Staff

Who's who? (as at 12th November 2018)

The staff at Broadlands Academy are organised in teams.

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Mr J HALL – Principal

Ms J GRIFFITHS – Assistant Principal

Ms H THAYER – Assistant Principal


CURRICULUM TEAMS

English

Ms P DUNN – Curriculum Leader for English

Ms R COOPER

Mr P HAUSELMAN

Ms A MORGAN

Ms H THAYER – Assistant Principal

Ms L WHITTLE

Maths

Ms M SYMONDS – Curriculum Leader for Maths

Mr C BIRDSMITH

Mr J HOME

Mr M HUXLEY

Ms L NOLAN

Science

Mr M HAZELWOOD – Curriculum Leader for Science

Mr J IPPIOTIS

Ms L MOMBER

Mr D SMITH

Ms J VIPOND

Ms J MURRAY – Science Technician

Humanities

Mr N CARTER

Ms L CLAPPERTON

Mr J EVANS

Ms C HARRISSON

Ms R OLSEN

Modern Foreign Languages

Ms J ESCRIBANO

Ms H CARLYLE

Ms E IRIBARREN

Technology

Mr P BASSETT

Ms I KEREK

Ms R LINNEGAR

Ms N PARRY

Ms R RAZZAK

Ms N SHORE

Ms Z WILSON

Ms C WINNAN

Mr E BROWN-KENYON – Technology Technician

Ms K HARRIS – Technology Technician

Mr C LEONARD – Creative Arts Technician

Physical Education

Mr J BOULTON – Curriculum Leader for PE

Ms K DALY

Ms J GRIFFITHS – Assistant Principal

Mr D STEADMAN


TUTOR TEAM

Mr P HAUSELMAN – 7PHA Tutor Group

Mr M HUXLEY – 7MHU Tutor Group

Mr D STEADMAN – 7DST Tutor Group

Ms L WHITTLE – 7LWH Tutor Group

Ms A MORGAN – 7AMO Tutor Group

Mr D SMITH – 8DSM Tutor Group

Ms E IRIBARREN and Ms L CLAPPERTON – 8EIR Tutor Group

Ms L MOMBER – 8LMO Tutor Group

Mr P BASSETT – 8PBA Tutor Group

Mr J HOME – 8JHO Tutor Group

Mr C BIRDSMITH – 9CBI Tutor Group

Mr J IPPIOTIS – 9JIP Tutor Group

Ms R COOPER – 9RCO Tutor Group

Mr M HAZELWOOD – 9MHA Tutor Group

Mr J EVANS – 10JEV Tutor Group

Ms I KEREK – 10IKE Tutor Group

Ms L NOLAN – 10LNO Tutor Group

Ms J ESCRIBANO and Ms H CARLYLE – 10PWA Tutor Group

Ms C WINNAN and Ms C HARRISSON – 11CWI Tutor Group

Mr P DUNN and Ms J VIPOND – 11PDU Tutor Group

Ms M SYMONDS and Ms R RAZZAK – 11MSY Tutor Group

Ms R OLSEN – 11ROL Tutor Group


LEARNING RECOVERY TEAM

Ms H THAYER – Assistant Principal

Ms K DALY – Year 10 and Year 11 Co-ordinator

Mr J BOULTON – Year 9 Co-ordinator

Ms N PARRY – Year 8 Co-ordinator

Ms Z WILSON – Year 7 Co-ordinator

Ms G BARENDT – Student Welfare Assistant

Ms L GENGE – Learning Recovery Co-ordinator

Ms C FERRIS – Learning Recovery Assistant

Mr M LEAKEY – Learning Recovery Assistant

Ms K SHELLARD – Learning Recovery Receptionist/Resources


SEND TEAM

Ms J BLAIR – SENDCO

Ms W BRADY – Assistant SENDCO

Ms E KELLY – Inclusion Unit Teacher

Ms S SMITH – Inclusion Unit Teacher

Ms D REDWOOD – Teacher of Literacy and Numeracy

Mr G DORRINGTON – Teaching Assistant

Ms C FERRIS – Teaching Assistant

Ms K FOX – Teaching Assistant

Mr A JENEWAY – Teaching Assistant

Ms J JOHNSON – Teaching Assistant

Ms I LEGG – Teaching Assistant

Ms H WAIT – Teaching Assistant

ADMINISTRATION SUPPORT TEAM

Ms M TURNER – AET Interim Finance Manager

Ms H STEER – Principal’s PA

Ms R ATTWOOD – Data and Examinations Manager

Ms L BELFORD – Administrative Assistant (Reception)

Ms C NORMAN – Finance Manager

Ms R WOOD – Finance Assistant

Mr P ROGERS – iLEARN Centre Co-ordinator

Mr D WILLIAMS – Cover Supervisor

ICT SUPPORT TEAM

Mr T HAMMOND – ICT Network Manager

SITE SERVICES TEAM

Mr K HAZELL – Building Operations Supervisor

Mr M PULLIN – Building Operations Assistant

Mr J PEARCE-LYONS – Cleaning Assistant

Ms L ATTWOOD – Cleaner

Ms J COX – Cleaner

Ms K HARRIS – Cleaner and SMSA

Ms J SOFFE – Cleaner

Ms D VINEY – Cleaner

Ms M WAYMOUTH – Cleaner

Ms L WHITTLE – Cleaner

Mr R WHITTLE – Cleaner

Ms C FARLEY – Cook in Charge

Mrs J CLARKE – Caterer

Ms S HART – Caterer

Ms M McGUINNESS – Caterer

Ms A WHOOLEY – Caterer