Uroczystości w Chełmnie 5.06.2017 r.

Post date: 12.07.2017 21:59:23

W dniu 25 czerwca 2017 roku w Chełmnie ( woj. Kujawsko – pomorskie) odbyła się uroczystość nadania rondu imienia 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz poświęcenia kamienia węgielnego pod pomnik kaszubskiego żołnierza.

66 Kaszubski Pułk Piechoty stacjonował w Chełmnie od 1923 roku do 26 sierpnia 1939 roku, kiedy to po defiladzie wymaszerował na front aby bronić Ojczyzny i Kaszub.

Już nigdy nie wrócił do swego miasta z którym się zrósł na dobre i złe. W ciężkich chwilach dla miasta Kaszubi ( tak nazywali mieszkańcy miasta naszych żołnierzy. Ta nazwa przetrwała w Chełmnie do dzisiaj) pomagali mieszkańcom miasta, szczególnie dzieciom i bezrobotnym.

Uroczystość rozpoczęliśmy od zbiórki pod Urzędem Miasta. Następnie z orkiestrą udaliśmy się do kościoła garnizonowego na Mszę św. w intencji kaszubskich żołnierzy.

Uroczystą Mszę św. z ceremoniałem wojskowym odprawił ksiądz kapelan pułkownik Piotr Wszelaki. W kościele garnizonowym po raz pierwszy po 78 latach w świątyni zabrzmiał język kaszubski.

Wśród sztandarów zgromadzonych w świątyni był również sztandar z Oddziału ZK-P Banino z delegacją Młodych Kaszubów na czele z panią Katarzyną Kankowską, która w języku kaszubskim odczytała II czytanie.

W uroczystej Mszy św. licznie brały udział rodziny kaszubskich żołnierzy mieszkających w Chełmnie i okolicy. Obecny był również najstarszy żyjący żołnierz kaszubskiego pułku 98 letni Pan Maksymilian Kasprzak.. Obecny był ostatni prezes Koła byłych Żołnierzy 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chełmnie pan Tadeusz Pawlak. W uroczystej Mszy św. wzięły udział władze Chełmna z panem Mariuszem Kędzierskim Burmistrzem Miasta, radni Rady Miasta, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych. Obecny był również Pan generał bryg. Związku Piłsudczyków Tomasz Madej, który reprezentował Prezesa Związku Pana generała Stanisława Śliwę.

Po uroczystej Mszy św. udaliśmy się na dziedziniec Szkoły Podstawowej nr 1 w Chełmnie. Tam, w historycznym miejscu ( przed wojną był to plac apelowy pułku. Tu odznaczano żołnierzy) nastąpiło wręczenie odznaczeń przyznanych przez Stowarzyszenie Piłsudczyków RP za wkład upamiętniania historii kaszubskiego pułku. Wręczenia odznaczeń dokonał pan gen. Tomasz Madej. Odznaczenia otrzymali: pan Mariusz Kędzierski, pan Janusz Błażejewicz, pani Anna Grzeszna – Kozikowska, pani Ewa Gerka, pan Władysław Flieger, pan Stanisław Lejkowski, pan Zygmunt Szuster, pan Lech Jąkała.

Po tym przeszliśmy do ronda któremu , zgodnie z uchwałą Rady Miasta Chełmno, nadano imię 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W czasie tej samej uroczystości nastąpiło odsłonięcie kamienia węgielnego pod kaszubskiego żołnierza. Autorem pomnika jest pan Stanisław Lejkowski, syn szefa pułkowej izby chorych, światowej sławy rzeźbiarz, autor licznych pomników w Polsce i za granicą Odsłonięcia kamienia węgielnego dokonali: burmistrz Miasta Chełmna pan Mariusz Kędzierski, gen. bryg. Związku Tomasz Madej oraz Marian Hirsz. Po złożeniu kwiatów wraz z orkiestrą udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza i tam złożyliśmy kwiaty.

Gospodarze przygotowali dla nas zwiedzanie miasta. Dzięki wspaniałej wiedzy naszego przewodnika pana Władysława Fliegera poznaliśmy niezwykłą historię tego miasta.

W skarbcu klasztornym mogliśmy podziwiać zachowane relikwie ( szaty liturgiczne, rzeczy osobiste) po Słudze Bożym Konstantynie Dominiku. Część Skarbca jest poświęcona pamiątkom po tym wielkim Kaszubie. Następni udaliśmy się do naszych domów.