Hangya Szövetkezet

Valószínűleg a 100 évvel ezelőtti Hangya kiépülés nem másolható le. De a cél azonos. A mai körülmények között kell megtalálni egy emberarcú párhuzamos gazdaság kiépítésének a lehetőségeit.

A feladat az, hogy a még meglévő teljesítménynyújtási hajlandóságot, a tisztességes létfenntartási körülmények iránti jogos igényt, az összefogás szükségességének a felismerését, a helyi pénz által nyújtott lehetőségeket kihasználva, helyi szerveződésekre alapozva képesek vagyunk-e ezt a párhuzamos gazdaságot virtuális holdingként létrehozni.

E párhuzamos gazdaságot kiépítő holding szervezet létrehozása külön projekt témája.

A létfenntartási biztonság sajnos az államtól ma már nem várható el. Törekedni kell arra, hogy kölcsönös szolidaritáson alapuló módon részben ezt a közösségek oldják meg. Ezt gazdasági téren a kiépülő holding egyre nagyobb mértékben fogja biztosítani. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a gazdasági tevékenységeknek, létfenntartásnak egyéni, egyedi kockázatai nem lennének. Erre a gazdaságfejlesztés mellett szintén gondolni kell. Ennek a koncepcionális megalapozására is projektet kell szervezni.

(Németh István)

Mit nyújthat ma a Hangya összefogás?

Mivel a globalizálódó verseny következtében egyre kevesebben lesznek gazdagabbak és egyre többen válnak egyre szegényebbé, továbbá az elesettek kiszorulnak a tőke, a föld, a hatalom egyre fokozódó koncentrációjából és az ezekből származó áldásokból, könnyű belátni, hogy kiszolgáltatottságukat az egyének csak összefogásaikkal tudják leküzdeni.

A mozgalom újjászületése

A fentiekben megfogalmazott problémák alapján létre kell hozni egy olyan országos mozgalmat, amely nem egy újabb „Hangyás” szervezet kíván lenni, hanem egy igazi ÖSSZEFOGÁS, amely az egyetlen lehetőség a társadalom önvédelmi szövetének, immunrendszerének az újraépítésére.

Csatlakozásra hívunk a Történelmi Hangya Mozgalom Országos Szövetsége működéséhez minden olyan civil szervezetet, szövetkezetet, céget, önkormányzatot és pártoló tagként magánszemélyt, aki az alapító tagokkal, számos kistermelővel és civil szervezettel összefogva arra vállalkozik, hogy újjászervezze és működtesse hazánkban a Hangya Település Gazdaságfejlesztési modellt.

Összefogásra hívjuk mindazon honfitársunkat és önszerveződő helyi csoportjaikat, akik megelégelve gazdasági és társadalmi kiszolgáltatottságunkat a saját kezükbe szeretnék venni sorsuk irányítását és hisznek még abban,

    • hogy összefogással jól működő helyi gazdaságot tudunk maguknak és közösségeinknek teremteni,

    • hogy összefogással egymásra találhat a helyi termelő, szolgáltató és a helyi vásárló,

    • hogy összefogással helyben munkahelyeket és viszonylagos jólétet tudunk teremteni,

    • hogy összefogással a még oly szerény vásárló erőnkkel is tudjuk befolyásolni a közvetlen gazdasági környezetüket, kialakítjuk belső fogyasztói bázisunkat,

    • hogy összefogással valódi alap szükségleteinket helyi szinten biztosítani tudjuk,

    • hogy összefogással létre tudjuk hozni saját független pénzintézeteinket,

    • hogy összefogással kezünkbe vehetjük saját energiaellátásunkat,

    • hogy összefogással újra vonzóvá tehetjük a vidéki életformát fiataljaink számára,

    • hogy az Élelmiszer Önrendelkezést alulról az egyes ember szintjéről meg lehet valósítani

    • hogy a történelmi „Hangya” mozgalom és szellemiség megfelelő keret lehet céljaink megvalósítására.

A fentiek megvalósításához az alábbi területeken tevékenykedik a jövőben a Történelmi Hangya Mozgalom Országos Szövetsége:

    • képviseli a tagok érdekeit, védi a szövetkezeti jogokat;

    • koordinálja a tagok kapcsolatait helyi, regionális és országos gazdálkodó szervezetekkel, fogyasztói csoportokkal, civil szervezetekkel, önkormányzatokkal ennek érdekében országos hálózatot épít;

    • cserekapcsolatokat alakít ki belföldi és külföldi partnerekkel, a jó gyakorlat terjesztése és az információcsere érdekében;

    • segíti, hogy a tagok integrálják (összehangolják és akár összekapcsolják) tevékenységüket eszközök és tudás megosztásán keresztül. Ennek érdekében a tagok a szövetség rendelkezésére bocsátják tapasztalatukat és információkat, amelyet a szövetség elméleti és gyakorlati oktatás keretében valamint információ szolgáltatási tevékenységében elérhetővé tesz az érdeklődők számára;

    • támogatja országos Hangya üzletlánc, helyi piacok, és egyéb értékesítési csatornák létrehozását;

        • törekszik egy kölcsönös előnyökkel járó hosszabb távú és átfogó együttműködés kialakítására, miközben a partnerek megőrzik stratégiai önállóságukat és piaci szegmenseiket.

Az alapítást kezdeményező tagok által kínált szolgáltatások, amelyekre a tagság saját tevékenységét is építheti:

    • A Kincsem Hungária Szövetkezet által létrehozott, magyar termékek forgalmazására irányuló beszerzési szövetkezés, amely egy országos logisztikai rendszerrel támogatott Hangya üzletlánccal komplett szolgáltatást tud biztosítani a kereskedelem terén.

    • A Gaia Alapítvány több évtizedes vidékfejlesztési, oktatási és kutatási tapasztalattal, a gyakorlati hátteret bemutató Galgafarm Első Magyar Organikus Hangya Szövetkezettel és a Galgahévízi Ökofalu projekttel szervesen együttműködve biztosítja a Hangya Település Gazdaságfejlesztési modell gyakorlati bemutatását és a „Hangya szellemiség” elméleti oktatását.

    • Érpatak Önkormányzata az „Érpataki modell” széles körű bemutatásával, és a megvalósítás gyakorlati példáival igyekszik megoldási lehetőséget nyújtani minden település számára. Az érpataki siker lényege az, hogy a legsúlyosabb problémákat orvosolta. Kulcskérdés a rend, a törvények megszilárdítása, a közösségi együttélés szabályainak világos definiálása, a helyi szokásjog kialakítása, ezek folyamatos megkövetelése és a társadalom minden rétege vonatkozásában történő szisztematikus betartatása. Ezzel alapot teremtve az emberek megélhetésének a biztosításához. A falvakban, kistelepüléseken csaknem minden házához tartozik kert, mezőgazdasági művelésre, gazdálkodásra alkalmas terület. Ezek jó része sajnos parlagon hever, ez egy olyan fontos erőforrás, amelyet kár lenne kihasználatlanul hagyni. Érpatakon aktív segítséget nyújtanak ezeknek a területeknek a művelésbe vonására, piacot szerveznek és igyekszenek minden területen megvalósítani a Hangya Település Gazdaságfejlesztési Modellt.

    • Fogyasztókat tömörítő civil szervezet tagjaink segítik mindazokat, akik szeretnék megismerni a "Tudatos Fogyasztók" jogait, és „kötelezettségeit”, hogy a mindennapok során vásárlásaik örömet okozzanak, egészséges, minőségi, magyar és elsősorban helyi, megbízható eredetű termékek kerüljenek a családok asztalára. A globalizáció nem csak azt jelenti, hogy a messzi termékek eljutnak hozzánk, de azt is, hogy így vagy úgy, de a drámai társadalmi vagy környezeti következményekkel is szembe kell néznünk egyszer. Ne gondoljuk, hogy tehetetlenek vagyunk! Az ősi igazság most is áll: egyedül talán nem sokat tehetünk, de ha akaratunk, tetteink összeadódnak másokéival, messzire juthatunk.

Várjuk mindazok jelentkezését, akik szeretnék megismerni az újjászervezett Hangya Mozgalom lényegét, és saját lakóhelyükön kívánnak megvalósítani egy jól működő helyi gazdaságot, hogy lokális szinten tudják biztosítani valódi alapszükségleteiket, és fontosnak tartják újra vonzóvá tenni a vidéki életformát fiataljaink számára.

Gábor Eszter

a Szövetség elnöke

Forrás: http://hangyaszovetseg.hu/home/toertenet