Motivatsioonikiri

Põltsamaa Ühisgümnaasium kui Tartu Ülikooli innovatsioonisõber, on kooli visiooni kohaselt Kesk-Eesti jätkusuutlik ja uuendusmeelne kool, kes suudab toime tulla erinevates oludes ja muutuvates tingimustes ning kes võtab kiiresti kasutusele positiivsed uuendused mistahes valdkonnas, toetatamaks iga õppija arengut ning luues igale õppijale võimalused individuaalseks arenguks.

Lähtudes asjaolust, et 21. sajandil muutub tehnoloogiline kirjaoskus üha olulisemaks, otsustasime uut õppekava arendama hakates arendada insener-tehnilist suunda, seades eesmärgiks ette valmistada noori kõrgtehnoloogilises maailmas edukaks toimetulemiseks. Sellest tulenevalt on kahe viimase õppeaasta eesmärgidki olnud seotud just tehnoloogilise kirjaoskuse arendamisega. Juba 2010/2011 õppeaastal pidasime oluliseks IT vahendite ja võimaluste senisest laialdasemat kasutamist õppetöös. Kooli õppekavasse lülitasime ka 3D-modelleerimise ja tehnilise joonestamise, programmeerimise ja tehnilise joonestamise kursused, mille tarvis koolitasime ka õpetajaid. Õpetajate erialase professionaalsuse, sh IKT ja digiõppe-alase pädevuse arendamine ongi olnud kooli üheks prioriteediks, ju seepärast omistati koolile 2011. ja 2012. aastal maakonna kõige koolitussõbralikuma organisatsiooni tiitel.

Õpetajate infotehnoloogilise pädevuse arendamiseks oleme kasutanud nii sisekoolitusi (HotPotatoes, Samsung digiklassis õpetamine, Moodle jt) kui kevadvaheajal toimuvaid kooli hariduskonverentse. 2013. a kooli 13. hariduskonverentsil „Õppimine ja õpetamine digiajastul“ rääkisid e-Õppe Arenduskeskuse, Järvamaa kutsehariduskeskuse, Tallinna Reaalkooli ja Sihtasutuse Innove inimesed õppimisest ja õpetamisest digiajastul, e-õppe rõõmudest ja valudest, õpetajate koostööst Moodle´i õpikeskkonna kasutamisel õppetöös, e-testide ja e-ülesannete koostamise kogemusest. Lisaks jagasid meie oma kooli õpetajad kogemusi e-Twinningust, samuti e-õppe võimaluste kasutamisest sotsiaalainete õpetamisel. 2014. aastal 14. konverentsil „21. sajandi kool – mis ja kuidas“ kuulasid õpetajad Tartu Ülikooli pedagogicumi juhataja, tehnoloogiahariduse professor M. Pedaste videoettekannet „Tehnoloogiline kirjaoskus kui inimese põhivajadus“, Tallinna Ülikooli haridustehnoloogia lektor S. Klaos rääkis teemal „Kas tänased väärtused ja põhioskused on homse kooli alustalad ning Paikuse PK haridustehnoloog A. Kalmus digiajastul õpetaja iseõppimise võludest ja valudest.

2013/14 õppeaasta eesmärgi, õppetöös on rakendatud uue põlvkonna digitaalseid õppematerjale ja kasutatud e-õppekeskkondi, täitmine eeldab vajalikel koolitustel osalemist ja oma kogemuse jagamist ning lisaks soovime, et iga õpetaja rakendab oma töös vähemalt üht uuendust (digiõppe – meetod, keskkond, tarkvara vm).

Seega on Põltsamaa ÜG õpetajatel olemas nii soov, tehnoloogiline (vt kandideerimisvorm) kui hariduslik pädevus ja valmisolek osalemaks digipöörde programmis.

Momendil on käimas töö kooli muutmiseks rakendussuunitlusega gümnaasiumiks: korrigeerime/ täiendame ja ühtlustame koostöös Tartu KHKga ainekavasid; alustasime õpilaste rollimänguga „SISENEMINE TÖÖTURULE“ (sisu: CV, motivatsioonikiri, töövestluses osalemine tööandja ja töövõtja rollis; virtuaalse firma loomine ja meeskonna komplekteerimine; toote või teenuse reklaam). Võimaldamaks 3D-modelleerimist õppivatel õpilastel muuta digitaalset mudelit füüsiliselt kombatavaks mudeliks, käivitasime sponsor - projekti 3D printeri ostmiseks. Lisaks toimub õpetajate enesetäiendamine (robootika, 3D printeriga töötamine, LibreOffice).

Lisa 1

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpetajate ja projekti arendusmeeskonna osalemine Digipöörde programmis on seotud järgmiste eesmärkidega:

· arendada kooli vastavalt hea kooli mudelile;

· täiendada õpetajate professionaalseid oskusi ja teadmisi ning erialast kompetensust, mille tulemusena tõuseks õpetamise kvaliteet ning õpilased omandavad konkurentsivõimelise hariduse;

· maksimaalne kaasaegse kommunikatsiooni- ja infotehnoloogia kasutamine õppetöös, tõstmaks õpilaste motivatsiooni ja õpihimu ning õpetajate õpetamistahet;

· uue tehnoloogia kasutuselevõtt ja olemasolevale suurema rakenduse leidmine nii õpilaste kui ka õpetajate seas;

· huvi tekitamine arvutite/nutiseadmete kasutamiseks uute oskuste õpetamise teel;

· uue tehnoloogia kasutusele võttes õpetamismeetodite mitmekesistamine ning kaasajastamine;

· õpetajate ja õpilaste ärgitamine loomaks digitaalseid õppevahendeid (õpiprogramme, töölehti, veebipõhiseid materjale jne);

· veebikeskkonna aktiivne kasutamine digitaalsete materjalide avaldamiseks ja jagamiseks;

· gümnaasiumiosas IT-suuna arendamine;

· arendada kooli vastavalt hea kooli mudelile;

· täiendada õpetajate professionaalseid oskusi ja teadmisi ning erialast kompetensust, mille tulemusena tõuseks õpetamise kvaliteet ning õpilased omandavad konkurentsivõimelise hariduse.

Usume, et Digipöörde projektis osalemise järel vallandub digiõppimine meie koolis, mistarvis oleme juba kavandanud jätkutegevusigi:

1. Maastikumängud nutiseadmetel

OÜ 360 KRAADI lubab koolil kasutada oma rakendust, et õpetajad saaksid koostada maastikumänge. Plaanis on välja töötada küsimustepank, et õpetajatel oleks võimalik lihtsalt koostada erinevaid mänge. Õpilased saavad nutiseadmete abil küsimused, mis on seotud GPS koordinaatidega. Liikudes maastikul õigesse punkti avaneb küsimus ja õige vastuse sisestamisel saab õpilane edasised juhised.

2. Korralik interneti püsiühendus koolile

Momendil on projekteerimisjärgus koolile valguskaabliga interneti ühenduse loomine. Kooli senine püsiühendus on väga kehva kvaliteediga ja aeg-ajalt on tunda selle kitsaskohti. Seoses sellega tahab kool, et õpetajad saaksid muretult õppetundides kasutada internetti ja selle avaraid võimalusi. Tänu korraliku ühenduse loomisele ei peaks õpetajad enam muretsema, et aeg-ajalt neil tekib probleeme interneti kasutamisega.

3. Tervet kooli kattev WIFI võrk

Esimeses etapis on plaanis katta kooli 7.-12. klasside õppehoone WIFI võrguga. Tulevikus ka algklassidemaja. Õpilased saaksid õppetundide ajal kasutada oma nutiseadmeid, et läbi kooli WIFI võrgu täita õpetaja poolt antud ülesanded. Õpilased ei peaks omama oma nutiseadmes andmesidet lubavat paketti.

Tiia Mikson

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õppealajuhataja