Esitluse tegemisest

Hästi koostatud esitlus on justkui hea loo jutustamine, sellel on algus ja lõpp.

Taliaru, Toom

Esitlus on mõeldud info edastamiseks ja kinnistamiseks, ettekande illustreerimiseks.

Kogu esitlus tuleb teha samas stiilis ja stiil valida lähtuvalt eesmärgist ja sihtrühmast (lasteaialastele esinedes üks stiil, uurimistööd kaitstes teine).

Hea esitluse tegemiseks peab tundma oma teemat, auditooriumit (nii kuulajaid kui ka ruumi), esitluse tegemise põhimõtteid. Esitlust tehes peab kindlasti arvestama ka esinemiseks antud ajaga.

Esitlus algab tiitelslaidiga, järgneb sisukorra- või sissejuhatav slaid, edasi sisuosa (slaid või mitu sisukorra iga punkti kohta), esitluse lõpus on kokkuvõte, mõne esitluse puhul on vaja esitada viimasena eraldi slaidil kasutatud kirjandus.

Esitluse tegemiseks võib kasutada erinevaid esitlusprogramme (Microsoft Office PowerPoint, LibreOffice Impress, Prezi jne), kuid soovitav on veenduda, et need ka esitlusarvutis töötavad.

Slaidid peavad kinnistama olulisi mõtteid, nimesid, arve. Kui esinemine on pikem kui 20 minutit, siis kipub kuulaja tähelepanu paratamatult hajuma. Pikema esitluse puhul võib aeg-ajalt sisse tuua ootamatu disaini, atraktiivse pildi, animatsiooni vm. Pildid, joonised ja tabelid peavad suuliselt esitatavat teksti toetama.

Esitluse tegemise kuldreegel on 6 x 6 x 6, st:

  • slaidil võib olla kuni kuus rida teksti;

  • reas mitte rohkem kui kuus sõna;

  • slaidi pinnast teabe all kuni 60%.

Sageli esitatakse teave slaidil täpp- või numberloeteluna. Loetelu vormista vastavalt eesti keele tunnis õpitule (nagu on tehtud eelneva loetelu puhul). Slaidil võib loetelu esitada ka nagu järgnevalt näha.

Kvaliteedikontroll

  • Õiged faktid sisu peab olema kvaliteetne

  • Õigekiri vorm peab olema korrektne

  • Esitlus peab olema testitud, et veenduda soovitud tulemis

Peaasi, et peetakse kinni samast stiilist. Loeteluridade alguses ei või olla vaheldumisi väike- ja suurtäht ning lõpus punkt, semikoolon või midagi muud.

Oluline on esinemisoskus seda saab harjutades arendada.

Ja lõpetuseks iga asi muutub paremaks, kui sellele pühendada aega ja tähelepanu.