Урок 06.12.2022

Тема: Правопис складних слів разом і через дефіс.

Запиши дату і тему уроку:

Шосте грудня

Класна робота

Правопис складних слів разом

і через дефіс

Переглянь відео.

Отже, разом пишемо слова з першим іншомовним компонентом, що визначає кількісний ввияв чого-небудь.

  • Запиши слова з гіпер-, екстра-, макро-, максі-, мікро-, міні-, мульти-, нано-, полі-, преміум-, супер-, топ-, ультра-.

Також разом ми пишемо слова, у яких на початку є компонент (частина) іншомовного походження:

авіа-, авто-, аудіо-, біо-, боді-, веб-, гідро-, дендро-, еко-, етно-, євро-, зоо-, кібер-, метео-, моно-, пара-, поп-, прес-, псевдо-, соціо-, теле-, анти-, віце-, екс-, контр-, .

  • Утвори і запиши слова з цими компонентами.

Якщо іншомовний компонент приєднується до власної назви ми пишемо слово з дефісом. Із дефісом пишемо слова, утворені повторенням того самого дієслова, що виражає інтенсивну дію. Повторенням того самого прикметника чи прислівника, що передає інтенсивний, тобто сильний, вияв ознаки. Не губіть дефіс у складних словах, які утворюються поєднанням слів-синонімів. Слова, що означають приблизність, на зразок день-другий, година-дві, ми напишемо з дефісом. Як і складні вигуки та звуконаслідування, що повторюються: гей-гeй, кру-крy, ку-кy, ого-го-гo, ой-ой-oй. Та числівниково-літерні назви, наприклад: 6-Б клас, де 6 написане цифрою, далі ставимо дефіс, літеру пишемо з великої, а слово «клас» — окремо або кoрпус 3-А скажімо, в будинку, де ви мешкаєте.



Але пам’ятайте, що два однакових іменники або числівники, один із яких має форму називного відмінка (ставимо питання хто? що?), а другий — орудного (ким? чим?), пишемо окремо: кінець кінцем (кінець — у називному, кінцем — в орудному відмінку), чин чином.

У темі нашого заняття є також написання слів із пів. Зверніть, будь ласка, увагу на те, що в чинному правописі змінилися правила написання пів, тож розгляньмо їх детальніше.

Невідмінюваний числівник пів зі значенням «половина» з наступним іменником — загальною та власною назвою у формі родового відмінка однини (питання кого? чого?)

пишемо окремо! Наприклад, пів відрa, пів години, пів літра, пів мíста, пів oстрова.

Окремо із власними назвами — пів Єврoпи, пів Києва, пів України.

Якщо ж пів із наступним іменником у формі називного відмінка становить єдине поняття і не виражає значення половини, то їх пишемо разом: південь, півзaхисник (у спортивній команді), півкyля (у мозку людини є права та ліва півкулі), півoстрів.

Разом пишуться також складні слова з першою частиною напів-: напівлюдина (наприклад, кентавр — напівлюдина й напівкінь у грецькій міфології), напівфабрикат (скажімо, заморожені млинці, які ми купуємо в супермаркеті й розігріваємо вдома).



Переглянь ще раз запропонований опорний конспект та випиши з нього приклади до правил.



  • Сфотографуй свою письмову роботу за урок.

  • Надіслати роботу вчителеві можна таким способом:

  1. Прикріпити фото до електронного листа, обов'язково вказавши свої прізвище та ім'я.

*Електронна адреса вчителя: sunnybannymanny@gmail.com

Роботи приймаються до 20.00. 06.12.2022.