energija-vode

Energija vode

            Energija vode (hidroenergija) je najznačajnivi obnovljivi izvor energije, a ujedno i jedini koji je ekonomski konkurentan fosilnim gorivima i nuklearnoj energiji. U poslednjih tridesetak godina proizvodnja energije u hidroelektranama je utrostručena, ali je time udeo hidroenergije uvećan za samo 50% (sa 2,2% na 3,3%). U nuklearnim elektranama, u istom razdoblju, proizvodnja je povećanja gotovo 100 puta, a udeo 80 puta. Razlog ovome je što korišćenje hidroenergije ima svoja ograničenja. Ona se ne može koristiti svuda, jer je poželjno da postoji dosta brzotekuće vode, a poželjno je i da je ima tokom cele godine. Da bi se poništio uticaj oscilacije u nivou vode grade se brane i akumulaciona jezera. To naravno uvećava cenu izgradnje hidroelektrane, a i podiže se nivo podzemnih voda u okolini akumulacije. Nivo podzemnih voda ima dosta uticaja na biljni i životinjski svet, pa hiroenergija nije sasvim bezopasna za okolinu. Veliki problem kod akumuliranja vode je i zaštita od potresa.

           

Hidrocentrala – Ontario    slika preuzeta sa sajta www.ecoist.rs   

  

Hidrocentrala u Rusiji    slika preuzeta sa sajta www.ecoist.rs

                                                  

            Procena je da je iskorišćeno 25% svetskog hidroenergetskog potencijala. Većina neiskorišćenog potencijala nalazi se u nerazvijenim zemljama. Najveći projekti, planirani ili započeti, odnose se na Kinu, Indiju, Maleziju, Vijetnam, Brazil, Peru...

            Interesantne činjenice o hidroenergiji:

-         Kanada je najveći proizvođač hidroenergije na svetu, a SAD drugi po proizvodnim kapacitetima

-         Što je hidrocentrala veća, to je ekonomičnija i sistem je efikasniji

-         Male hidrocentrale imaju kapacitet do 10MW

-         Hidroenergija je najiskorišćeniji obnovljivi izvor energije

            Trenutno je iskorišćeno oko 60% ukupnog hidropotencijala u Srbiji, a za to su zaslužne velike hidroelektrane. Đerdap1 je najveća hidroelektrana u Srbiji koja je izgrađena 1970. godine, a krajem 2009. je krenula obnova i revitalizacija ovog postrojenja koja treba da bude završena 2015. godine. Đerdap1 je strateški važan element energetike Srbije. Postrojenje se sastoji iz 6 hidroagregata od 171MW svaki, odnosno1026MW, a revitalizacijom treba da se obezbedi maksimalna snaga oko 200MW po svakom hiroagregatu. Još jedna pozitivna stavka jeste što je Đerdap1 od izgradnje premašio planirani kapacitet proizvodnje energije.

                      Đerdap 1, slika preuzeta sa adrese www.ecoist.rs

  

Male hidrocentrale 

            Male hidrocentrale podrazumevaju centrale do 10MW koje mogu biti jako ekološki podobne, da ne ugrožavaju ekosisteme, kretanje riba i da ne manjaju izgled predela. Pretpostavlja se efikasnost oko 80% za male hidroelektrane, a potencijal izgradnje malih hidroelektrana je oko 3% ukupne energije dobijene iz obnovljivih izvora.

 

Tehnologija hidroenergije 

                Hidrocentrale se obično grade sa višim i nižim nivoom, što čini ovu tehnologiju povoljnom za kontrolisanje količine proizvedene električne energije. Pomoću akumulacije vode više energije može da se proizvede u toku povećane potrošnje, a noću kada je potrošnja smanjena se proizvodi manje električne energije i stvara nova akumulacija vode.

        Tehnologija hidrocentrale je pouzdana i nakon izgradnje podrazumeva samo troškove održavanja. Voda iz akumulacionog jezera ili reke teče kroz kanal u kome se nalazi turbina, pa sila vode okreće ovu turbinu. Turbina pokreće osovinu koja je povezana sa osovinom rotora generatora, a to u namotajima statora proizvodi ems, odnosno struju.

                           slika preuzeta sa sajta www.ecoist.rs

        Video kako radi hidroelektrana