Січень 2021

 "Відповідальність, совість, свобода, творчість в особистісному РОЗВИТКУ ПІДЛІТКА"

Підлітковий вік – нелегкий час і для самих підлітків, і для батьків, які гадають, що їхні діти милі й слухняні, але враз змінюють свою думку, коли дитина стає підлітком.

Що ж змінюється в підлітковому віці? Досить багато! Дитина переживає значні фізичні й гормональні зміни, через що батьки нерідко впадають у відчай. Однак вони можуть зробити цей період у житті дитини більш веселим і менш хаотичним. Для цього варто дотримуватися певних рекомендацій.

Розуміння особливостей підліткового віку

Батькам важливо знати, що пубертатний період і підлітковий вік – це не одне й те ж. Пубертатний період пов'язаний із фізичними змінами: розвитком первинних статевих ознак, початком менструації у дівчаток і ростом волосся на обличчі у хлопчиків. Підлітковий вік – це період, коли підліток переживає емоційні і психічні зміни. Виховання дитини цього віку може становити складнощі для батьків.

Вступаючи в підлітковий вік, дитина досягає статевої зрілості. У її організмі відбувається багато змін, які можуть її лякати. Намагаючись прийняти ці зміни, підліток іноді починає не найкраще поводитися з батьками й іншими людьми.

Поведінка підлітка – це його реакція на вікові зміни. Ваше ставлення до «неслухняного і впертого» підлітка – це ваша реакція на його поведінку. Ваші дії – єдине, що ви можете контролювати, вибудовуючи відносини з підлітком.

Так, дитина підліткового віку нервуватиме вас і випробовуватиме ваше терпіння. І батьки як дорослі люди повинні діяти правильно, щоб домогтися від підлітка необхідної реакції.

1. Говоріть із дитиною

Якщо в розмові з підлітком ви можете домогтися від нього чогось більшого, ніж односкладні відповіді, – це успіх. Бесіда з підлітком у будь-який момент може перетворитися на запеклу суперечку. Якщо розбіжності не виникають постійно, така ситуація цілком нормальна. Отже, намагайтеся не сперечатися з дитиною надто часто.

2. Підлітки прагнуть самостійності, і їм не до вподоби, якщо ви приймаєте рішення замість них. Тому залучайте дитину до спільного прийняття рішень. Результатом цього процесу може бути рішення, яке не сподобається підлітку, але він знатиме, що на його думку зважають. Завдяки цьому ви поступово зможете завоювати довіру дитини, і вона ділитиметься з вами своїми думками.

3. Навчіть підлітка відповідальності

Ваша дитина, яка ще зовсім недавно була маленькою, тепер виросла і стала підлітком. Змиріться із цим. Тепер вона не така безпорадна, як раніше, і не цілковито залежить від вас. І це нормально. Хай вам і не подобається її самостійність, однак ви повинні визнати, що скоро дитина не потребуватиме вашої допомоги. Не варто гніватися на те, що ваша дитина вперта, краще навчіть її відповідальності.

Важливими аспектами відповідальності є критичне мислення та вміння приймати відповідальні рішення. Ви повинні навчити свого підлітка брати відповідальність не тільки за самого себе, а і за вашу спільну родину й оточення. Деякі способи зробити це – доручити дитині виконання домашніх обов'язків або допомогти знайти підробіток. Підліток повинен усвідомити: він завжди відповідальний за свої дії і поведінку. Він має прагнути бути позитивним прикладом для наслідування, брати на себе відповідальність за свої дії.

Що не можна робити, виховуючи підлітка

1. Встановлювати необґрунтовані очікування

Для дітей потрібно встановлювати правила. Але очікування від дитини доречні тільки тоді, коли вони реалістичні. Не варто сподіватися, що дитина не робитиме помилок. Згадайте часи, коли ви переживали підлітковий вік, і розгляньте ситуацію із цієї точки зору.

2. Чекати на гірше

Якщо ви прочитали багато книг про виховання, то можете заздалегідь очікувати поганої поведінки від підлітка. Не варто цього робити. Підлітки не такі погані, як прийнято думати. Підлітку може бути важко через те, що батьки не знають, як упоратися з його поведінкою.

Підлітка виховувати важко, якщо ви мислите негативно. Будьте позитивними, співчувайте підлітку, підтримуйте його. Тоді він не матиме причин для поганої поведінки.

3. Намагатися «впоратися» з підлітком

Ваш підліток – це людина, а не ситуація, з якою потрібно «впоратися». Ставтеся до підлітка з повагою, допоможіть йому здолати його проблеми і труднощі. Надайте йому підтримку, не намагайтеся контролювати – інакше висока вірогідність протистояння.

4. Думати, що дитина – це ваша власність

Багато батьків ставляться до своїх дітей як до власності. Унаслідок цього процес виховання стає ще більш важким. Коли ви приймаєте рішення за свою дитину, їй це не подобається. Говоріть із нею про її майбутнє, про її життя, дозволяйте самостійно приймати рішення. Це допоможе їй почуватися важливою і ставати відповідальнішою.

5. Ставитися до підлітка як до безпорадної дитини

Діти швидко ростуть. Прийде час, коли ваш підліток не потребуватиме вашої допомоги. Зрозумійте, що ваша дитина не безпорадна. Не намагайтеся робити за неї те, що вона здатна зробити самостійно.

Підлітки незалежні і не хочуть, аби з ними поводилися, як із маленькими дітьми. Тому поводитися з 15-річною дитиною так само, як із 5-річною – не надто гарна ідея.

Виховання підлітків – це нелегкий шлях, повний спроб і помилок. Дотримуйтеся вищевказаних порад, і цей процес буде для вас простішим, ніж вам здається.