Obnovljivi izvori energije 

        Obnovljivi izvori energije su izvori energije koji se dobijaju iz prirode pa se mogu obnavljati. Oni se vrlo brzo obnavljaju, a najčešće su neprekidno dostupni. Danas se sve češće koriste zbog svoje neškodljivosti prema okolini. Vrste obnovljivih izvora energije su:

-         sunčeva energija,

-         energija vetra,

-         energija biomase,

-         energija kretanja vode.

Iz obnovljivih izvora energije dobija se oko 18% ukupne svetske energije (podatak iz 2006.). Od toga 13% je energija dobijena tradicionalnim iskorišćenjem biomasa za kuvanje i grejanje, a od velikih hidroelektrana dobija se 3% energije. Kada se odbiju ovi tradicionalni obnovljivi izvori energije zaključuje se da takozvani novi izvori energije  proizvode samo 2,4% ukupne svetske energije.

Na sledećoj slici je prikazana upotreba različitih vrsta obnovljivih izvora energije u svetu za 2005. godinu.

                                                OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE U SVETU ZA 2005.

Potencijal obnovljivih izvora energije u Srbiji 

            Ukupna potrošnja obnovljivih izvora energije danas u Srbiji je oko 6,9% od ukupne potrošnje primarne energije (električna, toplotna, nafta itd.). EU je postavila cilj za svoje članice da do 2012. Godine ovaj procenat bude 12%.

 

Potencijal OIE u Srbiji. Izvor: Ministarstvo rudarstva i energetike

 

U Srbiji prema procenama Ministarstva za energetiku i rudarstvo, iskorišćenost potencijala OIE je oko 25% do 30%. Za sada se koristi uglavnom hidroenergija i to 60% ukupnog potencijala hidroenergije. Trenutna nacionalna strategija energetskog sektora se fokusira na potencijal biomase (drvne i poljoprivredne biomase), male hidroelektrane i geotermalne izvore. Takođe postoji dobar potencijal za solarnu energiju i energiju vetra.

Što se tiče potrošnje električne energije dobijene iz obnovljivih izvora u Srbiji, procenat je dosta visok 34,2%. To je uglavnom zbog velikih hidroelektrana Đerdap 1 i 2 i Bajina Bašta.