Гаджети та наші діти 

Батьки стали помічати, що в умовах карантину, який передбачає максимальну ізоляцію та обмеження в живому спілкуванні, діти проводять занадто багато часу за комп'ютерними іграми й переглядом відеороликів. Це в свою чергу призводить до того, що діти впадають в нудьгу, апатію, втрачають інтерес до навколишнього світу, у них може знижуватися концентрація уваги в той час, коли їхні гаджети вимкнені. Деякі діти виявляють агресію або істерику, якщо батьки забирають у них телефон.

Сьогодні для багатьох батьків, психологів, педіатрів, педагогів стає очевидним, що залежність дітей від електронних гаджетів може стати ще однією актуальною проблемою.

Американський професор Ніколас Кардарас випустив книгу: «Діти світла: як залежність від екранів захоплює наших дітей і як перервати транс». У ній він пише: «Сотні клінічних досліджень показують, що гаджети збільшують депресію, запальність і агресію. Вони можуть призвести до психотичних наслідків, при яких гравець втрачає зв'язок з реальністю». Автор наводить думку американських та китайських вчених, які називають такий ефект залежності «цифровим наркотиком». Американський лікар Ендрю Доан, який досліджував залежність від комп'ютерних ігор, називає ігри з гаджетами «цифровою фармакеєю» (pharmakeia, грец. Φαρμακεία - ліки або наркотик). Недавні дослідження сканів мозку довели, що дитяча гра в телефоні впливає на лобову частку кори головного мозку, а вона у свою чергу контролює дофамінову систему, що відповідає за винагороди, увагу, короткочасну пам'ять, до речі, такий само вплив кокаїну. Комп’ютерні ігри дуже сильно збуджують мозкову діяльність. Це призводить до різкого підвищення рівня дофаміну в організмі, який бере участь у формуванні залежності.

Сотні клінічних досліджень показують, що гаджети збільшують депресію, запальність і агресію, можуть призвести до психотичних наслідків, при яких гравець втрачає зв'язок з реальністю.

Як же утримати наших дітей від перетину межі залежності від гаджетів?

Чесно говорити з дітьми про те, чому Ви обмежуєте час, проведений з гаджетами. Пояснюйте їм таке: деякі діти настільки захоплюються грою на комп’ютері, що їм важко зупинитися або контролювати час. Допомагайте дітям зрозуміти, що якщо вони надмірно захопляться он-лайн іграми, то постраждають інші частини їхнього життя: улюблені хобі, кращі друзі, а весь реальний світ в якийсь момент стане не цікавими й не потрібними.

Найдорожче, що у нас є, - це наші діти, але ми нерідко відмовляємо їм у найважливішому - у часі. Заклопотані роботою і життєвими проблемами, ми часто впадаємо в крайнощі максималізму або повного ігнорування. Максималісти звалюють на дитячі плечі всі не реалізовані у власному житті амбіції і завищують вимоги до дитині. У батьків, які ігнорують, навпаки, вимог майже немає. Але, як не дивно, ті й інші нерідко скаржаться: «Дитина не хоче навчатися. Вона не хоче нічого робити, їй цікаві тільки гаджети».

Тому дуже важливо бути в емоційному контакті зі своїми дітьми, виявляти щиру цікавість до того, чим вони захоплені чи стурбовані, та намагатися уникати крайнощів в будь-якій сфері дитячого життя.

Треба завжди пам'ятати, що здоровий розвиток дитини передбачає соціальне спілкування, творчі ігри та взаємодію з реальним світом. Ігри он-лайн, навпаки, створюють лише ефект присутності, тому вони і затримують психічний розвиток дітей. В умовах карантину знайдіть спільне хобі з дитиною, більше розмовляйте, сідайте за обід (сніданок, вечерю) без гаджетів (можна взяти за приклад Стіва Джобса, який без гаджетів проводив обіди зі своїми дітьми).

Також слід пам'ятати: дитина, що займається творчістю та є близькою до своєї сім'ї, з меншою ймовірністю захоче втекти у вигаданий цифровий світ. Однак навіть якщо у дитини є найкраща підтримка і любов, вона може провалитися в «матрицю», захопившись привабливими екранами. Сучасна статистика стверджує, що кожна десята людина має схильність до залежностей.

Тому батькам слід встановлювати контроль за гаджетами дітей, який би не пускав їх на небажані сайти, насичені сценами насильства, обмежувати час перебування дитини за комп'ютером (середній рекомендований час -  90 хвилин на день).