program NJEM KNJIŽ REALIZMA I NATURALIZMA (s ispitnim pitanjima)

Ciljevi i zadaci:

Cilj je kolega promatrati njemačke književne tekstove nastale od sloma revolucije 1848/49. do smjene stoljeća, a koji su pisani u duhu poetike realizma i naturalizma, u dijakronijskom razvitku i dinamičnom odnosu prema istodobnim tekstovima neknjiževnog diskursa kao i prema političkoj i socijalnoj stvarnosti. Književnost njemačkog realizma i naturalizma stavlja se i u kontekst utjecaja i dodira s drugim nacionalnim književnostima. Moguće je odabrati referate i seminarske radove.

Ishodi učenja:

Po završetku nastave iz navedenog kolegija student će moći:

    • opisati stilistička obilježja njemačkog realizma i naturalizma u povijesnom i političkom kontekstu
    • nabrojati istaknute predstavnike njemačkog realizma i naturalizma kao i njihova djela
    • u lirskim, proznim i dramskim tekstovima prepoznavati stilistička obilježja realizma i naturalizma
    • interpretirati lirska, prozna i dramska djela u povijesnom kontekstu, usmeno i pismeno
    • stvarati poveznice između njemačke i hrvatske književnosti realizma i naturalizma, sposobnost usporedbe i sinteze
    • Iskazati samostalnost u izvođenju zaključaka o etičkim i estetskim vrijednostima u književnim djelima realizma i naturalizma

Sadržaj predmeta:

OKVIRNI SADRŽAJI KOLEGIJA:

REALIZAM: Obrađuju se povijesno-politički, društveni i filozofski (Arthur Schopenhauer, Friedrich Nietzsche) kontekst kao i inozemni utjecaji (Balzac, Flaubert, Zola; Dickens; Turgenjev, Dostojevski, Tolstoj; Ibsen, Strindberg). Realizam je u prvoj fazi bio programatski realizam, a u nastavku je razvio svoju posebnost kao poetski, psihološki, građanski realizam. Pokušat će se izdvojiti bitna obilježja, te definirati poetika i glavni žanrovi. Prikazat će se život i djelo Gustava Freytaga, Wilhelma Buscha, Theodora Storma, Marie von Ebner-Eschenbach, Friedricha Hebbela, Conrada Ferdinanda Meyera, Wilhelma Raabea, Gottfrieda Kellera, Theodora Fontanea.

NATURALIZAM: Književnost se promatra u kontekstu snažne modernizacije i industrijalizacije wilhelminskog Njemačkog carstva kao i u kontekstu novih teorija i ideologija (Nietzscheova filozofija, rasno učenje, njemačka sociologija, vitalizam, neokantizam, napad na prirodoznanstveni svjetonazor, marksizam, emancipacija žena, psihoanaliza, iracionalizam, učenje o naslijeđu i degeneraciji, fenomen velegrada i tehnike). Također, upozorava se na pojavu socijaldemokratske i masovne zabavne i trivijalne književnosti. Konačno, naturalizam valja sagledati u poetološkom kontekstu stilskog pluralizma: strujanja kao što su neoromantizam, neoklasicizam, simbolizam, esteticizam i impresionizam mogu se shvatiti kao reakcija na ekstremne pozicije naturalističke poetike. Bit će riječi o institucijama književnog života (grupe, udruge, časopisi, izdavači, tržište, književne nagrade, cenzura, kazneni progoni autora) i bit će dan pregled najvažnijih djela po književnim rodovima: naturalistička proza, naturalistička lirika i naturalistička drama. Prikazat će se život i djelo Ludwiga Anzengrubera, Hermanna Sudermanna, Arna Holza, Johannesa Schlafa, Helene Böhlau i Gabriele Reuter, te napose Gerharta Hauptmanna. Njemački se naturalizam, dakako, treba po izboru gradiva i temeljnom raspoloženju povezivati sa Zolom, a po dramskoj tehnici s nekim dramama Strindberga, Ibsena i Tolstoja.

Vrste izvođenja nastave:

predavanja, seminari i radionice

Povezivanje ishoda učenja, nastavnih metoda i procjena ishoda učenja:

Obveze i praćenje rada studenta:

Pohađanje nastave, Seminarski rad, Usmeni ispit, Kolokvij

Način vrednovanja i ocjenjivanja:

usmeno i pismeno

Elementi praćenja i provjeravanja:

Način oblikovanja konačne ocjene:

U oblikovanju konačne ocjene uzimaju se u obzir ocjena iz kolokvija svih književnih djela (30% konačne ocjene), iz priopćenja i seminarskog rada (30% konačne ocjene) i završnog usmenog ispita (40% konačne ocjene).

Primjer izračunavanja ocjene:

Primjer oblikovanja konačne ocjene

Student je ostvario ocjenu 4 iz usmenog kolokvija svih književnih djela, ocjenu 3 iz seminarskog rada s priopćenjem te ocjenu 2 iz završnog usmenog ispita. Konačna ocjena izračunava se prema formuli: (kol. x 0,4) + (sem.s priop. x 0,3) + ( z. isp. x 0,3)

U našem primjeru taj bi izračun izgledao ovako: (4 x 0,4) + (3 x 0,3) + (2 x 0,3) = 1,6 + 0,9 + 0,6 = 3,1 = zaokružuje se na 3. Konačna ocjena u ovome bi slučaju bila dobar (3).

Skala je ocjenjivanja u svim elementima sljedeća: (55%-62%) = dovoljan (2), (63%-79%) = dobar (3), (80%-89%) = vrlo dobar (4), (90%-100%) = izvrstan (5).

Ostale informacije relevantne za praćenje i vrednovanje studenta:

Student ostvaruje pravo na potpis i pravo izlaska na završni usmeni ispit ako je bio nazočan na najmanje 70% održanih nastavnih sati i ako održi izlaganje. Ako je/su usmeni kolokvij lektire i/ili seminarski rad bio/bili neuspješni, završni usmeni ispit obuhvaća tada i gradivo iz tih elemenata uz uručenje seminarskog rada na završnom usmenom ispitu.

Obavezna literatura:

Lektira, obveza djela (minimum za dvopredmetne i dodatak za jednopredmetni studij) vidi gore!!

Sekundarna literatura:

    1. Geschichte der deutschen Literatur vom 18. Jahrhundert bis zur Gegenwart. Uredio Viktor Žmegač. I/2. i 2. sv. Königstein: Athenäum 1978 i d.
    2. Rinsum, Annemarie und Wolfgang van: Deutsche Literaturgeschichte. Bd. 7, Realismus und Naturalismus. München: dtv 1997.
    3. Leiß, Ingo / Hermann Stadler: Deutsche Literaturgeschichte, Bd. 8.: Wege in die Moderne 1890-1918. München: dtv.

Dopunska literatura:

    1. Die Berliner Moderne. 1885-1914. Hg. v. Jürgen Schütte u. Peter Sprengel. Stuttgart: Reclam 1987.
    2. HOEFERT, Sigfrid 1979: Das Drama des Naturalismus. Stuttgart: Reclam.
    3. Interpretationen. Dramen des Naturalismus. Stuttgart: Reclam 1988.
    4. Lyrik des Naturalismus. Hg. v. Jürgen SCHUTTE. Stuttgart: Reclam.
    5. Naturalismus. Hg. v. Helmut SCHEUER. Der Deutschunterricht II, 1988.
    6. SPRENGEL, Peter: Geschichte der deutschsprachigen Literatur 1870-
    7. 1900. C.H.Beck: München 1998.

ERASMUS PROGRAMME

Academic Year 2011-2012

Incoming student mobility

Name of University Unit: Faculty of Arts and Philosophy, Josip Juraj Strossmayer University of Osijek

COURSES OFFERED IN FOREIGN LANGUAGE

FOR ERASMUS INCOMING STUDENTS

Department or Chair within the Faculty

Department of German Studies,

Chair of German Literature

Study program

Single-major and double-major undergraduate German Studies

Study level

1st cycle