Elektron.

Wyższa cywilizacja światłości, to cywilizacja znana nam Królestwa Bożego z religii na płaszczyźnie wiary...

UFO jedna z największych zagadek ludzkości, wciąż czeka na całościowe wyjaśnienie... Fikcje, fakty, hipotezy, teorie, analizy, rozważania...

Budowa atomu i nieprzenikalność materii Z kanału użytkownika: Fermionika - YouTube

Elektron jako najmniejsza cząstka ujemna atomu został rozbity. Szwajcarscy i niemieccy badacze zaobserwowali rozpad elektronu na mniejsze quasi-cząstki. Każda z nich przejęła tylko część własności elektronu. Podstawą doświadczenia były składniki miedziowca Sr2CuO3. Naukowcy pobudzili w tym związku niektóre elektrony bombardując je promieniami X. Elektrony podniosły się krążąc na wyższych orbitach. Ponieważ krążyły tam szybciej rozpadały się na dwie nowe cząstki: spinon, który zabrał spin elektronu oraz na orbitron, który zachował moment orbity elektronu. Spin i orbita to podstawowe cechy elektronu. Wynika z tego, że poziom kwantowy może nas zaskoczyć jeszcze nie raz. Przybliża nas to do zrozumienia super przewodników. Znając proces rozpadu elektronu będziemy mogli zrozumieć jak on się porusza. Zatem jak płynie prąd będzie dla nas to zjawisko bardziej przewidywalne, co zmniejszy straty energetyczne w przesyłaniu energii.

Elektron ma spin 1/2 i dlatego należy do fermionów. W pewnych sytuacjach przykładowo w niskich temperaturach z innymi cząstkami przechodzi w wirtualny bozon. Tworzy się z różnych cząstek, jeden układ o spinie 1. Wszystkie cząstki te co nie były bozonami stają się nimi. Tali układ może przenikać przez ściany czy szkło. Przykładem jest piorun kulisty, który może powstać w nagłych skokach temperatury dążących przykładowo do do zera bezwzględnego. Inny rodzaj takiego układu obserwuje się natomiast przy wysokich temperaturach przy koronie słońca. W lecie powstają nieraz kule białe, kiedy jest bardzo zimny poranek. Materia jest zbudowana z fermionów w tym z elektronów. Bozony natomiast przenoszą oddziaływania. Przykładowym popularnym bozonem jest foton.

Dalsze badania elektronu wykazały, że składa się on z trzech kwazicząstek a nie tylko z dwóch: z orbitronu, spinionu i holonu. Holon niesie ładunek. Badania te wykonano w temperaturach bliskich zeru absolutnemu. Czyli w pewnych warunkach zachowują się one jako niezależne cząstki.

Chemia - Budowa atomu i elektrony walencyjne. Z kanału użytkownika: kenis.pl - YouTube

Budowa Atomu, struktura, ładunek. Z kanału użytkownika: Krzusiek Niewazne - YouTube

Szweccy naukowcy z filmowali atom, widać na tym filmie elektrony na orbitach, a jądra nie widać bo jest bardzo małe. Dlatego środek, centrum atomu jest ciemne. Elektron ma kształt prawie idealnej sfery. Sfera to powierzchnia kuli. Badania przeprowadzili naukowcy z Londynu, z Imperial College London. Badania trwały 10 lat. Elektron ma kształt kuli i ma ładunek ujemny.

Fermiony Weyla

Udało się potwierdzić istnienie fermionu Weyla, bezmasowej cząstki, która może odmienić elektronikę. Przełomowego odkrycia dokonał zespół naukowców z Princeton University pod kierownictwem M. Zahida Hasana. Co ciekawe, fermiony Weyla odkryto nie jak bozon Higgsa czy pentakwarki w Wielkim Zderzaczu Hadronów, a wewnątrz syntetycznego kryształu arsenku tantalu. Zazwyczaj tego typu odkryć dokonuje się w akceleratorach podczas zderzeń innych cząstek. Fermiony Weyla mogą być one stabilniejszymi nośnikami ładunków niż elektrony. Ponieważ fermiony Weyla mają zerową masę, a ich spin jest zwrócony zarówno w kierunku ruchu, jak i stronę przeciwną, są niezwykle mobilne. Z dwóch fermionów Weyla można uzyskać elektron. Fermiony te wewnątrz kryształu zachowują się w nietypowy sposób. Obdarzone przeciwnymi ładunkami cząstki mogą poruszać się niezależnie od siebie. Co więcej, można je wykorzystać do stworzenia pozbawionych masy elektronów, które mogą poruszać się bardzo szybko. To może zrewolucjonizować współczesną elektronikę.