Урок №18

Класичними факторами виробництва є праця (цілеспрямована діяльність людей), земля (природні ресурси), капітал (засоби виробництва). Економічний портал · Сучасні автори досить часто четвертим фактором вважають підприємливість. Також факторами виробництва називають науку, інформацію, людський капітал, тощо. 

фактори виробництва

Вибір щодо того, які товари та послуги виробляти, - це вибір щодо використання економікою її факторів виробництва, ресурсів, доступних їй для виробництва товарів та послуг. Простіше кажучи, «фактори виробництва» - це ресурси, які нам потрібні для того, щоб виробляти предмети, які ми хотіли б мати. Ці чотири фактори - земля, робоча сила, капітал та підприємці. Кожен з факторів робить можливим виробництво, а використання або неправильне використання будь-якого з них може вплинути на економіку.

Універсальні узагальнення

Керівні питання


Поняття землі пов'язане з конкретними предметами, які люди отримують від природи, такими як природні ресурси або речі, які виробляються землею, наприклад, сільськогосподарські продукти.

Праця - це те, що кожна людина робить як частину своїх засобів до існування або роботи, щоб оплатити своє існування. Праця виконується людьми, і це загальна кількість талантів і зусиль, які робоча сила країни має створювати продукти або послуги. Робоча сила може розширюватися або скорочуватися з часом, або вона може розвиватися зі змінами на ринку, але в довгостроковій перспективі це вплине на економіку країни.

Третім фактором виробництва є капітал, або капітальні товари, які є інструментами або обладнанням, необхідними для виробництва. Капітал є як результатом виробництва (складання бульдозера), так і може бути використаний у виробництві (бульдозер використовується на будівельному майданчику). Будь-яке обладнання або предмети, що використовуються бізнесом, щоб допомогти бізнесу функціонувати, є капіталом блага.

Останній фактор виробництва - підприємець, або людина з ідеєю створити товар або розробити послугу. Підприємець - це той, хто вважає, що він/вона має краще уявлення про те, як побудувати «кращу мишоловку». Саме ця людина в кінцевому підсумку намагається поєднати фактори виробництва, щоб зробити товар або надати послугу, яку хочуть люди і продати її з метою отримання прибутку. Підприємець є ризиком і творчим елементом, який дозволяє вільній ринковій економіці розвиватися в міру зміни споживчого попиту.


Земля (Природні ресурси)

Пам'ятайте, що фактор виробництва, відомий як земля, - це не лише сама земля; «земля» стосується предметів, які люди отримують від природи. З цієї причини корисно думати про «землю» як про «природні ресурси». Існують дві істотні характеристики природних ресурсів. Перший полягає в тому, що вони зустрічаються в природі - що жодні людські зусилля не були використані для їх виготовлення або зміни. Друга полягає в тому, що їх можна використовувати для виробництва товарів і послуг. Це вимагає знань; ми повинні знати, як використовувати речі, які ми знаходимо в природі, перш ніж вони стануть ресурсами.

Розглянемо масло. Нафта в землі є природним ресурсом, оскільки вона знайдена (не виготовляється) і може бути використана для виробництва товарів і послуг. Однак 250 років тому нафта була неприємністю, а не природним ресурсом. Пенсільванські фермери у вісімнадцятому столітті, які виявили нафту, що сочиться через їхній грунт, були збентежені, не в захваті. Ніхто не знав, що можна зробити з маслом. Лише в середині дев'ятнадцятого століття був знайдений метод переробки нафти в гас, який можна було використовувати для отримання енергії, перетворюючи нафту в природний ресурс. Нафта зараз використовується для виготовлення всіляких речей, включаючи одяг, наркотики, бензин, пластик. Це стало природним ресурсом, тому що люди відкрили та впровадили спосіб його використання.

Визначення чогось як природного ресурсу лише в тому випадку, якщо його можна використовувати для виробництва товарів та послуг, не означає, що дерево має цінність лише для своєї деревини або що гора має цінність лише для своїх корисних копалин. Якщо люди отримують насолоду від існування прекрасної дикої місцевості, то ця пустеля надає послугу. Таким чином, пустеля є природним ресурсом.

Доступні нам природні ресурси можуть бути розширені трьома способами. Одним з них є відкриття нових природних ресурсів, таких як відкриття родовища руди, що містить титан. Друге - відкриття нових видів використання ресурсів, як це сталося, коли нові методи дозволили нафту бути використана для продуктивного використання або піску для використання у виробництві комп'ютерних чіпів. Третє - відкриття нових способів видобутку природних ресурсів з метою їх використання. Нові методи виявлення та картографування родовищ нафти збільшили світову пропозицію цього важливого природного ресурсу.


Трудові

Праця - це зусилля людини, які можуть бути застосовані до виробництва товарів і послуг. Люди, які працевлаштовані або хотіли б, вважаються частиною робочої сили, доступної для економіки. Люди, які працюють, щоб ремонтувати шини, пілотувати літаки, навчати дітей або виконувати закони - все це частина праці економіки. Люди, які хотіли б працювати, але не знайшли роботу - які є безробітними, також вважаються частиною робочої сили, доступної для економіки.

У деяких контекстах корисно розрізняти дві форми праці. Перший - людський еквівалент природного ресурсу. Саме природна здатність непідготовлена, неосвічена людина привносить в той чи інший виробничий процес. Але більшість працівників приносять набагато більше. Навички, які працівник має в результаті освіти, навчання або досвіду, який може бути використаний у виробництві, називаються людським капіталом. Студенти, які відвідують коледж або університет, набувають людський капітал. Працівники, які здобувають навички через досвід або через навчання, набувають людський капітал. Діти, які вчаться читати, набувають людський капітал.

Кількість робочої сили, доступної економіці, може бути збільшена двома способами. Одним з них є збільшення загальної кількості робочої сили, або за рахунок збільшення кількості людей, доступних для роботи, або за рахунок збільшення середньої кількості робочих годин на тиждень. Інший - збільшити кількість людського капіталу, яким володіють робітники.


Столиця

Капітал - це фактор виробництва, який був проведений для використання у виробництві інших товарів і послуг. Офісні будівлі, техніка та інструменти - приклади капіталу.

Давним-давно, коли перші люди ходили по землі, вони виробляли їжу, збираючи листя або фрукти з рослини або ловивши тварину і з'їдаючи її. Ми знаємо, що дуже рано, однак, вони почали формувати камені в інструменти, мабуть, для використання в обробці тварин. Ці інструменти були першою столицею, оскільки вони були виготовлені для використання у виробництві інших товарів - продуктів харчування та одягу.

Сучасні версії перших кам'яних інструментів включають пили, м'ясорубки, гачки та шліфувальні машини; всі вони використовуються в обробленні тварин. Такі інструменти, як молотки, викрутки та гайкові ключі, також є капітальними. Транспортне обладнання, таке як легкові та вантажні автомобілі, є капітальним. Такі об'єкти, як дороги, мости, порти та аеропорти, є столицею. Будинки теж капітальні, вони допомагають нам виробляти товари та послуги.

Капітал не складається виключно з фізичних об'єктів. Оцінка для нової симфонії є столицею, тому що вона буде використовуватися для виробництва концертів. Комп'ютерне програмне забезпечення, яке використовується бізнес-фірмами або державними установами для виробництва товарів і послуг, є капіталом. Таким чином, капітал може включати фізичні блага та інтелектуальні відкриття. Будь-який ресурс є капіталом, якщо він задовольняє двом критеріям:


Одна річ, яка не вважається капіталом - це гроші. Фірма не може використовувати гроші безпосередньо для виробництва інших товарів, тому гроші не задовольняють другому критерію капіталу. Фірми можуть, однак, використовувати гроші для придбання капіталу. Гроші - це форма фінансового капіталу. Фінансовий капітал включає гроші та інші «паперові» активи (такі як акції та облігації), які представляють претензії щодо майбутніх платежів. Ці фінансові активи не є капіталом, але вони можуть бути використані прямо або опосередковано для закупівельних факторів виробництва або товарів і послуг.


Підприємництво

Підприємці відіграють певну роль у тому, щоб ці інші три фактори виробництва працювали. Оскільки економісти почали боротися з проблемами дефіциту, вибору та вартості можливостей два століття тому, вони зосередилися на цих концепціях, так само, як вони, ймовірно, зроблять два століття тому.

Товари та послуги виробляються з використанням чинників виробництва, доступних економіці. Дві речі відіграють вирішальну роль у тому, щоб ці фактори виробництва працювали. Перший - це технологія, знання, які можна застосувати для виробництва товарів і послуг. Другий - фізична особа, яка відіграє ключову роль в ринковій економіці: підприємець. Підприємець - це людина, яка, працюючи в контексті ринкової економіки, прагне отримувати прибуток, знаходячи нові способи організації факторів виробництва. У неринкових економіках роль підприємця відіграють бюрократи та інші особи, які приймають рішення, які реагують на інші стимули, крім прибутку, керувати своїм вибором щодо рішень щодо розподілу ресурсів.

Взаємодія підприємців і технологій впливає на все наше життя. Підприємці щодня ставлять в роботу нові технології, змінюючи спосіб використання факторів виробництва. Фермери і заводчани, інженери та електрики, техніки та викладачі працюють інакше, ніж це робили лише кілька років тому, використовуючи нові технології, впроваджені підприємцями. Музика, яку ви любите, книги, які ви читаєте, спортивне обладнання, з яким ви граєте, виробляються інакше, ніж вони були п'ять років тому. Книга, яку ви читаєте, була написана і виготовлена за технологіями, яких не існувало десять років тому. Ми можемо заперечувати, чи всі зміни зробили наше життя кращим. Те, що ми не можемо заперечити, це те, що вони зробили наше життя іншим. 


Дайте відповідь на питання самоперевірки нижче, щоб контролювати ваше розуміння понять в цьому розділі.

1. Які фактори виробництва? Який з них, на вашу думку, є найважливішим? Чому?

2. Перерахуйте дві характеристики природних ресурсів.

3. Які дві форми праці і як ми можемо збільшити робочу силу?

4. Які два критерії класифікують ресурс як капітал?

  5. Що робить людину підприємцем?

https://ukrayinska.libretexts.org/%D0%94%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B6%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%B0/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BA%D0%B0/01%3A_%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%96%D1%87%D0%BD%D1%96_%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8/1.05%3A_%D0%A4%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8_%D0%B2%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%82%D0%B2%D0%B0