Konferencija

ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA 

Pod nazivom "Mentalno zdravlje ispod žutog šešira", završna konferencija projekta održat će se 26.6.2023. godine u našoj školi, s početkom u 8.30 sati. Nakon plenarnih predavanja, održat će se sedam različitih radionica i to u dva termina. Svaki sudionik će moći, dakle, izabrati dvije radionice na kojima će sudjelovati. Maksimalan broj sudionika po radionici je 20.

Program konferencije:

8.30 - 09:00 Registracija sudionika

9:00 - 9:30 Uvodno predavanje: O Erasmus+ KA1 projektu „Žuti šešir“ – ravnateljica dr.sc. Vlatka Kovač i koordinatorica projekta Ksenija Ondrašek

9:30 – 10:15 Plenarno predavanje: profesorica emerita Majda Rijavec: Kako povećati psihološku otpornost učitelja?

10:15 – 10:30 Pauza

10:30 – 11:15 Plenarno predavanje: dr.sc. Vesna Ivasović: Kada bi rane mogle govoriti – kako pomoći učenicima koji se samoozljeđuju?

11: 15 – 12:00 Plenarno predavanje: doc.dr.sc. Tanja Jurin: Mentalno zdravlje djece u osnovnoj školi.

12:00 – 12:30 Pauza (zakuska)

12:30 – 13:30 Radionice (1-7)

13:30 – 14:00 Kreativni zadatak za sudionike

14:00 – 15:00 Radionice (1-7)


Opis radionica:


1. IGRA I MENTALNO ZDRAVLJE (Koraljka Žepec i Jasna Romich-Jurički)- Radionica obuhvaća prikaz i praktičan rad polaznika kroz igre koje uključuju storytelling, pokret, ritam i opuštanje.

Ciljevi radionice su:

- prepoznati važnost igre u procesu učenja i očuvanja mentalnog zdravlja i

- primijeniti prikazane aktivnosti i metode u svom svakodnevnom radu.

 

2. JOGA U ŠKOLI (Ingrid Soldan i Antonia Peran)– polaznici će iskustveno proći različite aktivnosti kroz položaje elementarne joge te vježbe disanja i opuštanja.

Ciljevi radionice su:

- dobiti uvid u koncept vježbanja joge u školi s učenicima i učiteljima te mogućnostima primjene joga položaja i igara, pravilnog disanja i opuštanja u svakodnevnom radu s učenicima u razredu i

- primijeniti jednostavne tehnike joge za vlastito opuštanje, svjesno disanje i umirivanje u stresnim situacijama.

 

3. POTICANJE SURADNIČKIH ODNOSA U RAZREDU PUTEM IGRE (Jasna Kunac i Gordana Capan) - sudionici će kroz aktivno sudjelovanje naučiti provesti različite igre kojima mogu poticati razvoj suradničkih odnosa među učenicima u razredu i na taj način poboljšati međusobne odnose i povećati dobrobit učenika.

Ciljevi radionice su:

- provesti aktivnosti kojima se potiče suradnja među učenicima i

- predvidjeti mogućnost upotrebe predstavljenih igara u svakodnevnom radu.

 

4. AUTIZAM  - izazovi s nepoželjnim oblicima ponašanja kod djece s PSA-om (Kristina Lera i Dubravka Sečen Rosso)- Radionica će ukratko obraditi glavne karakteristike i specifičnosti poremećaja spektra autizma te se ponajviše usmjeriti na  intervenciju i prevenciju nepoželjnih oblika ponašanja kod djece s poremećajem spektra autizma. Na radionici će se razgovarati o različitim nepoželjnim ponašanjima koja se mogu javiti te na koji način se pojedina ponašanja mogu predvidjeti ili ukloniti.

Ciljevi radionice:

- upoznati se s različitim oblicima nepoželjnih ponašanja te navesti potencijalne uzroke nepoželjnih ponašanja  i

- navesti primjere nepoželjnih ponašanja iz vlastitih profesionalnih iskustava te ponuditi strategije intervencije i prevencije.

 

5. RAZVOJ SAMOREGULACIJE KOD (darovitih) UČENIKA (Željka Trajbar, Ksenija Ondrašek i Lidija Marić)- radionica se sastoji od kratkog teoretskog i dužeg praktičnog dijela. Kroz teoretski dio polaznici će saznati više o pojmu samoregulacije emocija kao dio emocionalne inteligencije, a u praktičnom dijelu će uvježbati nekoliko alata i aktivnosti kojima se razvija samoregulacija emocija.

Ciljevi radionice:

- navesti sastavnice emocionalne inteligencije,

- objasniti važnost samoregulacije emocija i

- samostalno primijeniti aktivnosti i alate u cilju razvoja samoregulacije emocija.

 

6. SOCIJALNIM VJEŠTINAMA DO RAZVOJA EMOCIONALNE INTELIGENCIJE (Jasna Guliš i Anja Piljek) – sudionici će se upoznati  sa emocionalnom inteligencijom i njezinim sastavnicama te primijeniti alate za razvoj emocionalne inteligencije.

Ciljevi radionice:

- primijeniti provedene aktivnosti u radu i u svakodnevnom životu,

- razumjeti pojam emocionalne inteligencije i njezinih sastavnica i

- uvježbavati socijalne i suradničke vještine koje utječu na razvoj emocionalne inteligencije.

 

7. RADIONICA STOP-MOTION ANIMACIJE (Sanja Križan Sučić, Marija Iskra, Zrinka Zemljak) - Stop-motion animacija (tehnika animacije u kojoj se objekt može manipulirati tako da izgleda kao da se kreće sam od sebe, uz pomoć motion softvera) postaje popularan alat za učenje. Korištenje stop-motion animacije u učionici pomaže učenicima da se više uključe u ono što uče i daje im priliku da budu kreativni, što dodatno može  potaknuti angažman učenika, povećati osjećaj kompetencije a onda i razumijevanje gradiva.

Ciljevi radionice:

- samostalno napraviti stop-motion video,

- navesti mogućnosti primjene ove tehnike u svom radu.


Na konferenciju se možete prijaviti preko ove poveznice: https://forms.gle/tBTyYiaDyBFnka656 

Požurite s prijavom, jer je broj mjesta ograničen!  Sudjelovanje na konferenciji će biti bodovano od strane stručnih komora.