Követi Jelentések

Magyar minták

Seminoék vizsgálata nagy lendületet adott a humán archeo- és populációkutatásnak. Magyar vonatkozásban is születtek újabb, nagyobb felmérések (Béres Judit vizsgálatai, majd később Raskó István és munkatársaié az MTA Szegedi Biológiai Genetikai Intézetében 229 fő vizsgálatával, továbbiakban Raskó-féle vizsgálat). Úgy tűnik azonban, a magyar értelmiséget sokkal kevésbé intenzíven foglalkoztatja a génvizsgálat, mintsem az várható lenne, avagy pl. ahogy a lengyeleket. Persze érthető a dolog, mint utaltunk rá, a modern géntudomány mostanáig finoman szólva nem támasztotta alá sem a finnugor „származástani nyelvészetet”, sem az elképzelésekben rendkívül gazdag, szélső irányzataiban egészen az ezoterikáig terjedő alternatív iskola állításait, módszereit - vagy csak részint és közvetetten. Vegyük még hozzá az elavultnak tekinthető ideológikus szemlélet túlterpeszkedését, plusz a szomszédokkal fennálló viszonyokat (politika), máris összeáll a kép.

Indultak világméretű projektek is, amelyek adataikat folyamatosan publikálják a neten. Ez utóbbiak közül alapvetően a Family Tree DNA Genealogy by Genetics Ltd. (familytreedna.com) adataira és feldolgozásaira támaszkodik jelen összeállítás, ezen belül is a magyar projektre (Hungarian_Magyar_Y-DNA_Project). A cég modern kommunikációs stratégiája szerint a projektben résztvevők nem vizsgálati alanyok, hanem olyan partnerek, akik önkéntes alapon részt vehetnek az adatok értelmezésében. Így alakulnak pl. nemzeti projektek, de más szempont szerint is alapítható projekt. A magyar oldalt Fehér Tibor szervezi, akinek koncepciója szerint az ismert családtörténet szerint magyar nevűek alkotják a projektet. (Tekintettel a török hódoltság utáni nagyarányú betelepítésekre, ezzel a felfogással őstörténeti alapon szvsz maximálisan egyet lehet érteni!)

A populációk genetikai vizsgálatának (hiteles) értékelésében és széles körű elfogadásában persze nemcsak az ideologikus és egyéb tudati akadályozó tényezők merülhetnek fel. A kutatások eredményeinek az értelmiségi köztudatba történő bekerülését (elfogadását) a mintavételek viszonylag alacsony száma is úgy látszik akadályozza (különösen az Internet ideologikus és/vagy őstörténeti fórumainak „bozótharcaiban” látszik ez markánsan). Pedig a statisztikában alapvető, hogy nem a minta nagysága, hanem a reprezentatívitása számít. Az eredmények értelmezésekor általában kiderül, miért nem volt a minta reprezentatív, amit a következő mintavételkor lehet korrigálni. Persze érdemes eltűnődni, hogy a hihetetlen szellemi kapacitásokat felvonultató akadémiai és alternatív magyar őstörténet miért ennyire óvatosan kimért egy vadi-új segéd-diszciplínával szemben…

Magyar vonatkozásban így pl már kiderült, hogy Seminoék budapesti és észak-magyarországi (Eger, Mátraderecske, stb) mintájában a német és szláv eredetű betelepültek voltak felülreprezentáltak. Különösen pórul járt Béres Judit, aki körülhatárolt fontosabb etnocsoportok (kunok, cigányok, stb.) mintái mellett akart egy „igazi” magyar mintát és ezért akadémiai szintű szakértőket kérdezett meg, melyik az a terület, ahol a legháborítatlanabb az ősi lakosság. A nagytudású urak az Őrséget javasolták. Így kapott ott a kutató egy szlovénokéhoz igen hasonló géntérképet. A mintavételi hibák azonban nem azt jelentik, hogy a populáció teljesen kevert, (pl. Czeizel-féle álláspont: a honfoglalás óta a génkészlet teljesen kicserélődött, stb), hanem hogy a minta kiválasztása nem volt tökéletes.

A későbbi Raskó-féle vizsgálat okulva a korábbiakból (az erdélyi Korond mellett) az Alföldet választotta. Gondolom, olyan gondolatmenet alapján, hogy az Alföld kiválasztása a sztyeppei kultúrájú ősök felülreprezentál-ásához vezethetne, de egyben itt volt a legnagyobb a török pusztítás, tehát a későbbi telepítések kiegyenlíthetik e hatást (kicsiben az ami az egész országra igaz). A betelepítések nem hoztak létre etnikai túlsúlyt (mint pl. Tolna), távol van a szláv-magyar nyelvhatár, talán-csak a déli végekről történt beszivárgás ronthat a mintán. Ez a mintavétel tehát kiegyensúlyozottnak tűnik, bár a kiértékelésében van megkérdőjelezhető – (Szerző számára legalábbis, aki laikus) - Így pl. erősen kérdéses, hogy a török hódítók a hódoltsági területen szaporodtak-e olyan mértékben, hogy ezzel a kb. 20 %-os anatóliai, közel-keleti és mezopotámiai eredetű génkészletet magyarázni lehessen.

Fentiek miatt is, Szerző személy szerint is nagyon kiváncsi volt a familytreedna.com adataira. Nos ezekben ránézésre a mai Magyarországon kívüli magyarok a felülreprezentáltak! Ismét egy előre nem látható, ki nem védhető csavar a mintavételekben, ami most mentalitás-etnotudat beli. Hiszen az elszakított területeken élő erdélyi, bukovinai, felvidéki nemzettársainkat százszor jobban érdekli őseik, nemzeti hovatartozásuk, eredetük kérdése, mint a jobb helyzetben lévő magyarországiakat – tisztelet a kivételnek. De ne legyünk igazságtalanok, őstörténeti szempontból lehet, hogy izgalmasabbak Erdély, Bukovina, stb magyarjai, mint a trianoniak, vagyis ha sikerül az adatokat jól kiértékelni (és miért ne sikerülne), segíteni tudnak az összmagyar őstörténetnek…

Magyar_minták

Jelen kis dolgozatunkban azt a megoldást választottuk, hogy csak a haplocsoportokra összevont adatokat közöljük mind a Raskó-féle vizsgálatból, mind a familytreedna.com adatokból, majd azokat átlagoljuk. Nem részletezzük ki az adatokat szubkládokra (azokat a publikációkban meg lehet találni). Ugyanakkor jelen fejezet következő részében (Leszármazási távlatok), amely már a fellelhető genetikai-származás-magyarázatokból választ ki egy, a Szerzőnek korrektnek tűnőt, lemegyünk szubklád szintre. Célunk ugyanis természetesen nem empírikus adatok újraközlése, hanem betekintés a „leszármazási távlatokba”, egy olyan szemlélet felvillantása, amely az írott történelem megkővüléseit egy egészen szokatlan fényben vizsgálja.

Tehát publikált empírikus adatokat összevont formában és publikált értelmezést közlünk. A haplo-típusokból egyébként makro-csoportokat képeztünk (ezek saját csoportosítások, a mainstream felfogásban nem szerepel). Mit lehet látni?

  • A mai magyarok (és így feltehetően az ősnépét is) génállományát a diverzitás jellemzi/jellemezte.
  • Négy fő vándorlási (benépesítési) faktor határozható meg, amelyek egyenként az összesből 20-25 %-ot tesznek ki.
  • Feltételezhető, hogy a négy legfontosabb, közel azonos súlyú komponens genetikai egyensúlyt alkot, a maradvány (ami alapvetően ősi, afrikai jellegű) nem gyakorol szabályozó szerepet, csak kitölti a rezídiumot. [i]
  • A mai populáció génjei alapján a finnugor népek nem rokonok.

Leszármazási távlatok

Az alábbi elemzés alapvetően a már említett Fehér Tibor kiváló leírásain, (ill. Karafet et al. (2008): New binary polimorphisms reshape and increase resolution of the human Y-chromosomal haplogroup tree) alapuló tartalmi idézet (rövidített, a tartalmon nem változtató idézet). A forrás tartalmi idézése azzal járt együtt, hogy az egységes szemléletű forrásba nem javítottunk bele, (csak a lábjegyzetek számítanak a megadott forrástól eltérő szemléletnek.) Amiben azonban részint eltérő a felfogásunk, az elsősorban az egyes haplotípusok keletkezésének időpontjára vonatkozik. Jelen összeállítás szerzője azon egyébként elterjedt nézet híve, hogy a főbb haplocsoportok ősi formájukban a jégkorszak végéig kialakultak. (Természetesen a szubkládok diferenciálódása, a mikroelágazások kialakulása a jégkorszak vége óta, ill. a jelenben is folyamatosan tart.) Mindazonáltal az egyes hg-k összekapcsolása az írott történelemből és a mából ismert etnikumokkal, nyelvekkel sokkal érthetőbbé teszi a leírást, de a létrejövetel időskáláját - akár nem kívánt módon is - a jelen felé tolja, de ezen "jelzések" alkalmazását a magunk részéről magyarázatot könnyítő elnevezéseknek tartjuk. [ii]

Y-kromoszóma Ádám”: az összes ma élő férfi közös őse. Valószínűleg Etiópiában élt, kb. 70 ezer éve. Új elméletek az összes mai ember ősapjának megjelenését egy katasztrófaelmélethez kötik. Eszerint 70-75 ezer éve a szumátrai Toba vulkán kitörése olyan éghajlati változást hozott, hogy a homo sapiens csak Kelet-Afrikában maradt életben, ott is mindössze 1000 szaporodóképes párra csökkent. Ez "szűk keresztmetszetet" eredményezett az emberi evolúcióban, így származunk egyetlen féfritól. Leszármazottai az A, ill. a BT csoport.

A csoport (M91): Vélhetően Etiópiában jött létre. Etiópiában és a koiszan (busman, hottentotta) népek között gyakori, elszórtan előfordul Afrika nagy részén, sőt Szardínián és Angliában is találtak ide tartozó férfiakat. A nem-afrikai „A” férfiak valószínűleg a római kori rabszolga-kereskedőknek köszönhetően kerültek a kontinensre.

BT csoport (M42): a B-től T-ig terjedő haplocsoportok közös őse, két leszármazottja a B és a CT csoport.

B csoport (M60): Közép- és Nyugat-Afrika őserdőiben fordul elő, főleg a pigmeusok között. A pigmeusokkal a történelmi időkben keveredő bantuk között is kismértékben megtalálható.

CT csoport (M168): a C-től a T-ig terjedő haplocsoportok közös őse, két leszármazottja a CF és a DE csoport.

DE csoport (YAP): a D és E csoportokat foglalja magába. Valószínűleg Kelet-Afrikában, Etiópiában alakult ki kb. 65 ezer éve, de az arábiai eredet sem zárható ki. Érdekessége, hogy D alcsoportja csak Ázsiában található meg, míg az E alcsoport Afrika domináns haplocsoportja.

D csoport (M174): Az Andamán-szigeteki őslakók (D*) és az ajnuk (D2) tartoznak ide, ezen kívüli a tibeti (D1) és a japán (D2) férfiak nagyjából fele. Elszórtan előfordul egész Délkelet-Ázsiában és Közép-Ázsiában (D3). Nagyon ősi kőkorszaki vándorlás maradványa, valószínűleg Közép-Ázsiában jött létre, és észak felől kerülte meg a Himaláját/Tibetet, ugyanis Indiából teljesen hiányzik.

E csoport (M96): Ide tartozik a mai afrikai lakosság túlnyomó többsége, függetlenül attól, hogy negroid, europid, etiopid vagy nilotid alrasszba tartozik. Valószínűleg Etiópiában jött létre kb. 50 ezer éve. Fontosabb alcsoportjai a következők:

E1a (M33): Maliban a szongáj férfiakra jellemző

E1b1a (M2): A fekete-afrikaiakra jellemző csoport, a niger-kongói (köztük a bantu) nyelveket beszélők tartoznak ide, de a történelmi keveredés miatt előfordul a pigmeusok, busmanok, nilóták és csádi népek között is. A legtöbb afro-amerikai is ebbe a csoportba tartozik.

E1b1b (M35): Az afro-ázsiai („sémi-hámi”) nyelveket beszélő népekre jellemző, de előfordul Európában is. Kb. 45 ezer éve jött létre, valószínűleg Etiópiában. Alcsoportjai közül az E1b1b1b (M81) a berberekre jellemző, az E1b1b1c a sémi népekre, az E1b1b1g (M293) a kelet-afrikai pásztornépekre, az E1b1b1a (M78) pedig Egyiptom déli részéről vagy Núbiából terjedt el az egész Közel-Keleten és Dél-Európában, valószínűleg a földműveléssel együtt. A koszovói albánok közel fele az E-M78-as csoportba tartozik, de gyakori a görögök, szerbek, bolgárok, olaszok és spanyolok között is. Magyarországon a férfiak kb. 10%-a tartozik az E-M78-as a csoportba.

E1b1b1a2 (V13+): illír-trák, ez az etnikai csoport a Balkánon "született" Kr.e. 1700 körül, és innen terjedt el az indo-európai népek illír-trák ágával, a J2b2 haplocsoporttal együtt. A római hódítás után ellatinosodtak, csak egy részük őrízte meg identitását, akikből kialakultak a modern albánok. A kárpát-medencei illírek (vagy pannonok) asszimilálódtak a később érkező népcsoportokhoz (kelták, rómaiak, germánok stb.) majd végül a honfoglaló magyarokhoz is. A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy az E-V13 haplocsoportba tartozó emberek már a Kárpát-medencében éltek a hun-avar-magyar hódítást megelőzően is.

E1b1b1a3 (V22): szudáni, ez a csoport a V13 "fivére", de sokkal jellemzőbb a Nílus-völgyre, mint Európára. Hozzávetőleg Kr.e. 2700 körül keletkezett Egyiptomban. Jelenleg nem lehet tudni, hogyan jutott Európába.

E1b1b1c (M123): sémi, ez a hg a sémi nyelvek legvalószínűbb hordozója, és általában sémi eredethez kapcsolódik, de egy kisszámú csoport még az újkőkorszak idején érkezett Európába. Kb. Kr.e. 6400 körül jelent meg ez a gén.

E3bafrikai, valószínűleg neolitikus földműves migráció, ezen hg elterjedésének iránya Európa déli, délkeleti része felöl a Vardar–Morava–Duna vonala lehetett kb. 7300 évvel ezelőtt. Az E3b leszármazási vonalak jelenlegi európai megoszlási mintázatának kialakításában fontos szerepe lehetett a kb. 7–8000 éve a Balkán területéről a Nyugat-Európa és Közép-Európa déli része felé irányuló expanziónak. Hasonló gyakorisággal fordul elő a vizsgált „magyar” és a „székely” populációban (10 %, illetve 9,2 %).

CF csoport (P143): a C és F csoport közös őse, valószínűleg Indiában alakult ki kb. 65 ezer éve.

C csoport (RPS4Y): Dél-Indiából kiindulva a part mentén benépesítette Délkelet-Ázsiát, Ausztráliát és Északkelet-Ázsiát, később Észak-Amerikába is eljutott. Ide tartoznak az ausztrál őslakók (C4), a polinézek (C2), a dél-indiai őslakó veddák (C*, C5), valamint kismértékben előfordul a japánok és ajnuk között is (C1). Ez a négy alcsoportja nagyon ősi és ma már kevés férfi hordozza ezt a gént. A C3 alcsoport viszont sikeresen terjedt el Északkelet-Ázsiából: a na-dené indiánok (pl. atapaszka, navahó) vitték Észak-Amerikába (C3b), a mongol és tunguz népek (C3c) pedig Közép-Ázsiába és Szibériába. A mongol és kazah férfiak többsége ide tartozik, de előfordul minden türk népben. Dzsingisz kán a C3c Y-gént hordozta, és lehetséges, hogy a hunok is a C3 csoportba tartoztak. Érdekes, hogy a mai Magyarországon a mongol jelzőgének – ide tartozik C mellett az O, és az S is – szinte egyáltalán nem fordulnak elő, jóllehet az avarokban, az ázsiai hunokban (hsziung nu), a besenyőkben és kunokban valószínűleg jelentősebb arányuk lehetett.

F csoport (M89): Valószínűleg India középső vagy déli részén alakult ki kb. 48 ezer éve. Ősi formájában az indiai gondi törzseknél fordul elő a Dekkán-fennsíkon. F1 és F4 alcsoportjai Srí Lankán, F2 alcsoportja Kelet-Ázsiában fordul elő, az F3 pedig Hollandiában. Az F alcsoportja továbbá a G, H és IJK csoport is (lásd a következőkben), valamint azok összes leszármazottja, összességében tehát az F csoportba tartozik az emberiség kb. 90%-a, ősi F* formájában viszont nagyon ritkán fordul elő Portugáliától Malajziáig.

G csoport (M201): Korára nézve nagyon eltérő becslések vannak, újabb eredmények szerint kb. 5200 éve jött létre a Kaukázus déli részén vagy Iránban. Érdekessége, hogy leggyakrabban hegyvidékeken és szigeteken fordul elő (Kaukázus, Anatólia, Tirol, Pireneusok, Szardínia, Kréta). Egyes kutatók a réz elterjedésével hozzák összefüggésbe ezt a csoportot. Magyarországon az előfordulási aránya kb. 8%.

G2a (P15)kaukázusi, valószínűleg neolitikus földműves migráció, e csoport közös őse Kr.e. 5000 körül élt, alcsoportjai (G2a1, G2a2, G2a3, G2a4) pedig Kr.e. 4000 és 3000 között váltak szét, valószínűleg a Majkop kultúra virágzása idején a korai bronzkorban. Alcsoportjai:

G2a1 (P16+): legjellemzőbb az oszétekre és az északnyugat-kaukázusiakra. Lehetséges, hogy a kabarokhoz vagy a jászokhoz köthető.

G2a3b1a (L13+): e csoport őse valószínűleg Kr.e. 1000 körül élt Németországban, a Kárpát-medencében a német betelepüléshez köthető.

G2a4 (L91+): egy alig ismert alcsoport, talán a Kaukázus környékén került be a magyar gének közé.

H csoport (M69): Indiában jött létre, a törzsek és az alsóbb kasztok között gyakori, az összes indiai kb. egyharmada tartozik ide. Indián kívül kizárólag a roma népesség körében található meg, Európába is a vándorcigányokkal jutott el a középkorban. A magyarországi roma lakosság többsége is valószínűleg a H1 (M52) alcsoportba tartozik.

IJK csoport: Az IJ és a K csoportok közös őse, kb. 47 ezer éve jött létre, valószínűleg Indiában.

IJ csoport: Az I és J csoportok közös őse, kb. 35 ezer éve jött létre Anatóliában vagy a termékeny félhold területén.

I * (M170): európai, ez a hg szinte kizárólag csak az európai kontinensen van jelen. A hg-t definiáló M170-es marker kb. 22 ezer éve alakulhatott ki Európában, és a mai európai Y-kromoszomális génkészlet kb. 20 %-át jellemzi. Hasonló gyakorisággal fordul elő a magyarul beszélő populációkban („magyar”: 24 %, „székely”: 22 %). A jégkorszakot Európában néhány jégmentes „menedékben” vészelte át, Ibériában, a Balkánon és Ukrajnában. Ősi változata kis számban egész Európában megtalálható, elterjedtek viszont nagyobb alcsoportjai:

I1 (M253): germán, e hg közös őse Kr.e. 1600 körül élt és a skandináv bronzkorban kezdett elterjedni. Ma a dánok, svédek és norvégok között 40%-os gyakoriságú. Jó okunk van feltételezni, hogy minden I1 férfi valamely germán nép leszármazottja, és őse az időszámítás kezdete környékén Skandináviában, ill. a Balti-tenger térségében élt. A magyar férfiak kb. 10%-a hordozza ezt a gént, ugyanakkor nem lehetünk biztosak abban, hogy egy-egy I1 származási vonal a Kárpát-medencébe a korai germánokkal (gótok, gepidák, langobárdok) érkezett, vagy a honfoglalás után jött telepesként (szász, Rajna-vidéki, sváb, osztrák).

A két fő altípusa közül az I1a Észak-Európában gyakori, míg az I1b Kelet-Európában és a Balkánon elterjedt. Érdekes módon a „magyar” mintában az I1b, a „székely” mintában az I1a a sokkal gyakoribb.

I2a2 (M423)szláv, e haplocsoport kelet-európai ágának közös őse Kr.e. 1000 körül élt, valószínűleg a mai Dél-Lengyelország vagy Nyugat-Ukrajna területén. Az I2a2-k többsége azután a szláv vándorlás időszakában terjedt el. Legtöbbjük valószínűleg az avar korban telepedett le a Kárpát-medencében, az avarok ugyanis a szlávokat határvédő (főleg a mai horvát és bosnyák területeken), ill. mezőgazdasági feladatokra is alkalmazták. Másik részük a középkorban érkezhetett szláv bevándorlóként és elmagyarosodott.

I2b1 (M223)szász, e csoport közös őse Kr.e. 3700 körül élt, minden bizonnyal Németország északi részén a tölcséres kerámia kultúra (TRB) idején. Magyarországra valószínűleg német telepesekkel érkezett, de nem zárható ki egy korai (pre-indo-európai) hullám sem.

I2a2 (P37.2): Valószínűleg a boszniai jégkori menedékből terjedt el, a bosnyákok és horvátok több mint egyharmada ebbe a csoportba tartozik, „illír” gén. A szlávok között 10-15%-ban mindenhol jelen van, Magyarországon kb. 10%-ban fordul elő.

I2b (M223): Valószínűleg az ukrajnai jégkori menedékből terjedt el Északkelet-Európában, ma a szász és a holland népességre a legjellemzőbb. KismértékbenMagyarországon is előfordul.

J csoport (12f2a): Kb. 15-20 ezer éve jött létre a Közel-Keleten. Ősi J* formában csak a Jementől délre fekvő Sokotra szigetén található meg az Indiai-óceánban. Két fő szubkládja van, a J1 a Termékeny Félhold övezetének középső részétől délre, a J2 pedig északra terjedt jellemzően. [iii]

J1 (M267): Kb. 8-10 ezer éves és Kurdisztán környékén jelenhetett meg, majd a mezőgazdasággal terjedt el a térségben. Ma a leggyakoribb az északkelet-kaukázusi népek között (csecsen, ingus, dagesztáni népek), illetve a jemeniek között (80%), továbbá Észak-Afrika, Etiópia (10-30 %). Nagy arányban fordul elő a zsidók és arabok között, a zsidó királyi génvonal (ún. Cohen Modális Haplotípus, Kohanim zsidók, ill Lévi törzs) is ide tartozik. Észak-Afrikában és a mediterrán térségben is az arab hódítással, illetve a zsidó diaszpórával terjedt el. Az európai területeken ritkán fordul elő (0–6 %). Elterjedésében fontos szerepet tulajdonítanak az arab diffuziónak. Míg a „magyar” férfiaknál talált 3 %-os gyakorisági érték hasonló a Közép- és Kelet-Európában tapasztalthoz, addig a „székely” mintában kapott érték (10%) ennél magasabb.

J2 (M172): Kb. 5000 éves gén, Anatóliában vagy az Égei-tenger térségében jelent meg. Egyes elméletek szerint a fémművességgel és az indo-európai népekkel terjedt. A mediterrán térségben a görög gyarmatokhoz is köthető. Itáliában, Albániában, Görögországban, Törökországban, Iránban, a Kaukázusban és a termékeny félhold területén kb. a férfiak egynegyede tartozik ide, de elterjedt Közép-Ázsiában és az indiai felsőbb kasztok között is. Magyarországon 10 % körüli gyakorisággal fordul elő.

J2a4 (L26+): Termékeny Félhold, a csoport közös őse Kr.e. 8400 körül élt a Termékeny Félhold területén és az R1b* mellett a régió másik nagy neolit fölműves csoportja volt. Legnagyobb alcsoportjai, azaz a J2a4b (M67+) és J2a4h (L24+) viszont csak Kr.e. 3500 körül jelentek meg és az indo-európai népekkel terjedtek el Itáliától Indiáig. A J2a4b1 (M92+) alcsoport számít közülük a legfiatalabbnak a Kárpát-medencében, közös ősük Kr.u. 400 körül élt.

J2b2 (M241+): illír-trák, ez az etnikai csoport a Balkánon "született" Kr.e. 1700 körül, és innen terjedt el az indo-európai népek illír-trák ágával, az E-V13 hg-vel együtt. A római hódítás után ellatinosodtak, csak egy részük őrízte meg identitását, akikből kialakultak a modern albánok. A kárpát-medencei illírek (vagy pannonok) asszimilálódtak a később érkező népcsoportokhoz (kelták, rómaiak, germánok stb.) majd végül a honfoglaló magyarokhoz is. A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a J2b2 hg-be tartozó emberek már a Kárpát-medencében éltek a hun-avar-magyar hódítást megelőzően is.

J2e hg-t szinte teljes mértékben a J2e1 altípus reprezentálja, amely valószínűleg a Balkán déli részéről terjedt el Európa többi területére. A J2f* haplocsoport a Kaukázus területén élő populációkban fordul elő a leggyakrabban, míg a J2f1 elsősorban Törökországtól nyugatra van jelen, a mediterrán területek északi részén.

K csoport (M9): Az L, M, NOP, S és T csoportok őse, kb. 45 ezer éve jött létre Indiában. Ősi formában alig fordul elő, kisebb alcsoportjai Indonéziában és Óceániában találhatók (K2, K3, K4, M, S), a K1 alcsoport pedig Indiában és Pakisztánban. Az európaiak, indiaiak és kelet-ázsiaiak többsége, tehát az összes élő férfi kb. háromnegyede a K valamely alcsoportjába tartozik.

L csoport (M20): Indus-völgyiek, kb. 30 ezer éve jött létre Pakisztán déli részén, Irántól Dél-Indiáig elterjedt az Indiai-óceán partján, ezen kívül kisebb mértékben Közép-Ázsiában és a Közel-Keleten is előfordul. A beludzsok (Pakisztán) és drúzok (Libanon) közel egyharmada ebbe a csoportba tartozik. Valószínűleg – ha nem is kizárólagosan – az Indus-völgyi civilizáció is ehhez a csoporthoz köthető. Kismértékben Magyarországon is előfordul. Az L2a alcsoport közös őse a római időkben élt, ezért valószínű, hogy a Kárpát-medencébe a római korban érkezett a Közel-Keletről.

M csoport (P256)

: A melanézok (pápuák, Salamon-szigetekiek stb.) között gyakori, valószínűleg a mezőgazdasággal (táró- és jamgyökér) terjedt el a szigetvilágban.

S csoport (M230): Indonéziában és Óceániában fordul elő.

T csoport (M70): Régi neve K2 csoport volt (2008 előtt), leghíresebb „tagja” Thomas Jefferson. Nagyon érdekes az eloszlása, ugyanis az Indiai-óceán nyugati részén körívesen található meg (Tanzánia, Szomália, Egyiptom Omán, Irak, Dél-India), illetve a Földközi-tenger partvidékén is elterjedt, valószínűleg a föníciai gyarmatosítás idején. Eredete nehezen határolható be, minden valószínűség szerint egy a hajózást a vérében tudó etnokultúrális csoport lassú, fokozatos elterjedédéről lehet szó..

NOP csoport: Az NO és a P csoportok közös őse. Legvalószínűbb eredete Közép-Ázsia.

NO csoport (M214): Az N és O csoportok közös őse, ősi formájában (NO*) kismértékben Északkelet-Ázsiában fordul elő (tunguzok, koreaiak, japánok). 30-35 ezer éve jelenhetett meg Közép- vagy Belső-Ázsiában.

N csoport (M231): Kb. 12 ezer éve jelent meg Belső-Ázsiában, a jégkorszak végén és valószínűleg a kőkorszaki vadászokkal ment nyugatra. Szibéria lakóira és az uráli népekre jellemző, de Kínában és Közép-Ázsiában is előfordul. Alcsoportjai:

N1 (LLY22g): észak-eurázsiai, alcsoportjai: N1*: kelet-ázsiai csoport, Kínától nyugatra alig fordul elő, Európában valószínűleg a hunokhoz köthető.

N1a (M128): Mandzsúriában és Kína egyes kisebbségei között fordul elő.

N1b (P43): A szamojéd népek között a leggyakoribb (a nyenyecek fele és szinte minden nganaszán ide tartozik), de Közép-Ázsiában is szórványosan előfordul.

N1c (TAT): A finn-permi és a balti népek között nagyon gyakori, a finneknél 60% fölött van. A másik fő elterjedési területe Kelet-Szibéria, ahol a férfiak több mint fele ebbe a csoportba tartozik (jakutok, csukcsok, ázsiai eszkimók). Meglepő módon Magyarországon szinte teljesen hiányzik. Ezzel szemben a honfoglaláskori csontleletből számottevő hányad az N1c csoportba tartozott (igaz a minta nagyon kicsi).

N3 (u.n. Tat polimorfizmus (T>C) derivált C allélja által meghatározott) hg: uráli, , mely széles körben elterjedt Európa északi és keleti területein, ugyanakkor gyakorlatilag nem fordul elő a kontinens nyugati és déli részein élő populációkban. Ázsiában az északi területeken élő népcsoportokban fordul elő számottevő gyakorisággal. Nagy arányban van jelen a legtöbb uráli nyelvet beszélő populációban, ugyanakkor a magyarul beszélő népcsoportok esetében ez a mutáció szinte egyáltalán nem fordul elő. Valószínűleg a pre-uráli rénszarvas-vadász csoportokhoz köthető, amely később részben asszimilálódott a finn-ugorokhoz és a balti-szlávokhoz, és velük terjedt el Kelet-Európában.

O csoport (M175): A kelet-ázsiai (mongolid) férfiak többsége az O csoportba tartozik, egyúttal szinte minden ebbe a csoportba tartozó férfi kelet-ázsiai, tehát a kapcsolat „függvényszerű”. Kb. 30 ezer éve jelent meg Közép- vagy Belső-Ázsiában. Nagy alcsoportjai a mezőgazdasággal terjedtek el szerte Kelet-Ázsiában.

O1 (M119): A tajvani őslakosok, illetve az ausztronéz nyelveket beszélő népek (filippínók, malájok, indonézek) jellemző génje, de Kínában (15%) és Mongóliában is gyakori.

O2a (M95): Az ausztro-ázsiai nyelveket beszélő népekre jellemző (khmerek, vietnámiak, mundák), de őslakosságként egész Délkelet-Ázsiában elterjedt.

O2b (SRY465): Koreában és Japánban gyakori (15-20%).

O3 (M122): A rizstermesztés elterjesztői Kelet-Ázsiában. Az O3* csoportba tartozik a kínaiak negyede, de az ausztronéz nyelvűek között is gyakori. O3a3c (M134) alcsoportja a sino-tibeti népek fő génje, a kínaiak negyede ebbe tartozik (összesen tehát a kínai férfiak több mint fele O3). O3a3b (M7) alcsoportja a hmong-mien (miao-jao) népekre jellemző.

P csoport (M45): Kb. 30 ezer éve jött létre Közép-Ázsiában, a Q és R csoportok közös őse.

P*-M45 (nem-M173): közép-ázsiai, amely a vizsgált „székely” populáció 3 %-át jellemzi.

Q csoport (M242): Kb. 15-20 ezer éve jelent meg Közép-Ázsiában. A jég visszahúzódásával a Q férfiak Szibérián át Észak-Amerikába vándoroltak még a jégkorszak vége előtt. A na-dené indiánok egy részének kivételével minden amerikai őslakos a Q1a3 (M3) alcsoportba tartozik (aztékok, maják, inkák stb.). A Q többi alcsoportja kismértékben egész Eurázsiában elterjedt. Az afganisztáni hazara népcsoport egyik fő génje. Európába feltehetően az avarokkal érkezett (a horvátországi Hvar szigeten 15%), a magyarok között kis mértékben fordul elő.

Q1a2 (M25): belső-ázsiai eredetű. A Q-nak ez a fajtája nagyon ritka, és mivel a Q származási helye valószínűleg az Altáj-hegység, a belső-ázsiai népekkel, hun vagy avar népekkel érkezhetett a Kárpát-medencébe.

Q1a3 (M346+): dél-szibériai, e csoport az Altáj-hegységből származik, ahonnan az Amerikai kontinenst is meghódította. Az amerikai őslakók több mint 90%-a e csoportba tartozik, különösen M3+ alcsoportjába. A Kárpát-medencébe a Q1a2-höz hasonlóan valószínűleg a hun vagy avar hódítással érkezett.

R csoport (M207)

: Európa, Közép-Ázsia és India leggyakoribb haplocsoportja, ide tartozik a magyarok közel fele. A gyarmatosítás után az amerikaiak többsége is az R alcsoportjaiba tartozik. Fontosabb alcsoportjai:

R1 (M173) hg, ez a marker kb. 30–35 ezer éve terjedt el Európában Közép-Ázsia irányából, és a mai európai férfiak mintegy 50 %-át jellemzi. A markert hordozó európai férfiak alapvetően két, Európában egymással ellentétes földrajzi megoszlást mutató szubaltípusba, a R1a1 és az R1b1 hg-be sorolhatók be.

R1a1 (M17): A finn, a szláv és a türk népek (Lengyelországtól Pakisztánig félkörívben kb. 50%), valamint az indiaiak jellemző csoportja (felső kasztokban 30-40%). Kb. 15 ezer éve jelent meg a Balkánon vagy Pakisztánban. Eredete és elterjedése szempontjából az egyik legvitatottabb csoport. Egyesek szerint közép-ázsiai vagy pakisztáni eredetű, és még az árja bevonulás előtt megjelent Indiában. Ez esetben mind a dravidákhoz, mind az uráli népekhez köthető. Mások szerint a Balkánról származik és Ukrajnából az indoeurópai népvándorlással terjedt el. Nyugat-Európában a viking hódításokhoz köthetők. A magyar férfiak egynegyede tartozik ide. [iv]

R1b1 (P25): Kb. 18 ezer éve jelent meg, valószínűleg Közép-Ázsiában vagy Iránban. Alcsoportjaiba tartozik a nyugat-európai (és ebből következően az amerikai) férfiak kb. kétharmada, a magyarok kb. 20%-a. Európába valószínűleg a termékeny félhold területéről érkezett a földműveléssel. Meglepő módon ősi R1b1* férfiak alkotják a csádi nyelvű afrikai népek többségét (hauszák, észak-kameruniak), ahová valószínűleg Egyiptomon keresztül jutottak el.

R1b1b2 (M269): Az R1b1 Európára jellemző alcsoportja, kb. 5-7 ezer éve jelent meg Anatóliában és a mezőgazdasággal vagy a fémmegmunkálással érkezett Európába. Két nagy alcsoportja az R-U106 és az R-P312. Az egyik alcsoportba sem tartozó férfiak főleg a Balkánon és Délnyugat-Ázsiában találhatók.

R1b1b2a (U106): Kb. 4500 éve jelent meg, valószínűleg a Rajna vidékén. A történelmi korokban a germán népekkel terjedt el egész Európában, leggyakoribb Hollandiában. R1b1b2a (L23+ L51- L11-) – örmény típus, amely leggyakoribb Örményországban és annak környékén, de jelentős számban megtalálható az egész Közel-Keleten (beleértve a zsidókat is) és Görögországban. Nagyon gyakori Baskíriában, így feltételezhetjük, hogy az ősmagyarok között is megtalálható volt. R1b1b2a (L23+ L51+ L11-) – örmény-atlanti, nagyon ritka alcsoport, leginkább Közép-Európában fordul elő, átmenetet képez az örmény és az atlanti típus között. R1b1b2a1 (L23+ L51+ L11+) – atlanti típus (WAMH), a leggyakoribb férfigén Közép- és Nyugat-Európában, az írek, skótok, Wales-iek és baszkok között a 80%-ot is meghaladja. Kr.e. 2700 körül jelenhetett meg ez a gén (talán épp a Kárpát-medencében) és az indo-európai nyelvek kentum ágának, ill. a baszk nyelvnek az elterjedésével függ össze. Magyarországon az atlanti típus egyfelől jelentheti a bronzkori népesség maradványát, másrészt visszatelepülést nyugat-Európából a középkorban (pl. hospesek).

· R1b1b2a1a (U106 és alcsoportjai): az atlanti típus germán altípusa, Németalföldön a leggyakoribb, de minden területen megtalálható, ahol germán népek megfordultak. Erősen köthető a germánok frank törzséhez.

· R1b1b2a1b (P312 és alcsoportjai): az atlanti típus italo-kelta alcsoportja, nagyon sokrétű. A Kárpát-medencében vagy egy bronzkori népesség maradványa, vagy nyugatról települt be a római korban (legionáriusok Itáliából), alpi keltaként (Kr.e. 300-200) vagy sváboként (középkor). A P312 leggyakoribb alcsoportja Magyarországon az U152.

R1b1b2b (P312): Kb. 4500 éve jelent meg a Dél-Németországban vagy Dél-Franciaországban. Többségében alcsoportjaiba tartoznak a baszkok (R-M65, R-M153), a katalánok (R-M167) és az egykori kelta, ma újlatin nyelveket beszélő népek (R-L21, R-U152) Írországtól Portugálián át Olaszországig.

R2 (M124): Kb. 18 ezer éve jelent meg Közép-Ázsiában és onnan ment Indiába, ahol 10-15%-ban fordul elő. Gyakori még egyes kurd csoportok körében és a csecseneknél a Kaukázusban. A sinte romák nagy része is az R2 csoportba tartozik.

T csoport (M70): mediterrán, Kr.e. 8300 körül keletkezhetett a termékeny félhold területén. Valószínűleg a mezőgazdasággal együtt terjedt el, küldönösen a partmenti területeken, ezért valószínűleg jól ismerte a hajózást. Az Indiai-óceán és a Földközi-tenger partján mindenhol megtalálható. A Kárpát-medencébe is valószínűleg a korai földművesekkel érkezett.

[i] Meg kell jegyezni, hogy a 8 % feletti E-haplotípust "afrikai" eredete miatt soroltuk az Egyéb-be (reziduális). Ezt az elemet Seminoék pl. a közel-keletibe sorolják, mert a Közel-Keleten keresztül érkezett Európába, nem a Gibraltár irányából. Érdekes módon Európa nagy részén nem jelentéktelen frekvenciája figyelhető meg, pontos megfejtése a jelenségnek még nem született meg. Ugyanez a helyzet az ősi jellegű, F „Indus völgyi” haploval is, bár ennek frekvenciája nagyon alacsony. Ha azonban – amit nem javaslok - az E-t közel-keletinek vennénk, akkor a magyar minta kb. 29 %-át (!) alkotná az anatóliai, közel-keleti, mezopotámiai főcsoport.

[ii] Pl. az I1 „skandináv/germán” hg kialakulására a wikipédia adata is elég korai időszakot ad meg: 40 000-20 000 BC., míg idézett szerző szerint ez Kr. E 1600.

[iii] J* hg-t, a mainstream korábban egyértelműen a Közel-keletról érkező neolitikum korabeli földműves expanzióhoz kötötte, ma már egyéb migrációs eseményekhez is. A J* hg-t definiáló polimorfizmus a Közel-Keleten alakult ki, gyakorisága a Közel-Kelet irányából Európa felé csökken. Európában a J hg-n belüli diverzitás a mainstream szerint valószínűleg Törökország és az Égeikum területére vezethető vissza. Európában a déli-délkeleti területeken (a mediterrán területek középső régiójáig) fordul elő nagyobb gyakorisággal (>20 %), viszont ritkán fordul elő a Balkán északi részén, illetve Közép-Európában. Közép- Európától némileg eltérően a J hg viszonylag gyakran fordul elő a „magyar és a „székely” (16 %, illetve 22 %) populációban. A J hg ezen nagyobb gyakorisága mainstream szerint egyrészt utalhat anatóliai, illetve dél-balkáni genetikai hatásra, ugyanakkor genetikai sodródás következménye is lehet, főként a zártabb közösségekben élő székelyek esetében. A J típus magasabb értéke összefügghet az Ottomán Birodalom terjeszkedésével, illetve ennek hatására a balkáni régióban élő népességek Kárpát-medencébe településével. Elképzelhető, hogy az ősi magyar populációnak is szerepe lehetett a J hg Kárpát-medencében való elterjesztésében. J – "proto-szemita" hg-n belül a J1 és a J2 altípust különböztethetjük meg. A J1 – inkább "arab" hg , a J2 – hg viszont sokkal elterjedtebb Európában és Ázsiában is (Termékeny Félhold, Földközi tenger, Balkán, Kaukázus, Közép és Dél-Ázsia, askenázi és szefárd zsidók).

[iv] R1a1 (M17) – "sztyeppi", Kelet-Európában gyakori (30–60 %), illetve Közép-Ázsiában és India északnyugati részén. A vizsgált „magyar” populációban (a Semino-féle vizsgálatnál 60 %, új mérés szerint) 30 %-os értékkel ez a leggyakoribb típus, míg a „székely” mintában 19 %-os gyakorisággal van jelen. Az R1a1 csoport kb. Kr.e. 4 000 körül jött létre, fő hipotézis szerint a mai Kazahsztán területén (alternatív nézetek szerint az Ukrajna területén lévő refúgiumban, vagy Észak-Indiában), ahonnan gyorsütemben terjedt szét. Ma Skandináviától Dél-Indiáig és a Balkántól Mongóliáig mindenhol megtalálható