Tehnoloogiline kirjaoskus

Projekt „Tehnoloogilise kirjaoskuse edendamine Põltsamaa Ühisgümnaasiumi IT õppesuuna õppekava raames

Rahastajad: Hasartmängumaksu Nõukogu (Haridus- ja Teadusministeerium) ja Põltsamaa ÜG.

Projekti kestvus: 01. oktoober 2014 – 01. oktoober 2015

Projekti eesmärgid

1. Lähtuvalt Eesti tööjõuturu vajadustest ja 21. sajandi kooli ette seatud ülesandest – valmistada noori ette edukaks toimetulemiseks kõrgtehnoloogilises maailmas - on märgatavalt tõusnud Põltsamaa ÜGi õpilaste tehnoloogilise kirjaoskuse tase.

2. Õppetöö toimub uue põlvkonna digitaalset tehnoloogiat kasutades ja seeläbi on tõusnud ka praktilise õppe osakaal õppetöös.

3. Tänu praktilises õppeprotsessis kasutatud kaasaegsele digitehnoloogiale on arenenud õpilaste tehnoloogiline loovus ja ettevõtlikkus - digitaalselt kavandatud mudelist on saanud reaalne ese.

Sihtgrupp: gümnaasiumiastme õpilased (10.-11.kl); Põltsamaa ÜG 9. klasside õpilased ja piirkonna 9. klasside õpilased (Imavere, Adavere, Lustivere, Kirivere, Puurmani, Kolga-Jaani, Võhma). Projekti loodud väärtusi kasutavad ka järgnevatel aastatel Põltsamaa ÜGsse õppima asuvad õpilased.

Kirjeldus. Tartu Ülikooli innovatsioonisõber Põltsamaa Ühisgümnaasium otsustas kooli õppekavasse integreerida infotehnoloogia õppesuuna, lähtudes asjaolust, et 21. sajandil muutub tehnoloogiline kirjaoskus üha olulisemaks ning kooli oluliseks ülesandeks on valmistada noori ette edukaks toimetulemiseks kõrgtehnoloogilises maailmas.

Õpilaste tehnoloogilise kirjaoskuse arendamise nimel algatasime projekti, mille käigus täiendame-arendame infotehnoloogilist taristut ning loome võimalused tehnoloogilise hariduse omandamiseks.

2014. a sügisel alustame uute kursuste õpetamist IT-süsteemide spetsialisti eelkutseõppe oskustunnistuse saamiseks. Projekti raames koostame õppeaasta alguses avatava reaal-infotehnoloogia õppesuuna toetavate kursuste tarvis vajalike õppeainete ainekavad. Õppetöö toimub suures osas PÜGis, kuid olulisemad praktikumid, mida kooli tingimused ei võimalda toimuvad TKHKs ja TTÜs. Reaal-infotehnoloogia õppesuuna 10. ja 11. kl õpilased läbivad arvutite kooste-tehnoloogia projekti I osa Tartu Kutsehariduskeskuses ja osalevad õppepäevadel.

Projekti abil saame osta 3D printerile (mis soetati sponsorite abiga) kassetid ja hoida seda töös, et kursustel õpilaste poolt projekteeritud esemed ka reaalse käegakatsutava kuju saaksid.

Praktilise õppe tarvis toimub igal aastal juunikuus Tallinna Tehnikaülikoolis - TTÜ on PÜGi koostööpartner – õppepäev, kus 11. klasside õpilased osalevad erinevate õpitubade töös.

Septembris 2015 korraldame õppeaasta jooksul 3D modelleerimise (masinprojekteerimise) ja programmeerimise kursuste raames valminud praktilistest töödest näituse, kus õpilased presenteerivad 3D printeril valminud töid ning demonstreerivad oma ehitatud roboteid.

Projekti koordinaator õppealajuhataja Tiia Mikson.