Агресія. Агресивність. Агресивна поведінка.

Агресія-це прояв агресивності в деструктивних діях, метою яких є нанесення шкоди та образи оточуючим.

Агресивність це властивість особистості. Має кількісні та якісні характеристики. І як люба властивість, вона має різну ступень прояву: від найменшого к найбільшому.  

Агресивна поведінка, як і інші форми девіантної поведінки дитини, є показником її соціальної дезадаптації. Соціальна дезадаптації дитини - це порушення процесу соціального розвитку, соціалізації індивіда. Під соціальною дезадаптацією ми розуміємо порушення взаємодії дитини з середовищем, яке характеризується неможливістю або важкістю здійснення ним в конкретних мікросоціальних умовах своєї позитивної соціальної ролі, що відповідає її можливостям і запитам.

Ознаки соціальної дезадаптації - порушення норм моралі і права, асоціальні форми поведінки і деформація системи ціннісних орієнтацій, втрата соціальних зв'язків з сім'єю і школою, різке погіршення нервово-психічного здоров'я, збільшення ранньої підліткової алкоголізації, схильність до суїциду.

Агресія підлітків - одне з найбільш типових проявів підліткової кризи. Часто батьки розгублюються, зіткнувшись з підлітковою агресією, і всі їх спроби припинити агресивну поведінку тільки ще більше розпалюють дитину. Що робити, якщо ваша дитина почала вести себе агресивно? Агресія підлітків - вкрай неприємне, але при цьому закономірне і природне явище. Не дарма підлітковий вік називають перехідним: у цей період дитина переходить з дитинства у доросле життя, а це, погодьтеся, непросто. Агресія підлітків - це ознака внутрішнього дискомфорту і невміння володіти своїми емоціями. Агресія підлітків може виражатися по-різному, в залежності від індивідуальних особливостей характеру дитини і взаємин у сім'ї. У яких основних формах виражається агресія підлітків?

Фізична агресія: підліток використовує фізичну силу проти інших людей.

Вербальна агресія: підліток висловлює свої негативні почуття за допомогою слів, погроз, крику і т.п. Дратівливість: підліток грубить з найменшого приводу, стає різким і запальним. Підозрілість: підліток негативно налаштований по відношенню до оточуючих, не довіряє їм, вважаючи, що "все проти нього". Непряма агресія: підліток намагається виражати свою агресію, спрямовану на когось конкретного, за допомогою інших людей (злі жарти, плітки, цькування).

Образа: підліток може образитися з найменшого приводу, причому образа може бути спрямована на конкретну людину (однолітка або дорослого) або «на весь світ».

Аутоагресія: підліток спрямовує агресію на самого себе. Прихована агресія: підліток не робить те, що просять, або робить занадто повільно, забуває про прохання і дорученнях, відтягує час.

Зовсім уникнути підліткової агресії неможливо: перехідний вік - це час не тільки психологічних, але і фізіологічних змін в організмі.

Непряма агресія: агресія, обхідним шляхом спрямована на іншу особу або ні на кого не спрямована.

Роздратування:  готовність до прояву негативних почуттів при найменшому порушенні (запальність, грубість).

Негативізм: опозиційна манера поведінки від пасивного опору до активної боротьби проти встановлених звичаїв і законів.

Підозрілість: в діапазоні від недовіри і обережності по відношенню до людей до переконання в тому, що інші люди планують і приносять шкоду.

Рекомендації батькам щодо стримування агресивної поведінки підлітків:

- Виявляти до підлітків більше уваги, любові та ласки.

 - Батьки повинні стежити за своєю поведінкою в сім'ї. Кращий спосіб виховання дітей – єдність їхніх дій.

- Не застосовувати фізичні покарання.

- Допомагати підлітку знаходити друзів. Заохочувати розвиток позитивних аспектів агресивності, а саме завзятості, активності, ініціативності, перешкоджати її негативним рисам, зокрема ворожості, скутості.

 - Пояснювати підлітку наслідки агресивної поведінки.

- Надавати підлітку можливість задовольнити потреби в самовираженні й самоствердженні.

- Обмежувати перегляд відеофільмів та комп'ютерних ігор зі сценами насильства. - Спрямовувати енергію підлітка у правильне русло, наприклад, заняття у спортивних секціях; заохочувати його до участі в сімейних культурних заходах.