Підлітки та психоактивні речовини: як виявити і що зробити

Вживання психоактивних речовин підлітками представляє серйозний виклик як батьків, так системи охорони здоров'я. Сучасна різноманітність таких речовин створює велику спокусу для дітей та підлітків, якій за певних обставин вони не в змозі протистояти.

Що таке ПАР?

ПАР (психоактивна речовина) – це будь-яка речовина, яка при введенні в організм людини здатна змінити сприйняття навколишнього світу, настрій, здатність до пізнання, поведінку та рухові функції. ПАР бувають легальні (алкоголь, кофеїн, тютюн) та нелегальні.

Особливості віку

Для підлітків 14-16 років характерне прагнення приміряти він дорослі ролі і стати більш незалежним, у прийнятті важливих рішень покладатися на друзів, а чи не на батьків, прагнення ризику.

Що штовхає підлітків до вживання ПАР?

Підлітковий вік пов'язаний із появою великої кількості нових стресових ситуацій. Це може бути перші розчарування, зради, розриви відносин. У цьому випадку ПАР підлітки можуть розглядати як спосіб зняти напругу, розважитися чи покращити самопочуття.

 

Підлітками може керувати бажання не відрізнятися від однолітків і бути ними прийнятими (особливо якщо йдеться про нову компанію), мода використовувати наркотики на вечірках та відпочинку, цікавість, демонстрація незалежності, бажання висловити свою перевагу, продемонструвати значущість.

 

Деякі поширені помилки та міфи про ПАР:

— Від одного разу нічого поганого не станеться.

— Це просто розвага не більше.

— Я можу будь-якої миті зупинитися.

— Це модно, круто, престижно, по дорослому.

— Куріння марихуани не безпечне заняття

— Я можу це робити з розумом.

— Усі у мене під контролем. Як захочу, кину.

— Це роблять усі.

— Я не колюся, а лише нюхаю.

— Наркотики покращують успішність та сприяють творчості.

Ознаки, за якими можна запідозрити вживання наркотиків:

— Прогули у школі з незрозумілих причин.

— Дивний стан, схожий на алкогольний, але без запаху.

— Різкі, безпричинні зміни настрою.

— Млявість, загальмованість, швидка стомлюваність.

— Плутана, кваплива ⁄ сповільнена мова.

— Запалення повік та носа, хронічний кашель.

— Байдужість до зовнішнього вигляду, неприємний запах від одягу або з рота.

— Необґрунтована дратівливість, агресивність до розпитувань.

— Систематичні запізнення, втрата почуття часу.

— Поява специфічного сленгу.

— Апатія до того, що раніше викликало інтерес, різке зниження успішності.

Типові варіанти стану наркотичного сп'яніння

З переважанням явищ гальмування центральної нервової системи (опіоїди): загальна млявість, малорухливість, сонливість, нерозбірливість мови, уповільненість рухів, порушення координації у поєднанні з приємною умиротвореністю.

З переважанням явищ збудження (психостимулятори: амфетаміни, солі): підвищена, а нерідко надмірна активність, метушливість, утруднена концентрація уваги, прискореність мови, веселість, безпричинний сміх, а також відчуття зростання фізичних можливостей.

Якщо підліток палить канабіс (марихуану). Небезпечні наслідки

Сильне звикання і психічна залежність, почуття тривоги та паніки, зниження короткострокової пам'яті та складності з навчанням, несподіване почуття паніки, втрати свідомості, «відключеності», яким можуть скористатися інші, неминуче наростання конфліктів з батьками та друзями, вживання марихуани до споживання особливо згубна дія на організм, тому що мозок ще тільки знаходиться на етапі становлення. Можливі проблеми із законом. Виявляється під час тестування.

 

Якщо підліток пробував амфетаміни. Небезпечні наслідки

Викликає сильну психічну залежність, суттєво порушуючи колишній спосіб життя. Порушення сну, виснаження. Можливі судоми, тремтіння, часто розвивається психоз, призводить до параної та депресії. Викликають напади паніки. Неминуче страждають стосунки з близькими. Кримінальна відповідальність за поширення. Виявляється під час тестування.

Якщо підліток вживає екстазі. Небезпечні наслідки

Може призвести до сильного звикання та психічної залежності. Наркотик викликає посилений витрата вологи, при цьому пригнічує спрагу. На дискотеках, після багатогодинних танців, людина може померти від зневоднення і теплового удару. У стані наркотичного сп'яніння людина може наражати на небезпеку своє життя і життя інших людей (при керуванні автомобілем, іншою технікою, в бійці). Особлива небезпека від одночасного вживання інших ПАР, що посилює їхній ефект.

Якщо підліток вживає спайси (курильні суміші). Небезпечні наслідки

Можлива смерть у разі прийому у стані алкогольного сп'яніння. Виражена неуважність, різке зниження успішності. У періоди між вживаннями – знижений настрій, скарги на паніку, суїцидальні думки. Може спровокувати розвиток психозу та шизофренію. У стані наркотичного сп'яніння людина може наражати на небезпеку своє життя і життя інших людей (при керуванні автомобілем, іншою технікою, у бійці). Відомі випадки неконтрольованої поведінки серед підлітків та випадки суїцидів.

На кого слід звертати увагу вчителям та соціальним педагогам та психологам?

Діти із неблагополучних сімей; педагогічно занедбані підлітки, ті, кому батьки мало часу через зайнятість або тривалу відсутність; підлітки з низькою успішністю; діти, чиї батьки нещодавно розлучилися чи планують це зробити; діти, які зазнають цькування чи тиску з боку однокласників, ровесників. Підлітки мають ранній досвід вживання алкоголю. Підлітки мають гроші на наркотики.