Інформаційні технології

Тема 1. Вступ. Поняття про інформаційні технології

Поняття про інформацію та інформаційні технології

Технологія – система взаємозв’язаних способів опрацювання матеріалів та прийомів виготовлення продукції у виробничому процесі.

Інформація є одним із видів ресурсів, що використовуються людиною в трудовій діяльності і побуті. Інформаційний ресурс – особливий вид ресурсу, який ґрунтується на ідеях і знаннях, накопичених у результаті науково- технологічної діяльності людей у певній області, у тому числі в економіці, і поданий у формі, придатній для накопичення, реалізації та відтворення.

Інформаційний ресурс має низку характерних особливостей, зокрема, на відміну від інших, матеріальних ресурсів, він практично невичерпний; з розвитком суспільства і зростанням використання знань, обсяги інформаційного ресурсу зростають.

З поняттям інформаційного ресурсу пов’язане поняття інформаційної технології.

Інформаційна технологія – технологія опрацювання інформації, яка складається з сукупності технологічних елементів: збирання, накопичення, пошуку, передавання інформації користувачам на основі сучасних технічних засобів.

Технологія як строго наукове поняття означає визначений комплекс наукових і інженерних знань, втілений у способах, прийомах праці, наборах виробничо-речовинних факторів виробництва.

Під інформаційними технологіями розуміється переробка інформації на базі комп'ютерних обчислювальних систем.

У наш час людство переживає науково-технічну революцію, в якості матеріальної основи якої служить електронно-обчислювальна техніка. На базі цієї техніки з'являється новий вид технологій - інформаційні. До них відносяться процеси, де "вихідним матеріалом" і "продукцією" є інформація. Зрозуміло, що інформація, яка переробляється, зв'язана з визначеними матеріальними носіями і, отже, ці процеси включають також переробку речовини і переробку енергії. Але останнє не має істотного значення для інформаційних технологій. Головну роль тут грає інформація, а не її носій. Як виробничі, так і інформаційні технології виникають не спонтанно, а в результаті технологізації того чи іншого соціального процесу, тобто цілеспрямованого активного впливу людини на ту чи іншу область виробництва і перетворення її на базі машинної техніки. Чим ширше використання ЕОМ, тим вище їхній інтелектуальний рівень, тим більше виникає видів інформаційних технологій, до яких відносяться технології планування і керування, наукових досліджень і розробок, експериментів, проектування, грошово-касових операцій, криміналістики, медицини, утворення й ін.

Інформаційній технології присущи наступні властивості:

високий ступінь розчленованості процесу на стадії, що відкриває нові можливості для його раціоналізації і перекладу на виконання за допомогою машин. Це - найважливіша характеристика машинного технологічного процесу;

системна повнота (цілісність) процесу, що повинний включати весь набір елементів, що забезпечують необхідну завершенность дій людини при досягненні поставленої мети;

регулярність процесу й однозначність його фаз, що дозволяють застосовувати середні величини при їхній характеристиці, і, отже, що допускають їхню стандартизацію й уніфікацію. У результаті з'являється можливість обліку, планування, диспетчеризації інформаційних процесів.

У такій розвитий формі, що має усі відзначені ознаки, информаційно- комунікативні процеси присутні в машинних кібернетичних системах. Інформатика вивчає загальні моменти, властиві всім численним різновидам конкретних інформаційних процесів (технологій) . Усім їм присущи такі атрибути: носії інформації, канали зв'язку, інформаційні контури, сигнали інформації, дані, зведення і т.д. Усі вони описуються такими характеристиками, як надійність, ефективність, інформаційний шум, надмірність і ін.

Інакше кажучи, інформаційні технології визначають способи, методи і засоби збирання, реєстрації, передачі, зберігання, оброблення і видачі (розповсюдження або публікації) інформації в інформаційних системах. Інформаційні технології відповідають на запитання „як, за допомогою чого?”

Застосування персонального комп’ютера з метою отримання нової інформації

Людина, що освоїла персональний комп’ютер (ПК), швидко переконується, що з його допомогою писати, малювати, креслити і робити безліч інших справ можна більш продуктивно, ніж без нього. Набрати на комп’ютері і роздрукувати на принтері завдання для контрольної роботи значно швидше і зручніше, ніж писати їх вручну. Один раз уведені в пам'ять комп’ютера, вони можуть бути роздруковані, причому у разі потреби зміст завдань легко відкоригувати. Комп’ютер, що має доступ до Інтернету, може допомогти в отриманні різноманітної і корисної додаткової інформації.

За допомогою текстових та графічних редакторів можна значно розширити базу різноманітних диференційованих навчальних матеріалів, а маючи навички роботи з комп’ютером, можуть гарно оформити результати своїх навчально-дослідницьких чи реферативних робіт, що допомагає виховує в них естетичну культуру та ще більш ширше використовувати комп’ютер в своїх цілях. Адже чим більше працюєте з певною технікою, тим швидше певні дїї доходять до автоматизму і ви вже починаєте працювати, не задумуючись над кожною своєю дією.

Програмне забезпечення, яке встановлено в комп’ютерах у вигляді продуктів MS Offise, дозволяє вчителям значно швидше підготуватися до уроку і провести його на більш високому рівні. Продукт MS Offise – це пакет продуктів, серед яких:

Word – текстовий редактор;

Exсel – табличний процесор;

Eccess – бази даних;

Power Point – створення мультимедійних презентацій.

Текстовий редактор Word дозволяє створювати широку базу роздаткового матеріалу, що дозволяє швидко і ефективно провести оцінювання якості знань учнів на різних етапах та виявити прогалини в їхніх знаннях.

Програма Microsoft Excel дуже ефективна в плані економії навчального часу, коли учням треба показати, як залежить той чи інший процес від зміни певної фізичної величини. Це прекрасний засіб для автоматичного обчислення різних даних, записаних у табличній формі. Також ця програма зручна для графічного представлення фізичних процесів, для аналізу та порівняння отриманих графіків.

Access дозволяє створювати, переглядати й редагувати бази даних, які є в наявності вчителя. Стосовно фізики можна створити базу даних знаменитих фізиків, навчальних відеофільмів, наявність устаткування та унаочнень у кабінеті фізики та астрономії. Така інформація дозволяє вчителеві оперативно знаходити й використовувати потрібні дані на уроці й позаурочний час.

Power Point призначена для створення й демонстрації презентацій ділового характеру. Ніхто, я думаю, не буде заперечувати, що від якості представлення того чи іншого продукту залежить його популярність. Так само і у фізиці. Від представлення того чи іншого явища, поняття, приладу залежить його розуміння, запам’ятовування.

Комп’ютер універсальний, він – набагато краща «контролююча машина», ніж ті, що розроблялися раніше; при роботі з ним можна використовувати всі корисні напрацювання програмованого навчання, їм можна замінити телевізор і кінопроектор, таблиці, плакати, кодограми, калькулятори і багато іншого.

Тема 2. Засоби інформаційних технологій

Пристрої введення та виведення

Пристрої введення служать для перетворення інформації, що існує у формі, яка зрозуміла людині, в форму, зрозумілу комп'ютеру і доступну для обробки в ньому.

Для введення у комп'ютер команд і інформації служать клавіатура, миша, джойстик, сканер, мікрофон тощо.

Клавіатура – це пристрій, призначений для введення в комп’ютер інформації та команд керування.

Клавіатуру будемо вивчати докладніше на наступному уроці.

Миша є основним інструментом керування на сучасних комп'ютерах, працювати з нею надзвичайно просто.

Мишу пересувають по столі, її переміщення відображає стрілочка на екрані (курсор миші). Необхідно так перемістити мишу по столі, щоб стрілка стала на потрібну команду і після цього клацнути лівою кнопкою миші, щоб вибрати цю команду, або двічі клацнути кнопкою миші, щоб виконати цю команду. Більш складні дії виконуються при клацанні правою кнопкою миші.

Сканер – це пристрій, який дає змогу вводити в комп’ютер чорно-біле або кольорове зображення, прочитувати графічну та текстову інформацію.

Існують: планшетні, барабанні та ручні сканери.

У планшетних сканерах оригінал укладають на скло, під яким рухається оптико-електронний читаючий пристрій.

У барабанних сканерах оригінал через вхідну щілину втягується барабаном у транспортний тракт і пропускається повз нерухомого зчитую чого пристрою. Барабанний сканер не дає змоги сканувати книги, переплетені брошури.

Ручний сканер необхідно плавно переміщувати вручну по поверхні оригіналу, що не дуже зручно. При систематичному використанні краще мати планшетний сканер.

Пристрої виведення

Пристрої виведення служать для перетворення інформації із форми, що зрозуміла комп'ютеру, у форму, зрозумілу людині.

Основними пристроями виведення результатів обробки інформації є монітор і принтер.

Основними пристроями виведення результатів обробки є монітор і принтер.

Є також інші пристрої для виведення Інформації. Наприклад, плоттер малює перами на папері схеми, карти, діаграми, креслення тощо. Входить у склад комп'ютера у спеціальних випадках.

Монітор (дисплей) ПК – це пристрій, призначений для відображення тестової та графічної інформації.

У графічному режимі екран монітора – це, по суті, растр, що складається з точок (пікселів). Кількість точок по горизонталі та вертикалі, які монітор здатний відтворити чітко і роздільно, називається його роздільною здатністю. Вираз „роздільна здатність 800х600” означає, що монітор може виводити 600 горизонтальних рядків по 800 точок у кожному. Розмір діагоналі – чи не основна характеристика монітора, яка визначає його вартість. Поширеними є монітори з діагоналлю 15, 17, 19, 21 дюймів (1 дюйм = 2,54 см). Важливою характеристикою монітора є частота регенерації зображення, або частота кадрової розгортки. Чим вищий цей показник, тим менше буде помітно мерехтіння зображення і менше втомлюються очі користувача.

Принтер – це пристрій, призначений для виведення на папір, результатів роботи програм.

Є різноманітні принтери:

  • Матричні - на папері формуються зображення точками від удару голок матриці через фарбувальну стрічку. Для цих принте¬рів характерні: достатня якість однокольорового друку тексту, невисока якість друку малюнків, дешеві витратні матеріали;

  • Струминні — на папері формуються зображення точками від струменів фарби. Для цих принтерів характерні: достатня якість однокольорового і різнокольорового друку тексту і малюнків, відносно дорогі витратні матеріали, спеціальний папір;

  • Лазерні — на папері формуються зображення запіканням фарби, оброблена лазерним промінням. Для цих принтерів характерні: висока якість однокольорового і різнокольорового друку тексту і малюнків, дорогі витратні матеріали (тонери), спеціальний папір.

Найкращі технічні характеристики мають лазерні принтери.

Пристрої для збереження інформації та організації комп’ютерного зв’язку

Носі́й інформа́ції (data medium) — матеріальний об'єкт або середовище, призначений для зберігання даних. Останнім часом носіями інформації називають переважно пристрої, призначені для зберігання файлів даних у комп'ютерних системах, відрізняючи їх від пристроїв для введення-виведенняінформації та пристроїв для обробки інформації.

Класифікація

За формою сигналу, який використовується для запису даних, розрізняють аналогові та цифрові носії. Для перезапису інформації з аналогового носія на цифровий чи навпаки необхідно застосовувати аналогово-цифрове чи цифро-аналогове перетворення сигналу.

За призначенням розрізняють носії

  • Для використання на різних пристроях

  • Вмонтовані у певний пристрій

За стійкістю запису і можливістю перезапису:

  • Постійні запам'ятовуючі пристрої (ПЗП), вміст яких не може бути змінено кінцевим користувачем (наприклад, CD-ROM, DVD-ROM). ПЗП в робочому режимі допускає тільки зчитування інформації.

  • Записувані пристрої, у які кінцевий користувач може записати інформацію тільки один раз (наприклад, CD-R,DVD-R, DVD+R, BD-R).

  • Перезаписувані пристрої (наприклад, CD-RW, DVD-RW, DVD+RW, BD-RE, магнітна стрічка тощо).

  • Оперативні пристрої забезпечують режим запису, зберігання й зчитування інформації в процесі її обробки. Швидкі, але дорогі ОЗП (SRAM, статичні ОЗП) будуються на основі тригерів, повільніші, але дешеві різновиди (DRAM, динамічні ОЗП) будуються на основі конденсатора. В обох видах оперативної пам'яті інформація зникає після відключення від джерела струму. Динамічні ОЗП потребують періодичного оновлення вмісту - регенерації.

За фізичним принципом

За конструктивними (геометричними) особливостями

Іноді носіями інформації також називають об'єкти, читання інформації з яких не потребують спеціальних пристроїв - наприклад паперові носії.

Мережеве обладнання

Мереже́ве обла́днання — пристрої, необхідні для роботи комп'ютерної мережі, наприклад: маршрутизатор, комутатор, концентратор, патч-панель та ін. Зазвичай розрізняють активне та пасивне мережеве обладнання.

Активне мережеве обладнання

Під цією назвою мається на увазі устаткування, що має певні «інтелектуальні» можливості. Тобто маршрутизатор, комутатор, світч) і т. д. є активним мережним устаткуванням. Навпаки — повторювач (репітер) і концентратор (хаб) не є АМО, оскільки вони просто повторюють електричний сигнал для збільшення відстані з'єднання або топологічного розгалуження і нічого «інтелектуального» собою не являють. Але керовані комутатори відносяться до активного мережного обладнання, так як можуть бути наділені певними «інтелектуальними властивостями».

Пасивне мережеве обладнання

Під пасивним мережним устаткуванням мається на увазі обладнання, не наділене «інтелектуальними» особливостями. Наприклад — кабельна система: кабель (коаксіальний і кручена пара (UTP / STP)), вилка/розетка (RG58, RJ45, RJ11, GG45), повторювач (репітер), патч-панель, концентратор (хаб), балун для коаксіальних кабелів (RG-58) і т. д. Також, до пасивного обладнання можна віднести монтажні шафи і стійки, телекомунікаційні шафи. Монтажні шафи поділяють на: типові, спеціалізовані та антивандальні. За типом монтажу: настінні й долівкові та інші.

Хаб або мережевий концентратор

Працює на фізичному рівні мережевих протоколів — розмножує дані, що надходять на один порт з усіх інших. Саме побудова мереж за допомогою хабів і було джерелом можливості сніффінга — підслуховування даних, переданих іншим користувачем. Принцип сніфінга простий — мережева карта переводиться в режим слухання всіх пакетів, що приходять на комп'ютер , а не тільки призначених для нього.

Мережеві комутатори

Вони зараз широко поширені. Працюють на канальному рівні мережевих протоколів — записують MAC-адреси приєднаних комп'ютерів — деякі ідентифікатори мережевих карт — і далі переправляє пакет тільки на той комп'ютер , чия MAC-адреса написана в пакеті. Перехід на свічі ліквідує проблему сніфінгу, крім того істотно знижує навантаження на лінії. Свіч може мати виділений порт, так званий UpLink, призначений для відправки пакетів, що не знайшли адресата в локальній мережі . Найбільш поширені, керовані світчі , дозволяють до себе приєднатися — для початку через спеціальний порт (не мережевий) і налаштовувати його з комп'ютера. Далі світч можна задати IP-адресу і надалі керувати ним по мережі. Незважаючи на наявність IP-адреси, світч залишається прозорим для мережевого рівня — наприклад, його неможливо виявити при трасуванні.

Мережеві маршрутизатори

Вони працюють на мережевому рівні мережевих протоколів. Роутер зазвичай має цілих дві для зовнішнього світу і для локальної мережі. У локальній мережі роутер — господар — він може роздавати IP-адреси по DHCP, контролювати допустимі IP-адреси . Зазвичай у такому випадку роутер є шлюзом для комп'ютерів локальної мережі, при трасуванні зовнішнього адреси спочатку проявиться адресу роутера . Зовнішня адреса настроюється як на комп'ютері — він може бути як статичним, так і динамічним.

Зараз роутери прогресували і часто виконують і функцію більш високого рівня — роль мережевого екрану. При цьому аналіз даних вже виконується на транспортному чи навіть прикладному рівні мережевих протоколів. Суть полягає в тому, що на роутері можна налаштувати, на які порти дозволяти з'єднання, а на які — не потрібно, налаштувати переадресацію портів.

Тема 3. Використання інформаційних та комп’ютерних технологій для автоматизації ресторанного бізнесу. Система “Ресторан”

Ознайомлення учнів з автоматизацією роботи у ресторанному господарстві

Ресторанний бізнес – це одна з галузей індустрії гостинності, що перспективно розвивається в світі і Україні зокрема. Люди приходять до ресторану не тільки скуштувати вишукані страви, а й відпочити, отримати естетичне задоволення і просто поспілкуватися один з одним. Досягнення успіху у розвитку будь-якого бізнесу, у тому числі і ресторанного, залежить від безлічі факторів, одним з яких є використання інформаційних технологій.

Сучасні інформаційні комп'ютерні технології, розроблені спеціально для підприємств громадського харчування, дозволяють значно спростити, оптимізувати і прискорити цілий ряд рутинних, специфічних для цього бізнесу операцій . В даний час для автоматизації підприємств громадського харчування використовують такі системи автоматизації: «R- Keeper», «IikoChain», «1С-Рарус», «UNISYSTEM Ресторан», «X - КАФЕ», «Microinvest Склад Pro» та інші.

Зручність автоматизації та інформатизації процесів на підприємстві громадського харчування очевидна не тільки з точки зору «ведення справ», але і з позицій клієнтів, так як інформаційні системи дозволяють більш оперативно здійснювати розрахунки з відвідувачами, черговість обслуговування, забезпеченість пропонованого меню усіма необхідними інгредієнтами.

Наприклад, впровадження систем оплати пластиковими картами та депозитно-дисконтними системами, дозволяє різко розширити можливості закладу ресторанного господарства, разом з організацією спільних акцій з провідними банками. Системи не просто підтримують безготівкову форму оплати, а й ведуть облік постійних та корпоративних клієнтів, дозволяють управляти системою знижок і бонусів, підтримувати віддалений доступ клієнтів для формування заявок і замовлень. Великий потенціал отримують всякого роду програми з підвищення лояльності клієнтів (знижки, бонуси, спеціальні пропозиції тощо), формування постійної клієнтської бази.

Метою автоматизації ресторанного бізнесу є підвищення ефективності управління підприємством харчування, прискорення швидкості і якості обслуговування гостей, мінімізація зловживань персоналу .

Програми для автоматизації ресторану повинні бути багатофункціональним системами для підвищення прибутковості та зниження витрат підприємства, легкими у впровадженні та простими в обслуговуванні.

Автоматизація ресторану за допомогою програм компанії «1С-Рарус» дозволяє оптимально поєднувати всі функції, необхідні для ефективного управління рестораном, надаючи високу надійність і якість.

Програма «R-Keeper» призначена для автоматизації продажу, обслуговування клієнтів, роботи кухні і барів, накопичення та аналізу даних з продажу і сервісу за різні проміжки часу на підприємствах громадського харчування та центрах індустрії розваг. Накопичені дані використовуються в системах складського обліку та бухгалтерського обліку.

Продукт "1С:Підприємство 8. Ресторан" призначений для автоматизації процесів обслуговування відвідувачів на підприємствах індустрії харчування та гостинності . За допомогою цього рішення можуть бути автоматизовані одиночні і мережеві підприємства будь-яких форматів і концепцій: ресторани, кафе, бари, їдальні, готельно-ресторанні комплекси, розважальні центри та інші підприємства харчування.

Програмний продукт «IikoChain» - це рішення для успішного управління як окремим рестораном чи кафе, так і ресторанної мережею і корпорацією в цілому. Дана програма дозволяє здійснювати звітність в розрізі по ресторанах і загальну звітність ресторанної мережі з продажу, виробництва, персоналу та фінансів, а також управління залишками та складськими запасами на рівні всіх підрозділів .

Програмний комплекс «UNISYSTEM Ресторан» здійснює централізований товарний і фінансовий облік підприємства, орієнтований на глобальний контроль руху товару та грошових коштів . Система моніторингу торгового залу дозволяє відстежувати всі операції з обслуговування клієнтів офіціантами .

Автоматизація ресторанного бізнесу дозволяє виключити втрати прибутку з причини людського фактора, збільшити швидкість обслуговування клієнтів і навіть виробити маркетингову стратегію бізнесу.

Попри громіздкість, як може здатися на перший погляд, кожний програмний продукт використовує мінімум ресурсів, оскільки вже на першому етапі проектування повністю спрямований для використання на ПК невеликої потужності. Таким чином, така перевага дає змогу пересічним користувачам швидко та зручно освоїти певний програмний комплекс у власних цілях.

Таким чином, тільки при формуванні грамотно розробленої концепції і послідовного комплексного впровадження всіх складових ресторанного бізнесу, однією з яких є інформаційні технології, гарантований успіх у розвитку діяльності підприємств ресторанного господарства.

Система “Ресторан”

Програмне забезпечення «Система Ресторан» призначене для автоматизації управління підприємствами ресторанної галузі, інтеграції технологічних процесів, забезпечення оперативного бізнес-аналізу і розширення можливостей по обслуговуванню і залученню клієнтів.

Рішення складається з двох програмних частин: Фронт-офіс (Front-office) і Бек-офіс (Back-office).

Front-office

Система надає функціональні можливості для організації процесу продажів, управління ресторанами і барами, обслуговування гостей і контролю над діями персоналу.

Функціональні можливості:

Касове місце

· Відображення карти столів (адаптація карти столів під заклад, бронювання столів, бронювання столів через Web)

· Ідентифікація персоналу (магнітні карти, карти зі штрих-кодом, безконтактні (proximity) карти, ручне введення параметрів облікового запису)

· Розмежування прав доступу (адміністратор, офіціант, касир)

· Формування замовлення

· Редагування замовлення

· Модифікатори

· Вибір способу оплати (готівковий розрах-к, банківська карта, внутрішній кредит)

· Поділ фіскальних і не фіскальних операцій

· Друк зустрічки з автоматичним розподілом по місцях приготування

· Більярд (тарифікація за часом, тарифікація за сумою)

· Націнка за обслуговування

· Відкладені чеки

· Обмін повідомленнями між співробітниками

Дисконтна система

· Фіксований відсоток знижки

· Знижка по днях тижня *

· Накопичувальна знижка

· Персональна знижка

· Знижка по групах меню *

· Знижка за сумою

· Знижка на кратну кількість *

· Знижка за часом *

· Комплексні обіди

· Харчування співробітників

· Бонусна система *

· Реферальная система

Програмні модулі

· модуль Ресторан

· модуль Фаст Фуд

· модуль Адміністратор

· модуль Мобільний офіціант

Mini-Back-Office

Рішення призначене для адміністрування «Системи Ресторан», редагування основних довідників, меню, списку постійних клієнтів, інформації про співробітників, які працюють з системою, формування звітів і т.д.

Функціональні можливості:

Складський облік

· Відомість приходу

· Установка закупівельних цін *

· Довідник товарів

· Довідник меню

· Калькуляція

· Інвентаризація *

· Списання по калькуляції

· Списання по інвентаризації *

· Ручне списання

· Виробництво *

· Розмежування прав доступу

Персонал

· Довідник персоналу

· Облік робочого часу

· Штрафи / премії *

· Спрощений розрахунок зп *

Звітність

· Товарні звіти

· Фінансові звіти

· Аналітичні звіти

Тема 4. Оформлення ділових паперів за допомогою текстових редакторів

Текстовий редактор MS Word

Текстовий редактор - це прикладна програма, що дозволяє створювати текстові документи, переглядати, змінювати, роздруковувати, а також редагувати їх.

А також текстовий редактор дозволяє:

здійснювати перегляд вмісту документів на екрані

роздруковувати документ

змінювати формат документа

Сучасний текстовий редактор представляє собою програмний продукт, що забезпечує користувача ПК засобами створення, обробки та зберігання документів рівній мірі складності.

Останнім часом текстові редактори витісняються текстовими процесорами, які дозволяють не тільки набирати "чистий", неформатований текст, а й оформляти його: довільно розміщувати на сторінці, виділяти шрифтами і так далі.

При роботі з текстовим редактором на екрані є інформація про його поточний стан - "Рядок стану".

Для будь-якого текстового редактора характерна присутність на екрані "Меню команд" управління редактором. Меню може мати як текстову, так і піктографічну форму.

До операцій, виробленим над документом, відносяться:

1. створення нового документа

2. присвоєння документу унікального імені

3. набір всього тексту на клавіатурі

4. завантаження попередньо створеного документа в оперативну пам'ять

5. збереження документа

6. копіювання документа з оперативної пам'яті в зовнішню

7. видалення документа

8. видалення створеного або завантаженого документа з екрана

9. роздруківка документа - створення твердої (паперової) копії документа.

Інтерфейс Microsoft Word

Смуги прокручування розташовуються біля правої межі і внизу вікна Microsoft Word.

Рядком стану називається горизонтальна смуга, розташована нижче вікна документа. У ній відображаються відомості про виконувані операціях, положенні курсору й інша контекстна інформація.

Робота в текстовому редакторі MS Word

Кнопки панелі інструментів "Стандартна" прискорюють виконання операцій створення, відкриття і збереження файлу, а також редагування документа.

Кнопки панелі форматування дозволяють виконати форматування символів і абзаців.

Для виконання більшості операцій з обробки тексту, редагований фрагмент слід попередньо виділити. Після виділення фрагмента операцію можна виконати наступним чином:

1. за допомогою команд меню;

2. за допомогою команд контекстного меню;

3. за допомогою кнопок на панелі інструментів "Стандартна";

4. використовуючи ліву кнопку миші;

5. використовуючи праву кнопку миші;

Для того щоб скопіювати фрагмент тексту в іншу точку документа, необхідно:

1. Виділити фрагмент тексту.

2. На вкладці "Головна" вибрати команду "Копіювати" або клацнути на командній кнопці "Копіювати". У результаті копія виділеного фрагменту буде поміщена в буфер обміну Windows.

3. Використовуючи клавіші переміщення курсору, встановити курсор в ту точку документа, після якої повинен бути вставлений фрагмент, скопійований в буфер обміну на попередньому кроці.

4. На вкладці "Головна" вибрати команду "Вставити" або клацнути на командній кнопці "Вставити".

Для того щоб зберегти зміни, внесені до документа, потрібно клацнути на командній кнопці "Зберегти".

Під форматом друкованого тексту розуміється розташування рядків, розміри полів і сторінок.

Параметри формату встановлюються перед введенням тесту, і надалі автоматично витримується текстовим редактором.

Також є можливість змінювати формат тексту. Для цього потрібно встановити нові параметри і вибрати команду "Переформатувати текст".

Форматування тексту полягає в зміні його зовнішнього вигляду, за рахунок зміни вирівнювання, використання різних шрифтів і їх накреслень.

При форматуванні символів можна задати наступні параметри:

· гарнітуру,

· накреслення,

· розмір,

· товщину,

· колір,

· анімацію,

· інтервал,

· ефекти - верхній і нижній індекс,

· підкреслення,

· закреслення.

Для форматування декількох абзаців або всього документа необхідно виділити їх і задати параметри форматування:

· відступи,

· вирівнювання,

· інтервали,

· положення на сторінці.

На панелі інструментів "Форматування" знаходяться кнопки, що забезпечують форматування символів та абзацу.

Лабораторно-практична робота №1

Тема 5. Використання електронних таблиць

Ознайомлення з програми, які використовуються в роботі з розрахунковими документами. Табличний процесор Microsoft Excel для Windows

Табличний процесор MS Excel (електронні таблиці) - одне з найбільш часто використовуваних додатків пакета MS Office, найпотужніший інструмент в умілих руках, що значно спрощує рутинну повсякденну роботу. Основне призначення MS Excel - рішення практично будь-яких завдань розрахункового характеру, вхідні дані яких можна представити у вигляді таблиць.Застосування електронних таблиць спрощує роботу з даними та дозволяє отримувати результати без програмування розрахунків.У поєднанні ж з мовою програмування Visual Basic for Application (VBA), табличний процесор MS Excel набуває універсальний характер і дозволяє вирішити взагалі будь-яке завдання, незалежно від її характеру.

Особливість електронних таблиць полягає у можливості застосування формул для опису зв'язку між значеннями різних осередків. Розрахунок по заданих формулах виконується автоматично. Зміна вмісту будь-якої комірки призводить до перерахунку значень всіх осередків, які з нею пов'язані формульними відносинами і, тим самим, до оновлення всієї таблиці відповідно до зміненими даними.

Запуск здійснюється через головне меню: Пуск→Программы→Microsoft Excel, або з Робочого стола, якщо на ньому є цей ярлик.

Вікно редактора Excel має кілька стандартних елементів. Одні з них постійно присутні, інші можна змінювати за бажанням користувача.

Верхній рядок екрана – це рядок заголовок.

Під рядком заголовку у вікні розміщено рядок меню, який містить такі меню: Файл – для роботи з файлами документів; Правка – редагування документів; Вид – вигляд вікна, зміна режимів перегляду документів; Вставка – вставка малюнків, діаграм, дати і часу, формул тощо; Формат – форматування документів (встановлення шрифтів, параметрів абзацу); Сервис – сервісні функції (перевірка орфографії, встановлення параметрів Excel); Данные – робота з базами даних; Окно – робота з вікнами книг; ? – довідка по Excel.

Під рядком меню розміщено панелі інструментів. Для вибору необхідної панелі інструментів користуються командою Вид→Панели инструментов – з’явиться відповідне вікно, у якому із списку слід вибрати необхідні панелі. По замовчуванню виводяться панелі Стандартная і Форматирование. Деякі панелі з’являються автоматично при виконанні певних дій (наприклад, панель інструментів Диаграмма виводиться при побудові діаграм).

Під панелями інструментів знаходиться рядок формул, в лівому кутку якого висвічується ім’я поточної клітки.

Створення та редагування таблиць в Microsoft Excel

Файл, створений в MS Excel називається книгою (Книга1, книга2, …)

Кожна книга складається з листів кількох типів (Лист1, лист2,…)

Робочі листи - це електронні таблиці, що складаються з колонок та рядків. Максимальне число колонок таблиці - 255, рядків - 16384. Колонки позначаються зліва направо літерами А,В,С, . . .,AA,AB, . . . , IU,IV.

Рядки - зверху вниз цифрами 1 . . . 16384. На перетині колонки і рядка розміщується клітка. Позначення (адреса) клітинки складається з позначення колонки та рядка.

В Excel може існувати одночасно кілька вікон книг. Для маніпуляції з вікнами використовують меню Окно. Активне вікно виводиться на перший план і може перекривати інші вікна. Користувач може змінювати положення та розмір вікон.

Вікно має типові елементи. Заголовок вікна розміщується зверху і включає ім’я книги. Праворуч розміщено кнопки згортання, відновлення і закриття вікна.

Список листів розміщується ліворуч в нижньому рядку вікна. Список листів можна гортати за допомогою кнопок прокрутки, які знаходяться ліворуч від списку. Робочим листам присвоюється імена Лист1, Лист2, ... , а листам з діаграмами - Диаграмма1, Диаграмма2, ...

У вікні книги відображується вміст активного листа. У робочому листі відображується електронна таблиця, яка містить імена колонок, номера рядків, клітки, горизонтальну та вертикальну смуги прокрутки.

Одна з кліток таблиці виділена темною прямокутною рамкою - це табличний курсор. Адреса активної чарунки виводиться у лівій частині рядка формул. Переміщувати табличний курсор можна клавішами управління курсором або з допомогою миші.

Для зміни активного листа слід клацнути мишою по ярлику листа у списку листів.

В клітки таблиці Microsoft Excel можна заносити дані таких типів:

-числа, включаючи дату і час;

-текст;

-формули.

Числа використовуються у формі: цілі, дійсні, з експонентою, дробові.

Цілі – використовуються цифри 0, 1, ....9, знаки + та - .

Дійсні – включають десяткову крапку, що розділяє цілу і дробову частину.

Числа з експонентою – мантису і порядок числа розділяє латинська буква

e (E) (3Е + 8; 0.624 Е-23)

Дробові числа – вводиться ціла частина числа, символ пробілу, чисельник, знак / (ділення) і знаменник.

Дата вводиться у форматі – ДД/ММ/РРРР, час – ГГ:ХХ:СС.

Якщо дані вводяться не у форматі числа, то Microsoft Excel сприймає їх як текст. Якщо введені числа чи формули потрібно інтерпретувати як текст, то їх введення повинно починатися із апострофа ('), наприклад: '1234.

Формула починається із символу = і являє собою сукупність операндів, з'єднаних знаками операцій і круглих дужок. Операндом може бути число, текст, логічне значення, адреса клітинки або посилання на неї, функція. В полі клітинки після введення формули може відображатися або формула, або значення, обчислене за формулою.

Для цього потрібно виконати команди: Сервис → Параметры → Вид і включити прапорець у полі Формулы.

Для введення або редагування даних будь-якої клітки таблиці, слід її зробити активною.

Для редагування даних активної клітки натиснути F2 або двічі клацнути мишею по ній. Натискуванням клавіші Enter закінчується введення або редагування даних у клітці.

Особливістю введення в Excel є Автозаполнение. Ця функція працює при встановленому прапорці Автозаполнение значений ячеек вкладки Правка діалогового вікна Параметры (команди Сервис). При введенні даних в цьому режимі Excel намагається угадати, що вводити і допише свій варіант до кінця. Якщо ви згодні, то натисніть Enter, інакше продовжіть введення.

Виділення діапазону кліток:

-мишею;

-для виділення колонки або рядка – клацнути мишею по заголовку колонки або номеру рядка;

-для виділення несуміжного діапазону кліток утримувати натиснутою Ctrl.

Виділений фрагмент можна вилучити, очистити, вставити, перемістити, скопіювати. Для цього використовують буфер обміну.

Проведення розрахунків в Microsoft Excel

Формула – це сукупність операндів, з'єднаних між собою знаками операцій і круглих дужок.

У формулах розрізняють арифметичні операції і знаки відношень. При обчисленні формули спочатку виконуються операції у круглих дужках, потім арифметичні операції, за ними – операції відношень.

У Excel можливі посилання на клітки таблиці: відносні, абсолютні і змішані посилання.

Посилання, яке включає назву колонки і номер рядка, є відносним. При копіюванні формули, а також редагуванні листа таке посилання буде модифікуватись.

В абсолютних посиланнях перед назвою колонки і номером рядка стоїть символ $. Такі посилання не модифікуються.

У змішаних посиланнях абсолютною є назва колонки і відносною – номер рядка або навпаки. У них модифікується тільки відносна частина посилання. У формулі можуть бути посилання на діапазон клітинок.

Excel містить більше ніж 400 вбудованих функцій. Функція має ім'я і список аргументів у круглих дужках

Ввести функції у формулу можна вручну або з використанням майстра функцій. Для роботи з майстром функцій слід натиснути кнопку Мастер функции панелі інстументів Стандартная або виконати команду Вставка→Функцій. При цьому відкривається діалове вікно Мастер функции, в якому можна вибрати категорію функцій.

Коли встановлено автоматичний режим обчислень (цей режим встановлюється за замовчуванням), зміна вмісту комірки веде до перерахунку формул, які використовують ці комірки. Для встановлення ручного режиму обчислень слід у вкладинці Вычисления діалогового вікна Параметры у блоці Производить перерасчетвстановити режим Вручную. У цьому режимі Excel виводить слово Вычислить у рядок стану всякий раз, коли в листі з'являється не обчислена формула. Для переобчислення формул слід натиснути клавішу [F9].

Якщо при обчисленні формули сталася помилка, то в комірку виводиться повідомлення про помилку, яке починається з символу "#".

Побудова діаграм в Microsoft Excel

Excel дозволяє вставити в робочий лист об’єкти, створені в інших програмах (Word, Paint...).

Для цього потрібно виконати команду: Вставка→Об’єкт.

Діаграми призначені для графічного відображення числових даних у звітах, на презентаційних, рекламних сторінках тощо.

Діаграми поділяються на стандартні (найбільш поширені) та нестандартні (використовуються зрідка).

Є багато типів стандартних діаграм: гістограма, графік, круго­ва, точкова, з областями, кільцева, поверхнева, біржова, цилін­дрична, конічна тощо. Кожний тип стандартної діаграми має де­кілкьа різновидів. З нестандартних використовують такі: блоки з областями, блакитна кругова, дерев'яна.

Найчастіше будують кругові, точкові, стовпчикові стандартні діаграми різних видів.

Розглянемо три основні типи діаграм.

Кругова діаграма відображає один виокремлений рядок чи стовпець числових даних з таблиці у вигляді круга з секторами. Вона демонструє співвідношення частин і цілого, де ціле відпо­відає 100%. Є декілька різновидів кругових діаграм.

Точкова діаграма (інколи її називають X-Y діаграма) при­значена для побудови традиційних математичних графіків. Для цього ж призначена діаграма-графік. На одній координатній пло­щині можна побудувати графіки відразу декількох функцій. За­носитимемо значення аргумента в перший стовпець, а значення функцій — в другий, третій тощо. Тоді перший виокремлений стовпець у таблиці програма інтерпретуватиме як вісь X, інші — як значення одної чи кількох функцій уздовж вертикальної осі. Кількість рядків саме у такій таблиці повинна бути більшою, ніж кількість стовпців (стовпців є два для однієї функції, три — для двох функцій і т.д.).

Гістограма (стовпцева діаграма) показує числові дані з ви­браних стовпців таблиці у вигляді стовпчиків. Її найчастіше ви­користовують для ілюстрації змін у часі чи просторі.

Усі діаграми (окрім кругової) мають дві осі: горизонтальну — вісь категорій, вертикальну - вісь значень.Об'ємні діаграми мають третю вісь - вісь рядів.

Діаграма складається з багатьох елементів. Нижче наведено ті, назви яких можна прочитати на екрані, навівши на елемент курсор:

• область об'єкта-діаграми;

• область побудови діаграми;

• легенда;

• заголовок діаграми;

• вісь ряду даних;

• вісь категорій;

• вісь значень;

• ряд;

• назва осі значень;

• назва осі категорій;

• стіни, кути (в об'ємних діаграмах).

Елементи діаграми є об'єктами, над якими визначені дії пере­міщення та дії з контекстного меню. За допомогою контекстного меню найчастіше виконують команду Формат елемента. За її допомогою можна, зокрема, замалювати рамку, в якій є елемент, деяким кольором чи текстурою.

Тема 6. Програмні засоби ПК. Комп'ютерні технології

Види і типи презентацій. Загальні відомості про засоби створення презентацій

Сучасному фахівцеві часто доводиться готувати і виголошувати публічні виступи як у межах своєї установи, так і поза нею. Ефективній підготовці сприяють засоби PowerPoint, що є складовою пакета Microsoft Office. Вони дають змогу за допомоги комп'ютера досить швидко підготувати набір слайдів, що супроводжує виступ. Цей набір називається презентацією.

Слайди можна подати як у чорно-білій гамі, так із використанням різних кольорових схем і видів оформлень, створених як професійними дизайнерами, так і автором презентації. Слайди можуть містити: текст, таблиці, діаграми, рисунки, відеокліпи, звуковий супровід тощо.

Розрізняють такі види презентацій:

Презентація за сценарієм - це традиційна презентація зі слайдами, доповнена засобами показу кольорової графіки й анімації з виведенням відеоматеріалу на великий екран або монітор.

Використання анімаційного тексту в поєднанні з діаграмами, графіками та ілюстраціями дає змогу зосередити увагу слухачів на основних твердженнях і сприяє кращому запам'ятовуванню інформації. Озвучує матеріал зазвичай сам ведучий.

Інтерактивна презентація - це діалог користувача з комп'ютером. Користувач приймає рішення, який матеріал для нього важливий, і вибирає на екрані потрібний об'єкт за допомоги миші або натисненням на клавіші. У цьому випадку видається інформація, на яку є запит.

Інтерактивна презентація дає змогу здійснювати пошук інформації, заглиблюючись в неї настільки, наскільки це було передбачено розробником презентації. Така презентація захоплює користувача і утримує його увагу.

Автоматична презентація - це закінчений інформаційний продукт, перенесений на відеоплівку, дискету, компакт-диск і розісланий потенційним споживачам з метою виявлення їхньої зацікавленості.

Навчальна презентація призначена допомогти викладачеві забезпечити зручне і наочне викладання теоретичного і практичного матеріалу.

Навчальні презентації переділяються на такі види:

· презентації-семінари;

· презентації для самоосвіти;

· презентації-порадники.

У навчальних можуть використовуватися всі інші види презентацій. Успіх будь-якої презентації, незалежно від її мети, типу, теми, складу аудиторії, визначається умінням доповідача презентувати свій задум.

Залежно від типу презентації за цільовим критерієм (інформаційна, спонукальна, переконлива),різняться і методи розгортання презентації: інформаційна презентація послуговується хронологічним, географічним чи просторовим, індуктивним, причинно-наслідковим, дефініційним викладом; спонукальна та переконлива - методами індукції, дедукції, аналогії, причинно-наслідкового зв'язку чи за певною схемою (теорія і практика, обов'язок і вигода, факт і його практичне значення). Здебільшого використовують змішаний тип композиції, за якого презентатор комбінує різні методи викладу матеріалу, що дозволяє зробити структуру основної частини більш оригінальною.

Відомо, що промовця слухають більш уважно на початку й наприкінці презентації, це називають "законом краю". Продумуючи експозицію та висновок, важливо виявити почуття міри, бо занадто яскравий, образний початок зобов'язує витримати цю тональність упродовж усієї презентації.

Способи завершення презентації: неочікуване завершення, резюме, жарт, оптимістичний або спонукальний заклик, заклик до дії, комплімент на прощання, висловлення вдячності.

Презентація не закінчується тоді, коли все викладено, а коли сказали про її завершення.

PowerPoint

Програма PowerPoint входить до складу MS Office тому має риси, спільні з іншими додатками Office. Завантажити її можна так само, як і будь-який інший додаток - через меню Пуск, за допомогою панелі Office, або подвійним натисканням лівої кнопки миші на його ярлику чи підготовленій раніше презентації.

В режимах підготовки презентації вікно PowerPoint за своєю структурою нагадує вікна інших додатків.

Вікно містить панель швидкого доступу, смугу заголовка, стрічка вкладок, робочу ділянку слайда, ділянку слайдів (структури), ділянку нотаток, кнопки режимів, масштаб, рядок стану.

Програма PowerPoint має кілька основних режимів роботи. Перехід до того чи іншого режиму здійснюється натисненням кнопки режимів перегляду слайдів. Ці кнопки дублюють відповідні команди меню Вигляд - Режими перегляду презентацій: звичайний (слайди, структура), сортувальник слайдів, показ слайдів.

Розглянемо основні режими роботи PowerPoint.

Звичайний режим. У цьому режимі робоча ділянка вікна PowerPoint складається з ділянок слайда, структури і нотаток. Розміри кожної з них можна змінювати. На ділянці структури відображаються номер, назва слайда і текст, що міститься в ньому. Натиснувши на кнопку зліва від номера, можна зразу ж перейти до роботи з відповідним слайдом, який з'являється на ділянці слайда. При цьому можна вставляти також малюнки, фільми, звуки, ефекти анімації й гіперпосилання. Текст вводиться і до ділянки структури, і до ділянки слайда.

У режимі структури перевага надається ділянці структури. Інші ділянки подаються у зменшеному вигляді. Тому його використовують, щоб ознайомитися зі структурою всієї презентації і, при потребі, змінити її шляхом переміщення розділів, їх вилучення, редагування тексту тощо.

У режимі слайдів здійснюється створення й заміна поточного слайда. Поточний слайд займає всю робочу ділянку.

Режим сортувальника слайдів. У режимі сортувальника на робочій ділянці вікна PowerPoint відображається вся презентація. Кожний слайд тут виводиться у зменшеному вигляді. Тому цей режим використовують для перегляду послідовності, у якій розташовано слайди в презентації, а також для того, щоб перейти до роботи з певним слайдом. Для цього необхідно навівши показник миші на слайд, двічі натиснути на ньому ліву кнопку. Що призведе до переходу програми у режим слайдів.

У режимі сортувальника зручно переміщати окремі слайди на інше місце презентації, утримуючи ліву кнопку миші. Це дозволяє компонувати презентацію слайдами за бажанням користувача. Також можна додавати нові слайди перед виділеним слайдом або видаляти виділений слайд, натиснувши клавішу Delete. На етапі підготовки демонстрації цей режим використовується, щоб задати інтервали часу для показу кожного слайда й встановити анімаційні ефекти при переході від одного слайда до іншого.

Режим показу слайдів. Цей режим призначений для демонстрації презентації. Тут кожний слайд виводиться на весь екран. Зміна слайдів здійснюється вручну натисканням на ліву кнопку миші, або за встановленим інтервалом часу. Оскільки, в режимі показу слайдів поточним слайдом зайнято весь екран, то вийти з нього можна, натиснувши клавішу Esc, або обравши відповідну команду з контекстного меню, що викликається натисканням на праву кнопку миші в будь-якому місці слайда.

Таким чином, використовуючи кнопки режимів роботи, можна переключатися з одного режиму в інший під час підготовки і демонстрації слайдів, а також при внесенні і зміні нотаток. Для завершення роботи в PowerPoint, необхідно закрити його вікно.

Тема 7. Компютерні технології обробки інформації

Робота з кишеньковим персональним комп’ютером

КПК та комунікатори це повноцінні міні комп'ютери. Так, на відміну від мобільних телефонів і деяких смартфонів, як має такі комплектуючі як ОЗП (простіше кажучи - пам'ять для тимчасового зберігання даних під час обробки) процесор, власне це і є одне з головних переваг КПК і комунікаторів, постійна пам'ять (назвати жорстким диском це важко, але воно є), деякі моделі навіть оснащені відеокартами. Звичайні ж телефони не мають всіх цих пристроїв, а точніше кажучи, мають, але вони занадто слабкі. До того ж на КПК та комунікатори встановлена операційна система (ОС) найчастіше це - Windows Mobile система, спеціально розроблена для КПК і комунікаторів, і є міні копією оригіналу.

В якості фінального факту можна уявити такий вид програм як "портированые ігри". "Портированые гри" це звичайні комп'ютерні ігри, які були адаптовані під КПК або комунікатор, саме адаптовані, а не написані з нуля. На прикладі гри Warcraft можна побачити, що весь функціонал, графіка, можливості, та інше збережені один до одного. Так само КПК та комунікатори підтримують більшу частину комп'ютерних форматів, мають спеціально написані для читання комп'ютерних форматів програми. Телефон не зможе розпізнати деякі комп'ютерні формати навіть при наявності якоїсь програми, тому як його "залізна частина" не дозволить домогтися цього.

Сенсорний екран КПК і комунікаторів вразливий для всякого роду подряпин і інших дефектів. Так, це так, сенсорний екран є дуже чутливою і крихкою річчю, і навіть контакт з ключами може стати смертельним. Але в усіх проблем є рішення, і сенсорний екран не виняток. Спеціальна захисна плівка накладається поверх сенсорного екрану, захищаючи його від подряпин і ушкоджень. До того ж вона робить екран більш жорстким, що спрощує роботу. Захисна плівка виготовляється із спеціального матеріалу і з однією з сторін має структуру схожу із магнітом, бо вона без допоміжних засобів типу клею приклеюється до екрану. До того ж плівка розрахована на багаторазову установку при невдалому накладення. При контакті з водою клейка частина втрачає свої здібності що б полегшити процес миття, але через 30-60 секунд після того, як її висушити, властивості плівки відновлюються. Зазвичай однієї плівки вистачає на період усього життя КПК або комунікатора. Якщо ж використовувати екран КПК або комунікатора без захисної плівки то швидше за все на ньому з'являться подряпини які будуть ускладнювати розпізнання натискань або робити зону навколо себе взагалі не сприйнятливою для будь-якого роду натискань. Тому рекомендується наклеювати захисну плівку відразу після покупки пристрою з сенсорним екраном.

При натисканні потрібно користуватися тільки стилусом і ні в якому разі не чіпати екран пальцями. Різні пристрої розраховані на різний тип натискання, але при роботі з більшістю з них рекомендується використовувати стилус. Стилус має тонкий наконечник, завдяки якому можна потрапити навіть самим тонким точок на екрані і не турбується про розпізнанні натискання. Інтерфейс пристроїв передбачуваних натискання стилусом найчастіше містить дрібні елементи і більш стислий вигляд. Передбачувані на натискання пальцем - навпаки, мають великі елементи управління і більш "роздутий" вид. Така різниця викликана лише складнощами при натисканні пальцем, так як він товщі наконечника стилуса і для 100% розпізнання потрібно більше місця на екрані.

Комунікатор відрізняється від КПК лише наявністю функцій телефону. Так, це так, це комунікатор КПК з функціями телефону. Але крім цього є ще одне "але" КПК - більш ранній тип пристроїв і вони, як правило, слабкіше сучасних комунікаторів, до того ж на них найчастіше встановлені старі версії Windows Mobile. Зараз випуск КПК практично не проводиться. Але навіть КПК може мати функції телефону, при купівлі спеціальної картки, яка вставляється в слот для флеш карти, можлива інтеграція функцій телефону.

З допомогою КПК і комунікаторів можна віддалено керувати пристроями. Абсолютно вірно, частина комп'ютерних програм підтримує такий варіант, наприклад можна управляти програється на ПК музикою за допомогою Bluetooth. Або керувати будь-яким пристроєм, що управляється через ІНФРАЧЕРВОНИЙ сигнал (використовується в пультах), телевізор не є винятком. Але всі ці функції вимагають установки додаткового програмного забезпечення на ваш КПК або комунікатор. У рідкісних випадках - на комп'ютер. Крім управління за допомогою Bluetooth і ІК порту існує третій спосіб - пряме з'єднання кабелем, цей спосіб накладає деякі труднощі з-за того що кабель обмежує радіус роботи КПК або комунікатора, але цей спосіб передає інформацію на більш високій швидкості що іноді важливо.

Тема 8. Мережні системи та сервіси

Основи мережних систем та сервіси. Браузери.

Протоколи TCP/IP регулюють транспортування пакетів, а їх вміст може бути різним (дані користувача, службова інформація). Пакети переміщуються від вузла до вузла, утворюючи нижній рівень функціонування мережі Наповнюють пакети даними за допомогою програм верхнього рівня, з якими працює користувач. Саме вони визначають можливості користувача в мережі. Розробляються програми на підставі єдиних правил (прикладних протоколів) і називаються сервісами (службами, послугами) Інтернету.

Практично всі послуги мережі побудовані на принципі «клієнт—сервер».

Сервер у мережі Інтернет комп'ютер або програма, що нада­ють клієнтам (у міру надходження від них запитів) певні мережні послуги.

Клієнтприкладна програма, що завантажена в комп'ютер корис­тувача, яка передає запити до сервера й одержує від нього відповіді.

Сервіси мають різні прикладні протоколи. З розвитком мережі з'являються нові протоколи (сервіси), змінюючи її вигляд і стрімко розширюючи коло користувачів.

Отже, щоб скористатися якоюсь службою Інтернету, необхідно встановити на комп'ютері клієнтську програму, здатну працювати за протоколом цієї служби.

Низка клієнтських програм входить до складу ОС Windows 98, ME, NT, 2000, а також до складу програм-броузерів, наприклад Microsoft Internet Explorer та Netscape Communicator.

Нижче наведено деякі сервіси Інтернету.

File Transfer Protocol (FTP). Це протокол передавання файлів, один із перших сервісів Інтернету. Пізніше його було доповнено протоколами Gopher і програмами Archie для пошуку даних. FTP дає можливість абоненту обмінюватися двійковими і текстовими файлами з будь-яким комп'ютером мережі. Встановивши зв'язок із віддаленим комп'ютером, користувач може з нього скопіювати файл на свій комп'ютер або навпаки.

Електронна пошта (E-mail) є одним із перших і, мабуть, найпоширенішим сервісом Інтернету. Вона забезпечує обмін поштовими повідомленнями з будь-яким абонентом цієї мережі. Існує можливість відправляти як текстові, так і двійкові файли.

Mail Lists (списки розсилання) створено на підставі протоколу електронної пошти. Передплативши (безкоштовно) списки розсилання, можна регулярно одержувати електронною поштою повідомлення на певні теми (науково-технічні й економічні огляди, презентації нових програмних та апаратних засобів ОТ і т. п.).

Usenet (групи новин або телеконференції) забезпечує обмін інформацією (повідомленнями, статтями) між усіма, хто ним користується. Це щось на зразок електронної дошки оголошень, на яку будь-який бажаючий може помістити своє \ повідомлення, щоб воно стало доступним для інших. Цей ; сервіс дає змогу поширювати й отримувати комерційну інформацію, дізнаватися про новини ділового світу і т.ін.

World Wide Web (WWW) — всесвітня павутина. WWW — це єдиний інформаційний простір, який складається із сотень мільйонів взаємопов'язаних гіпертекстових електронних документів, що зберігаються у Web-серверах. Документ всесвітньої павутини називається Web-сторінкою. Група тематично об'єднаних Web-сторінок утворюють Web-вузол (інші назви — Web-сайт, сайт).

Web-сторінка — текстовий файл, що містить опис зображення мультимедійного документа на мові гіпертекстової розмітки — HTML (Hyper-Text Markup Language).

IRC (Internet Relay Chat) забезпечує проведення телеконференцій у реальному часі. Переваги: можна анонімно поговорити на цікаву тему або швидко одержати консультацію. На відміну від системи телеконференцій, у якій спілкування між учасниками обговорення теми відкрито для всього світу, в системі IRC беруть участь, як правило, лише кілька осіб. Іноді службу IRC називають чат-конференцією, або чатом.

Сервіс Telnet (віддалений доступ) дає можливість абоненту працювати на будь-якій ЕОМ мережі Інтернет як на власній.