Många ungdomar använder valkompass för att orientera sig i det politiska landskapet. Vilket är ett fantastiskt verktyg för att ta reda på de olika partiernas värderingar. Denna text kommer att fördjupa sig i Centerpartiet politik för att skapa en större vetskap och förståelse av Sveriges alternativ inom EU-valet.
Centerpartiet vill ha en gemensam EU- flyktingpolitik, de anser att asylsökande är en mänsklig rättighet och att det ska bli enklare att komma lagligt till Europa. Men samtidigt ska invandringen vara kontrollerad. Som enligt opinionsundersökningar blivit ett problem i Sverige.
Centerpartiet anser att Sverige bör spela en ledande roll i EU:s klimatpolitik och därmed har Sverige en fantastisk möjlighet att vara med och utveckla spelregler för hela unionen. Centerpartiets klimat- och miljöpolitik präglas av höga ambitioner, grön industrialisering och teknikoptimism. Enligt många bör Sverige bli ett mer ansvarstagande land inom klimatpolitiken, vilket kan vara ett bra sätt att skapa en förändring över hela Europa.
Centerpartiet vill att Sverige går med i EU:s bankunion. De anser att bankunionen fungerar väl och tycker att det vore viktigt och värdefullt för Sverige att kunna vara med och påverka från insidan. Införande av Euro är något som centern säger varken ja eller nej till, de vill genomgå en utredning som ska reda ut för- och nackdelarna med en svensk euroanslutning.
Ett införande av euro skulle underlätta en hel del exempelvis handel med andra länder och resande mellan länder och dessutom står det i EU-avtalet att Sverige ska införa euro när förutsättningar finns. Detta skulle därmed ta bort pressen Sverige har att införa euro i Sverige
Att gå inte gå med i EU:s bankunion skulle srälla lägre krav på bankerna. Ett annan konsekvens är att våra skattebetalare tvingas stå för kostnaden för bankkrascher som skapats av beslut som vi inte haft något inflytande över.
Eu kandidaten Svante Linusson
Svante Linusson har tagit teknisk doktorexamen på tekniska högskolan (KTH) Tidigare uppdrag han haft: Professor på Linköpings Universitet (2000-2005). Medlem av nomineringskommittén för ny rektor på Kungliga tekniska högskolan, (2021-2022). Ordförande i Vetenskapsrådets beredningsgrupp för matematik (2015-2017). Ledamot i Stockholms stads Trafiknämnd och kommittén för Stockholmsforskning. Ledamot av skolkollegiet för skolan för teknikvetenskap på KTH (2022-2023).
Svante vill ha ett ökat samarbete så han anser att samarbete bidrar till fred och ökat välstånd. Hans vision är ett Europa där alla européer kan ha ett stort inflytande på sitt liv; utbildning, jobb, bostadsort, livsåskådning och äger sin egen data.
Den viktigaste EU frågan enligt Svante Linusson är artificiell intelligens (AI)Han anser att artificiell intelligens är vår tids nästa stora utmaning. Att algoritmerna finns in i vår vardag och håller på att förändra alla aspekter av våra liv - utbildning, miljö, industri, tjänster, kultur, sjukvård - allt. Potentialen är enorm och EU måste ha ett användbart regelverk och stimulera ett konkurrenskraftigt näringsliv och en digitalisering som faktiskt fungerar.
Han tycker även att klimatpolitiken är viktig, han vill att EU ska gå i bräschen i klimatfrågan och värna den liberala demokratin.
Skribent Gustav Mattsson