічка пам’яті»

-  Лінійка до Дня гідності і свободи

-   Виставка стінгазет до тижня української писемності та мови

-  Участь  школи у природоохоронній акції «Ялинка» на сторінці фейсбук

-  Свято Миколая разом з Обжильським БК та перегляд мультфільму для початкових класів

-  Новорічний ранок та новорічний вечір

-  Збори учнівського самоврядування ( підсумки навчання за І семестр)

-  Передача Віфлеємського вогню учасниками Молодіжної організації «Національно-скаутська організація України - Пласт» директору Березівської ЗОШ І-ІІІ ст.

-  Акція «Подаруй бібліотеці книжку»

-  Конкурсно-розважальна програма «І знову про любов, і знову про кохання»

-  Проведення єдиної класної години «Зона АТО»

-  Захід-реквієм до Дня вшанування Героїв Небесної сотні «Герої не вмирають»

-   Виховний захід «День української мови та писемності»

-  Конкурс читця «Мова рідна, слово рідне»

-  Святковий концерт «8 березня – це свято всіх жінок»

-  Обмін учнями

 

В зв’язку з карантином привітання батьків та учнів з іншими святами (Великдень, 9 травня, День сім’ї, останній дзвоник  та інші), виховна робота відбувалися в онлайн-режимі.

 

Учні Березівської ЗОШ І-ІІІ ст.  протягом цього часу активно брали участь  у проєкті «Молодіжні ініціативи» ,«Один день з міським головою».

Учениця 10 класу Ковальчук Тамара  є членом Молодіжної ради Балтської ОТГ, де має можливість спілкуватись з міським головою  Мазуром С.С. та Желіховським В. В., вносити свої ініціативи на розгляд ради.

 

Окрім ініціатив, які пропонує нам ОТГ, ми запровадили і власні ініціативи:

1.     Започатковано щорічний одноденний козацько-скауцький вишкіл «Покрова» на рівні шкіл Балтської громади, де учні мали можливість познайомитись  з особливостями козацького устрою. Цього року  захід , який організовував Белінський І. В.  відвідали не лише з Балтської ОТГ, а й гості з Тернопільщини.

 Учні Березівської ЗОШ І-ІІІ ст. є також  активними учасниками  Молодіжної організації «Національно-скауцька організація України – Пласт» .

2.      Запровадили  свою акцію «Одне дерево посадив-недарма прожив», під час якої збирались благодійні внески на саджанці троянд, фруктових дерев та інших квітів. Продовжуючи акцію в 2019-20 н.р. учнівське самоврядування провели акцію на центральній площі м. Балта, під час якої  роздавали мешканцям Балтської ОТГ посадковий матеріал : квіти, кущі та дерева.

3.     Волонтерський рух «Разом ми сила».

4.     Учнівське самоврядування «Ми господарі своєї громади».

5.     Туристично-краєзнавча «Подорож Україною». Відвідали м. Київ, де побували в двох краєзнавчих музеях та в національному цирку.

 Активна робота проводиться і з батьками учнів. Серед проєктів є такі :

1.    «Моя мама -вчителька». Мати учениці  Кривешко В.Г. провела урок математики в 4 класі. Підгаєцька І.М. показала майстер-клас з виготовлення сувеніру «Соняшник» для учнів 4 класу.

2.    «Один день з батьками». Батьки мали можливість відвідати уроки своїх дітей, побувати учнями, а потім поспілкуватись з вчителями та підвести підсумки уроків.

Крім цього   щотижня в кожному класі проводились виховні класні години.

 Виховна робота школи полягала  не лише в заходах, конкурсах, але й в трудовому вихованні, а саме:

- догляд за кімнатними рослинами (квіти в кабінетах)

- миття класних дошок,

- догляд за пам’ятниками в с. Березівка,

- косіння трави на стадіоні

- висадження  фруктових дерев біля школи, тощо.

Двічі на рік прибирання закріплених за класами територій   (квітники, алея, спортивний майданчик, клумби) .

Слід зазначити, що більшість дітей відповідальні, трудолюбиві, сумлінно відносяться до навчання, чемні з учителями, охайні.  

Бібліотекар  Чорна Ніна Олександрівна  виховувала в учнів школи бережливе ставлення до книги, постійно проводила тематичні виховні заходи та виставки книг.

      З метою запобігання травматизму та підтримання порядку на перервах протягом року організовувалося чергування по школі учнів старших класів та вчителів. Але цей напрямок роботи ще потребує корекції і сумісних зусиль щодо покращення, а саме:

-           класним керівникам потрібно постійно контролювати своїх учнів під час чергування по школі, не перекладати свою відповідальність на інших вчителів;

-           класним керівникам  1-4 класів та вчителям-предметникам відповідально ставитись до обов’язків «Чергового вчителя» згідно «Графіку чергування вчителів по школі»;

-           класним керівникам привчати учнів до культурної поведінки у школі, виховувати повагу до чергового учня та вчителя.

      Виховна діяльність у школі  поряд з позитивними моментами ще має деякі недоліки, над якими потрібно спільно працювати і вчителям, і учням, і батькам. І це нормальний процес, бо, як відомо, світ не стоїть на місці, він постійно змінюється, змінюючи нас і наше ставлення до нього.