Педагогічна майстерня

Основні положення технології – майстерня:

  • Виклик традиційній педагогіці. Учень повинен знаходитись в активній позиції, розкривати внутрішній потенціал, самостійно будувати свої знання.

  • Особистість з новим менталітетом. Учень повинен розвиватися як самостійна, творча, відповідальна, конструктивно озброєна особистість.

  • «Усі здатні». Кожна дитина здатна практично до усіх видів діяльності, питання лише у тому, які методи будуть застосовуватись у процесі її навчання і розвитку. Необхідно перейти від рівності у правах до рівності на ділі.

  • Інтенсивні методи навчання і розвитку. Не повідомлення знань як незаперечних істин, а самостійне здобуття знань за допомогою методів критичного мислення.

  • Новий тип педагога. Вчитель не авторитарний наставник, а талановитий скульптор. Педагог повинен ставитися до учня як до рівного.

  • Точний розрахунок психологічних впливів. Система впливу на особистість розроблена так ретельно, що кожен, хто до неї долучився, дивується тому, що відбувається з ним: зміг самостійно створити, намалювати, висловити власну думку тощо.

Одне з найважливіших умов створення педагогічної майстерні – її матеріал повинен бути по-справжньому проблемним, навіть парадоксальним. Тоді на будь-якому етапі заняття учасники зможуть пережити певний «розрив» - відкриття, потрясіння – саме те, що робить майстерню майстернею.

Педагогічна майстерня - це форма спільної діяльності, яка створює умови для набуття кожним учасником нового знання і нового досвіду за допомогою самостійної чи колективної творчості.

Майстерня передбачає ціннісно-смислову рівність усіх учасників, включаючи майстра. Завдання майстра створити умови для розкриття й реалізації творчого потенціалу учасників майстерні; розробити й реалізувати методику діалогу, який дозволяє кожному учаснику педагогічної майстерні набути необхідні знання та висловити власне судження; організувати індивідуальну й колективну роботу учасників майстерні, яка орієнтує їх на самостійну діяльність із побудови нових знань, створення «творчого продукту».

Майстерня передбачає співтворчість майстра й учня. На відміну від майстер-класу, автор майстерні не має переваг у судженнях, знаннях, вирішенні питань, тобто він обмежений в участі, практичній діяльності на всіх етапах майстерні.

Алгоритм підготовки вчителя до педагогічного проектування засобами педагогічної майстерні.

Мета педагогічної майстерні:

  • створення методичного середовища, яке дозволяє педагогам підвищити професійний рівень, зокрема рівень методичної майстерності;

  • сприяти навчанню вчителів у моделюванні власного педагогічного досвіду;

  • експериментально перевіряти ефективність своєї моделі;

  • розробити методичні рекомендації на основі власних досягнень.

Завдання педагогічної майстерні:

  • створити умови для мотивації педагога на перебудову педагогічної діяльності;

  • продемонструвати ефективність технологій, форм і засобів навчання, виховання, системи роботи тощо, якими володіє майстер і які забезпечують продуктивне вирішення завдань, що поставлені перед сучасною освітою.

Література: Ірина Кузьменчук "ТЕХНОЛОГІЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ МАЙСТЕРНІ У ПІДГОТОВЦІ ВЧИТЕЛЯ ДО ПЕДАГОГІЧНОГО ПРОЕКТУВАННЯ"