Aktivnosti

ZAVRŠNA KONFERENCIJA

Naš projekt je završio sa stručnom konferencijom koja se 26.6.2023. održala u našoj školi.

Više o samom sadržaju konferencije i detaljnijim opisom radionica pročitajte u odjeljku "Konferencija".

Na konferenciji je sudjelovalo 70-ak sudionika iz osnovnih i srednjih škola Grada Zagreba i okolnih županija.

Program je bio bogat sadržajem, sa dva plenarna predavanja uvaženih stručnjaka na području mentalnog zdravlja i sedam radionica koje su održali sudionici projekta.

Analizom završne evaluacije može se zaključiti kako je konferencija i više nego ispunila očekivanja sudionika. Ocijenjena je najvišom ocjenom u svim njezinim aspektima. Pojedine radionice također su ocijenjene najvišim ocjenama.

To je još jedan dokaz kvalitete rada u našoj školi i vjetar u leđa svim djelatnicima. Vjerujemo da ćemo slične događaje i ubuduće organizirati u našoj školi, tim više što smo ponosni nositelji Erasmus+ akreditacije od ove godine.

U galeriji slika ispod, pregledajte kako nam je na konferenciji bilo korisno i zabavno.

Konferenciju je otvorila ravnateljica koja se obratila sudionicima s informacijama o školi i osvrtom na 70 godina rada škole i aktivnostima koje smo provodili tijekom ove školske godine.

Voditeljica Erasmus+ KA1 projekata je upoznala sudionike sa Erasmus+ programom i našim projektom - mobilnostima i diseminacijskim aktivnostima koje smo u projektu provodili.

profesorica emerita Majda Rijavec je održala plenarno predavanje "Kako razvijati vlastitu psihološku otpornost" tijekom kojeg nas je poučila što sve možemo činiti da doprinesemo svom mentalnom zdravlju. 

do.dr.sc. Tanja Jurin je održala plenarno predavanje pod nazivom "Mentalno zdravlje djece u osnovnoj školi" u kojem nam je dala sliku mentalnog zdravlja učenika i preporuke što stručnjaci u školi i roditelji mogu i trebaju činiti da bi naša djeca bila mentalno zdravija.

Nakon plenarnih predavanja, sudionici su sudjelovali u odabranim radionicama. Ukupno je bilo sedam radionica koje su se održavale paralelno u dva puta. To znači da je svaki sudionik mogao prisustvovati na dvije radionice.

RADIONICA "RAZVOJ SAMOREGULACIJE KOD (darovitih) UČENIKA"

 Tijekom kratkog teoretskog uvoda, polaznici su saznali više o pojmu samoregulacije i njezinim sastavnicama, samoregulaciji kao komponenti emocionalne inteligencije, te CASEL okviru. Naglašene su osobitosti darovitih učenika na emocionalnom i socijalnom planu te predloženi načini rada u školi. U praktičnom dijelu su prikazani i uvježbani neki alati i aktivnosti kojima se razvija samoregulacija emocija. 

Sudionici igraju igru "Zamisli i kreiraj"

Sudionici iskazuju svoju kreativnost u zadatku crtanja po uputama.

RADIONICA "SOCIJALNIM VJEŠTINAMA DO RAZVOJA EMOCIONALNE INTELIGENCIJE"

 

Polaznici radionice upoznali su se sa pojmom emocionalne inteligencije i njezinim sastavnicama te su primijenili neke od alata za razvoj emocionalne inteligencije.

U praktičnom dijelu uvježbavali smo  socijalne i suradničke vještine koje utječu na razvoj emocionalne inteligencije. Polaznicima su prikazane i uvježbane metode i tehnike, aktivnosti koje mogu  pomoći ojačati samopouzdanje, otkriti vlastite vrijednosti, razviti komunikacijske vještine, razumjeti govor tijela i neverbalnu komunikaciju, razviti empatiju i pomoći u rješavanje sukoba.


Sudionici uvježbavaju aktivno slušanje.

RADIONICA ''AUTIZAM  - izazovi s nepoželjnim oblicima ponašanja kod djece s PSA-om''

Tijekom radionice sudionici su se ukratko upoznali s karakteristikama i simptomima koji se javljaju kod djece s PSA-om. Nadalje, dobili su uvid u podlogu i moguće uzroke nepoželjnih oblika ponašanja kod djece s PSA-om. Sudionicima su predstavljeni primjeri mogućih nepoželjnih oblika ponašanja koji se mogu javljati u različitim okruženjima. Oni su, uz informacije dobivene u primjerima, navodili potencijalne uzroke izazovnih oblika ponašanja, a također i rješenja, odnosno načine na koji se djeci u toj situaciji može pomoći. Predstavljeni su im materijali koji se koriste u radu te koji mogu pomoći u smanjivanju ili uklanjanju pojedinih nepoželjnih oblika ponašanja. Polaznici su iskazali zadovoljstvo radionicom. 

RADIONICA "JOGA U ŠKOLI"

Joga je disciplina koja pomaže održati zdravo i gipko tijelo, povezati dah i pokret i doći u stanje potpune mirnoće. Na završnoj radionici sudionici su se upoznali s pojmom joge, mogućnošću primjene joge u školi i  njenim benefitima za djecu i za odrasle kako bi postigli mirnoću i koncentraciju. 

Prikazane su i isprobane jednostavne jogijske tehnike (fizičke vježbe i disanje) te vježbe koje je moguće primijeniti kod kuće, na poslu i u bilo koje vrijeme dana kada nam je potrebno razgibavanje ili podizanje energije. Sudionici su iskusili lagane vježbe na stolici te su tako mogli doživjeti koliko je važno pravilno držanje i disanje koje smiruje naše misli. U drugom su dijelu konferencije prikazani jednostavni položaji koji se mogu vježbati s djecom kao idealna priprema za nastavni dan ili umirivanje tijekom nastave. Prikazni su primjeri dobre prakse u vježbanju s djecom: joga priče, igre i oponašanje životinja i prirode kroz položaje i pokret. Predočene su slikovne kartice i neki od opuštajućih instrumenata koje djeca vole koristiti tijekom vježbanja. 

Time je sudionicima približena praksa joge kao jednostavan i zabavan skup tehnika koje pomažu smanjiti stres u školi ili bilo kojem drugom radnom okruženju. 


RADIONICA ''IGRA I MENTALNO ZDRAVLJE''

Tijekom završne konferencije „Mentalno zdravlje ispod žutog šešira“ održane su dvije radionice „Igra i mentalno zdravlje“. Polaznici su na početku same radionice ukratko upoznati s važnosti igre na razvoj kod djece, ali i njenom utjecaju na mentalno zdravlje, kako kod djece, tako i kod nas odraslih.

Što smo radili? Igrali se, praktično i iskustveno proveli brojne igre i aktivnosti primjenjive u svakodnevnom radu. Koristili smo različite materijale, kartice za pričanje priča, ispričali priču kroz pokret i senzorne materijale, koristili glazbu kroz koju smo vježbali emocionalnu samoregulaciju.

Radionicu smo završili opuštanjem uz mindfulness priču kroz koju smo promatrali svoje osjećaje.

Polaznici su iskazali zadovoljstvo prikazanim aktivnostima te dobili brojne ideje za njihovu implementaciju u svoj rad s djecom.


RADIONICA NA ŽUPANIJSKOM STRUČNOM VIJEĆU SOCIJALNIH PEDAGOGA

Na ŽSV socijalnih pedagoga Grada Zagreba i Zagrebačke županije koji se održao 10.5.2023. naša socijalna pedagoginja Jasna Guliš i psihologinja Ksenija Ondrašek su održali radionicu "Emocionalna inteligencija". Na radionici su polaznici bili upoznati sa našim Erasmus+ projektom "Žuti šešir" te su bile prikazane različite dramske tehnike i drugi alati koji se mogu koristiti u radu s učenicima u cilju razvijanja emocionalne inteligencije. U galeriji slika vidite kako nam je na radionici bilo:

RADIONICA NA ŽUPANIJSKOM STRUČNOM VIJEĆU GRADA ZAGREBA I ZAGREBAČKE ŽUPANIJE

Na ŽSV nastavnika matematike trogodišnjih strukovnih škola Grada Zagreba i Zagrebačke županije koji se održao 28.3.2023., naša psihologinja Ksenija Ondrašek je održala radionicu pod nazivom "Što je samosvijest i kako je razvijati?", kao dio diseminacije u lokalnoj zajednici.

Nastavnicima je pojašnjen pojam slike o sebi, dimenzije pojma o sebi te zbog čega je važno razvijati samosvijest kod učenika. 

U radioničkom dijelu smo koristili slikovne kartice,

tražili svoj "ikigai" te

izrađivali svoju liniju života sa važnim događajima koji su nas obilježili  kao osobe.

Nastavnicima se svidio ovakav način rada, osobito zbog teme. Rekli su da im je baš drago da je održana radionicu na temu koja ne uključuje matematiku! Veselimo se i nekoj novoj suradnji u budućnosti!

RADIONICA ZA LOKALNU ZAJEDNICU

U srijedu, 1. ožujka 2023. godine je psihologinja Ksenija Ondrašek održala radionicu mindfulnessa za predškolarce i njihove roditelje. Na radionici su djeca i roditelji mirisali različite stvari, dodirivali oku skrivene predmete, istezali svoje mišiće krečući se poput stare kornjače i iskušali nekoliko različitih načina disanja.

Na kraju radionice, psihologinja je roditelje uputila na koji način mogu primjenjivati mindfulness vježbe u svakodnevnim aktivnostima. To je tzv. neformalni mindfulness, a radi se o tome na svjesno obraćamo pažnju na ono što radimo, na naše osjete u vlastitom tijelu i na podražaje iz okoline (boje, zvukove).

RADIONICA NA UČITELJSKOM VIJEĆU

Učiteljica matematike Željka Trajbar je 1.3.2023. na Učiteljskom vijeću održala radionicu "Aktivnosti za rad s darovitim učenicima" na kojoj je prikazala mnogo različitih aktivnosti kojima se potiče kreativnost, a ujedno prorađuju emocije.

Aktivnosti su primjerene za učenike svih dobi i za primjenu u različitim predmetima i međupredmetnim temama.

RADIONICA MINDFULNESSA ZA UČITELJE

Tijekom zimskih praznika, 23.2.2023. psihologinja Ksenija Ondrašek je održala radionicu o mindfulnessu za zainteresirane učitelje. Radionici je prisustvovalo 12 učitelja i stručnih suradnika koji su kroz kratke i jednostavne aktivnosti iskusili mindfulness vježbe primjenjive na osobnoj razini, ali i za rad u razredu. 

Nakon kratkog uvoda o tome kako funkcionira naš mozak (stari i novi) i praktične vježbe koja to potkrepljuje, polaznici su se procjenjivali na kratkom upitniku "Koliko sam mindful?", a potom ih je psihologinja upoznala sa psihološkim i fizičkim dobrobitima prakticiranja mindfulnessa.

U praktičnom dijelu radionice, polaznici su iskusili vježbe senzorike, kinestetike, disanja i emocija. Na kraju je pojašnjen pojam "neformalni mindfulness", koji označava činjenje svakodnevnih stvari sa punom pozornošću, odnosno na mindful način. 

RADIONICA: ENOUGH THEORY - LET'S PLAY! COMEDY & HUMOUR IN CLASS

Dana 22. veljače 2023. u našoj je školi učiteljica Engleskog jezika Anja Piljek održala „2 u 1“ radionicu „Enough theory - let's play!“ i „Comedy & humour in class“ za sve zainteresirane učitelje. Radionici je prisustvovalo 11 učitelja i stručnih suradnika koji su kroz niz kratkih, jednostavnih i zanimljivih aktivnosti prisjetili kako je to biti dijete. Pritom su obogatili svoj „repertoar alata“ za motiviranje i animiranje učenika te postizanje vesele, opuštene i razigrane atmosfere u razredu, kao i povećanje kohezije unutar grupe. Radionica je protekla u odličnom raspoloženju te je, po mišljenju svih sudionika, bila vrlo korisna za budući rad s učenicima svih uzrasta.

RADIONICA:  JOGA I MINDFULNESS U ŠKOLI

21. veljače 2023. edukacijska rehabilitatorica Ingrid Soldan održala je praktičnu radionicu za učitelje i stručne suradnike naše škole. Tijekom radionice prikazan je kratak pregled aktivnosti Erasmus tečaja te na iskustven način doživljena joga smijehom i vježba osvještavanja vlastitih emocija i njihovog djelovanja na naše životne odluke. Slijedio je prikaz rada INA Opuštaonica koja se provodi u 7.e razredu kroz vježbanje elementarnih položaja u jogi, osvještavanje disanja, joga priče i igre, relaksaciju bojom, crtežom, zvukom te osnaživanjem kroz pozitivne afirmacije.


RADIONICA: EMOCIONALNA INTELIGENCIJA

Socijalna pedagoginja Jasna Guliš je 22.  veljače održala radionicu naziva Emocionalna inteligencija. Na predavanju su sudjelovali zainteresirani učitelji, nastavnici i edukacijski rehabilitatori koji rade u OŠ Grigora Viteza. Radionica je definirala emocionalnu inteligenciju i aspekte emocionalne inteligencije. Tijekom radionice sudionici su aktivno sudjelovali i uvježbavali sastavne dijelove emocionalne inteligencije.

Emocionalna inteligencija.pptx

PREDAVANJE: ''AUTIZAM - izazovi s nepoželjnim oblicima ponašanja kod djece s PSA-om''

Edukacijske rehabilitatorice Dubravka Sečen Rosso i Kristina Lera su 21. veljače održale predavanje AUTIZAM-izazovi s nepožljenim oblicima ponašanja kod djece s PSA-om.  Na predavanju su sudjelovali zainteresirani učitelji, nastavnici i edukacijski rehabilitatori koji rade u OŠ Grigora Viteza. Predavanje je bilo usmjereno na izazove, načine i metode s kojima se može ublažiti intenzitet i pojavnost izazovnih ponašanja. Tijekom predavanja dani su primjeri nepoželjnih ponašanja koja mogu iskazivati učenici s PSA-om te su sudionici davali prijedloge i ideje koji mogu biti uzroci navedenih nepoželjnih ponašanja te na koji način se ona mogu ublažiti ili ukloniti. 

AUTIZAM - izazovi s nepoželjnim oblicima ponašanja kod djece s PSA-om.pptx

''JA I DRUGI, DRUGI I JA''



Koraljka Žepec održala je 13.2.2023. predavanje za članove Učiteljskog vijeća OŠ Mato Lovrak u Novoj Gradiški pod nazivom “Ja i drugi, drugi i ja”.


Kroz predavanje o emocijama i komunikaciji istaknuta je važnost prepoznavanja i iskazivanja emocija kao važnog aspekta u svim međuljudskim odnosima, ali i u odnosu prema samima sebi. Kako bismo kvaltenije komunicirali s učenicima, roditeljima i kolegama u kolektivu, prisutni polaznici su uz teorijski dio predavanja o tehnikama asertivne komunikacije i “ja” porukama, o šumovima u komunikaciji, važnosti riječi u komunikaciji, empatiji i tehnikama aktivnog slušanja, izveli nekoliko praktičnih igara i primjera  koji će im poslužiti u svakodnevnom radu ili satovima razrednika s učenicima, a pridonose buđenju svijesti o vlastitoj osobnosti kao temelja uspješne komunikacije i odnosa.  


PREDAVANJE NA UČITELJSKOM VIJEĆU

Na sjednici Učiteljskog vijeća, 13.2.2023. godine, naša stručna suradnica socijalna pedagoginja Lidija Marić održala je predavanje na temu prevencije izgaranja (burnouta). Socijalna pedagoginja nam je na predavanju iznijela nekoliko važnih područja na kojima svi trebamo i možemo raditi kako bismo umanjili efekte stresa i tako očuvali svoje mentalno i fizičko zdravlje. Na samom početku nam je pojasnila koji su to mogući uzroci, odnosno izvori stresa u radnom okruženju.

Zatim smo čuli više o načinima na koje se možemo suočavati sa stresom, po mogućnosti ga okrenuti u svoju korist i razvijati svoju otpornost, engl. 3R (realize, reverse, resilience),

korisnim tehnikama i alatima koji nam pomažu u smirivanju i relaksaciji, poput tehnika disanja (box disanje) i tehnika uzemljenja.

Na kraju smo pozorno slušali o fiziološkim potrebama, odnosno nekim pravilima za dobar i kvalitetan san i o zdravoj prehrani te različitim korisnim dodatcima prehrani.

EDUKATIVNI MATERIJALI NA PANOIMA U ŠKOLI

Tijekom cijele školske godine, na panoima u holu škole i školskoj zbornici postavljamo materijale kojima je cilj edukacija u području mentalnog zdravlja i osnaživanje naših učenika, zaposlenika, roditelja i svih koji posjećuju našu školu. Niže su fotografije nekih tema:

Korisni savjeti za upravljanje svojom energijom - fizičkom, mentalnom, emocionalnom i duhovnom.

Opis četiri karakteristična ponašanja optimističnih osoba.

Korisni savjeti za povećanje zadovoljstva na poslu.

''KAKO OSNAŽITI SEBE''

Praktičnu edukaciju s radioničkim dijelom “Kako osnažiti sebe” 13. siječnja 2023. u OŠ Mato Lovrak u Novoj Gradiški za članove projektnog tima škole provela je Koraljka Žepec.

Polaznici su upoznati s različitim tehnikama rada na sebi, očuvanja mentalnog zdravlja, a kako bi ojačali svoje kompetencije i kapacitete za rad s učenicima. Kao glavna postavka iskazala se potreba osnaživanja nas samih kako bismo mogli raditi s drugima. Razgovarali smo o prepoznavanju i načinima iskazivanja emocija, kako kod nas, tako i kod učenika. Polaznici su upoznati i s vježbama mindfulnessa i korištenja foto kartica kao oblika art/fototerapije u radu s našim emocijama (Points of You® alat).

Kao važan čimbenik utjecaja na naše mentalno zdravlje je i kretanje. Polaznici su isprobali praktično neke od aktivnosti koje uključuju pokret i glazbu, a vrlo ih je jednostavno integrirati u svakodnevni rad s učenicima ili ih provoditi kroz radionički oblik rada s učenicima.

AKTIVNOST PROMATRANJA RADA U NAŠOJ ŠKOLI

U tjednu 5.12. - 9.12.2022. naša je škola ugostila troje učitelja iz Španjolske. Njihovu mobilnost promatranja rada smo iskoristili za širenje rezultata našeg projekta. Naše goste smo upoznali sa ciljevima projekta i aktivnostima koje provodimo u različitim razredima i različitim ciljnim skupinama. U neke smo aktivnosti uključili i njih.

Učitelji iz Španjolske ispred naše škole. Tijekom svog boravka su se upoznali sa ustrojem naše škole i sudjelovali na različitim aktivnostima koje provodimo u školi i u sklopu našeg projekta.

Sudjelovali su u aktivnostima Sportske grupe, INA Tim Raketa, Eko grupi, Modelarima i mnogim drugim aktivnostima, a posebno im se svidio sat joge sa našim učiteljima pod vodstvom učiteljice i instruktorice joge Antonije Peran.

PREDAVANJA ZA RODITELJE

Za roditelje učenika 4.a i 4.b razreda, psihologinja je početkom prosinca održala predavanje "Emocionalna inteligencija". Na predavanju je roditeljima objašnjena važnost razvoja emocionalne inteligencije, njezine sastavnice i načini na koje roditelji mogu poticati razvoj emocionalne inteligencije kod svoje djece. Roditelji su dobili uvid u aktivnosti koje u školi provodimo kako bismo razvijali emocionalnu inteligenciju učenika. Također, roditelji su upoznati sa Erasmus+ KA1 projektom Žuti šešir i aktivnostima koje provodimo u sklopu projekta. Takvo predavanje je u siječnju i veljači 2023. godine održano i za roditelje drugih i trećih razreda.

SUDJELOVANJE NA STRUČNOM SKUPU 

"VIŠE OD 20 GODINA INKLUZIVNE PODRŠKE U SAMOBORU"

U subotu, 03.12.2022., na stručnom skupu u Samoboru održano je izlaganje "Digitalni alati u nastavi - Padlet, Canva, Stop Motion".
Marija Iskra (učiteljica), Antonia Peran (prof. hrvatskog i engleskog jezika) i Zrinka Zemljak (logoped) predstavile su digitalne alate koje su naučile preko Erasmus+ projekta "Žuti šešir" i koje nastavljaju koristiti u nastavi i radu s djecom. Sudionicima stručnog skupa prikazana je općenita upotreba alata i primjeri materijala koji su u ovim digitalnim alatima izrađeni.

STUDENI - MJESEC LJUBAZNOSTI

Budući da je 13.11. Svjetski dan ljubaznosti, odlučili smo cijeli mjesec posvetiti ovoj temi. U holu škole smo uredili prigodni pano sa prijedlozima ljubaznih djela za svaki dan u mjesecu! Ovi su prijedlozi djela jednostavni i laki za provesti, pa se nadamo da će ih jednako uporno provoditi i učenici, mali i veliki, i učitelji te svi zaposlenici škole.

Ljubaznost je pažljivost i blagost prema drugima i sebi. Ona djeluje tako da se svi osjećamo bolje - i onaj koji je ljubazan i onaj tko prima ljubaznost. Stoga, budimo ljubazni svaki dan i činimo pozitivnu razliku našim malim djelima ljubaznosti!

OBILJEŽENI DANI ERASMUSA 2022.

Dani Erasmusa u našoj školi obilježeni su u tjednu od 10. do 14.listopada u svim razrednim odjelima. 

Sudionici projekta "Žuti šešir" su svoje učenike poučavali o zemljama Europske unije u kojima su, u ovom projektu, provedene mobilnosti.

 U holu škole uređen je prigodni pano (na slici). Pomoću ovog panoa, učenici i učitelji su mogli naučiti kako se pozdravlja u Sloveniji, Češkoj, Danskoj, Španjolskoj, Islandu i Cipru , te mnoge informacije o ovim zemljama koje su zanimljive i neobične.


  OBILJEŽAVANJE ERASMUS DANA 2022. - ŠPANJOLSKA


Učenici 7.e razreda su 14.10.2022. g. obilježili su Erasmus dan učeći o Španjolskoj.Plešući flamenco uz zvuk kastanjeta, uživajući kroz detalje 3D modela u ljepoti Gaudijeve Sagrada Familia, tehnicirajući loptom kao na nogometnim terenima Camp Nou, upoznavajući se s receptom za pripremu paelle, bojeći zastavu Kraljevine Španjolske, učili su o toj lijepoj zemlji u kojoj je njihova razrednica Ingrid Soldan provela svoju Erasmus mobilnost. Slušajući i gledajući kratke glazbene i video uratke kao i fotografije s mobilnosti upoznali su se, ali i poželjeli posjetiti Španjolsku.



Najveće iznenađenje i oduševljenost kod učenika je izazvala spoznaja da upravo njihove omiljene aktivnosti joge i mindfulnessa koje prakticiraju na satima INE i u svakom slobodnom trenutku radnog dana su rezultat Erasmus edukacije njihove razrednice u Španjolskoj.

OBILJEŽAVANJE ERASMUS DANA 2022. - ISLAND


U sklopu obilježavanja Erasmus dana 14.10.2022. održana je radionica “ISLAND” na kojoj su sudjelovali učenici posebnih razrednih odjela - 1.e, 5.e i 7.e.

Učenici su učili kroz igru, pokuse, praktičan i kreativan rad o glavnim obilježjima i posebnostima Islanda, države u kojoj su njihove učiteljice provele svoju mobilnost.

Učili su tako o životinjama svojstvenim samo za Island, o Vikinzima i njihovom načinu života, o vulkanima koji su još uvijek aktivni i na kojima se leži Island. Izradili su puzzle od fotografija Islanda, mač i štit kao oružje Vikinga, isprobavali su prstima crni vulkanski pijesak i kamenje, gledali su pokus koji prikazuje izbacivanje lave iz vulkana, a na kraju radionice u mraku su promatrali igru svjetlosti kojom se prikazivala igra Aurore borealis.

Učenici su vrlo aktivno i motivirano sudjelovali u aktivnostima i dobili nova znanja.

OBILJEŽAVANJE ERASMUS DANA 2022. - ITALIJA 

Učenici 2. c i 3. e razreda, u petak 14.10., obilježili su Erasmus dan učeći o državi Italiji. U Italiji su krajem travnja 2022. godine bile njihove učiteljice Marija Iskra i Kristina Lera. Učenici su učili o talijanskim jelima, zastavi i talijanskom novcu. Učenici su izrađivali i bojali talijansku zastavu te sudjelovali u izradi klasičnog talijanskog jela- pizze! Jako smo se lijepo zabavili, izrađivali, plesali, pjevali i dobro pojeli! 

Učenici 4.c razreda, u srijedu 12.10.2022., obilježili su Erasmus dane također učeći u Italiji. Tamo je u travnju 2022. bila školska logopedica Zrinka Zemljak koja je prošle školske godine bila u produženom stručnom postupku 4.c razreda. Učenici su učili o Italiji - zastava, oblik države, glavni grad, nacionalni cvijet, država Vatikan, te najvećim dijelom o poznatoj hrani koja dolazi iz Italije. Spomenuli smo: pizzu, špagete, lazanje, tortelline, njoke, rižoto, sir parmezan, tiramisu, gelato...  Učenicima su se aktivnosti jako svidjele!

RODITELJSKI SASTANAK ZA PRVE RAZREDE


Dana 13.09.2022. školska logopedica Zrinka Zemljak održala je, na roditeljskom sastanku prvih razreda, predavanje o početnom razvoju vještina čitanja i pisanja. Unutar izlaganja roditeljima je prezentiran novi službeni Logopedski kutak škole napravljen u digitalnom alatu Padlet.

Roditeljima se predstavio način funkcioniranja alata te njegova svrha i namjena među učenicima, učiteljima i roditeljima učenika Osnovne škole Grigora Viteza. Roditelje se pozvalo na praćenje objava u Logopedskom kutku i dodatnu komunikaciju sa školskim logopedima putem komentiranja objava.

RADIONICA: “IGRA, POKRET I UČENJE”

Radionicu su 25.08.2022. održale Jasna Romich Jurički i Koraljka Žepec za djelatnike škole. Tijekom radionice su na iskustveni i praktičan način prikazale metodologiju rada SMART TEACHERS PLAY MORE kojom su ovladale na svojoj mobilnosti tijekom ožujka 2022. na Islandu.

Sve aktivnosti temelje se na učenju, razvoju samopouzdanja i kreativnosti kroz igru, pokret, storytelling, mindfulness i senzorne aktivnosti. Aktivnosti se povezuju s obrazovnim sadržajima, a njihov stupanj zahtjeva ovisi o razvojnoj dobi djece s kojom se radi.

Povratne informacije polaznika bile su izrazito pozitivne uz preporuku za što više radionica ovakvog praktičnog i primjenjivog karaktera.

RADIONICA ZA UČITELJE - CANVA

U OŠ Grigora Viteza 30.8. učiteljica Kristina Lera održala je radionicu o digitalnom alatu Canva. Canva je brz i jednostavan web alat za grafički dizajn. Može se koristiti za izradu postera, brošura, plakata, čestitki, nastavnih listića, prezentacija i sl. Alat omogućava unaprijed definirane predloške kao i mogućnost definiranja vlastitih dimenzija. Cilj je omogućiti korisniku velik skup resursa (slike, ikone, fontovi) unutar kojih može pronaći što želi kako bi dizajnirao po svojoj zamisli. 

Učiteljica Kristina polaznicima radionice je prvo ukratko objasnila način prijave na digitalnu platformu te način korištenja i uređivanja ponuđenih predložaka. 

Polaznici su se zatim sami okušali u izradi nastavnih listića i ostalih materijala. 

Polaznici radionice bili su kreativni 😊 

U prezentaciji se nalaze informacije vezane uz prijavu na digitalnu platofrmu, kao što je i ukratko objašnjen proces izrade različitih materijala.  Iskušajte sami! 

CANVA.pdf

RADIONICA

Održana radionica o digitalnom alatu Stop-motion

U OŠ Grigora Viteza  24.8.2022. učiteljica Antonia Peran održala je radionicu o digitalnom alatu Stop - motion (stop-animacija). Stop-motion koristan je digitalni alat za izradu videa u svrhu zabave ili edukacije gdje se predmeti snimaju velikim brojem fotografija koje se slažu i daju dojam da se predmeti sami pomiču. Takav je alat koristan i jednostavan za korištenje u nastavi ili izvan nje. 

Na početku radionice učiteljica Antonia objasnila je svrhu i korištenje alata, prikazala primjer videa koje su učiteljice napravile u sklopu prijašnje edukacije te je zatim uslijedio praktični dio. Sudionici radionice podijelili su se u parove ili grupe te pripremili materijale za snimanje: rezali oblike od kolaža, lijepili, crtali, oblikovali elemente od plastelina. Zatim su fotografirali velik broj fotografija predmeta i složili video, pri čemu su nastali zabavni i veseli uradci. Neke su učiteljice odmah kod kuće isprobale alat sa svojom djecom, a neke već imaju ideju za provedbu istog u nastavi ili izvan nje.  


    OBS STUDIO RADIONICA

U osnovnoj školi Grigora Viteza održana je radionica OBS studio. Radionica je održana dana 29.8.2022., a voditeljica je bila Sanja Križan Sučić, mag. educ. inf.

OBS je besplatan softver otvorenog koda, koji omogućava snimanje sadržaja sa ekrana. Osim snimanja sadržaja ekrana, sustav podržava i streamanje na servise kao što je YouTube i Twitch.  Nakon objašnjavanja osnovnih značajki OBS studia, sudionici su instalirali program na svoja prijenosna računala. Zatim su konfigurirali postavke, istraživali mogućnosti i snimali kratki video. 

NA ŽSV SOCIJALNIH PEDAGOGA ODRŽANA RADIONICA O MINDFULNESSU 

Na Županijskom stručnom vijeću socijalnih pedagoga 6.7.2022. naša psihologinja Ksenija Ondrašek održala je radionicu "Jednostavne vježbe mindfulnessa". Polaznicima iz cijele Hrvatske psihologinja je kroz teoriju i praktične vježbe pojasnila što je to mindfulness i koje su njegove dobrobiti za fizičko i mentalno zdravlje, kako naš mozak funkcionira i na koje načine možemo prakticirati mindfulness.

Polaznici su iskusili nekoliko različitih vježbi - vježbe disanja, pozorno hodanje te vježbe koje mogu provoditi sa svojim učenicima u razredu. Osim formalnih vježbi, psihologinja je naglasila da se minfulness može prakticirati i neformalno, dok obavljamo svakodnevne aktivnosti (npr. peremo zube, jedemo, vozimo se itd.).

Svaki sudionik se procjenjivao na upitniku mindfulnessa te je bilo zanimljivo vidjeti na kojoj čestici se najbolje a na kojoj najniže procjenjuju. Čestica "Opažam svoje osjećaje i emocije bez potrebe da na njih reagiram" kod većine sudionika je procijenjena najniže te je tu najviše prostora za napredak.

TEAM BUILDING 

Za kraj nastavne godine, učitelji su 5.7.2022. išli na Sljeme. Čak ni povremena lagana kišica nije omela velik dio kolektiva da uživa u neformalnom druženju i prirodi.

PALE SAM NA SVIJETU

Učenici 2.e razrednog odjela, sa učiteljicama Romanom Cvjetković i Kristinom Lerom, tijekom mjeseca lipnja obrađivali su lektirno djelo Pale sam na svijetu. Učenici su na nastavi, uz pomoć učiteljica, čitali priču, razgovarali o njoj te rješavali raznovrsne zadatke. Prepričavali su priču uz pomoć slikovnih prikaza te bojali crteže koji predstavljaju događanja iz priče. U nastavku se nalazi 'stop motion video' koji sadrži sve obojane crteže iz priče. Stop Motion je tehnika izrada video uradaka gdje se ručno upravlja objektima i fotografira ih se u više kratkih sekvenci. Spajanjem tih fotografija u video, stječe se dojam kao da se objekti pomiču prostorom.  U nastavku možete vidjeti kako je tekao proces izrade, kao i sam videouradak. Nadamo se da će Vam se svidjeti :) 

RADIONICA "KONFLIKTI - PRILIKA DA SPOZNAMO SEBE"

Nenastavne dane smo iskoristili za još jednu radionicu za učitelje. Radionicu "Konflikti - prilika da spoznamo sebe" održala je u lipnju 2022. školska psihologinja Ksenija Ondrašek. Kroz radionicu je psihologinja polaznicama ponudila jedan drugačiji pogled na konflikte i međuljudske odnose. Ova radionica je svojevrstan nastavak na prethodnu radionicu za učitelje ("Što mogu učiniti kad sam pod stresom?") jer nudi alate za razvoj samosvijesti i psihološke fleksibilnosti, koje su sastavnice psihološke otpornosti. 

Sudionice radionice su bile zadovoljne sadržajem radionice i novostečenim kompetencijama te izrazile želju da se s ovakvim radionicama podrške mentalnom zdravlju učitelja nastavi i dalje. Ova radionica će se za nove grupe učitelja održati još nekoliko puta sljedeće školske godine.

OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA SVJESNOSTI O AUTIZMU

Drugog travnja obilježava se Svjetski dan svjesnosti o autizmu, no cijeli mjesec travanj posvećen je podizanju svjesnosti o poremećajima iz spektra autizma. Mjesec i Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježili su i učenici 2.e razrednog odjela OŠ Grigora Viteza u Zagrebu.

2.e razred pohađa šestero učenika s različitim teškoćama. Učenici su zajedno s učiteljicama, Kristinom Lerom i Romanom Cvjetković, obilježili ovaj poseban dan na veseli, razigran i nadasve slastan način.

Učenici su pogledali animirani film Zablistaj, koji pokazuje djelić svakodnevnih iskustva djece i osoba s autizmom.

Nakon ogledanog filma, učenici su s učiteljicama razgovarali o međusobnim sličnostima i razlikama. Učili su kako je važno uvažiti tuđe potrebe, makar se one razlikuju od njihovih potreba i želja.

Razgovorom su zaključili kako je različitost ono što nas čini posebnima te da jedni bez  drugih ne možemo.

Slažući slagalicu, ponovili smo naučeno:


Svi dijelovi slagalice su različiti i posebni, kao i mi,

 a zajedno činimo šarenu cjelinu.

Da bi naučeno što bolje ostalo u pamćenju, zajedno smo izradili i ispekli kekse u obliku slagalica, dječaka i djevojčica. I naravno, kasnije uživali u naučenom, tj. ispečenom. 😊 

PREDAVANJE ZA RODITELJE "ANKSIOZNOST KOD DJECE OSNOVNOŠKOLSKE DOBI"

Anksioznost kod djece osnovnoškolske dobi.pptx

Tijekom ožujka i travnja 2022., održano je nekoliko predavanja za roditelje redovnih razrednih odjela predmetne nastave pod nazivom "Anksioznost kod učenika osnovnoškolske dobi". Školska psihologinja je upoznala roditelje sa pojmom anksioznosti, njezinim simptomima i uzorcima te savjetima kako je roditelji mogu ublažiti kod sebe i svoje djece. 

RADIONICE ZA UČENIKE "KAKO SMANJITI ANKSIOZNOST?"

Tijekom drugog polugodišta školske godine 2021. /22. psihologinja je provela radionice za učenike predmetne nastave "Kako smanjiti anksioznost?". Osim što su se učenici kroz radne listiće (dostupni su vam u odjeljku Digitalni materijali) naučili kako povećati samosvijest, prepoznati svoje osjećaje i njihov intenzitet, prepoznati svoje negativne misli i preoblikovati ih u pozitivnije, započeli smo trening mindfulnessa. Ove školske godine su to uglavnom bile vježbe disanja, a sljedeće školske godine ćemo raditi neke druge tehnike mindfulnessa. Evo nekih dojmova učenika nakon radionice o mindfulnessu:

"Meni je jako zabavno Vas slušati. Mislim da će mi koristiti, jako sam opuštena i bilo mi je super; malo mi je bed što smo završili."

"Inače imam problema s disanjem i roditelji su me čak mislili poslati u školu disanja, pa je lijepo imati to u vlastitoj školi."

RADIONICA ZA UČITELJE "ŠTO MOGU UČINITI KAD SAM POD STRESOM?"

Krajem veljače 2022. godine, psihologinja je održala radionicu za zaposlenike škole, pod nazivom "Što mogu učiniti kad sam pod stresom?". Ova radionica se održala u živo za manju grupu zaposlenika, a za sve ostale zainteresirane biti će održana i online, na platformi Teams.

Na radionici smo govorili o stresu i strategijama pomoći kad smo pod stresom, prevenciji stresa i minfulnessu. Nekoliko metoda koje su korisne za upravljanje stresom usmjerene na emocije (prema Lazarusu) smo i isprobali.

Za početnu i završnu aktivnost koristili smo Dixit kartice.

Izmjerili smo prisutnost emocionalnih tegoba uzrokovanih stresom, kao i razinu psihološke otpornosti svakog sudionika.

Polaznici su radionicu ocijenili zanimljivom i korisnom.

Zbog velikog interesa učitelja, ova radionica se provodila nekoliko puta tijekom drugog polugodišta školske godine 2021./22., u živo i online, ovisno o epidemiološkoj situaciji i preporukama. 

JOGA U ŠKOLI

Od veljače 2022. godine, naši zaposlenici imaju priliku doprinijeti svom zdravlju kroz vježbe joge. Naša učiteljica Antonia Peran, uskoro instruktorica joge, održava svaki tjedan jedan sat joge za sve zainteresirane zaposlenike. Joga je izvrsna tjelovježba a njezin blagotvorni učinak na naše tjelesno i mentalno zdravlje potvrđuju mnoga istraživanja. Osim što ćemo, redovitim prakticiranjem joge, biti razgibani, ona nam poboljšava fokus, smanjuje anksioznost i depresiju te poboljšava pamćenje. Treba li vam bolja pozivnica da se pridružite?

PROJEKT PREDSTAVLJEN NA UČITELJSKOM VIJEĆU

Na Učiteljskom vijeću u siječnju 2022. godine, koje je održano online, predstavljen je projekt "Žuti šešir". Koordinatorica projekta, psihologinja Ksenija Ondrašek, predstavila je projekt, njegove ciljeve i mobilnosti. Budući se većina diseminacijskih aktivnosti provodi tijekom sljedeće školske godine, psihologinja je sada najavila aktivnosti koje će se provoditi u sklopu projekta tijekom ovog polugodišta.

Psihologinja je, nakon predstavljanja projekta, proširila temu i održala predavanje o mentalnom zdravlju. Živimo u vremenima koja su izazov za mentalno zdravlje, ne samo učenika nego i odraslih. Psihologinja je stavila naglasak na važnost jačanja zaštitnih i umanjivanja rizičnih faktora za razvoj mentalnih teškoća kod učenika. Na kraju predavanja, najavila je online radionicu "Što mogu učiniti kad sam pod stresom?" za zaposlenike škole koju će održati u veljači.