Наслідки наркотиків: куди можуть завести вас експерименти

Наркоманія – це захворювання, яке впливає як організм людини, вживає наркотики, а й у його психологічне здоров'я, соціальні зв'язки. Відсутність дози призводить до ламання, спричиняє важку депресію, схильність до суїциду.

Щороку державні органи від імені Міністерства охорони здоров'я України розробляють програми боротьби з наркоманією. Вони включають рекомендації щодо профілактики споживання наркотичних речовин та усунення наслідків їх застосування.

Види наслідків наркоманії

Можна виділити 3 основні тісно взаємопов'язані групи наслідків наркоманії:

- соціальні;

- медичні;

- психічні.

Соціальні наслідки наркоманії

Вживання наркотиків впливає на соціальне життя та статус людини більше, ніж вона може це уявити. Багато людей, які припинили вживання наркотичних речовин, не можуть повернути попередні соціальні зв'язки. Причина цього – стійка депресія та занижена самооцінка. Як правило, через це колишні наркомани уникають будь-яких соціальних зв'язків: нових знайомств, зустрічей із друзями, відвідування публічних місць та заходів.

До найпоширеніших соціальних наслідків вживання наркотиків відносяться:

- Ізоляція від суспільства. Наркоман перестає підтримувати соціальні зв'язки. Його головна мета – отримати нову дозу речовини.

- Розпад сім'ї. Як правило, людина, яка тільки почала вживати наркотики, намагається приховувати свою пристрасть, починає віддалятися від близьких. Наркоманія виявляється лише потім, коли починають пропадати великі суми грошей та цінні речі. Це призводить до постійних скандалів та розлучення.

- Втрата професійних навичок. У наркозалежного фактично немає можливості займатися легальною трудовою діяльністю. Вона приносить не так багато грошей, щоб купити ще одну дозу. Пошук інших джерел швидкого доходу призводить до почастішання прогулів та подальшого звільнення. На новому місці роботи наркоман не затримується з тієї самої причини.

- Аморальний спосіб життя. Людина, що вживає наркотичні речовини, нівелюються цінності, стираються рамки дозволеного поведінки. Поширений серед наркоманів спосіб видобутку грошей – проституція. Безрозбірні статеві зв'язки ведуть до відторгнення такої людини суспільством.

- Попадання у злочинне середовище. Найчастіше для наркомана не важливий шлях, яким він видобуває кошти на купівлю наркотиків. Таким чином, з'являється схильність до добування грошей незаконним шляхом. Наркоман починає красти, що в подальшому призводить до арешту і тюремного ув'язнення.

Як правило, наркоманія – це втрата інтересу до життя. Події, які раніше викликали у наркомана позитивні емоції, починають здаватися звичайними. Він постійно прагне нових яскравих відчуттів.

Соціальні наслідки наркоманії жахають своїм масштабом. Вживання синтетичних речовин призводить до втрати соціальних зв'язків, деградації особистості, спотвореному сприйнятті культури та моральності.

Тому після виведення з організму токсинів обов'язкова реабілітація наркомана в спеціалізованих центрах. З людиною, яка тривалий період приймала речовини, повинні попрацювати психологи та психіатри. Ще один обов'язковий елемент лікування від наркоманії – участь у тренінгах та соціальному житті суспільства.

Медичні наслідки наркоманії (наслідки для здоров'я)

Прийом наркотичних речовин згубно впливає здоров'я людини. При тривалому вживанні наркотиків руйнуються органи та тканини в організмі. Серед медичних наслідків наркоманії найчастіше трапляються такі:

- Пошкодження мозку;

- Порушення роботи дихальної системи;

- серцева недостатність;

- розлад функцій нирок та печінки;

- Порушення роботи травного тракту.

Крім того, наркоманії супроводжують: СНІД, гепатити В та С, зараження крові. Вживання наркотиків викликає передчасну смертність. Смертельні наслідки серед наркоманів характеризуються великою кількістю нещасних випадків, суїцидів.

Наслідки для психіки

Вживання наркотиків згубно впливає психічне здоров'я людини. Відбувається зміна особистості, розвиток депресивних станів. Наркомани мають звужене коло інтересів. Їхні емоції мізерні, але відрізняються нестійкістю. Люди, які вживають наркотичні речовини часто неадекватно реагують на навколишню дійсність.

При тривалому вживанні згладжуються особисті якості. Наркоман бреше, хитрує. У нього відсутнє розуміння культури, знижується критика та оцінка своїх дій.

До основних наслідків вживання наркотиків для психіки відносяться:

- Деградація особистості;

- здатність переступити внутрішні заборони;

- нівелювання моральних цінностей.

Інтереси наркомана спрямовані виключно отримання нової дози. Духовна спустошеність призводить до суїцидальних нахилів.

Наркоманія та токсикоманія – їх наслідки

Наркоманія та токсикоманія – захворювання, що виникають внаслідок вживання натуральних та синтетичних речовин, що викликають приємний психологічний стан, раптове відчуття радості. Основна їхня відмінність – юридична. Речовини, що спричиняють токсикоманію, не внесені законодавством до списку наркотичних. Це їх великою різноманітністю. До засобів, які вживають токсикомани, відносяться різні біологічні та хімічні речовини, що вживаються для отримання кайфу.

При постійному вживанні наркотичних і токсичних речовин розвиваються наслідки, які мають важкий характер для життя людини. Насамперед, уражається мозок та нервова система. Наркоман/токсикоман перестає контролювати свої дії, розвивається стан, близький до шизофренії. Крім того, речовини вражають внутрішні органи та системи. Виникають різноманітні захворювання, які призводять до інвалідності та смерті. Наркомани та токсикомани однаково схильні до суїцидів. Під впливом препаратів вони можуть завдавати собі тілесних ушкоджень.

Лікування і наркоманії, і токсикоманії має бути комплексним. Потрібно не лише вивести з організму токсини, а й подбати про психічне здоров'я залежного. Як правило, людині, яка вживала наркотики, важко повернутися до нормального життя самостійно. У цьому випадку важлива робота фахівців, допомога та увага близьких.

Похідні коноплі – марихуана, гашиш

Вживання марихуани та гашишу призводить до фізіологічної та психічної залежності. Спочатку з'являється лише психічне бажання вживати наркотик ще. При тривалому застосуванні розвивається фізіологічна залежність, яка проявляється у дратівливості, зниженні апетиту, треморі, ознобі. Організм наркомана виснажується, знижується настрій.

При одноразовому вживанні похідних конопель порушується відчуття простору та часу. Людина втрачає зв'язок із навколишньою дійсністю.

Основна дія конопель спрямована на роботу мозку. Тривале вживання її похідних спричиняє погіршення пам'яті, порушення координації рухів. Крім того, марихуана призводить до відсутності мотивації (синдром «вигоряння»). У наркомана зникає інтерес до навколишньої дійсності та бажання здійснювати будь-які дії.

Враховуючи поширеність похідних конопель, державними органами вжито комплекс заходів щодо профілактики наркоманії. Створено спеціалізовані центри, гарячі лінії. З учнями проводиться роз'яснювальна робота щодо шкоди наркотику.