Procena snage vetra 

        Izraz za snagu vetra

        ρ – gustina vazduha (zavisi od temperature i atmosferskog pritiska)

        A – površina poprečnog peseka kroz koji vetar prolazi

        v – brzina vetra

Snaga vetraq po kvadratnom metru poprečnog preseka 

u funkciji brzine vetra na 15°C i normalnom atmosferskom pritisku

        

        Snaga vetra raste sa trećim stepenom brzine vetra. Ovo znači da npr. dvostruko uvećanje brzine vetra, povećava snagu vetra 8 puta. Drugi način gledanja na ovaj slučaj je da energija sadržana u vetru koji duva 1 sat brzinom od 20m/s je jednaka energiji sadržanoj u vetru koji duva 8 sati brzinom od 10m/s ili vetru koji 64 sata duva brzinom od 5m/s. Ovo je razlog zbog koga većina vetrogeneratora uopšte i ne radi na malim brzinama vetra i iz jednačine se vidi da je izgubljena energija zanemarljiva.

          Jednačina takođe pokazuje da je snaga vetra proporcijalna površini koju zahvataju elise vetroagregata. Za konvencijalne vetroagregate , površina poprečnog preseka A kroz koju prolazi vetar je

gde je D prečnik kruga koji pri svom obrtanju opisuju elise vetroturbine.

        Vidi se da je dostupna snaga vetra proporcijalna kvadratu dužine elisa vetroagregata. Dupliranjem dužina elisa dostupna snaga vetra se povećava 4 puta. Cena vetroturbine raste proporcionalno sa dužinom elise, a dostupna snaga vetra sa kvadratom dužine elise, tako se veći vetroagregati pokazuju finansijski isplativijim.

        Od ključnog interesa je povezati energiju i brzinu vetra. Kako je zavisnost snage vetra od brzine vetra nelinearna, ne može se koristiti srednja brzina vetra za procenu ukupne raspoložive energije.