Cadet Leaders
cadet leaders 2024/2025
Training Head / Planning IC / Programme IC /Ceremonial Representative
Assistant Training Head / Planning 2IC / Programme 2IC / Special Projects
Secondary 2 ICs :
Secondary 1 ICs :
Campcraft Instructors /Unit Camp IC
Physical Training /Remedial Training/Games IC :
Admin / Secretary / Publicity ICs
Logistic IC (MALE)
Logistic IC (FEMALE)
Dummy Weapon IC (Armskoteman)
Crime Scene (CSI) Forensics IC
Cadets Welfare IC
cadet leaders 2023/2024
Training Head / Planning IC / Programme IC /Ceremonial Representative
SSGT (NPCC) CRYSTAL LEE XIN XUAN
Assistant Training Head / Planning 2IC / Programme 2IC / Special Projects
SSGT (NPCC) HENG BRYCE
Secondary 2 ICs :
SSGT (NPCC) SITI NURBAHYAH BINTE JAAFAR (Footdrill)
SSGT (NPCC) NUR SYARAFINA BINTE MOHAMMAD SALEM (Footdrill)
SSGT (NPCC) AZRUL BIN AZMIE
SSGT (NPCC) DERRON WONG HONG ZHI
SSGT (NPCC) TAN ZHI WEI
Secondary 1 ICs :
SSGT (NPCC) GABIE SOO (Footdrill)
SSGT (NPCC) LI BEI EN (Footdrill)
SSGT (NPCC) DEVYADASHNI JANARTHANAN
SSGT (NPCC) LAU SWEE HENG ETHAN
SSGT (NPCC) VINDANALAGE THARUL
Campcraft Instructors /Unit Camp IC
SSGT (NPCC) AZRUL BIN AZMIE
SSGT (NPCC) NUR SYARAFINA BINTE MOHAMMAD SALEM
Physical Training /Remedial Training/Games IC :
SSGT (NPCC) NUR SYARAFINA BINTE MOHAMMAD SALEM
SSGT (NPCC) LAU SWEE HENG ETHAN
Admin / Secretary / Publicity ICs
SSGT (NPCC) LI BEI EN
SSGT (NPCC) LAU SWEE HENG ETHAN
Logistic IC (MALE)
SSGT (NPCC) SIM MIN EN
Logistic IC (FEMALE)
SSGT (NPCC) SIM MIN EN / PUTRY to be Asst IC
Dummy Weapon IC (Armskoteman)
SSGT (NPCC) TAN ZHI WEI/ SSGT (NPCC) VINDANALAGE THARUL
Crime Scene (CSI) Forensics IC
SSGT (NPCC) DERRON WONG HONG ZHI
Cadets Welfare IC
SSGT (NPCC) DEVYADASHNI JANARTHANAN
cadet leaders 2022/2023
Training Head :
SSGT (NPCC) Saycon Jargo Xandrli Elloso
Assistant Training Head :
SI (NPCC) Muhammad Shahrul Bin Rosli
SI (NPCC) Glenden Goh Yuxiang
Campcraft Instructors :
SSGT (NPCC) Lim Jia Xun Royden
SSGT (NPCC) Ng Luther
Weapon Instructor/Logistic IC (.22 Revolver/Uniform/Badges) :
SSGT (NPCC) Vindanalage Tharul
SGT (NPCC) Tan Zhi Wei
Admin ICs (Admin/Publicity/Projects/Planning/Badgework) :
SSGT (NPCC) Ling Jun Rui
SSGT (NPCC) Muhammad Adam Ayman Bin Abdullah
Physical Training /Remedial Training/Games IC :
SI (NPCC) Glenden Goh Yuxiang
SI (NPCC) Muhammad Shahrul Bin Rosli
SGT (NPCC) Choo Kian Ann, Javier
Secondary 1 ICs :
SGT (NPCC) Ryann Ritzqa Bin Ritzni Nashrin
SSGT (NPCC) Ng Luther
SSGT (NPCC) Lim Jia Xun Royden
Secondary 2 ICs :
SSGT (NPCC) Syaza Qistina Binte Nur Hisyam
SSGT (NPCC) Wu Wenbin
Camp IC :
SSGT (NPCC) Pang Tuck Xuan Ryan
cadet leaders 2021/2022
Training Head :
SI (NPCC) Mohammad Zulhaqif Bin Mohammad Yusman
Assistant Training Head :
SI (NPCC) Tan Yu Xuan
SSGT (NPCC) Nura Alesha Binte Abdul Rahman
Campcraft Instructors :
SSGT (NPCC) Sim Soon Kiat
SSGT (NPCC) Low Jun Ming, Jovan
Weapon Instructor/Logistic IC (.22 Revolver/Uniform/Badges) :
SSGT (NPCC) Harith Daniel Bin Iskhander Zackaria
SGT (NPCC) Muhammad Haziq Syazani Bin Sufaat
Admin ICs (Admin/Publicity/Projects/Planning/Badgework) :
SSGT (NPCC) Chong Khai Sheng Jason
SSGT (NPCC) Harith Daniel Bin Iskhander Zackaria
SSGT (NPCC) Muhammad Danial Khan Bin Nurhaizat Khan
Physical Training /Remedial Training/Games IC :
SSGT (NPCC) Sim Soon Kiat
SSGT (NPCC) Muhammad Danish Indraki Bin Rustam
SSGT (NPCC) Pang Tuck Xuan Ryan
SGT (NPCC) Lin Weijie
Secondary 1 ICs :
SI (NPCC) Tan Yu Xuan
SGT (NPCC) Javin Goh Wei Hao
Secondary 2 ICs :
SI (NPCC) Mohammad Zulhaqif Bin Mohammad Yusman
SSGT (NPCC) Nura Alesha Binte Abdul Rahman
cadet leaders 2020/2021
Training Head :
SI (NPCC) Andrew Rimington
Assistant Training Head :
SI (NPCC) Ataullah Zaky Bin Rahim
Unit Drill Instructor :
SSGT (NPCC) Noriman Bin Zulkarnain
Campcraft Instructors :
SSGT (NPCC) Eugene Wong Zheng Yi
SSGT (NPCC) Lim Wan Chun, Aston
Weapon Instructor/Logistic IC (.22 Revolver/Uniform/Badges) :
SSGT (NPCC) Goh Jia Qing, Wilbur
SGT (NPCC) Baey Ming Chong
Admin ICs (Admin/Publicity/Projects) :
SSGT (NPCC) Abdul Kafi Bin Azman
SSGT (NPCC) Amanda Sim Wei Ni
SSGT (NPCC) Anindita Kormoker Eashani
SSGT (NPCC) Leow Zheng Xun
Physical Training /Remedial Training/Games IC :
SSGT (NPCC) Nah Jin Zhen
SSGT (NPCC) Eugene Wong Zheng Yi
SSGT (NPCC) Lim Wan Chun, Aston
Secondary 1 ICs :
SGT (NPCC) Erul Imany Bin Saipuljumri
SSGT (NPCC) Amanda Sim Wei Ni
SSGT (NPCC) Arpita Karmoker Trisha
Secondary 2 ICs :
SSGT (NPCC) Soon Yi Kai Clarence
SSGT (NPCC) Tan Jun Ze
SSGT (NPCC) Lee Xinyu Ellery
cadet leaders 2019/2020
Training Head :
SSGT (NPCC) Luqman Akid Bin Mohamed Fhaizal
Assistant Training Head :
SI (NPCC) Truglia Hoang Hai Dang
SI (NPCC) Nurhidayah Binte Zainal
Unit Drill Instructor :
SSGT (NPCC) Romney
Campcraft Instructors :
SSGT Hailyssa Binte Jerry Boy
SGT Na'il Thahirah Binte Hayum
Weapon Instructor/Logistic IC (.22 Revolver/Uniform/Badges) :
SSGT Teo Wei Han
LCP Muhammad Irfiyan Boey
Admin ICs (Admin/Publicity/Projects) :
SGT Joey Teoh Jia En
SGT Siti Nur Faraizzati Binte Salamat
SGT (NPCC) Anindita Kormoker Eashani
Physical Training /Remedial Training/Games IC :
SGT Leow Zheng Xun
CPL Ng Jie Ming
LCP Muhammad Irfiyan Boey
Secondary 1 ICs :
SSGT (NPCC) Teo Wei Han
SGT (NPCC) Anindita Kormoker Eashani
SGT (NPCC) Na'il Thahirah Binte Hayum
Secondary 2 ICs :
SSGT (NPCC) Chua Kok Tse Romney
SSGT (NPCC) Hailyssa Binte Jerry Boy
LCP (NPCC) Ng Jie Ming
cadet leaders 2018/2019
Training Head :
SSGT (NPCC) Eka Norfaishanty Saipuljumf
Assistant Training Head :
SSGT (NPCC) Jason Seah Chee Yang
Unit Drill Instructor :
SSGT (NPCC) Wong Jun Keat
Secondary 1 ICs :
SSGT (NPCC) Erin Rindyani Binte Noraznee
SSGT (NPCC) Tan Yi Da, Adar
SSGT (NPCC) Khant Naing Lin
Secondary 2 ICs :
SSGT (NPCC) Ainin Sofiya Binte Othman
SSGT (NPCC) Samantha Lim Hsing Hwii
SGT (NPCC) Chng Bing Qi, Bernard
Admin ICs :
SSGT (NPCC) Poh Xin Yi
LCP (NPCC) Nur Ellysha Osaini
Physical Training ICs :
SGT (NPCC) Lew Huai Zhi
LCP (NPCC) Aiman Wen Jie B Amran
Recreational Training IC :
SGT (NPCC) Dawn Lee Xiao Qing
Campcraft ICs :
SSGT (NPCC) Lim Rui Xiang
SGT (NPCC) Florence Aw Yin Rui
Logistics IC :
CPL (NPCC) Nurul Ros Ardilla Binte Rosla
Leadership Structure
Training
⬇
Training Head | Assistant Training Head
⬇
Sec 1 Level IC | Sec 2 Level IC
⬇
Administrative
⬇
Admin IC /Attendance IC
⬇
Outdoor (PT/RT/Campcraft) Training
⬇
Campcraft IC / Unit Camp IC
⬇
Physical Training IC | Recreational Games IC
⬇
Logistics
⬇
Logistic (Uniform IC) |Logistic (Weapons IC)
PUBLICITY
⬇
Publicity IC / School Events IC
LEADERBOARD