Урок №1

Мета уроку: 

Прочитайте матеріали до уроку. Зробіть опорний конспект.

Домашнє завдання: 

Дайте відповіді на запитання? (Письмово).

-    Вивчити конспект.

-   Придумати і записати у зошит свої тестові завдання до теми (1 завдання – 1 бал).

План

1. Предмет, завдання галузевої економіки.

2. Мета навчання курсу.

3. Предмет і метод галузевої економіки.

1. Розповідь з елементами бесіди: Економіка, являє собою таку сферу життя суспільства, яка охоплює виробництво продуктів і послуг, обмін ними, розподіл створених у суспільстві благ і споживання.

Найважливішим завданням будь-якого суспільства є забезпечення найповнішого задоволення потреб людини. Економічна наука вивчає, як люди, використовуючи обмежені виробничі ресурси, можуть досягти створення різноманітних речей і послуг, забезпечуючи при цьому найповніше задоволення потреб.

Основи галузевої економіки це наука про саморегулювання економіки на основі економічної свободи її учасників.

Основні завдання курсу «Основи галузевої економіки та підприємництва»:

Економічне зростання – потрібно забезпечити виробництво більшої кількості високоякісних товарів та послуг, що дасть змогу забезпечити вищий рівень життя людей.

Повна зайнятість населення, відповідну роботу треба знайти всім, хто бажає і здатен працювати.

Економічна ефективність виробництва, яка передбачає за мінімальних витрат одержання максимуму прибутку.

Економічна свобода – у своїй економічній діяльності суб’єкти економічних відносин мають володіти високим ступенем свободи.

Стабільність цін – потрібно уникати значного коливання  загального рівня цін.

- Економічна захищеність – забезпечення достойного існування хронічно хворих, непрацездатних, недієздатних, літніх і всіх тих, хто неспроможний заробити собі на прожиття хоч би мінімальний дохід.

Запитання для здобувачів освіти: Яке значення економічних знань для кваліфікованих конкурентоспроможних робітників? (відповідь здобувачів освіти) Значення економічної науки для кваліфікованого робітника:

·   по-перше: сприяє раціональній поведінці у сфері споживання, доцільному використанню індивідуальних заощаджень;

·   по-друге: сприяє вмінню орієнтуватись у сфері бізнесу;

·   по-третє: допомагає прийняти правильні рішення при виборі сфери діяльності.

2. Мета вивчення курсу. Економіка як сфера діяльності людей у буквальному розумінні означає «мистецтво ведення господарством». Під господарською діяльністю заведено розуміти будь-яку працю, у процесі якої люди виготовляють, транспортують і продають необхідні для власної життєдіяльності продукти та предмети.

         Основна мета вивчення: оволодіння основними розділами галузевої економіки, методами організації ефективного господарювання на рівні первинної ланки суспільного виробництва – підприємства. Набуття необхідної сукупності теоретичних з управління ринковою економікою на сучасному етапі її розвитку.

3. Предмет і метод галузевої економіки.

Економіка або економічні науки – це комплекс суспільних наукових дисциплін про господарство, а саме – про організацію та управління матеріальним виробництвом, ефективне використання ресурсів, розподіл, обмін, збут і споживання товарів та послуг.

Економіка, як комплекс економічних дисциплін має складну структуру. Її поділяють на національну економіку та економіку управління (економіка і організація управляння), і кожна з цих дисциплін одночасно на мікроекономіку (мала економіка) яка ставить за мету дослідити поведінку фірм, окремих людей, сім’ї та макроекономіку (велика економіка) яка вивчає країни, великі інтернаціональні об’єднання та світ в цілому.

Предмет «Основи галузевої економіки та підприємництва» включає вивчення:

-   теорії і практики господарювання на рівні підприємства

-   конкретних форм і методів господарювання, принципів формування і використання виробничого потенціалу, взаємодії всіх видів ресурсів

-   організації і ефективності господарсько-комерційній діяльності підприємства.

Методологія вивчення курсу відповідає процесу пізнання істини: від живого споглядання до абстрактного мислення і від нього до практики.

Предмет «Основи галузевої економіки  та підприємництва» має певну логіку побудови і конкретний вміст. У ринкових умовах господарювання вона включає такі розділи:

-   підприємство в сучасній системі господарювання (підприємство як суб’єкт господарювання, основи підприємницької діяльності, управління підприємствами)

- ресурсне забезпечення діяльності підприємства (персонал, капітал і виробничі фонди, нематеріальні ресурси і активи, оборотні кошти підприємства, інвестиційні ресурси)

технічна база, організація і планерування виробництва (інноваційні процесі, техніко-технологічна база виробництва, організація виробництва, виробнича і соціальна інфраструктуру, регулювання, прогнозування і планерування діяльності)

результати і ефективність виробництва (виробництво, якість і конкурентоспроможність продукції, продуктивність, мотивація і оплата праці, витрати і ціни на продукцію, фінансово-економічні результати і ефективність діяльності)

антикризова система господарювання (економічна безпека підприємств, реструктуризація і санація підприємств, банкротство і ліквідація підприємств)

Завдання 1. 

Закінчіть речення (за повну правильну відповідь отримаєте - 2 бали)

Методичний прийом «Гронування». Запишіть слово «економіка», далі запишіть у зошит основні характеристики цього терміну.

Завдання 2.

Пройдіть тест (за кожну правильну відповідь отримаєте - 2 бали)

1. Наука, що вивчає сферу життя суспільства, що охоплює виробництво, обмін, розподіл та споживання матеріальних благ:

a) Економіка

b) Економічна теорія

c) Основи галузевої економіки

2. Основні завдання курсу «Основи галузевої економіки»:

a) Економічна свобода

b) Економічне зростання

c) Економічна ефективність

d) Всі відповіді вірні

3. Перспективи розвитку економіки України:

a) Економічна підтримка нових ринкових структур

b) Відмова від фінансування наукових і високотехнологічних галузей

c) Надання трудовим колективам прав контролю за проведенням ринкових реформ

4. Одержання максимуму прибутку при мінімальних витратах на його виробництво це:

a) Економічне зростання

b) Економічна ефективність

c) Економічна свобода