Урок №21

Білонні монети (від фр. billon) — неповноцінні (розмінні, кредитні) монети, купівельна спроможність яких перевищує вартість металу, що міститься в них. 

 Найдорожчою монетою усіх часів є 20 доларів із золота, відчеканені 1933 року. У 2021 році її продали на аукціоні Sotheby's за 18,9 млн доларів. 

Монети є своєрідним джерелом дослідження історії, ідеології, релігії, політичної думки суспільства. Нумізматичний матеріал має важливе значення при аналізі економічної історії суспільства, тому що за ним можна простежити посилення чи послаблення монетної емісії, зміни вагової системи, введення до обігу нових металів. 

Казначейські білети - нерозмінні на валюту, золото паперові гроші, що випускаються казначейством, як правило, для покриття бюджетного дефіциту. 

Гроші - це загальний еквівалент, на який може бути обміняний будь-який товар. Сутність грошей проявляється в їх функціях. Гроші виконують п'ять функцій: міри вартості, засобу обігу, засобу платежу, засобу накопичення і світові гроші. 

П'ять функцій: міри вартості, засобу обігу, засобу нагромадження, засобу платежу, світові гроші. 

Міра вартості – перша і головна функція грошей. Її сутність полягає в тому, що гроші виступають засобом виміру вартості всіх інших товарів.

 

Гроші – це абсолютно ліквідний засіб обміну.

Гроші – це особливий вид товару, який не можна використати інакше ніж позбутися від нього.

Металеві гроші спочатку з’явилися як різної форми та ваги шматки металу. З часом з них стали виготовляти вироби, які однаково могли слугувати для задоволення потреб споживання і виступати засобом обміну. Лише з часом з’явилася кругла монета – найдосконаліша форма повноцінних грошей. У ролі грошей на перших порах використовувалися різні метали й вироби з них: залізо, мідь, бронза та ін. Згодом природні властивості золота і срібла  в якості грошей виділили ці метали. 

Метал — цинковий сплав із гальванічним покриттям нікелем, 

низьковуглецева сталь з гальванопокриттям нікелем, 

низьковуглецева сталь з гальванопокриттям латунню,

алюмінієва бронза. 

Кредитні гроші – це гроші особливого типу, що не розмінні на золото, а в обіг випускаються центральним (національним) банком як банкноти. На основі банкнотного обігу грошей виникають банківські депозити (депозитні гроші), що стають базою чекового обігу.

Обслуговуючи ділові угоди, кредитні гроші за час свого існування набули таких еволюційних форм: векселя, банкноти, чека, депозитних і електронних грошей. Історично, першою формою кредитних грошей став вексель.

Вексель – це абстрактне письмово оформлене боргове зобов’язання встановленого зразку, за яким одна сторона ділової угоди зобов’язується сплатити іншій певну суму грошей у вказаний термін. 

Банкнота – вексель банка, що виписаний під придбані в своє розпорядження векселі приватних осіб. В такому розумінні її називають класичною банкнотою. Нині банкноти переважно становлять грошові знаки різного номіналу, що випускаються в обіг центральними емісійними банками, забезпечені всіма активами цих банків і масою товарів, що належать державі. Паперові гроші були введені в Китаї династії Сун протягом 11 століття. 

Чек – встановленої форми грошовий документ, який містить безумовний наказ власника рахунку (чекодавця) у кредитному закладі про виплату тримачеві чека вказаної суми. Чек виникає із правового стану власника депозиту і може використовуватися юридичними і фізичними особами для забезпечення безготівкових розрахунків, одержання готівки тощо.

Депозитні гроші – різновид кредитних грошей, що не мають речового виразу та існують лише у вигляді записів на рахунках у банках. З метою розширення переваг депозитних грошей використовуються дебетові картки.

Дебетові картки – це сучасні платіжні інструменти, які випускаються фінансово-кредитними установами. Дебетові картки надають власникові депозитного вкладу оперативну можливість здійснювати трансакційні операції з власного банківського рахунку та користуватися іншими послугами. 

Електронні гроші – умовна назва грошових засобів, які використовуються їх власниками за допомогою електронної системи банківських послуг. Фактично, це абстрактні кредитні гроші, що обертаються не у формі паперових носіїв, а через впровадження до сфери розрахунків комп’ютерної техніки і сучасних систем зв’язку. Електронні гроші є найбільш економним і зручним носієм грошової функції, значно прискорюють безготівкові розрахунки. На основі електронних грошей виникли кредитні картки.

Кредитна картка іменний грошовий оплатно-розрахунковий банківський документ, що видається вкладникові банку для безготівкової оплати придбаних ним товарів чи послуг. Умовою отримання кредитної картки є платоспроможність клієнта. 

https://studies.in.ua/bzakon/105-32-suchasn-vidi-groshey.html

Неповноцінні гроші — гроші, які не мають власної вартості, або вона значно нижча за номінал. 

До них належать паперові , кредитні гроші та білонна монета.