Publiseringsdato: Apr 02, 2011 5:46:40 PM
Zo weer eens tijd om even bij te praten. Terwijl in Nederland de lente op volle toeren draait begint het hier ook een beetje op te warmen. De afgelopen 2 dagen is de temperatuur niet meer onder nul geweest. Het is wel even wennen zo zonder muts en wanten buiten te zijn. Een T-shirtje onder de jas is voldoende. De sneeuw smelt dan ook in raptempo weg. Overal zie je waterplassen en bruine plekken ontstaan. Helaas zit er geen groen gras onder de sneeuw. In november vorig jaar is het hier heel koud geweest, zonder dat er veel sneeuw lag, daardoor is alles kapot gevroren. Bovendien is de grond diep bevroren en duurt het wel een tijd voordat de bodem ontdooit is. Het kan dit jaar wel tot half juni duren voor de vorst echt weg is. De boeren maken zich dan ook zorgen of ze wel voldoende voer hebben. Bij sommige boeren is de kuil dan ook op rantsoen. Maar wie weet valt het mee.
Wat is er zoal gebeurt de afgelopen tijd.
Natuurlijk dat Jildou haar 13e verjaardag gevierd heeft. Vrienden uit Hodalen met hun 2 kinderen zijn langs geweest. Op de dag zelf hebben we verder geen fysieke visite gehad, maar 's avonds hebben we de hele avond achter de skype gezeten. Leuk zo dat je toch met elkaar aan tafel kan zitten en elkaar kan zien. Voor het gevoel hebben we toch de hele avond visite gehad. We hebben zelf de taart maar opgegeten in de loop van de week. Afgelopen vrijdag zijn er een aantal meisjes uit haar klas geweest, gezellig thee gedronken, een schaal met zelf gemaakt gebak op tafel (je eet hier niet één gebakje, maar je gaat door tot de schaal leeg is).
Daarna een spelletje gedaan en nog pizza gegeten.
Vandaag zijn onverwachts, maar heel gezellig nog 2 andere Nederlandse stellen op visite geweest.
Wat verder nog nieuws is, is dat we in juni weer gaan verhuizen. We waren er al een tijdje mee bezig, maar we hebben van de week de knoop maar doorgehakt. We hebben deze week een gesprek met onze contactpersoon Marit gehad en zij is bang dat het monument er toch wel komt. We hebben geen zin in een juridisch getouwtrek, ondanks dat we sterk staan, maar daarvoor zijn we niet naar Noorwegen geëmigreerd. Via onderstaande link kun je zien waar het huis staat. http://kart.finn.no/?lng=11.00852&lat=62.41994&zoom=19&mapType=finnraster&markers=10.99123,62.40797,r,Glomstad,+2540+Tolga%7C11.00818,62.41994,r,Brukerdefinert
We mogen zelf hout halen uit het bos wat er bij hoort. Dat wordt meestal in het voorjaar gedaan en moet dan een jaar drogen. Dit voorjaar wordt er door de Kommune (gemeente) een zevendaagse cursus "skogbruk" gegeven. Kortom een gratis cursus: Hoe doe je aan verantwoord houthakken. Je leert niet alleen hoe je een motorzaag moet hanteren en onderhouden, maar ook een stuk bos verantwoord kunt kappen en opnieuw aanplanten. Hout is hier een belangrijke grondstof om je huis te verwarmen. ondanks dat er voor de Noorse kust veel gas gewonnen wordt, liggen er geen gasleidingen naar de huizen en heb je de keus voor net verwarmen uit hout of elektriciteit. Per maand hebben we afgelopen winter iets meer dan een kub hout verstookt. Dat is altijd nog veel goedkoper dan elektrisch verwarmen.
We zijn niet de enige Nederlanders in Tolga die gaan verhuizen, want ook Arno en Selma gaan met Pasen verhuizen naar Isfjorden en in hun huis gaan Miranda en Toni wonen. kortom een hele volksverhuizing in Tolga.
Elke Maandagavond gaan Yvonne en ik trouw naar de Norskurs (Noorse les), samen met nog 3 Nederlanders, een Duitse Nederlander en 2 Litouwers. We gebruiken het zelfde lesmateriaal als we in Nederland hadden. Dus een mooie herhaling. We krijgen steeds complimenten van onze leraar dat onze uitspraak zo goed is. Daar mogen we Lieke, onze Nederlandse privélerares wel dankbaar voor zijn. We merken ook dat we steeds meer Noors gebruiken in het dagelijkse leven en steeds minder engels praten. Ik heb van de week zelf in het Noors uitgelegd hoe een Eendenkooi werkt in het Noors. En heel soms moeten we al even denken wat een noors woord ook al weer in het nederlands is.
Meine en Jildou hebben een ski ochtend op school achter de rug. De leraren hadden een een cursusdag en in plaats van de kinderen dan vrij te geven organiseren ze dan zo iets. Ze hebben genoten. Ze mochten warm en koud eten meenemen. Dus maar een thermoskan met heet water meegegeven en zakjes chocomelk en cup-a-soup. Bleek dat ze een vuurtje maken op zo'n dag en dat kinderen dan pølse meenemen, op een stokje steken en dan boven het vuur verwarmen. Gelukkig heb ik die stokken van de week in een winkel gevonden. dus de volgende keer kunnen ze ook pølse meenemen. Sommigen nemen het ook mee in een thermoskan met warm water. Is voor ons nog een wat vreemd idee. Toch liever drinken erin. Jildou en Meine hebben vanuit hun klas veel hulp gehad bij het leren van skien. Dit was voor hun een positieve ervaring.
We gaan morgen naar Tynset naar de Kerk en daarna is er een Skiruilbeurs in de school in Tynset en daar gaan we even kijken. Misschien kunnen we nog iets op de kop tikken.
Ik ben nu 10 dagen achter elkaar bij Boer Trond. Hijzelf zit dit weekend met een groep van 15 mensen in Engeland, voetbal kijken. Ik kreeg vrijdagmiddag een sms-je dat hij op Schiphol was, daar maakten ze dus een tussenlanding. We hadden er al even over gesproken donderdag tijdens de lunch, maar hij wist niet waar hij een tussenlanding zou maken. Ik heb maar even terug ge-sms't dat hij de groeten aan Nederland moest doen.
Vorige week naar de huisarts geweest. Yvonne heeft een scheurtje in haar meniscus. Ze is doorverwezen naar naar een orthopeed. De wachttijd in het ziekenhuis van Tynset is 2 tot 3 maanden en Elverum, het volgende ziekenhuis 200km verderop, zelfs nog langer. Dat is een forse tegenslag. Yvonne kan eigenlijk niet langer wachten. Dit aangegeven en ze komt nu op de korte wachtlijst. Hoop dat ze nu binnen 2 maanden terecht kan. Ze wordt toch behoorlijk door die knie beperkt.
Zo, nu maar weer zien wat de komende tijd brengt. Een van de visite van vandaag zei al: Jullie hebben al heel wat meegemaakt de drie maanden dat jullie hier wonen. Dus er zal vast wel weer iets gebeuren.
Groetjes Theo