Mediacija v civilnih sporih

Civilno pravo obsega različna področja človekovega zasebnega življenja ter obsega področja obligacijskega, stvarnega in dednega prava. Podpanoga je družinsko pravo.

Za civilno pravne spore je značilno, da gre za spore iz zasebne sfere ljudi, zaradi česar je pri njih prisotno veliko čustev, dolgoročnih preteklih razmerij in razmerij, ki se bodo nadaljevala v bodoče. Pri njihovem razreševanju je pomembno imeti v vidu tudi dejstvo kako spore v bodoče preprečiti ter razreševati, ko obstaja gotovost, da se bodo pojavili.

1. Mediacija v obligacijskih sporih

Mediacija v obligacijskih sporih obsega reševanje odškodninskih sporov zaradi kršitve pogodbenih obveznosti, spore glede obstoja pogodbe, njeni vsebini, izpolnitvi in prenehanju pogodbenega razmerja.

2. Mediacija v stvarnopravnih sporih

Stvarno pravni spori obsegajo: mejne spore, solastninske spore, spore zaradi ugotavljanja skupnega premoženja, posestne in emisijske spore, sosedske spore, spore o lastninski pravici in služnosti na nepremičninah. Za tovrstne spore je značilno, da večinoma izhajajo iz porušenih medčloveških odnosov, ko se zaradi nepravnega konflikta interakcija med ljudmi prekine posamezniki pa prične svoje pravice uveljavljati prek sodišča. Pri tej vrsti sporov gre praviloma za dolgotrajna razmerja (sosedje, dediči podedujejo spor pokojnika, itd.), vidni spor pa lahko v svojem ozadju skriva še vrsto drugih sporov oz. konfliktnih interakcij med udeleženci mediacije.

3. Mediacija v dednih sporih

Dedni spori so spori, do katerih pride ob smrti zapustnika, ko se dediči ne strinjajo z načinom dedovanja bodi si zakonitega ali dedovanja na podlagi oporoke. Praviloma gre za konflikte z družinskim ozadjem kjer so prisotna močna čustva (npr. jeza, zamera, itd.).