Викривачі корупції, або про нову спільноту демократичної України

Post date: May 17, 2016 12:02:09 PM

Травень 2016 року позначився низкою антикорупційних заходів, які мали на меті започаткувати дискусію про статус тих громадян, які намагаються боротися з корупцією.

13 травня відбулася публічна дискусія «Як захистити українських викривачів корупції?», яку організували Transparency International Україна разом з коаліцією «Ініціатива 11». Основними питаннями, які центрували жваві обговорення, були такі:

  • як скоро запрацюють закони, які захищають викривачів корупції;
  • які ще закони треба прийняти, аби знешкодити корупційні схеми;
  • як вмотивувати громадян України до викривання корупціонерів.

Очікувалося, що дискусія об’єднає громадян, яких непокоїть ситуація з викриттям корупції в Україні, зокрема, тих, хто став учасником кампанії «Вони б не мовчали!».

Організатори долучили до дискусії члени Нацагентства з питань запобігання корупції, народні депутати – члени Комітету з питань запобігання і протидії корупції, представники міністерств, активісти провідних українських та міжнародних громадських організацій, зокрема й Transparency International Україна.

На експертне обговорення завітав Єгор Соболєв, народний депутат України, який підкреслив, що труднощі боротьби з корупцією, зокрема, зумовлені тим, що найвищі посадовці долучені до функціонування корупційних схем і опікуються ними.

17 травня відбулося експертне обговорення "Інституційний механізм захисту викривачів. Роль уповноваженого ВР України з прав людини, НАЗК і НАБУ".

19 травня на антикорупційних читаннях від Transparency International Україна порушили питання про корупцію в освіті. А. Мелешевич, Президент НУ "Києво-Могилянська Академія", висловив своє переконання щодо можливості викорінити корупцію в системі вищої освіти.

Серед основних питань такі:

  • Кращі міжнародні практики інституційного механізму захисту викривачів представили Bojan Bajic, Suelette Dreyfus, Mark Worth.
  • Перспективи запровадження гарантій захисту викривачів в Україні на законодавчому рівні висвітлювали С. Зайченко і С. Лещенко.
  • Третій блок обговорення стосувався ролі Уповноваженого ВР з прав людини, НАЗК і НАБУ в механізмі захисту.
  • Логічним його продовженням стали пропозиції щодо інституційного механізму захисту викривачів в Україні.

Погляди МОН України на запобігання корупційних схем в системі освіти оприлюднила І. Совсун. Серед переможних ролі МОН - впровадження ЗНО, новий ЗУ "Про вищу освіту".

Готуючи цей матеріал, згадалися строчки Й. Бродського, який писав їх у 40 років: "Что сказать мне о жизни? Что оказалась длинной"...

До чого ці строчки? - запитає читач. До того, що так багато людино/годин витрачено на обговорення досвіду викривачів, на ознайомлення з успішними кейсами щодо викриття хабарників, на інструкції для майбутніх викривачів щодо того, як захищати себе від потенційної шкоди з боку корумпантів, а результат - позитивні зрушення в боротьбі з корупцією - надто малопомітний.

Перефразуючи Й. Бродського, це б прозвучало так: "Що сказати про боротьбу з корупцією? Що виявилася довгою"...

Чому такий малопомітний результат таких серйозних зусиль. докладених багатьма свідомими громадянами? На наш погляд, причини доречно шукати не лише у недосконалому законодавстві, історичних передумовах тощо, але у царині колективного мислення. Так, можна вести мову про суттєві наслідки у боротьбі з корупцією лише тоді, коли зникне спільнота корупціонерів, а наразі вона тільки ущільнює свої ряди і замість одного вибувшого до спільноти корупціонерів прибуває кілька нових. Що можна протиставити цій силі? На наше переконання, міць корумпантів спроможна розхитати лише сильна спільнота викривачів. Отже, мова має йти про наукове вивчення процесу формування спільноти викривачів корупції. Саме встановлення закономірностей її становлення та розвитку, психологічних факторів її виникнення та функціонування має утворити тло для подальших дій у боротьбі з корупцією.

Фото з сайту:

ti-ukraine.org/news/oficial/6

https://www.facebook.com/initiative11030.html