Пошук нових ринків або як стандарти ЄС впливають на український бізнес

Post date: Mar 14, 2016 11:27:52 AM

Амбітність, проголошених у Коаліційній угоді, завдань щодо входження України до «ТОП 20 країн світу за легкістю ведення бізнесу («Doing Business»), збільшення ВВП на душу населення, підвищення індексу глобальної конкурентоспроможності, залучення іноземних інвестицій наразі набуває інакшого емоційного забарвлення: зрозумілий всім революційний пафос треба підтримувати змінами законодавства і демонструвати суспільству реальні кроки у напрямі зростання його благополуччя.

Квітень минулого року, якраз, і приніс сподівання, що реформи митного, податкового, адміністративного законодавства відповідно до стандартів ЄС позитивно позначаться на просуванні українського продукту на європейський ринок і що вітчизняний ринок теж наповниться лише якісними продуктами і послугами. Чому мова йде про квітень 2015 року? А тому, що саме в середині квітня фахівці зібралися на Перший Національний форум із підтримки експорту (16 – 17 квітня 2015 р.), котрий мав стати принципово новою в Україні платформою для проведення ефективного діалогу між бізнесом та владою для налагодження тісніших контактів між представниками урядових, ділових і фінансових кіл України та міжнародного співтовариства для підтримки національного експорту та залучення інвестицій в економіку України. Така платформа, як було зазначено в Концепції форуму, мала створити передумови для збільшення економічного та фінансового потенціалу як вітчизняних підприємств, так і зарубіжних, котрі працюють в Україні, а також сприяти тому, аби інвестори, які мають наміри започаткувати бізнес в Україні, поквапилися долучитися до справи зростання вітчизняної економіки.

Ключовою проблемою Форуму була проблема модернізації економіки, забезпечення її сталого та поступального зростання. яка, як відзначали майже всі учасники, не може бути вирішена біз розв'язання нагальних питань диверсифікації експорту, збільшенню кількості малих та середніх підприємств-експортерів. За участю представників влади та бізнесу на Форумі оговорювалися: пропозиції щодо проведення в Україні системних реформ задля усунення митних, адміністративних, фіскальних бар’єрів для розвитку експорту та залучення інвестицій; можливості усунення проблем малого та середнього бізнесу при здійсненні експортно-імпортних операцій;

рекомендації щодо формування системної та прогнозованої на середньострокову перспективу державної торговельної та зовнішньоекономічної політики, підготовка спільного плану дій («дорожньої карти») із захисту та просування вітчизняних товарів та послуг на ринки іноземних країн; визначалися засад щодо формування в Україні мережі державних та приватних структур, зацікавлених у підтримці експорту, налагодження в подальшому координації та співпраці між ними (експортно-кредитні агентства, інститути розвитку, організації із підтримки експорту та залучення інвестицій, уповноважені центральні/регіональні органи влади, торговельні представництва України за кордоном).

Також учасники Форуму ознайомилися з практикою надання підтримки вітчизняним експортерам провідними країнами Європи, Америки та Азії, а представники ТПП України представили автоматизовану інформаційно-сервісну системи «Export.Ukraine» з метою її подальшого підключення до загальнодержавної мережі з підтримки експорту. Підготовлений та схвалений підсумковий документ за результатами проведення Форуму був направлений до Президента, Уряду, Верховної Ради України.

Логічним продовження цих зусиль постане ІІ національний форум з підтримки експорту, який буде проведено 27-28 квітня 2016 р. в ТПП України під патронатом Президента України та Кабінету Міністрів України. Як зазначено на сайті Форуму (http://exportua-forum.com/) у ньому планують взяти участь близько 500 – 700 представників українських підприємств-експортерів, десятки іноземних імпортерів, члени Уряду України та представники зарубіжних органів влади, представники ЄС, дипломатичних місій, акредитованих в Україні, експерти у сфері зовнішньоекономічної діяльності, інвестицій, кредитування, банківської справи, страхові організації, а також інші провідні експерти. Його гасло «Відкриваємо країни. Об'єднуємо бізнес».

Проте, аби благополуччя пересічного українця зростало і позитивні зрушення у суспільстві стали реалією, необхідно, аби влада і бізнес не забували про третього гравця - громадянське суспільство. На сьогодні в Україні утворилася потужна мережа НУО, які серйозно переймаються питаннями імплементації Угоди з ЄС, розбудовою простору Східного партнерства тощо. Тому доцільно, аби до порядку денного роботи Форуму було внесено питання про місце і роль НУО у зростанні експортного потенціалу України. Чим можуть допомогти НУО у вирішенні питань щодо усунення основних перешкод для вітчизняних експортерів? Чи спроможні представники НУО внести свою лепту в процес виходу на нові ринки? Що може зробити НУО, аби запобігти конфліктному зіткненню місцевих культурних особливостей з традиціями ведення бізнесу?

На щастя для усього громадянського сектору України, до обговорення таких питань представники НУО можуть долучитися на

конференції Capturing New Markets, яка пройде 29 березня 2016 р. у Києві. АКМЕ разом з ІКП провели експрес-опитування представників НУО, аби визначити їхню готовність стати партнерами бізнесу і владі у створенні сприятливих умов для виходу українських компаній на альтернативні ринки. Питання, на які відповідали респонденти, стосувалися: бажаних змін у географії вітчизняного експорту; реалізацї експортного потенціалу різних виробничих галузей; адвокації прав експортера тощо. Переважна більшість респондентів (52%) відзначила, що вітчизняним експортерам слід наново "завойовувати" ринки країн Середнього Сходу, близько третини вважають, що треба просуватися на Близький Схід, а інші - що експортери мають спрямувати свої зусилля у напрямі Північної і Латинської Америка та Африки. Що нас вразило, так це те, що всі опитуввані виказували готовність допомагати і уряду, і бізнесу розширювати ринки сбуту. Більше того, ця тема настільки цікавила їх, що вони зразу ж починали пропонувати заходи з адвокації тощо.

Проте ми свідомі того, що готовність НУО до партнерської співпраці з бізнесом і владою має бути підтримана такою ж готовністю бізнесу і влади до партнерства з НУО. Про це читайте у наступних дописах.

Елена Жорновая