Страхи батьків перед вступом дитини у логопедичну групу

Погіршення мовлення дитини

-Чи не погіршиться мова моєї дитини в логопедичній групі, адже там можуть бути діти які значно гірше розмовляють?

Не можна повністю виключити ймовірність того, що на початковому етапі дитина стане наслідувати кого-небудь з дітей, з ким проводить значну частину часу і чия мова значно гірше, ніж у нього. Це буває, але цього не треба боятися і по мірі навчання і власні, і придбані помилки будуть зникати. Вже через деякий час діти починають хизуватися один перед одним правильною вимовою звуків (дивись, я вмію заводити мотор – р-р-р… ) і навіть допомагати один одному (дивись, як треба робити холодний вітерець – с-с-с…). Таким чином, страх погіршення мовлення дитини у логопедичній групі - безпідставний, адже мовлення, неодмінно, буде виправлятися....

Страх проходження експертного оцінювання в ІРЦ

«Мою дитину відправляють на експертне оцінювання до ІРЦ. Але ми не підемо! Ні за що!»

Розповім про це детальніше. Отже, ІРЦ - це Інклюзивно-ресурсний центр, тобто організація, до складу якої входять фахівці медичного, педагогічного та психологічного профілю (як правило, це вчитель-логопед, психолог, вчитель-дефектолог, лікарі). Основне завдання ІРЦ - виявити причини проблем у навчанні дитини та рекомендувати їй освітню програму, яку він зможе успішно освоїти, а також дати рекомендації по подоланню або полегшенню тих труднощів, які у неї є (в навчанні, поведінці, взаєминах, здоров'ї, розвитку).

Що являє собою експертне оцінювання ?

Як правило, оцінювання рівня психофізичного розвитку дитини проходить у формі бесіди, в ході якої їй пропонується відповісти на ряд питань та виконати ряд завдань різноманітного характеру: скласти з частин картинку або фігуру, запам'ятати певну кількість слів або зображень, розкласти послідовно кілька картинок з єдиним сюжетом і так далі; а також виконати нескладні завдання.

Вся бесіда зазвичай займає до 20 - 30 хвилин в залежності від віку дитини та її індивідуальних особливостей. Батьки обов'язково присутні на діагностиці, але їм неможна втручатися в її хід, ви можете лише спостерігати. В ході обстеження ведеться протокол, в який заносяться відповіді дитини, а також короткі висновки по кожному з перевірених показників.

Після заповнення всіх документів фахівці ІРЦ озвучують для батьків рекомендації щодо подальшого навчання дитини, надання їй необхідної психологічної, педагогічної, медичної допомоги.

Підкреслю особливо - ІРЦ дає рекомендації, а не накази до виконання. Тобто право батьків - гарненько обдумавши і зваживши всі «за» і «проти», самостійно вирішувати: виконувати те, що було рекомендовано, чи ні. Однак мамам і татам (або іншим законним представникам) варто пам'ятати, що відповідальність за це рішення, а значить, і за подальшу долю дитини, також лежить на них.

Чим може «загрожувати» звернення в ІРЦ?

Тим, що можуть підтвердитися побоювання, що стосуються розвитку дитини. Тим, що будуть вголос названі існуючі проблеми. Тим, що доведеться шукати вирішення цих проблем і робити для цього якісь конкретні дії, прикладати моральні, інтелектуальні та фізичні зусилля (а буває, і матеріальні).

Іноді можна почути: «Ось поки ми не сходили в ІРЦ, у нас все було добре!» Дозвольте на це заперечити: ні, добре не було, інакше б ніхто дитину і ІРЦ не відправляв. Експертне оцінювання не могло створити тих проблем, яких не було, воно могло тільки виявити, підняти на поверхню ті, які вже існували, але на які раніше не звертали увагу, закривали очі, намагалися не помічати або ховали глибше. Так що після обстеження на ПМПК варто подивитися на ситуацію реально і, нарешті, почати щось робити для того, щоб дитині було легше.

Звичайно, часто батьки все одно відчувають величезну тривогу і сумніви з приводу звернення в ІРЦ, незважаючи на те, що вся інформація і документація ІРЦ суворо конфіденційна та передачі третім особам не підлягає.

Висновок: Не треба боятися експертного оцінювання в ІРЦ, потрібно усвідомлювати, що якщо відправляють на обстеження, значить на те є причини і дуже важливо не упустити час , щоб потім не шкодувати у майбутньому.

Якщо вчасно не допомогти дитині подолати труднощі, з часом вони накладаються і, щоб їх розв’язати, необхідно затратити багато часу і зусиль логопедів, психологів, лікарів, батьків та вчителів.

Так, відмова від логопедичної групи (особливо при тяжких порушеннях мовлення) знищить можливість успішного навчання у початковій школі, посилить наявні проблеми та додасть нові, такі як :

Дисграфія - часткове порушення письма.

Дислексія - часткове порушення процесів читання.

Перелік документів необхідних для проходження експертного оцінювання в ІРЦ:

1.Картка стану здоров'я і розвитку дитини з обов'язковим проходженням лікарів (з датою осмотру, особистою печаткою лікаря), характеристиками педагогів, спеціалістів закладу, який відвідує дитина.

2. Копія медичного корінця (висновок) про призначення інвалідності, якщо дитина інвалід.

3.Амбулаторна медична картка.

4.Паспорт та копія паспорту одного з батьків, або законого представника.

5. Оригінал та копія свідотства про народження дитини.

6.Якщо дитина сирота:

- копія свідотства про смерть батьків

- копія рішення суду про позбавлення батьківських прав

- копія рішення суду про опіку або створення будинку сімейного типу.

7. При зміні прізвища дитини або матері:

- копія свідотства про розлучення

- копія свідотства про одруження.

8.Два малюнка дитини, намальовані олівцями.

Як правило, батьки відмовляються від відвідування ІРЦ з тієї причини, що погано розуміють, що це таке, чим це може бути корисно і чим може «загрожувати».