Урок 02.02.2022

Тема: Розділові знаки у складнопідрядному реченні з кількома підрядними частинами.

Переглянь відео.

Ознайомся з теоретичним матеріалом.



1. Між однорідними підрядними реченнями, що не з'єднані сполуч­ником сурядності, ставиться кома

...Ми дивились довго, як хмаринка тане,... як синіє синь, як колише вітер струни павутинь (М. Риль­ський).

2. Між однорідними підрядними реченнями, що з'єднані неповторю­ваними сполучниками і, й, та, або, чи, кома не ставиться

Ми підійшли до наметового містечка, коли вже зовсім звечоріло і коли вівчар гнав з поля отару.

3. Між однорідними підрядними реченнями, якщо вони поширені й мають свої розділові знаки, ста­виться крапка з комою

Люблю дивитись, як повільно падає сніг, покриваючи землю білою, мов сукня нареченої, ковдрою; як потім цей сніг тане, даючи простір для буйноцвіття.

4. Між однорідними підрядними реченнями, якщо вони з'єднані пов­торюваними сурядними сполучни­ками, ставиться кома перед другим і наступними сполучниками

Цим поглядом було сказано і яка це несподівана зустріч, і яка вона приємна, і яка радість від побачення нестримна.

Виконай наступні завдання:

Вправа 1. Спиши речення, підкресли члени речення, намалюй схеми і визнач типи підрядності.

1. Вічна слава братам, що упали в бою, щоб життя розцвітало й шуміло (В. Сосюра). 2. Якщо ти людина, не називай людиною того, хто не дбає про народ (Нар. творчість). 3. Як добре тій лю­дині жить, яка в житті не знала суму, в якої серце не болить від сонця й весняного шуму (М. Рильський). 4. Хліб любіть, щоб йо­го шанували, щоб не розкидались ним (Г. Кривда).


Вправа 2. Спиши речення. Постав розділові знаки, намалюй схеми і визнач типи підрядності.

1. І скрізь де генія сіяє слава де світ новий, підвівся із руїн Франкові нашому — земний уклін! (М. Рильський). 2. Хто тебе любов'ю обікраде, хто твої турботи обмине, хай того земне тяжіння зрадить (В. Симоненко). 3. О ціна що платить довелося щоб всміхалася нині дитина щоб на сонці іскрилось колосся не жу­рилася в лузі калина (Р. Братунь).

Вправа 3. Вибірково-розподільна робота.

І. Прочитай речення і спиши, групуючи їх за видами підрядності: варіант 1 – з однорідною підрядністю; варіант 2 – з послідовною підрядністю; 3 – з неоднорідною підрядністю; 4 – зі змішаною підрядністю. Накресли їхні схеми.

1. Я люблю, щоб сонце гріло, щоб гукали скрізь громи, щоб нове життя будило рух і гомін між лю­дьми (П. Грабовський). 2. Вже було за південь, коли минули ліс і виїхали на чистий степ, що легенько піднімався вгору (О.Маковей). 3. Якби не жовте листя в садках, то можна було б подумати, що на­ дворі не бабине літо, а справжнє літо (І. Нечуй-Левицький). 4. Серед тієї краси світової, де закльову­ється радість і щастя, де прокидається любов до всього, лиха смерть та розбій появились (Панас Мирний). 5. Як тільки човен вийшов з-за кручі, де річка була дуже вузька, несподівано пролунав різкий крик пугача (О.Бойченко). 6. При світлі воскової свічки, що вони роздобули у млині, вони взялися до роботи і так захопилися, що забули про втому та сон (М. Коцюбинський). 7. Емма Андієвська розповідає, що до шести років узагалі не володіла українською мовою і що для неї навіть вибирали няньок зі справжнім російським акцентом, аби виховати панську дитину.


  • Сфотографуй свою письмову роботу за урок.

  • Надіслати роботу вчителеві можна таким способом:

  1. Прикріпити фото до електронного листа, обов'язково вказавши свої прізвище та ім'я.

*Електронна адреса вчителя: sunnybannymanny@gmail.com

Роботи приймаю до 18.00 02.02.2022