Uvod u programski jezik C#

            Za korišćenje programa Visual C# 2008 Express potreban je operativni sistem Windows XP ili novije verzije Windows-a. Takođe je za korišćenje ovog programa neophodna instalacxija NET.framework-a na računaru koji koristi C# aplikaciju. Visual C# 2008 Expres, kao I NET.framework se mogu besplatno preuzeti sa interneta.

            Kada se pokrene program Visual C# Express na ekranu dobijamo sledeću sliku:

            

            1 – opcija za kreiranje novog ili otvaranje postojećeg projekta

            2 – lista predhodno otvorenih projektata koja je sada prazna

            3 – deo sa vezama za početnike

            4 – deo sa najnovijim vestima koji se automatski ažurira ako postoji veza sa internetom

            Potrebno je kliknuti na vezu Create >> Project (kreiraj projekat) čime se otvara novi dijalog (slika 2) u kome treba izabrati tip projekta:

            

  Tri osnovna tipa projekta su:

·         Windows aplikacija(Windows application) predstavlja standardnu Windows aplikaciju koja se može samostalno pokretati na računaru

·    Biblioteka klasa (Class Library) je biblioteka klasa sa svojim funkcijama i drugim elementima. Ovaj projekat se ne može samostalno pokrenuti, već ga pokreću i koriste drugi tipovi projekata.

·    Aplikacija konzole (Console Application) je takođe Windows aplikacija, ali bez grafičkog korisničkog interfej-sa. Komunikacija se odvija isključivo sa komandne linije.

  Ostali tipovi predstavljaju samo različite predloške i demo aplikacije uz mogućnost pronalaženja drugih predložaka projekata na internetu.

            Za početak kao najjednostavniji tip aplikacije ćemo koristiti „Aplikaciju konzole“ Console Application. Kliknemo na Console Application i na dugme OK. Posle par momenata se otvara prozor za pisanje koda sa već ispisanim kosturom aplikacije. 

using System;

using System.Collections.Generic;

using System.Linq;

using System.Text;

 

namespace ConsoleApplication1

{

    class Program

    {

        static void Main(string[] args)

        {

        }

    }

}

 

            Potrebno je obratiti pažnju na liniju static void Main(string[] args). Ona definiše glavnu (Main) funkciju koja se prva pokreće prilikom pokretanja programa. U telu ove funkcije treba upisati kod (naredbe programa) koji je potrebno izvršiti. Telo funkcije je definisano početnom { i završnom } velikom (vitličastom) zagradom, što predstavlja način na koji se obeležava početak i kraj svih segmenata u C# jeziku.

            Probaćemo da napišemo naredbe programa kojima se ispisuje neki tekst na ekranu. U okviru velikih zagrada ispisaćemo sledeće:

class Program

    {

        static void Main(string[] args)

        {

            Console.WriteLine("Moja prva C# aplikacija");

            Console.ReadKey();

        }

    }

            Pokretanje aplikacije iz radnog okruženja vrši se pomoću funkcijskog tastera F5 na tastaturi. Ako je kod napisan ispravno, pojaviće se prozor komandne linije sa ispisanim tekstom:

            

            Ovaj prozor se zatvara pritiskom na bilo koji taster, čime se zaustavlja i aplikacija.

            Hajde sada da analiziramo ovaj kod programa.

            Linija Console.WriteLine("Moja prva C# aplikacija") je odgovorna za ispis teksta. Console objekt predstavlja prozor komandne linije, dok je WriteLine metod (naredba) obog objekta kojim se ispisuje tekst. Kasnije ćemo se upoznati sa tim šta su klasa, objekat i metoda klase. Parametar metode WriteLine je tekst koji želimo da se ispiše i ako želimo da bude ispisan na ekrano onako kako ga mi otkucamo pišemo ga između znakova navoda.

            Linija Console.ReadKey() postoji samo da bi se napravila pauza. Bez nje bi se otvorio prozor komandne linije, ispisao tekst i prozor bi se odmah zatvorio jer se aplikacija završila. Slično kao i u predhodnoj liniji koristi se objekat Console, a ovog puta metod ReadKey koji čeka da korisnik pritisne taster na tastaturi. Pokušajmo da izbrišemo ovu liniju i da pokrenemo program. Posmatrajmo šta se dešava. Komandna linija sa ispisanim tekstom se pojavljuje na trenutak i odmah nestaje jer se aplikacija završila.