Święta Majowe

27.04 - 01.05.2020

Obchody w 1982 roku we Wrocławiu

Współczesne obchody

Święto pracy

Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest 1 maja, począwszy od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Wprowadzone zostało w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago.

W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład. W tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby. Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. W chwili przemówienia jednego z uczestników strajku policja zaatakowała protestujących, mimo że byli oni nastawieni pokojowo. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana "Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy". Kilka lat po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym strajk, który miał miejsce w Chicago. 

Święto pracy jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że szkoły oraz instytucje tego dnia nieczynne, podobnie jak większość sklepów i punktów usługowych.W wielu miastach w Polsce odbywają się marsze, pochody oraz uroczystości związane ze Świętem 1 Maja. To doskonała okazja do zwrócenia uwagi na problematykę braku pracy, niskiej płacy czy nierówności na rynku pracy.

Polska flaga składa się z dwóch równych prostokątów o biało-czerwonych barwach, które odwzorowują kolory godła polskiego. Górny pas flagi oznacza białego orła, a dolny – czerwone pole tarczy herbowej. Znak orła jest ważniejszą jego częścią, dlatego biały jest na górze, czerwony na dole.

Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce - zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Data 2 maja na święto Dnia Flagi nie została jednak wybrana przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

2 maja wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę. Co ciekawe, w Święto Flagi 2 maja obchodzone jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Jak powstała Konstytucja w Polsce?

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o Konstytucji 3 Maja? Jesteś głodny wiedzy historycznej? Wejdź w poniższe linki :)

https://www.polskatradycja.pl/historia-polski/wydarzenia/konstytucja-3-maja.html

https://polonia.nl/2018/05/03/swieto-narodowe-konstytucji-3-maja-co-to-za-swieto/

Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie(po amerykańskiej) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni. Miała na celu zlikwidowanie wad systemu politycznego.

3 maja to dzień wolny od pracy. Obchodzi się go w całej Polsce, poprzez organizowanie różnych wydarzeń patriotycznych tj. marszy z flagami, składania kwiatów i uroczystych mszy.

Konstytucja 3 maja 1791, Jan Matejko

Polskie symbole narodowe

Przejdź do strony Rozrywka Małego Patrioty i sprawdź swoją wiedzę!