Трансгранична співпраця: як Україна і Біларусь можуть використовувати надбання межрегіональної співпраці Німеччини і Польщі

Post date: Mar 17, 2016 8:52:20 AM

ЯкІ перспективи у трансграничній взаємодії українців і біларусів? Чи слід очікувати його диверсифікації? Які фактори вплинуть на його згортання? Який міжнародний досвід може прислужити у справі налагодження контактів межрегіональної співпраці?

Це лише частка тих питань, які постали у центрі обговорень учасниками Міжнародного круглого столу "Європейський досвід трансгранична співпраці для України і Республіки Беларусь", який відбувся 17 березня 2016 р. У Києві. Представники аналітичних центрів, громадських організацій, ВНЗ, ЗМІ, влади і діпкорпусу ділилися здобутками у реалізації трансгранична проектів

Диcкусії зосередилия навколо наступних проблем:

- чи варто вивчати практику міжрегіональної співпраці Німеччини і Польщі, а також які застереження щодо її запровадження;

- що має постати в центрі рекомендацій щодо розвитку транграничної взаємодії і хто буде очолювати процес впровадження таких порад.

Відкрили захід Борис Увагою, заступник Голови Ради НУО "Центр трансграничної співпраці", Чернігів, Штефан Мойзер, керівник Регіонального Представництва Фонду імені Фрідріха Е Берта в Україні і Біларусі та інші.

Генадій Максак, Голова "Української призми", зупинився на нових реаліях, в яких вибудовується співпраця України і Біларусь. Саме рівень залученості держав до євроінтеграційних процесів, з одного боку, та, з другого, підтримка відносин з Росією стає визначальним фактором у розгортанні/згортання транграничної співпраці України і Біларусі. На думку експерта, шлях співпраці за таких обставин - це рух лавірування між безпекою і економікою.

Каміла Шель-Мацурек, представник Фонду німецько-польської співпраці, говорила про досвід Німеччини і Польщі. Зокрема, вона наголосила на таких форматах співпраці, як німецько-польські медіа-дні, Премія Тадеуша Мазовецького для журналістів, партнерство між містами тощо.

Також було зазначено, що між Києвом і Мінському й надалі буде наявним певна недовіра одне до одного. Підгрунтям недовіри є застереження неможливості самостійно приймати рішення. Розвиток відносин доречно спрямовувати до підтримки ініціатив реформування міжнародних організацій, зокрема ОБСЄ І ООН, аби сприяти миру і запобігати військовим конфліктам.

Трансгранична співпрацю як фактор сприяння суспільному діалогу між країнами на прикладі Словаків і Польщі, а також Словаків і Угорщини висвітлив директор Пряшевського відділку Словацької асаціацію зовнішньої політики Володимир Бен.

На Міжнародному круглому столі було презентовано концепції спільних проектів, які можуть бути розгорнуті на території українсько-білоруського прикордоння. Ще одним важливим результатом роботи круглого столу виявилось те, що його учасники визначили потенційні джерела фінансування спільних ініціатив.